Zakończenie roku szkolnego 2018/2019 w Iwaszkiewiczu

19-06-19

Z udziałem przedstawicieli instytucji współpracujących ze szkołą, uczniowie oraz nauczyciele Zespołu Szkół im. Jarosława Iwaszkiewicza w Sochaczewie uroczyście pożegnali rok szkolny 2018/2019. Podsumowując miniony czas Pani Dyrektor Hanna Bonecka przypomniała, że Technikum w Iwaszkiewiczu zajęło znakomite 12. miejsce na Mazowszu i tym samym otrzymało tytuł „Złotej Szkoły 2019” w rankingu najlepszych szkół w Polsce. Pani Dyrektor dziękowała także za kolejny dobry rok współdziałania partnerom szkoły - 3. Warszawskiej Brygadzie Rakietowej Obrony Powietrznej, Komendzie Powiatowej Policji, Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej . Pani Dyrektor podziękowała za pracę w mijającym roku całej społeczności szkolnej. Nie obyło się bez nagród i wyróżnień . Najlepsi uczniowie oraz uczniowie którzy szczególnie angażowali się w życie szkoły otrzymali nagrody książkowe. Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2018/2019 za nami i można zapomnieć na długie tygodnie o podręcznikach i zeszytach. Wakacje przydadzą się nam wszystkim. Do zobaczenia w nowym roku szkolnym. Fotoreportaż

E.S.

Wolontariusze z Iwaszkiewicza

5 czerwca 2019 roku na obiektach sportowych Szkoły Podstawowej nr 7 w Sochaczewie odbyły się 22 Ogólnopolskie Zawody Sportowe Osób Niepełnosprawnych. W 11 konkurencjach wystartowało prawie 200 zawodników z 16 drużyn.
Uczniowie z Zespołu Szkół im. Jarosława Iwaszkiewicza w czasie imprezy służyli pomocą wolontariacką sędziom oraz zawodnikom. Zawodom sprzyjała wyjątkowa aura. Integracja młodzieży z osobami niepełnosprawnymi jak zawsze była wspaniałą lekcją wychowawczą.

E.S.

5-06-2019 5-06-2019

KOLEJNE NOWOŚCI W BIBLIOTECE SZKOLNEJ

TRZY METRY NAD NIEBEM autor: Frederico Moccia
Szesnastoletnia Babi, dziewczyna, z tak zwanego dobrego domu, świetna uczennica i przykładna córka, na skutek pogmatwanego splotu przypadków, poznaje Stepa, agresywnego chuligana, którego życie składa się z ćwiczeń na siłowni, wyścigów na motorze i bezsensownych bijatyk. Mimo krańcowo różnych charakterów i sprzeciwu apodyktycznej matki Babi, zakochują się w sobie bez pamięci. Pod wpływem tej miłości, która oczywiście nie ma szans na przetrwanie, zmieniają się oboje …
TYLKO CIEBIE CHCĘ
Druga część powieści "Trzy metry nad niebem" Po dwóch latach spędzonych w Nowym Jorku Step wraca do Rzymu. Wiele się tu zmieniło. Chłopak zaczyna pracę w telewizji, poznaje nowych ludzi, wśród nich żywiołową Gin. Przeszłość nie daje mu spokoju, ale teraźniejszość nie zostawia zbyt wiele czasu na jej rozpamiętywanie. Czy warto dążyć do wskrzeszenia dawnej miłości?
TRZY RAZY TY
Kontynuacja bestsellerowej powieści "Trzy metry nad niebem". W "Trzech metrach nad niebem" Babi złamała mu serce. W "Tylko ciebie chcę" Gin nauczyła go kochać na nowo. W "Trzy razy ty" Step staje na rozstaju dróg... Jak skończy się historia Babi, Stepa i Gin?
STULECIE WINNYCH – OPOWIADANIA autor: Ałbena Grabowska
Powrót do frapującego świata rodziny Winnych. Stulecie Winnych. Opowiadania to książka o niezwykłych losach dwóch sióstr Ani i Mani Winnych, z podwarszawskiego Brwinowa. W jednym z opowiadań przeczytamy o dramatycznym przebiegu Wigilii w 1943 roku, w kolejnym poznamy losy Kazimierza, męża Ani, które doprowadziły go na szczyt warszawskiego półświatka. Co więcej, jedna z historii opisanych w książce, wydarzyła się naprawdę.
Zbliżają się wakacje! W naszych bibliotekach pojawiają się kolejne nowości. Przypominamy ,że książki możecie wypożyczyć na wakacje - warunkiem jest oddanie wszystkich lektur oraz promocja do kolejnej klasy.
źródła opisów : lubimyczytać.pl
źródła okładek: empik.pl

