SZKOLNY KONKURS HISTORYCZNY

Konkurs kulinarny - piernik świąteczny

Konkurs pisarski dla studentów i uczniów

konkurs_AI
Portal Praca.pl ogłasza konkurs pisarski, skierowany do uczniów i studentów. Zadanie konkursowe to napisanie artykułu na temat: „Rozwój sztucznej inteligencji (AI) i jej wpływ na rynek pracy w przyszłości”. Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody, a trzy najlepsze prace zostaną dodatkowo zaprezentowane szerokiej publiczności na portalu https://www.praca.pl/ Więcej informacji

Konkurs "Tradycje kulinarne Ziemi Sochaczewskiej" - piernik świąteczny

Szkolny Konkurs Informatyczny

konkurs_inf
Do pobrania:Regulamin konkursu.

Międzyszkolny turniej e-sportowy “Mistrz gier komputerowych”

Cookies
Do pobrania:Regulamin konkursu.

Szkolny konkurs: Aranżacje stołów wigilijnych

Cookies
Do pobrania:Regulamin konkursu.
Do pobrania:Załącznik.

X Powiatowy Konkurs Fotograficzny: Boże Narodzenie w Twoim Obiektywie

plakat
Do pobrania:Regulamin konkursu.

Konkurs: Co wiesz o angielskich czasach?

plakat
Do pobrania:Regulamin konkursu.

Konkurs Wiosna ach to ty

Tradycje kulinarne Ziemi Sochaczewskiej V

KONKURS PLASTYCZNY

konkurs gastronomiczny "Tradycje kulinarne Ziemi Sochaczewskiej"






Aranżacje stołów "Cztery pory roku"

Do pobrania:Regulamin konkursu

XVI POWIATOWY KONKURS TĘ KSIĄŻKĘ WARTO PRZECZYTAĆ

Zapraszamy do wzięcia udziału w XVI POWIATOWYM KONKURSIE TĘ KSIĄŻKĘ WARTO PRZECZYTAĆ.
Konkurs polega na przedstawieniu trwającej do 3 minut prezentacji wybranej książki spoza kanonu lektur.
Eliminacje szkolne zostaną przeprowadzone do 20 lutego 2019 r.
Zainteresowani uczniowie proszeni są o zgłaszanie się do nauczycieli polonistów lub do biblioteki szkolnej.
Czekają atrakcyjne nagrody

Konkurs Kulinarny „O mój rozmarynie rozwijaj się”

Serdecznie zapraszamy do udziału w konkursie kulinarnym organizowanym z okazji 100 lecia Niepodległości Polski. Szczegóły podane w regulaminie Do pobrania:Regulamin konkursu
Lista produktów

Tradycje kulinarne Ziemi Sochaczewskiej III

Regulamin konkursu szkolnego Aranżacje stołów „freestyle”

dekor

Organizatorem głównym konkursu jest Zespół Szkół im. Jarosława Iwaszkiewicza w Sochaczewie.
Konkurs polega na przygotowaniu przez każdą parę uczestników nakrycia stołu o wybranej tematyce (patrz niżej) w dowolnie wybranym stylu.
W konkursie może wziąć udział 10 zespołów (2- osobowych) uczniów Zespołu Szkół im. Jarosława Iwaszkiewicza w Sochaczewie.

Celem konkursu jest:
• rozwijanie wrażliwości estetycznej
• dokonywanie oceny własnych umiejętności
• rozwijanie zainteresowań wśród uczniów,
• rozbudzenie inicjatywy i pomysłowości.

termin konkursu: 22 lutego (środa) o godz. 11.45 sala gimnastyczna w PasażuDuplickiego
Uczestnicy konkursu zapewniają sobie i pokrywają koszty elementów potrzebnych do aranżacji stołów.
Organizator zapewnia salę i stoły w określonych wymiarach. ( 1,5x1,5m lub inny wymiar do uzgodniena )

Punktacja i ocena uczestników:
(Prace Konkursowe oceniać będzie komisja konkursowa )
Kryteria oceny przyznawania punktów:
- prawidłowe zastosowanie zastawy stołowej-10 pkt
- czytelny styl-10 pkt
- kreatywność -10 pkt
-kompozycja dodatków dekoracyjnych- 10 pkt
za powyższe można otrzymać: 40pkt.

Zgłoszenie do konkursu przyjmują Panie: Lidia Pojawa, Katarzyna Strzałkowska – Bonat, Dorota Waszczeniuk w terminie do 12 lutego 2018r.
Uczestnicy konkursu otrzymają pamiątkowe dyplomy oraz cenne nagrody rzeczowe.

Tematyka dekoracji stołów

  1. 1. Stół staropolski
  2. 2. Stół myśliwski
  3. 3. Stół azjatycki
  4. 4. “Urodzinki Balbinki”
  5. 5. Stół świąteczny
  6. 6. “Późny Gierek” (stół PRL-owski)
  7. 7. Stół jesienny
  8. 8. Stół zimowy
  9. 9. Stół wiosenny
  10. 10. Kolacja na molo
  11. 11. Stół walentynkowy
  12. 12. “Pożegnanie z Afryką”
  13. 13. Stół “Cinderella”
  14. 14. Stół “Star Wars”

Szkolny konkurs graficzny „TYPUJEMY IWASZKIEWICZA”

plakat

Konkurs jest przeznaczony dla wszystkich uczniów Zespołu Szkół im. Jarosława Iwaszkiewicza w Sochaczewie. Aby wziąć w nim udział, uczestnik powinien wybrać dowolny utwór Jarosława Iwaszkiewicza lub jego fragment i przedstawić go w dwóch układach kompozycyjnych, graficznych, typograficznych.
Pierwszy układ: cały wiersz lub fragment prozy, tekst wpisany fontem np. Arial, do 14 pkt., wyrównany do lewej, format A4,
Drugi układ: krótki cytat, wers z wybranego wiersza, wpisany dowolnym fontem, w graficznym (typograficznym)oryginalnym układzie, kolorystyka dowolna, format A4
Jeden uczestnik może zgłosić maksymalnie 3 prace.
Prace należy zapisać w JPG i PDF i wysłać na adres: marcinkowska.dorota@gmail.com
Termin przyjmowania prac 6.10.2017.
Głosowanie na Facebooku od 6.10. do 12.10.2017
Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród 13.10.2017 podczas uroczystości Święta Patrona Szkoły.

I znów mamy powody do dumy!!!

Weronika

Weronika Migda, uczennica klasy pierwszej technikum organizacji reklamy, została wyróżniona w ogólnopolskim konkursie piosenki Tulipanada. Z ponad czterystu młodych talentów z całej Polski wyłoniono sto osób, które przeszły do drugiego etapu. Wśród nich znalazła się Weronika, która zaśpiewała piosenkę zespołu Bajm Co mi Panie dasz. W drugim etapie nasza uczennica wykonała piosenkę Grzegorza Tomczaka Tango na głos, orkiestrę i jeszcze jeden głos. To zapewniło jej wyróżnienie. Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!

Iwaszkiewicz „W rytmie rocka”

27.03.2017roku w Gimnazjum nr 2 im. Króla Władysława Jagiełły, odbył się trzeci, powiatowy konkurs piosenki rockowej „W rytmie rocka”. Zespół Szkół im. Jarosława Iwaszkiewicza reprezentowali Natalia Kułach, uczennica trzeciej klasy technikum oraz Ireneusz Wasilewski uczeń drugiej klasy liceum. Wykonali oni utwór Eda Sheeran’a „Give me love”. Uzdolnieni uczestnicy - reprezentanci szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z powiatu sochaczewskiego przedstawiali swoje wokalne talenty, śpiewając różne piosenki muzyki rockowej, ale nie tylko, gdyż przez ich repertuary przewijały się piosenki z innych gatunków muzycznych. Słuchając ich występów można było przenieść się myślami parę lat wstecz, wyobrażając sobie siebie stojącego wśród tłumu na koncercie swojego ulubionego zespołu. W kategorii szkół ponadgimnazjalnych Natalia i Ireneusz zdobyli II miejsce. Wszystkim nagrodzonym i wyróżnionym gratulujemy.

 I.Wasilewski

27-03-2017 27-03-2017

KONKURS NA RECENZJE KSIĄŻKI

Plik:

Wszystkich uczniów klas Liceum Ogólnokształcącego, Technikum i Zasadniczej Szkoły Zawodowej zapraszamy do udziału w szkolnym konkursie na najlepszą recenzję książki.
Co zrobić, by wziąć udział w konkursie? Najpierw zgłosić nauczycielowi poloniście lub w bibliotece szkolnej chęć uczestnictwa do 4 kwietnia 2017 r., następnie napisać recenzję ulubionej książki (zgodnie z zawartymi w regulaminie wytycznymi), wysłać pracę do 21 kwietnia 2017 roku e-mailem na adres: biblioteka99a@wp.pl albo zostawić wydrukowaną w bibliotece. Regulamin konkursu dostępny w bibliotece szkolnej i na stronie internetowej szkoły
Najlepsze prace zostaną nagrodzone :
• ciekawymi nagrodami książkowymi
• publikacją na stronie internetowej szkoły
• dodatkową pozytywną oceną z języka polskiego
ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU W KONKURSIE!!!

Karolina laureatką ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy O Mediach

Plik:W dniach 17-18 marca w Warszawie odbyły się uroczystości związane z ogólnopolskim finałem Olimpiady Wiedzy O Mediach. Spośród 160 uczniów szkół z całej Polski nas dumnie reprezentowała uczennica klasy trzeciej technikum organizacji reklamy – Karolina Łukawska. Po napisaniu testu, uczestnicy wzięli udział w wykładach prowadzonych przez Filipa Chajzera, znanego prezentera radiowego i telewizyjnego oraz Filipa Springera – reportażystę i fotoreportera. Tego dnia odbyła się również wycieczka do studia Telewizji Polskiej. Następnego dnia dwunastu uczestników z najwyższą liczbą punktów uzyskanych w teście, rywalizowało w quizie sprawdzającym ich wiedzę. Zwieńczeniem finału Olimpiady było rozdanie nagród. Tytuł laureata Olimpiady Wiedzy O Mediach otrzymało 46 najlepszych uczniów szkół średnich, spośród których na miejscu 23 znalazła się również Karolina. Gdyby Karolina była w klasie maturalnej zdobyłaby indeks uprawniający do rozpoczęcia studiów na jednym z 16 uniwersytetów organizujących Olimpiadę. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

D.M.

Konkurs recytatorski

22 marca 2017r. z okazji Międzynarodowego Dnia Poezji odbył się Powiatowy Konkurs Recytatorski Poezji Wisławy Szymborskiej pt. "Obmyślam Świat". W auli Biblioteki Miejskiej w Sochaczewie 56 uczestników z gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych zaprezentowało wybrane wiersze polskiej noblistki. Naszą szkołę reprezentowali Zofia Ejsymont-IIIrdT, Adrianna Bugaj-IhdT oraz Konrad Popławski-IILO. Zofia Ejsymont zajęła III miejsce - jury doceniło jej interpretację "Pierwszej fotografii Hitlera". I miejsce przyznano Elizie Olejniczak (uczennicy ZSR CKU), II miejsce - Mateuszowi Witkowskiemu (uczniowi LO im.F.Chopina). Atmosfera konkursu była wyjątkowa, a poziom wykonawców bardzo wyrównany (jury bardzo długo zastanawiało się nad ostatecznymi wynikami). Wszystkim laureatom szczerze gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.

M.A.

konkurs-1 konkurs-2
konkurs-3 konkurs-4

Tradycje kulinarne Ziemi Sochaczewskiej II

Kulinarny Iwaszkiewicz

Tradycją Zespołu Szkół im. Jarosława Iwaszkiewicza w Sochaczewie są szkolne konkursy kulinarne. Tym razem młodzi pasjonaci sztuki gotowania otrzymali zadanie przygotowania, zgodnie z tytułem konkursu „Tanie danie”, dania głównego, którego koszt mieściłby się w kwocie 10 złotych za porcję. Zgodnie z zapisami regulaminu konkursu jego uczestnicy obok receptury musieli sporządzić kosztorys potrawy oraz okazać się paragonami zakupu surowców. Konkurs tradycyjnie był skierowany do uczniów klas gastronomicznych technikum i szkoły zawodowej. Młodzi kucharze jak zwykle wykazali się kreatywnością, umiejętnościami zawodowymi oraz przestrzeganiem zasad fair play. Zdrowa rywalizacja zaowocowała ciekawymi i smacznymi daniami. W trakcie konkursu uczestnikom towarzyszyli jurorzy techniczni a gotowe dania konkursowe oceniali jurorzy degustacyjni. Po podliczeniu punktów ogłoszono wyniki:
I miejsce: Daniel Lesiewicz i Mateusz Krucz z klasy I TŻiUG za danie Nadziewana pierś w stylu śródziemnomorskim,
II miejsce: Mateusz Traczyk i Eryk Jarota z klasy II TŻi UG za danie Roladka schabowa w sosie pomidorowym z kaszą gryczaną i puree jabłkowym,
III miejsce: Natalia Ciemniewska i Jarosław Maślanka z klasy II ZSZ KUCHARZ za danie Schab w pomarańczach z glazurowaną marchewką i kaszą gryczaną.
Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody książkowe oraz karnety na basen MOSiR i siłownię Cross-Park Full Body Workout w Sochaczewie. Sponsorom nagród serdecznie dziękujemy. Organizatorami konkursu i fundatorami nagród książkowych były nauczycielki przedmiotów gastronomicznych Zespołu Szkół im. Jarosława Iwaszkiewicza. Mamy nadzieję na duże zainteresowanie następnym konkursem kulinarnym i już teraz zapraszamy do udziału w nim. Informacje tradycyjnie na http://iwaszkiewicz.edu.pl/ i https://www.facebook.com/ZSIwaszkiewicz/

D.Waszczeniuk

konkurs-1 konkurs-2
konkurs-3 konkurs-4

Aranżacje stołów walentynkowych w Iwaszkiewiczu

8 lutego z okazji święta zakochanych w Zespole Szkół im. Jarosława Iwaszkiewicza w Sochaczewie odbył się powiatowy konkurs – „Aranżacje stołów walentynkowych”. Była to już druga edycja konkursu. Ubiegłoroczny dotyczył aranżacji stołów wielkanocnych. W konkursie wzięli udział uczniowie Zespołu Szkół im. Jarosława Iwaszkiewicza oraz zaproszeni goście. W tym roku zaszczycili swoją obecnością uczniowie z Zespołu Szkół Specjalnych w Erminowie. Celem konkursu było przede wszystkim rozwijanie wrażliwości estetycznej wśród młodzieży szkolnej, dokonywanie oceny własnych umiejętności, rozwijanie zainteresowań oraz rozbudzenie inicjatywy i pomysłowości wśród uczniów. Do oceny zostało przygotowanych 10 stołów, które miały różnorodne dekoracje. Niektórzy uczestnicy stawiali na romantyczny róż, inni na zmysłową czerwień a jeszcze inni na stonowaną szarość. Elementem przewodnim były przede wszystkim kwiaty, serduszka, motylki oraz tworzące romantyczny nastrój świece. Podstawą aranżacji dość często był klasyczny, biały obrus. W jury zasiadali – nasz gość specjalny – Dyrektor Powiatowego Zespołu Edukacji w Sochaczewie, Pani Urszula Opasiak; Dyrektor i Wicedyrektor Zespołu Szkół im. Jarosława Iwaszkiewicza, Pani Hanna Bonecka, Renata Leśniewska-Skoneczna,; przewodnicząca Rady Rodziców, Pani Monika Zalewska. Jury brało pod uwagę prawidłowe zastosowanie zastawy stołowej, czytelny styl, kreatywność oraz kompozycje dodatków dekoracyjnych. Werdykt był następujący:
I miejsce – stolik nr 10 przygotowany przez: Weronikę Jaskółkę i Aldonę Chałubek z Zespołu Szkół w Erminowie
II miejsce - stolik nr 9 przygotowany przez Maję Pawlak oraz Aleksandrę Sałacińską z Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych
III miejsce - stolik nr 6 przygotowany przez Mateusza Miszczaka wraz z Paulą Dajer z Technikum Organizacji Reklamy
Nagrody dla zwycięzców ufundowało Starostwo Powiatowe w Sochaczewie. W imieniu Starosty Sochaczewskiego Pani Jolanty Gonty wręczyła je Dyrektor Powiatowego Zespołu Edukacji Pani Urszula Opasiak.

Organizatorzy konkursu

konkurs-1 konkurs-2
konkurs-3 konkurs-4

Szkolny Konkurs Aranżacje stołów walentynkowych

plakat1
Do pobrania:Regulamin konkursu

Szkolny Konkurs Kulinarny Tanie Danie

plakat
09.02.2017 rok, (czwartek) godzina 8.30

Szkolna pracownia gastronomiczna Pasaż Duplickiego

Regulamin konkursu na szkolnej stronie http://iwaszkiewicz.edu.pl/.
Zgłoszenia do konkursu przyjmują nauczyciele przedmiotów gastronomicznych, w terminie do 03.02.2017r.
Lista uczniów zakwalifikowanych do konkursu zostanie niezwłocznie ogłoszona na https://www.facebook.com/ZSIwaszkiewicz/
ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU!
SPRAWDŹ SIĘ I ZOSTAŃ SZKOLNYM BOHATEREM!