E. Sobczyńska, R. Gasik

15-06-2019 15-06-2019
15-06-2019 15-06-2019

Zawodowcy z Iwaszkiewicza

28-05-19

W ostatnich dniach maja br. uczniowie Zespołu Szkół im. Jarosława Iwaszkiewicza w Sochaczewie z klas gastronomicznych i hotelarskich uczestniczyli w niezwykle ciekawych kursach zawodowych realizowanych w ramach projektu „Zawodowcy na start”.
20 maja brali udział w szkoleniu „Ryby i owoce morza” w ramach którego przygotowywali min. małże z Nowej Zelandii w pomidorach, przegrzebki w brandy, krem z raków oraz langustynki w sosie czosnkowym. Zajęcia prowadziła Anna Klajmon szefowa restauracji Las w Warszawie , bliżej znana z piątej edycji programu Top Chef . 28 i 29 maj odbyło się szkolenie „Serwisy kelnerskie” które prowadził Mateusz Smulski Manager Restauracji Moonsfera i Olkuska 7 w Warszawie. Uczestnicy zajęć poznawali rodzaje win, kaw, herbat oraz sposoby ich prawidłowego podawania. Przed uczniami Iwaszkiewicza kolejne szkolenie dotyczące czekolady. Wszystkie wymienione kursy odbyły się w Centrum Techniki Kulinarnej w Warszawie.Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z tego wydarzenia.

E.S.

Kinga i Kasia laureatkami XV edycji powiatowego konkursu” Wydajemy własną książkę”

15 maja 2019 roku , na zakończenie tygodnia bibliotek, poznaliśmy laureatów powiatowego konkursu ” Wydajemy własną książkę”. Organizatorem konkursu jest Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Komisji Edukacji Narodowej w Warszawie Filia W Sochaczewie. Celem corocznego konkursu jest kształtowanie kultury czytelniczej i twórczej aktywności , pobudzenie wyobraźni, podjęcie próby samodzielnej twórczości literackiej, ilustratorskiej oraz edytorskiej, kształtowanie więzi z miejscem zamieszkania, regionem.
Zespół Szkół im. Jarosława Iwaszkiewicza w Sochaczewie reprezentowały w tegorocznej edycji : Kinga Majczak z klasy drugiej LO służb mundurowych oraz Katarzyna Majorek z klasy pierwszej technikum ekonomicznego. Dziewczyny zmierzyły się z tematem „(…) zaczęło się na dworcu w Sochaczewie” gdzie sochaczewski dworzec kolejowy/autobusowy/ miał być tłem, miejscem w którym wydarzyła się jakaś historia, przygoda, rozpoczęła się znajomość, pasja, miłość, zrodziły się życiowe plany… . Miło nam poformować, ze w kategorii szkół ponadgimnazjalnych II miejsce w konkursie zajęła Kinga Majczak a trzecie Katarzyna Majorek. Gratulujemy!
Opiekunkami uczennic w konkursie były: R. Gasik i E .Sobczyńska

E.S.