Do pobrania:Regulamin konkursu

Konkurs NA PROJEKT GRAFIKI NA KOSZULKĘ PROMOCYJNĄ

Konkurs "Tradycje kulinarne Ziemi Sochaczewskiej"

Lista uczniów, którzy zakwalifikowali się do  szkolnego konkursu kulinarnego

      „ Tradycje kulinarne  Ziemi Sochaczewskiej”

1.     Natalia Milczarek

            Mariusz Kęska

2.     Wioleta Banaszek

Mateusz Wiśniewski

3.     Weronika Stobiecka

Anita Wasilewska

4.     Mikołaj Marciniak

Dawid Rembowski

5.     Aleksandra Sałacińska

Eryk Jarota

6.     Adrianna Wojciechowska

Ewa Krakowiak

Regulamin konkursu
Załacznik2 do regulaminu konkursu

Aranżacje stołów wielkanocnych

Masz babo placek

Po raz kolejny szkolna pracownia gastronomiczna w Zespole Szkół im. Jarosława Iwaszkiewicza w Sochaczewie stała się areną potyczek młodych adeptów sztuki kulinarnej. Tym razem Szkolny Konkurs Kulinarny ‘Masz babo placek” zakładał przygotowanie naleśników i panecake’ów w wersji wytrawnej i słodkiej czyli deserowej. We współzawodnictwie wzięli udział uczniowie klas I, II i III technikum żywienia i usług gastronomicznych. W ciągu 2 godzin przygotowali i zaprezentowali swoje potrawy:
1. Maja Pawlak i Bartłomiej Węsek z klasy Id
a. Malinowa słodycz
b. Piwna przygoda.
2. Natalia Milczarek i Karolina Lisowska z klasy Id
a. Pancake’owy torcik
b. Azjatycki smakołyk.
3. Mikołaj Marciniak i January Kochański z klasy IIrd
a. Orzechowa wariacja z ogniem
b. Naleśnikowa niespodzianka.
4. Artur Banuch i Patryk Majewski z klasy IIrd
a. Bananowy raj
b. Krokietowa bomba.
5. Wioletta Banaszek i Dawid Rębowski z klasy IIIrd
a. Bananowa awangarda
b. Indyjska wyprawa.
6. Anita Wasilewska i Mateusz Wiśniewski z klasy IIIrd
a. Japoński pocałunek
b. Toskańskie spotkanie.
Wszyscy uczestnicy wykazali się umiejętnościami i wyobraźnią i wyrafinowaniem w przygotowaniu doskonałych potraw. Na szczególne wyróżnienie zasługują uczniowie klasy Id, którzy poznają tajniki gastronimii od niedawna. Gratulujemy odwagi i wyobrażamy sobie Wasze sukcesy w dalszych latach nauki. Jury konkursowe w składzie: Jury degustacyjne: Pani dyrektor Hanna Bonecka, Pani wicedyrektor Urszula Opasiak, Pani Anna Ulicka i Pani Elżbieta Sobczyńska oraz jury techniczne w osobach organizatorów konkursu: Pani Lidia Pojawa, Pani Katarzyna Strzałkowska-Bonat i pani Dorota Waszczeniuk, zostało postawione przed bardzo trudną decyzją. Postanowiono przyznać nagrody wszystkim uczestnikom konkursu oraz wyróżnić najlepsze naleśniki w wersji wytrawnej i najlepsze naleśniki w wersji deserowej czyli słodkiej. Do zmysłów jury najbardziej przemówiły wytrawne naleśniki Anity Wasilewskiej i Mateusza Wiśniewskiego oraz słodkie naleśniki przygotowane przez Wiolettę Banaszek i Dawida Rębowskiego, wszyscy z klasy IIIrd. Zwycięzcy i uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy, książki o tematyce kulinarnej ufundowane przez Radę Rodziców oraz wejściówki na basen i siłownię sponsorowane przez MOSiR w Sochaczewie. Wśród wszystkich rozlosowano również zaproszenie na mecz grupy 18 Pucharu Narodów Europu Polska – Mołdawia przekazany przez Panią Annę Ulicką.
Wszystkim uczestnikom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. Następny Konkurs już wiosną 2016 roku.
maszbaboplacek-1 maszbaboplacek-2

Regulamin Szkolnego Konkursu Kulinarnego "Masz babo placek"

Masz babo placek

1.     Organizatorem głównym KONKURSU GASTRONOMICZNEGO jest Zespół Szkół im. Jarosława Iwaszkiewicza w Sochaczewie.

2.     Konkursu polega na przygotowaniu przez każdą parę uczestników  naleśników w dwóch wariantach, słodkim i wytrawnym, w trzech porcjach. Pod pojęciem naleśników należy rozumieć proste danie mączne smażone na patelni w odmianie europejskiej lub amerykańskiej (pancake) z dodatkami.

3.     W konkursie może wziąć  udział 6 zespołów (2- osobowych) uczniów  klas I, II i III Zespołu Szkół im. Jarosława Iwaszkiewicza w Sochaczewie, kształcący się w zawodach: kucharz, technik żywienia i usług gastronomicznych.

4.     Celem konkursu jest

·       propagowanie potraw popularnych kuchni polskiej,

·       dokonywanie oceny własnych umiejętności zawodowych,

·       rozwijanie zainteresowań wśród uczniów,

·       rozbudzenie inicjatywy i pomysłowości.

5.     Termin konkursu: 10 listopada 2014 (czwartek) godzina 8.30

6.     Każdy uczestnik musi mieć książeczkę zdrowia, legitymację szkolną, strój kucharski oraz 1 egzemplarz receptury sporządzanej potrawy wraz z dodatkami.

7.     Organizator zapewnia:

a.     surowce podstawowe w postaci mąki pszennej, jaj, mleka,

b.    stanowisko pracy z podstawowym wyposażeniem,

c.     podstawową zastawę stołową do prezentacji przygotowanych potraw konkursowych,

d.    nakryty stół bankietowy do prezentacji potraw.

8.     Uczestnicy konkursu pokrywają koszty  produktów dodatkowych i elementów potrzebnych do dekoracji potraw konkursowych.

9.     Dopuszcza się korzystanie z własnej patelni dostosowanej do kuchenki elektrycznej z blatem ceramicznym.

10.  O zakwalifikowaniu do konkursu decyduje zgłoszenie w ustalonym terminie wraz z dostarczeniem receptury potraw konkursowych, które podlegają ocenie przez przedstawiciela organizatora konkursu. Organizator zastrzega sobie prawo do rezerwacji miejsc po jednym dla zespołu z każdej klasy technikum i szkoły zasadniczej zawodów gastronomicznych.

11.  Zgłoszenie do konkursu przyjmuje Pani Dorota Waszczeniuk, w terminie do 6 listopada 2013r.

12.  Punktacja i ocena uczestników:

Prace Konkursowe oceniać będzie komisja konkursowa składająca się z jurorów technicznych, obserwujących pracę na stanowiskach oraz degustacyjnych, dokonujących oceny prezentacji przygotowanych.

Kryteria oceny przyznawania punktów:

umiejętności techniczne oraz higiena pracy 0 - 10 pkt. ( jurorzy techniczni ):

- odpowiednie i właściwe przygotowanie surowców,

- prawidłowe zastosowanie technik kulinarnych,

- organizacja stanowiska pracy,

- higiena i czystość podczas pracy.

prezentacja potrawy ( jurorzy degustacyjni ):

- smak potraw 0-10 pkt.

- wygląd potraw 0-10 pkt.

- kreatywność 0-10 pkt.

- kompozycja dodatków 0-10 pkt

Czas na wykonanie potrawy wynosi 120 min. Maksymalny czas spóźnienia 15 min. W przypadku, gdy Uczestnik, nie zdąży przygotować Pracy Konkursowej w ww. czasie, praca zostanie przerwana i oceniona w stopniu, w jakim została przygotowana do momentu jej przerwania.

13.  Maksymalna ilość  możliwych do uzyskania punktów wynosi 50 .

14.  O kolejności decyduje suma uzyskanych punktów. W przypadku uzyskania takiej samej ilości punktów komisja konkursowa wraz z jurorami technicznymi przeprowadza rozmowę kwalifikacyjną, której wynik zdecyduje o ostatecznej kolejności zwycięzców.

15.  Uczestnicy konkursu otrzymają pamiątkowe dyplomy oraz nagrody książkowe.

ARKUSZ OCENY POTRWA KONKURSOWYCH

Obszary punktacji

Uczestnicy konkursu.

Numer stanowiska

1

2

3

4

5

6

Odpowiednie przegotowanie surowców

 

 

 

 

 

 

 

Prawidłowe zastosowanie technik kulinarnych

 

 

 

 

 

 

 

Organizacja stanowiska pracy.

 

 

 

 

 

 

 

Higiena i czystość podczas pracy.

 

 

 

 

 

 

 

Smak

 

 

 

 

 

 

 

Wygląd

 

 

 

 

 

 

 

Kreatywność

 

 

 

 

 

 

 

Kompozycja dodatków

 

 

 

 

 

 

 

SUMA PUNKTÓW

 

 

 

 

 

 

 

Zofia Ejsymont laureatką konkursu recytatorskiego

28 i 29 maja Miejska Biblioteka Publiczna w Sochaczewie przeprowadziła Powiatowy Konkurs Recytatorski Poezji Księdza Jana Twardowskiego „Jest taka miłość” z okazji zbliżającej się setnej rocznicy urodzin niezwykłego poety (Ksiądz Jan Twardowski urodził się 1 czerwca 1915 r. ). Pierwszy dzień konkursu przeznaczony był dla uczniów szkół podstawowych, drugi- dla uczniów gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych i osób dorosłych. Każdy uczestnik mógł zaprezentować jeden lub dwa wybrane przez siebie utwory. Z liczby recytujących- ponad 60 osób osób, można wywnioskować, że poezja ks. Jana Twardowskiego cieszy się wciąż wielkim uznaniem. Młodzi ludzie doceniają prostotę tekstów, ich aktualną tematykę oraz optymistyczną wymowę. Wyjątkowego poetę-księdza uhonorował także Senat RP specjalną uchwałą 21 maja 2015r., w której podkreślono, że "uczył on mądrej życzliwości i pokory; uczył wiary i patriotyzmu”. W drugim dniu konkursu wystąpiło ponad 30 młodych ludzi z powiatu sochaczewskiego. Zespół Szkół im. Jarosława Iwaszkiewicza reprezentowali uczniowie Technikum- Dawid Domański i Zofia Ejsymont. Dawid przygotował wiersz „O diabłach i aniołach”, Zofia wyrecytowała utwór pt. „Bliscy i oddaleni”. Jury w składzie: Barbara Bronicz, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sochaczewie. Elżbieta Szczypińska, kierownik Wojewódzkiej Biblioteki Pedagogicznej Filia Sochaczew, Joanna Cieśniewa, instruktor teatralny Teresińskiego Ośrodka Kultury oraz Jolanta Kawczyńska, kierownik MOK Boryszew, miało twardy orzech do zgryzienia, gdyż wszyscy występujący niewątpliwie wykazali się niezwykłą wrażliwością poetycką i włożyli dużo wysiłku w przygotowanie interpretacji wierszy. Komisja, oceniając recytację, wzięła pod uwagę między innymi opanowanie pamięciowe, dykcję, zrozumienie zawartych w utworach treści i emocji oraz odpowiednie ich przekazanie. Po długiej naradzie zadecydowała, że wyróżnienie otrzymuje Kinga Sobczak z Zespołu Szkół im. Prymasa Tysiąclecia Stefana kard. Wyszyńskiego w Teresinie, a I miejsce (Dyplom i Nagrodę Starostwa Powiatowego w Sochaczewie) zdobywa Zofia Ejsymont z Zespołu Szkół im. Jarosława Iwaszkiewicza w Sochaczewie. Laureatkom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

...

konkurs-1 konkurs-2
konkurs-3 konkurs-4

KONKURS WOJEWÓDZKI "WARTO WIEDZIEĆ WIĘCEJ O UBEZPIECZENIACH SPOŁECZNYCH”

W dniu 16-03-2015 roku odbył się wojewódzki etap konkursu wiedzy „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych”. Uczniowie ZS im. J. Iwaszkiewicza w składzie: Monika Bardzińska, Dawid Domański i Natalia Szymczak-Radzka wzięli udział w II etapie konkursu zorganizowanego w Warszawie przy ul. Czerniakowskiej w siedzibie III Oddziału ZUS. W konkursie wzięło udział 19 trzy osobowych drużyn z całego województwa mazowieckiego. Uczestnicy rozwiązywali test składający się z pytań wielokrotnego wyboru i pytań otwartych. Wyniki konkursu zostaną opublikowane 25-03-2015 roku.

...

konkurs-1 konkurs-2
konkurs-3 konkurs-4

Sukces ucznia IWASZKIEWICZA w konkursie wiedzy o „Żołnierzach Wyklętych”

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” jest polskim świętem państwowym obchodzonym corocznie 1 marca. Święto zostało ustanowione na mocy ustawy z dnia 3 lutego 2011 roku i poświęcone jest pamięci – żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. Corocznie, od 2013 roku uczniowie Zespołu Szkół im. Jarosława Iwaszkiewicza biorą udział w konkursie wiedzy o „Żołnierzach Wyklętych”, który odbywa się w Sochaczewie. Konkurs jest organizowany przez jego pomysłodawcę: posła Macieja Małeckiego , Urząd Miejski w Sochaczewie oraz Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą. Tegoroczny finał rozegrany został 27 lutego w Kramnicach Miejskich. Iwaszkiewicza reprezentowało 3 uczniów Technikum : Mariusz Parol i Jakub Ignatowski z klasy pierwszej oraz Michał Dmowski z klasy drugiej pod opieką nauczyciela historii pani Katarzyny Adamczyk. Wiedza finalistów sprawdzana była najpierw w pisemnych testach, następnie 11 najlepszych uczestników rywalizowało w części ustnej. W tym roku zwycięzcą konkursu został nasz reprezentant Mariusz Parol. Mariusz jest uczniem pierwszej klasy Technikum Organizacji Reklamy. Rozdanie nagród nastąpiło 3 marca w Kramnicach Miejskich. Laureat pierwszego miejsca otrzymał w nagrodę wycieczkę do Brukseli, w trakcie której zwiedzi min. Parlament Europejski.

ES

konkurs-1 konkurs-2
konkurs-3 konkurs-4

Monika Dąbrowska laureatką konkursu fotograficznego

9 lutego 2015 w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Praktycznego w Sochaczewie został rozstrzygnięty III Powiatowy konkurs fotograficzny „Święta Bożego Narodzenia w Twoim obiektywie”. Naszą Szkołę pięknie reprezentowała Monika Dąbrowska, uczennica trzeciej klasy Technikum organizacji reklamy, która zdobyła w tym konkursie wyróżnienie. Monika wykonała serię zdjęć ilustrujących temat : iluminacje i dekoracje świetlne w miejscu spędzania Świąt Bożego Narodzenia. O sukcesie Moniki zdecydował zarówno wybór fotografowanych monumentalnych obiektów, tematycznie związanych ze świętami oraz wytrawne oko autorki.
Zaangażowanie się w różnego rodzaju projekty i prace konkursowe zdecydowanie się opłaca, ponieważ daje możliwość wykazania się swoimi umiejętnościami, spotkania osób, które mają podobne pasje oraz zdobycia nagród. Porozmawiajcie o tym z MonikąJ