15-05-2019 15-05-2019
15-05-2019 15-05-2019

NOWOŚCI W BIBLIOTECE SZKOLNEJ

ŻMIJOWISKO
Mistrzowski thriller Wojciecha Chmielarza. Książka roku 2018 w kategorii kryminał... "Żmijowisko" to opowieść o tragedii, która niszczy. O rodzinie, która musi stawić czoło próbie przekraczającej ludzkie wyobrażenia. Uczuciach, które trwają pomimo mijających lat i nie niosą pocieszenia. Zdradzie, bólu i miłości. Strachu, zbrodni i karze. O tym, ile jesteśmy w stanie zrobić dla naszych dzieci i jak wiele nas to kosztuje.
NAJGORSZY CZŁOWIEK NA ŚWIECIE
Wydanie specjalne z ilustracjami autorki Małgorzaty Halber. Książka roku 2015 wg czytelników portalu Lubimyczytac.pl. Krystyna to trzydziestokilkuletnia współczesna kobieta. Ma ciekawą pracę w telewizji, chłopaka, tytuł magistra filozofii, mnóstwo znajomych i jest ... alkoholiczką i narkomanką.
STULECIE WINNYCH
Bestsellerowa trylogia Ałbeny Grabowskiej . Są rodziny i Rodziny. Są stulecia i Stulecia. Są wreszcie powieści i Powieści. „Stulecie Winnych” to powieść, która pochłania bez reszty. Jest w tej trylogii ponadczasowość i uniwersalna prawda. Jest wreszcie wspaniała opowieść o rodzinie, której losy wpisują się w dramatyczne wydarzenia XX wieku. I trzy pary bliźniaczek. Jedna w każdym pokoleniu…
TATUAŻYSTA Z AUSCHWITZ
Książka roku 2018 w kategorii powieść historyczna autorstwa Heather Morris… Bestsellerowa oparta na faktach powieść na miarę „Chłopca w pasiastej piżamie” i „Listy Schindlera”. Lale Sokołow trafił do Auschwitz w 1942 roku jako dwudziestosześciolatek. Jego zadaniem było tatuowanie numerów na przedramionach przybywających do obozu więźniów. Naznaczanie ich. Pewnego dnia w kolejce stanęła młoda przerażona dziewczyna – Gita. Lale zakochał się od pierwszego wejrzenia.
OKRUCH
Kolejna w naszej bibliotece powieść Anny Ficner – Ogonowskiej. Buzująca emocjami opowieść o miłości, tajemnicach i sile dobra. Na początku jest grom z jasnego nieba. Jedno spojrzenie, jeden dotyk, jedno słowo. Od tej chwili życie dwojga ludzi zmieni się bezpowrotnie. Ona wreszcie zmierzy się ze swoim strachem przed bliskością. On odkryje prawdę o sobie i swojej rodzinie.
CONVICTION
Druga część bestsellerowej powieści "Consolation" - po którą sięgnęło wiele naszych czytelniczek. Po raz kolejny autorka złamie ci serce. Ale czy poskłada je na nowo? Jeżeli myślisz, że zakończenie "Consolation" zwalało z nóg, przeczytaj "Conviction" i przekonaj się, że Corinne Michaels jest w stanie dostarczyć jeszcze większych emocji i zaskoczeń! Druga część duetu "Consolation" rozdziera serce, wzrusza i zachwyca, czyniąc tę literacką przygodę niezapomnianą i zapierającą dech w piersi.
źródła okładek: empik.com, źródła opisów: lubimyczytać.pl

Opracowały: E. Sobczyńska, R. Gasik

03-04-2019 03-04-2019
03-04-2019 03-04-2019
03-04-2019 03-04-2019

Fotorelacja z Dnia Otwartego w Iwaszkiewiczu

09-05-19

9 maja 2019 roku Zespół Szkół im. Jarosława Iwaszkiewicza odwiedziła liczna grupa tegorocznych absolwentów gimnazjów i szkół podstawowych. W czasie Dnia Otwartego nasi goście mogli zapoznać się z aktualną ofertą edukacyjną Iwaszkiewicza oraz porozmawiać z uczniami, nauczycielami i absolwentami szkoły. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z tego wydarzenia.