DM

konkurs-1 konkurs-2
konkurs-3 konkurs-4

Ni z gruszki, ni z pietruszki w Iwaszkiewiczu

Po raz czwarty w Zespole Szkół im. Jarosława Iwaszkiewicza w Sochaczewie zorganizowany został, adresowany do uczniów klas gastronomicznych, szkolny konkurs kulinarny. Pieczę nad nim sprawowały panie: Dorota Waszczeniuk, Lidia Pojawa i Katarzyna Strzałkowska-Bonat. „Ni z gruszki, ni z pietruszki” to tytuł tegorocznej edycji konkursu, który odbył się 11.12.2014 r. w szkolnej pracowni gastronomicznej. Jego celem było propagowanie potraw z ryb w kuchni polskiej, promocja polskich owoców, rozwijanie zainteresowań wśród uczniów oraz rozbudzenie inicjatywy i pomysłowości. Uczestnicy konkursu pracowali w sześciu dwuosobowych zespołach. Przed rozpoczęciem konkurencji losowali stanowiska ponumerowane od 1 do 6. Zadaniem uczestników było przygotowanie przekąski na bazie ryby i warzyw, oraz deseru przyrządzonego z polskich jabłek i gruszek. Pracę zespołów konkursowych obserwowali i oceniali jurorzy techniczni w osobach nauczycieli gastronomii. Jury degustacyjne, w skład którego weszli: wice dyrektor Urszula Opasiak, Prezes Zarządu PSS „Społem” w Sochaczewie Józef Chocian, dziennikarka z Radia Sochaczew Katarzyna Wiśniewska, właściciel Dworu Strzyżew Arkadiusz Grzegorczyk, dokonało oceny potraw w poszczególnych kategoriach, takich jak: wygląd, smak, kreatywność kucharzy, kompozycja dodatków. Uczestnicy świetnie zaplanowali czas, zorganizowali warsztat pracy, mimo iż mieli tylko 150 minut na przygotowanie potraw. Wszystkim zawodnikom nieustannie towarzyszył stres. Okazał się jednak cichym sprzymierzeńcem, wyzwalającym kreatywność i wyobraźnię kulinarną. Obserwatorzy zaskoczeni byli nietypowymi połączeniami składników i umiejętnościami młodych kucharzy. Konkursowe potrawy przygotowane zostały z ogromną starannością, z dbałością o każdy szczegół. Była to uczta nie tylko dla podniebienia, ale i dla oka. Zwycięzcami konkursu zostali Tomasz Mikulski i Mariusz Kęska. Drugie miejsce zajęli Anita Wasilewska i Mateusz Wiśniewski. Trzecie miejsce zdobyły Celina Czuba i Katarzyna Ambroziak. Fundatorami nagród byli: Józef Chocian - prezes Zarządu PSS „Społem” Sochaczew, Mirosław Orliński - wójt Gminy Sochaczew, Andrzej Wierzbicki - przewodniczący Rady Rodziców, Iwona Skumiał - wydawca portalu e-Sochaczew, Arkadiusz Grzegorczyk - właściciel Dworu Strzyżew, dyrektor ZS im. Jarosława Iwaszkiewicza w Sochaczewie. Karolina Zielińska, Marta Beim, Natalia Gaweł, Adam Zawadzki, Emilia Stalpińska, Katarzyna Wojciechowska, czyli pozostali uczestnicy szkolnych zmagań kulinarnych, za udział i ogromny wkład pracy otrzymali drobne upominki. Dodatkową nagrodę, ufundowaną przez Radio Sochaczew, otrzymali zdobywcy drugiego miejsca. Państwo Katarzyna i Dariusz Dobrowolscy, właściciele sadów, podarowali owoce, z które przygotowano pyszne desery. Za ufundowanie nagród i pomoc w przygotowaniu konkursu oraz wyłonieniu zwycięzców serdecznie dziękujemy. Wszystkim uczestnikom konkursu gratulujemy. Życzymy kolejnych sukcesów.

Natalia Fiedler, Joanna Jackowska, Adrianna Wilamowska

klasa IIIb LO o profilu dziennikarskim w ZS im. J. Iwaszkiewicza

konkurs-1 konkurs-2

Uczniiowie zakwalifikowani do konkursu kulinarnego: "Ni z gruszki, ni z pietruszki”

  • Grupa 1. Zielińska Karolina i Beim Marta.
  • Grupa 2. Tomasz Mikulski i Mariusz Kęska.
  • Grupa 3. Celina Czuba i Katarzyna Ambroziak.
  • Grupa 4. Mateusz Wiśniewski i Anita Wasilewska.
  • Grupa 5. Natalia Gaweł i Adam Zawadzki.
  • Grupa 6. Emila Stalpińska i Katarzyna Wojciechowska.

konkurs świat hotelarza

4 grudnia został rozstrzygnięty szkolny konkurs "świat hotelarza" zorganizowany przez Panią Aleksandrę Rączkę i Panią Dominikę Kaczmarek. Konkurs polegał na wykonaniu plakatu na wybrany przez uczniów temat z zakresu hotelarstwa i turystyki. Pierwsze miejsce zajęli Karol Dmoch oraz Przemek Rybka z klasy 4h którzy wygrali dwa podwójne bilety do kina na wybrany przez siebie seans. Drugie miejsce należy do Żanety Feliniak oraz Iwony Dąbkowskiej również z klasy 4h, dziewczyny zgarnęły pizze . Trzecie miejsce to już uczennice klasy 2h: Marysia Pawluczenko, Kasia Cieślak i Weronka Zimińska które otrzymały pendrive-y. Super prace wszystkich uczestników można obejrzeć w sali 32. A ci uczniowie którzy nie wzięli udziału w konkursie niech żałują bo było o co powalczyć ! Zwycięzcom gratulujemy talentu i fajnych nagród.

A.R.

konkurs-1 konkurs-2
konkurs-3 konkurs-4

ZMAGANIA Z „FRASZKĄ” - PO RAZ KOLEJNY

14 uczniów reprezentujących technikum ekonomiczne, hotelarskie, organizacji reklamy i usług gastronomicznych wzięło udział w tegorocznej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Polonistycznego „Fraszka”. Konkurs w formie testu odbył się 27 listopada 2014 roku. Prace oceni Jury powołane przez patronów naukowych konkursu. Wyniki zostaną przesłane do szkół do 31.03.2015 roku. Udział w konkursie dostarcza rozrywki umysłowej, jest sprawdzianem umiejętności młodzieży oraz przyczynia się do popularyzacji i pogłębienia wiedzy o języku polskim. Serdecznie dziękuję za czynne uczestnictwo.

Szkolny Organizator Konkursu.

Anna Szpleter

konkurs-1 konkurs-2
konkurs-3 konkurs-4

OLIMPIADA WIEDZY HOTELARSKIEJ

Serdecznie zapraszamy wszystkich uczniów klas hotelarskich do udziału w Olimpiadzie Wiedzy Hotelarskiej. Eliminacje na szczeblu szkolnym odbędą się w czwartek 20/11/2014 w godzinach 09:50-11:30 (3 i 4 godzina lekcyjna) w sali lekcyjnej 32. Wszystkich zainteresowanych prosimy o zgłoszenia do środy do Pani Aleksandry Rączki lub Dominiki Kaczmarek.
ZAPRASZAMY!!!!

Regulamin Szkolnego Konkursu Kulinarnego

Ni z gruszki ni z pietruszki

1. Organizatorem głównym KONKURSU GASTRONOMICZNEGO jest Zespół Szkół im. Jarosława Iwaszkiewicza w Sochaczewie.

2. Konkurs polega na przygotowaniu przez każdą parę uczestników przekąski i deseru w trzech porcjach. Obowiązkowym składnikiem przekąski jest ryba i warzywa. Deser należy sporządzić z owoców z polskich sadów (jabłka, gruszki) .

3. W konkursie może wziąć udział 6 zespołów (2- osobowych) uczniów Zespołu Szkół im. Jarosława Iwaszkiewicza w Sochaczewie, kształcący się w zawodach: kucharz, technik organizacji usług gastronomicznych, technik żywienia i usług gastronomicznych.

4. Celem konkursu jest

  • propagowanie potraw z ryb w kuchni polskiej,
  • promocja polskich owoców,
  • dokonywanie oceny własnych umiejętności zawodowych,
  • rozwijanie zainteresowań wśród uczniów,
  • rozbudzenie inicjatywy i pomysłowości.

5. Termin konkursu: 11 grudnia 2014 (czwartek) godzina 8.30

6. Każdy uczestnik musi mieć książeczkę zdrowia, legitymację szkolną, strój kucharski oraz 1 egzemplarz receptury sporządzanej potrawy wraz z dodatkami.

7. Uczestnicy konkursu pokrywają koszty produktów podstawowych oraz dodatkowych elementów potrzebnych do sporządzenia potraw konkursowych.

8. Organizator zapewnia stanowisko pracy z podstawowym wyposażeniem oraz nakryty stół bankietowy do prezentacji potraw.

9. W dniu konkursu uczestnik losuje stanowisko pracy od 1 do 6.

10. O zakwalifikowaniu do konkursu decyduje zgłoszenie w ustalonym terminie wraz z dostarczeniem receptury potraw konkursowych, które podlegają ocenie przez organizatorów konkursu ( pkt 12 regulaminu ). Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do rezerwacji miejsc po jednym dla zespołu z każdej klasy technikum i szkoły zasadniczej zawodów gastronomicznych.

11. Zgłoszenie do konkursu przyjmuje Panie: Dorota Waszczeniuk, Lidia Pojawa, Katarzyna Strzałkowska – Bonat w terminie od 19 -28 listopada 2013r.

12. Punktacja i ocena uczestników:

Prace Konkursowe oceniać będzie komisja konkursowa składająca się z jurorów technicznych, obserwujących pracę na stanowiskach oraz degustacyjnych, dokonujących oceny prezentacji przygotowanych.

Kryteria oceny przyznawania punktów:

umiejętności techniczne oraz higiena pracy 0 - 10 pkt. ( jurorzy techniczni ):

- odpowiednie i właściwe przygotowanie surowców,

- prawidłowe zastosowanie technik kulinarnych,

- organizacja stanowiska pracy,

- higiena i czystość podczas pracy.

prezentacja potrawy ( jurorzy degustacyjni ):

- smak potraw 0-10 pkt.

- wygląd potraw 0-10 pkt.

- kreatywność 0-10 pkt.

- kompozycja dodatków 0-10 pkt

Czas na wykonanie potrawy wynosi 150 min. Maksymalny czas spóźnienia 15 min. W przypadku, gdy Uczestnik, nie zdąży przygotować Pracy Konkursowej w ww. czasie, praca zostanie przerwana i oceniona w stopniu, w jakim została przygotowana do momentu jej przerwania.

13. Maksymalna ilość punktów w części praktycznej - 40 punktów .

14. O kolejności decyduje suma uzyskanych punktów. W przypadku uzyskania takiej samej ilości punktów komisja konkursowa wraz z jurorami technicznymi przeprowadza rozmowę kwalifikacyjną, której wynik zdecyduje o ostatecznej kolejności zwycięzców.

15. Uczestnicy konkursu otrzymają pamiątkowe dyplomy oraz nagrody książkowe.

ARKUSZ OCENY POTRAW KONKURSOWYCH

Obszary punktacji

Uczestnicy konkursu.

Numer stanowiska

1

2

3

4

5

6

Odpowiednie przygotowanie surowców

Prawidłowe zastosowanie technik kulinarnych

Organizacja stanowiska pracy.

Higiena i czystość podczas pracy.

Smak

Wygląd

Kreatywność

Kompozycja dodatków

SUMA PUNKTÓW

Powiatowy Konkurs Plastyczny

„…Pogoda wody niechaj będzie z tobą wody stawu i wody jeziora, które tak lubisz,
strumyka spod Koszystej i strumyka spod Czarnego Stawu,
gładka powierzchnia zatoki Palermo i słaby przybój pod Sopotami, pogoda wody
pogoda pogoda…”
Jarosław Iwaszkiewicz

WEŹ UDZIAŁ W KONKURSIE

Powiatowy konkurs plastyczny „Pejzaże słowem malowane. Inspiracje utworami Jarosława Iwaszkiewicza”
organizator - Zespół Szkół im. Jarosława Iwaszkiewicza w Sochaczewie.
Konkurs jest skierowany do uczniów Gimnazjów i Szkół ponadgimnazjalnych z Powiatu sochaczewskiego i będzie oceniany w dwóch kategoriach wiekowych. Aby wziąć udział w konkursie należy wybrać utwór Jarosława Iwaszkiewicza i zilustrować go dowolną techniką malarską lub rysunkową, na formacie A3. Udział w konkursie stanowi bardzo dobrą okazję do rozwijania pasji twórczej, zaprezentowania kreacji artystycznej, wymiany doświadczeń. Rozstrzygnięcie konkursu oraz wręczenie nagród nastąpi w dniu Święta Patrona Szkoły, o czym zostaną poinformowani Laureaci konkursu wraz z opiekunami.
regulamin
zgłoszenie

Konkurs 25 LAT WOLNOŚCI – POCZĄTKI

galeria bez scian

W związku z obchodami 25 - lecia pierwszych częściowo wolnych wyborów w Polsce 5 czerwca br . odbył się w szkole konkurs historyczny dotyczący tego wydarzania. Tematyka obejmowała okres od rozpoczęcia obrad Okrągłego Stołu do pierwszych wolnych wyborów prezydenckich w 1990 roku. W konkursie wzięli udział uczniowie Liceum Ogólnokształcącego, Technikum oraz Zasadniczej Szkoły Zawodowej. Pytania konkursowe miały charakter pytań testowych oraz krótkich wypowiedzi pisemnych. Po sprawdzeniu i przeanalizowaniu wszystkich 20 prac uczniów, jury w składzie : K. Adamczyk, E. Sobczyńska , J. Orlikowski stwierdziło, ze nagrodę w konkursie otrzyma Michał Gradek – uczeń klasy 2 a Liceum Ogólnokształcącego. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie i zapraszamy do udziału w kolejnych , w przyszłym roku szkolnym.

konkurs-1 konkurs-2

SZKOLNY KONKURS HISTORYCZNY – 25 LAT WOLNOŚCI

galeria bez scian

W związku z obchodami 25 - lecia pierwszych częściowo wolnych wyborów w Polsce zapraszamy przedstawicieli wszystkich klas do udziału w konkursie dotyczącym tego wydarzenia. Konkurs odbędzie się w czwartek – 5 czerwca 2014 roku.
Dokładne informacje dotyczące zagadnień konkursowych dostępne są w regulaminie dostępnym w bibliotekach szkolnych oraz na stronie internetowej szkoły. Termin przyjmowania zgłoszeń udziału w konkursie - piątek 30 maja u pani: Katarzyny Adamczyk, Elżbiety Sobczyńskiej oraz pana Jarosława Orlikowskiego. Dla zwycięzców przewidziano nagrody.

„Galeria bez ścian” - druga odsłona

W środę 14 maja 2014 z inicjatywy Zespołu Szkół im. Jarosława Iwaszkiewicza w Sochaczewie, już po raz drugi, we wspólnej akcji tworzenia murali wystartowali uczniowie Zespołu Szkół im. Jarosława Iwaszkiewicza oraz uczniowie gimnazjów. Pasaż Wacława Duplickiego kolejny raz zmienił swój „wystrój” za sprawą młodych twórców street art.
Ponadto wskazanie młodym ludziom właściwych wzorców jeśli chodzi o poszanowanie i dbałość przestrzeni wspólnej, możliwość wykorzystania popularnej techniki graffiti, wreszcie udostępnienie wielkiego formatu do zaprezentowania własnej kreatywności stanowiły o niewątpliwej wartości przedsięwzięcia. Zaangażowanie, radość i entuzjazm, jaki towarzyszył twórcom sprawiał, że wszyscy z wielkim zapałem przystąpili do realizacji swoich projektów. Uczniowie Gimnazjum im. Mikołaja Kopernika w Kątach pod opieką Pani Ewy Osińskiej zafundowali refleksyjny, romantyczny widok zza muru na piękny pejzaż, przedstawiający zachód słońca. Polska w Unii Europejskiej to bardzo aktualny temat, który zrealizowali uczniowie z Gimnazjum nr 2 im. Króla Władysława Jagiełły pod opieką Pana Kamila Dudy. Pozostałym uczestnikom również nie brakowało odwagi i pomysłowości ale nie mogę zdradzać wszystkiego i odbierać możliwości interpretacji wielkoformatowych dzieł, które można oglądać w pasażu Duplickiego. Akcja malowania graffiti w części przeznaczonej dla gimnazjalistów miała charakter konkursowy. Jurorzy mieli trudny orzech do zgryzienia, ale zwycięzca był tylko jeden. Historia lubi się powtarzać, ponieważ w tej edycji również zwyciężyli uczniowie z Gimnazjum nr 3 im. Fryderyka Chopina, którzy dali popis znajomości typografii stosowanej w graffiti i umiejętności prawidłowego zastosowania tej techniki. Zwycięski zespół w składzie: Robert Łukaszyk, Tomasz Kunc i Tomasz Jaczyński tworzył pod opieką Pani Katarzyny Milczarek. Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazywały, że to dobra akcja. Podobnie jak w ubiegłym roku, w tym również od rana świeciło słońce, uczestnicy byli zadowoleni a przechodnie zatrzymywali się i z aprobatą patrzyli na twórców i ich dzieła. „Galeria bez ścian” jest czynna codziennie i zaprasza.Fotoreportaż

Dorota Marcinkowska - Koordynator konkursu

KONKURS POLONISTYCZNO-HISTORYCZNY

28 kwietnia 2014 roku odbył się Konkurs Polonistyczno-Historyczny Wiedzy o Średniowieczu. Miał on na celu rozwijanie zainteresowań młodzieży naszej szkoły historią, literaturą i sztuką okresu średniowiecza, rozwijanie umiejętności korzystania z różnorodnych źródeł informacji oraz promocję uczniów zdolnych. Do konkursu przystąpiło 38 uczniów - 26 reprezentujących technikum, 7 liceum , 5 szkołę zawodową . Ich zadaniem było rozwiązanie testu, który składał się z 35 zadań otwartych i zamkniętych. Konkurs stanowił cenne rozszerzenie programu nauczania i urozmaicenie zajęć lekcyjnych. Przygotowany został przez nauczycielki języka polskiego – Magdalenę Antoniak, Annę Szpleter i historii – Katarzynę Adamczyk.
Najwyższe wyniki osiągnęli:
Kucharska Ewelina - 40,5p/53p - klasa II LO
Kiełbasińska Adrianna - 39p/53 - klasa IAH T
Marciniak Anna - 38,5p/53p - klasa IIB LO
Górecki Mateusz - 38, 5p/53p - Klasa IIIH T
Dla laureatów przewidziane zostały nagrody rzeczowe oraz oceny celujące z języka polskiego i historii.
Wszystkim uczestnikom – dziękujemy! Zwycięzcom – gratulujemy!