Pożegnanie absolwentów w Iwaszkiewiczu

04-05-19

30 kwietnia 2019 roku kolejna grupa uczniowie klas trzecich liceum i czwartych technikum Zespołu Szkół im. Jarosława Iwaszkiewicza w Sochaczewie stała się absolwentami tej szkoły. W tym dniu pani dyrektor Hanna Bonecka wraz z wychowawcami wręczyła absolwentom świadectwa oraz nagrody i dyplomy za osiągnięcia w różnych dziedzinach. Pani Dyrektor w krótkim przemówieniu życzyła maturzystom wielu sukcesów, ale przede wszystkim bardzo dobrze zdanego egzaminu dojrzałości.

Finał konkursu „Tradycje kulinarne Ziemi Sochaczewskiej”

04-04-19

Już czwarty raz pracownia gastronomiczna w Zespole Szkół im. Jarosława Iwaszkiewicza w Sochaczewie stała się areną rywalizacji młodych adeptów sztuki kulinarnej. 4 kwietnia 2019 roku odbył się finał konkursu „Tradycje kulinarne Ziemi Sochaczewskiej”. Do rywalizacji przystąpiły dwie drużyny z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Ustawicznego im. Bohaterów Walk nad Bzurą 1939 r. oraz cztery drużyny z Zespołu Szkół im. Jarosława Iwaszkiewicza w Sochaczewie. Jury degustacyjne w składzie: Pani Dyrektor Hanna Bonecka, Pani Wicedyrektor Renata Leśniewska -Skoneczna, Pani Urszula Opasiak Dyrektor Powiatowego Zespołu Edukacji , Kultury i Sportu, Pani Anna Ulicka Wicedyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, Pani Agnieszka Mućka Kierownik Kształcenia Praktycznego w Iwaszkiewiczu oraz Pani Elżbieta Sobczyńska z Zespołu do spraw Promocji Szkoły, zostało postawione przed bardzo trudnym zadaniem. Musiało ocenić dania według następujących kryteriów: wygląd , smak, dobór składników, a także zgodność z regionalną tradycją. Uczestnicy konkursu wykazali się dużą kreatywnością i pomysłowością, a co najważniejsze, przygotowane potrawy były bardzo smaczne. Ostatecznie, po przeliczeniu przyznanych przez jury punktów, wyłoniono zwycięzców : I miejsce zdobyli: Aleksandra Hołoś i Daniel Nosarzewski z klasy III technikum w Iwaszkiewiczu, którzy przygotowali kaczkę z glazurowanymi brokułami w owocowej otoczce, II miejsce zdobyli: Karolina Rogeńska oraz Patryk Pasiński z klasy II technikum w Iwaszkiewiczu, którzy przygotowali nadziewańce drobiowe z kolorową sałatką, III miejsce zdobyły: Izabela Lewandowska i Joanna Kacprzak z klasy II technikum w Iwaszkiewiczu, które przygotowały kurczaka w gnieździe w słonecznym puree. Pozostali uczestnicy konkursu Karolina Lipińska, Weronika Gołębiowska, Wiktoria Żakowska i Jarosław Bujko z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Ustawicznego „Ogrodnik” oraz Mateusz Borecki i Kacper Kornacki z Iwaszkiewicza zostali nagrodzeni za zajecie czwartego miejsca. Zwycięzcy i uczestnicy konkursu otrzymali min. pamiątkowe dyplomy, książki o tematyce kulinarnej, akcesoria gastronomiczne, wejściówki na basen i siłownię. Sponsorami nagród w konkursie byli: Pani Starosta Jolanta Gonta; Państwo Ewa i Janusz Bąbałowie - właściciele sklepu spożywczego "U Janusza"; Gospodarstwo rolne Grzegorza Stasiaka; Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Sochaczewie; Unia Producentów i Pracodawców Przemysłu Mięsnego w Warszawie oraz nauczyciele przedmiotów gastronomicznych w Zespole Szkół im. Jarosława Iwaszkiewicza. Organizatorzy konkursu serdecznie dziękują uczestnikom i sponsorom. Zwycięzcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

E.S.