A.S.

konkurs-1 konkurs-2

malowanie graffiti w Iwaszkiewiczu

galeria bez scian

Już po raz drugi rusza akcja malowania graffiti w przestrzeni miejskiej „Galeria bez ścian”, której organizatorem jest Zespół Szkół im. Jarosława Iwaszkiewicza w Sochaczewie. W tym roku wielkie malowanie odbędzie się 14 maja 2014 roku w Pasażu Duplickiego.

Zapraszamy do udziału uczniów szkół gimnazjalnych z Sochaczewa i okolic. Zadaniem młodzieży będzie zilustrowanie zadania konkursowego z wykorzystaniem popularnej techniki malarskiej - graffiti na murowanym parkanie przy pasażu Duplickiego.  W tej części akcja jest będzie miała charakter konkursowy.
Celem akcji jest przywrócenie szkole jej roli kulturotwórczej, zainteresowanie młodzieży wykorzystaniem popularnej techniki malarskiej - graffiti, zwrócenie uwagi na estetykę miasta oraz dbałość o przestrzeń wspólną i jej poszanowanie. Udział w konkursie daje szanse zaprezentowania własnej kreatywności, ekspresji twórczej oraz współpracy w zespole.
Każdy zgłoszony zespół będzie pracował pod opieką swojego opiekuna. Wszystkie zespoły otrzymają wsparcie ze strony organizatora. Uczniowie Technikum Organizacji Reklamy będą pełnili role doradców i instruktorów technicznych.  Uroczysty wernisaż, podsumowanie oraz wręczenie nagród i podziękowań odbędzie się również tego dnia w budynku szkoły przy pasażu Duplickiego. Ponadto informujemy, iż zespoły zgłoszone do  konkursu  powinny być wyposażone w maseczki, fartuchy lub inną odzież zabezpieczającą przed pochlapaniem farbą, oraz w materiały malarskie takie jak: odpowiednie farby,   wałki malarskie, pędzle.
Szczegółowe informacje na temat warunków uczestnictwa określa regulamin dostępny na stronie: www.iwaszkiewicz.edu.plOrganizator oczekuje na zgłoszenia do 9 maja 2014, po tym terminie skontaktuje się ze zgłaszającymi w celu ustalenia szczegółów  udziału w akcji malowania graffiti. Wyniki Konkursu ogłoszone zostaną podczas uroczystości wręczenia nagród oraz na stronie internetowej Organizatora po zakończeniu konkursu.
Fotoreportaż oraz informacje z przebiegu akcji będą dostępne na stronie internetowej Zespołu Szkół im. Jarosława Iwaszkiewicza: www.iwaszkiewicz.edu.pl.
Zapraszamy do „Galerii bez ścian” wszystkich mieszkańców Sochaczewa.
Wstęp wolny J


Pozdrawiam, Dorota Marcinkowska - Koordynator konkursu

gbs-1 gbs-2

SZKOLNY KONKURS POLONISTYCZNO-HISTORYCZNY WIEDZY O ŚREDNIOWIECZU

Uczestnicy: konkurs jest przeznaczony dla uczniów Zespołu Szkól im. J.Iwaszkiewicza w Sochaczewie; każda klasa powinna zgłosić minimum jednego uczestnika
Terminarz konkursu:
- zgłaszanie chętnych do 23.04.2014r. (uczniowie zapisują się u polonistek lub p.K.Adamczyk)
- przeprowadzenie konkursu- 28.04.2014r. (szczegółowe informacje będą podane zapisanym uczniom)
Forma konkursu:
Konkurs będzie miał formę testu z pytaniami zamkniętymi oraz otwartymi
Nagrody:
Dla zwycięzców (trzy pierwsze miejsca) przewidziane są nagrody oraz pamiątkowe dyplomy.

Konkurs dla uczniów, jakiego jeszcze nie było!

Jaka będzie szkoła przyszłości? Wyobraźmy sobie szkołę za 10, 20 albo 30 lat. Czy uczniowie wciąż będą siedzieć w ławkach? Czy ciągle będą uczyć się z podręczników i pisać kredą po tablicy? A może książki zastąpią już zupełnie tablety, a tablica razem ze ścianą staną się całkiem wirtualne? Spróbujmy sobie to wyobrazić i nakręćmy o tym film.
Konkurs jest przeznaczony tylko dla uczniów i nauczycieli szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Można w nim wziąć udział samodzielnie albo w zespole, zaangażować całą szkołę, nauczyciela, kolegów i koleżanki.
Pula nagród w konkursie wynosi aż 39 000 złotych.
Termin nadsyłania filmów mija 4 listopada 2013 r. Ogłoszenie wyników – 15 listopada.
Maksymalny czas trwania filmu – tylko 60 sekund! Maksymalna waga filmu wgrywanego – 500 MB. Więcej informacji i Regulamin konkursu dostępne są na stronie platformy MillionYou, współorganizatora konkursu, oraz na stronie www.ydp.pl. Do udziału w konkursie zapraszają Young Digital Planet i MillionYou.com .

XXI Olimpiada Informatyczna

plakat_21_ol
Ministerstwo Edukacji Narodowej, Fundacja Rozwoju Informatyki i Komitet Główny Olimpiady Informatycznej uprzejmie proszą (zgodnie z zarządzeniem Ministra Edukacji Narodowej o organizacji 0limpiad) o poinformowanie uczniów Państwa Szkoły o rozpoczynających się 7.10.2013 r. zawodach I stopnia XXI Olimpiady Informatycznej. W załączeniu przesyłamy także list p. prof. dr. hab. Krzysztofa Diksa – przewodniczącego Komitetu Głównego Olimpiady Informatycznej.
Olimpiada jest przeznaczona dla najzdolniejszej i samodzielnie pracującej w tej dziedzinie młodzieży i ma służyć rozwijaniu zainteresowań informatycznych i odpowiedniemu ich ukierunkowaniu.
Serdecznie dziękujemy za współpracę

Tadeusz Kuran

Koordynator Olimpiady Informatycznej

PS. Chętnie odpowiem na wszystkie pytania: tadkuran@oi.edu.pl, 50 40 32 956

Na murach czas zmian „Galeria bez ścian”

Idea malowania graffiti w pasażu Duplickiego, urzeczywistniła się. We wtorek z inicjatywy Zespołu Szkół im. Jarosława Iwaszkiewicza w Sochaczewie, we wspólnej akcji tworzenia murali wystartowali uczniowie Technikum organizacji reklamy Zespołu Szkół im. Jarosława Iwaszkiewicza, uczniowie miejskich gimnazjów oraz uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej SI „Jutrzenka”.
Najpierw oczywiście były znaki zapytania, wątpliwości, ale po chwili zapadła decyzja : MALUJEMY! Nie mogło być inaczej, ponieważ rachunek zysków i strat w takim przypadku, kiedy w grę wchodzi wspólne dobro, jest oczywisty… są same zyski. Pasaż Duplickiego to odcinek drogi, który codziennie przemierzają uczniowie Zespołu Szkół im. Jarosława Iwaszkiewicza idąc na lekcje wychowania fizycznego lub na zajęcia w pracowni gastronomicznej, traktują go prawie jak korytarz szkolny, dlatego „wystrój” tego miejsca jest nie bez znaczenia. Ponadto wskazanie młodym ludziom właściwych wzorców jeśli chodzi o poszanowanie i dbałość przestrzeni wspólnej, możliwość wykorzystania popularnej techniki graffiti, wreszcie udostępnienie wielkiego formatu do zaprezentowania własnej kreatywności stanowiły o niewątpliwej wartości przedsięwzięcia.
Najtrudniejszy pierwszy krok… Mimo tego, że wszyscy byli debiutantami w street art, zaangażowanie, radość i entuzjazm, jaki towarzyszył twórcom sprawiał, że wszyscy z wielką pewnością siebie przystąpili do realizacji swoich projektów. Uczniowie Gimnazjum nr 1 im. Jana Pawła II w Sochaczewie zafundowali kolorowy zawrót głowy, przedstawiając ekspresyjnie, powyginane postaci wyskakujące z barwnych puszek, słoików. Złota rybka za murem to oryginalny pomysł uczniów z Gimnazjum nr 2 im. Króla Władysława Jagiełły. Pozostałym uczestnikom również nie brakowało odwagi i pomysłowości ale nie mogę zdradzać wszystkiego i odbierać możliwości interpretacji wielkoformatowych dzieł, które można oglądać w pasażu Duplickiego.
Drogowskazy sukcesu… Akcja malowania graffiti w części przeznaczonej dla gimnazjalistów miała charakter konkursowy. Jurorzy mieli trudny orzech do zgryzienia, ale zwycięzca mógł być tylko jeden. W tej edycji zwyciężyli uczniowie z Gimnazjum nr 3 im. Fryderyka Chopina, którzy dali popis znajomości typografii stosowanej w graffiti i umiejętności prawidłowego zastosowania tej techniki. Zwycięski zespół w składzie: Patryk Sałata, Robert Łukaszyk, Tomasz Kunc i Tomasz Jaczyński tworzył pod opieką Pani Katarzyny Milczarek. Nagrody ufundował i wręczył Poseł na Sejm RP Maciej Małecki, podczas kameralnego spotkania w szkolnej kawiarence. Tego dnia wszystkie znaki na ziemi i niebie wskazywały na to, że akcja ma sens. Od rana świeciło słońce, uczestnicy byli zadowoleni a przechodnie zatrzymywali się i z aprobatą patrzyli na twórców i ich dzieła. „Galeria bez ścian” jest czynna codziennie i zaprasza. W planach galerii jest powiększanie zbiorów, dlatego w przyszłym roku zapraszamy ponownie.

Dorota Marcinkowska - Koordynator konkursu

Rozstrzygnięcie Szkolnego Konkursu Kulinarnego „Kurczę blade”

29 maja 2013 roku w szkolnej pracowni gastronomicznej Zespołu Szkół im. Jarosława Iwaszkiewicza w Sochaczewie odbył się Szkolny Konkurs Kulinarny „Kurczę blade”. Patronat nad konkursem objęli: Pani Hanna Bonecka, dyrektor Zespołu Szkół im. Jarosława Iwaszkiewicza w Sochaczewie oraz Dwór Strzyżew ( http://www.strzyzew.pl/ ). Plakat reklamujący konkurs przygotowali uczniowie Technikum organizacji reklamy. Celem konkursu było propagowanie oryginalnych potraw z drobiu, rozwijanie zainteresowań wiedzą i umiejętnościami zawodowymi wśród uczniów, rozbudzenie inicjatywy i pomysłowości uczniów oraz dokonywanie oceny ich umiejętności zawodowych.
W konkursie wzięło udział sześć dwuosobowych zespołów z klas technikum i zasadniczej szkoły zawodowej o profilach gastronomicznych. W czasie określonym w regulaminie konkursu, pod okiem jurorów technicznych, uczniowie przygotowali dania zasadnicze z kurczaka wraz z dodatkami. Współzawodnictwo przebiegało zgodnie z zasadą fair play, w życzliwej atmosferze z zachowaniem zasad pracy i higieny w gastronomii.
Przygotowane dania zostały oceniane przez jurorów degustacyjnych, wśród których znaleźli się Patroni konkursu Pani Dyrektor Hanna Bonecka oraz menadżer Dworu Strzyżew Pani Monika Pawełek, Przewodniczący Rady Rodziców Pan Andrzej Wierzbicki, Kierownik szkolenia Praktycznego Pani Renata Komorowska oraz nauczyciel przedmiotów gastronomicznych Pani Lidia Pojawa. Członkowie Jury degustacyjnego mieli trudne zadanie, wielu nie mogło podjąć ostatecznej decyzji, jednak zasady konkursu są nieubłagane. Fachową pomocą służyli jurorzy techniczni i jednocześnie nauczyciele przedmiotów gastronomicznych Dorota Waszczeniuk i Katarzyna Strzałkowska-Bonat. Po ocenie smaku, wyglądu, spójności potraw i kreatywności młodych kucharzy oraz przeliczeniu głosów ogłoszono wyniki, które dla wielu okazały się zaskakujące.
I miejsce zajęli uczniowie II klasy ZSZ w zawodzie kucharz małej gastronomii - Karol Jaczyński i Kamil Tomala z potrawą: Udziec faszerowany szpinakiem i suszonymi pomidorami z młodymi opiekanymi ziemniakami, bukietem warzyw i sosem cebulowo-pieprzowym – nagroda Dyrektora Szkoły.
II miejsce ex aequo zajęli uczniowie klasy III Techniku organizacji usług gastronomicznych – Karolina Grochocka i Patryk Kowalczyk z potrawą: Roladki z kurczaka faszerowane szpinakiem i serem pleśniowym z puree z bazylii z glazą balsamiczną i pomidorami cherry – nagroda Rady Rodziców.
oraz uczniowie klasy II Techniku organizacji usług gastronomicznych Karol Majczak i Łukasz Wróblewski z potrawą: Faworek z piersi kurczaka nadziewany suszonymi pomidorami z warzywnym makaronem i sosem jabłkowo-balsamicznym – nagroda nauczycieli gastronomii. Ze względu na wyjątkowo wyrównana konkurencję Jury konkursu podjęło decyzję o przyznaniu trzeciego miejsca pozostałym zespołom. III miejsce ex aequo zajęli uczniowie klasy I Technikum żywienia i usług gastronomicznych: Aleksandra Gawron i Sabina Wodecka z potrawą: Pierś kurczaka w cieście francuskim ze słonecznym ryżem, Mariusz Kęska i Tomasz Mikulski z potrawą: Filet z kurczaka w sosie sojowym z szafranowym risotto i puree z brokułów, Kamil Antuszewicz i Patryk Konicki z potrawą: Filet z piersi kurczaka po konicku. Wszyscy uczestnicy konkursu zostali nagrodzeni okolicznościowymi dyplomami, podziękowaniami oraz książkami ufundowanymi przez Dwór Strzyżew. Wśród nagród znalazły się noże ceramiczne oraz narzędzia gastronomiczne przydatne w rozwijaniu pasji gotowania. Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i zachęcamy do udziału w następnych konkursach. Najbliższy już jesienią z dynią, jabłkami i innymi produktami sezonowymi w tle.

Organizatorzy konkursu

Dorota Waszczeniuk

Katarzyna Strzałkowska-Bonat

kurcze blade-1 kurcze blade-2

IWASZKIEWICZ OTWIERA „GALERIĘ BEZ ŚCIAN”

„Galeria bez ścian” to nazwa akcji malowania graffiti w przestrzeni miejskiej, której organizatorem jest Zespół Szkół im. Jarosława Iwaszkiewicza w Sochaczewie. Patronat honorowy nad projektem objęli: poseł na Sejm RP Maciej Małecki oraz burmistrz Sochaczewa Piotr Osiecki. Celem akcji jest przywrócenie szkole jej roli kulturotwórczej, zainteresowanie młodzieży wykorzystaniem popularnej techniki malarskiej - graffiti , zwrócenie uwagi na estetykę miasta oraz dbałość o przestrzeń wspólną i jej poszanowanie. Akcja ma charakter konkursowy i skierowana jest do uczniów szkół gimnazjalnych z Sochaczewa i okolic. Zadaniem młodzieży jest zilustrowanie zadania konkursowego z wykorzystaniem graffiti na murowanym parkanie w przestrzeni miejskiej – przy pasażu Duplickiego. Pierwszy etap konkursu polega na dostarczeniu zgłoszenia wraz z projektem. Następnie zgłoszeni uczestnicy zostaną szczegółowo poinformowani o terminie i warunkach tworzenia graffiti. Drugi etap to malowanie murali. Każdy zespół będzie pracował pod opieką swojego nauczyciela. Wszystkie zespoły otrzymają wsparcie ze strony organizatora. Uczniowie Technikum organizacji reklamy będą pełnili role doradców i instruktorów technicznych. Uroczysty wernisaż oraz podsumowanie i wręczenie nagród odbędzie się w budynku szkoły przy pasażu Duplickiego, o czym zainteresowani zostaną powiadomieni. Szczegóły dotyczące uczestnictwa w konkursie określa regulamin, dostępny na stronie internetowej Zespołu Szkół im. Jarosława Iwaszkiewicza: http://iwaszkiewicz.edu.pl. Zapraszamy do udziału w akcji „Galeria bez ścian” ponieważ to wspaniała zabawa oraz szansa zaprezentowania własnej kreatywności i ekspresji twórczej.

Dorota Marcinkowska - Koordynator konkursu