Pielgrzymka Maturzystów na Jasną Górę

16-04-19

13 kwietnia 2019 młodzież naszej szkoły uczestniczyła w 26 Pielgrzymce Maturzystów na Jasną Górę. Program Pielgrzymki obejmował udział młodzieży w: Drodze Krzyżowej, wspólnej Eucharystii, konferencji na temat ,,Media - szansa czy zagrożenie" oraz modlitwie zawierzenia Maryi wszystkich spraw i trosk Maturzystów. Czas spędzony w Sanktuarium Czarnej Madonny był dla naszych uczniów i nauczycieli czasem modlitwy, refleksji, ożywienia wiary, ale także źródłem odnowy sił przed trudem maturalnych zmagań oraz wyborem drogi życiowej. Napełnieni nadzieją oraz ufnością w opiekę Matki Bożej wierzymy, że to wspólne pielgrzymowanie naszej społeczności szkolnej przyniesie obfite owoce - zdaną maturę oraz świadomość , że życie jest wyjątkowym darem.

Marcowy poligon mundurówki z Iwaszkiewicza

W marcu odbyły się kolejne zajęcia poligonowe uczniów klas mundurowych Zespołu Szkół im. Jarosława Iwaszkiewicza z Komendą Powiatową Policji w Sochaczewie i 3. Warszawską Brygadą Rakietową Obrony Powietrznej w Bielicach. Uczniowie uczestniczący w zajęciach dość szybko przyswoili wiedzę i umiejętności z zakresu użycia środków przymusu bezpośredniego, a także działania żołnierzy na polu walki.

A.C.

13-04-2019 13-04-2019
13-04-2019 13-04-2019

Stypendyści Starosty Sochaczewskiego

03-04-19

3 kwietnia 2019 roku Pani Dyrektor Hanna Bonecka wręczyła szesnastu uczniom liceum i technikum w Zespole Szkół im. Jarosława Iwaszkiewicza Stypendia Starosty Sochaczewskiego. Stypendium Starosty jest jedną z form nagradzania najzdolniejszych uczniów szkół, dla których organem prowadzącym jest powiat sochaczewski. Jest to forma wspierania edukacji oraz motywowania uczniów do osiągania bardzo dobrych i wybitnych wyników w nauce. Pani Dyrektor pogratulowała wyróżnionym i wyraziła nadzieję , że grono kolejnych stypendystów będzie jeszcze liczniejsze. Stypendia za pierwszy semestr roku szkolnego 2018/2019 otrzymali: Bartosz Karda, Zuzanna Bartosiewicz, Zuzanna Haba, Katarzyna Rąg, Natalia Staniaszek, Agata Szymańska, Kinga Plichta, Karolina Misiak, Aleksandra Gasik, Karolina Lipińska, Barbara Stępniak, Wiktoria Wiciak, Julia Stępniak, Aleksandra Wolińska, Olga Kiewel oraz Aleksandra Hołoś. Gratulujemy !

E.S.

03-04-2019 03-04-2019
03-04-2019 03-04-2019
03-04-2019 03-04-2019

NAGRODY W XVI POWIATOWYM KONKURSIE „TĘ KSIĄŻKĘ WARTO PRZECZYTAĆ”

Wiktoria Dębkowska uczennica klasy pierwszej LO zdobyła wyróżnienie, a Katarzyna Majorek uczennica klasy pierwszej technikum trzecie miejsce w XVI Powiatowym Konkursie „Tę książkę warto przeczytać” . Celem konkursu, do którego corocznie zaprasza Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Komisji Edukacji Narodowej w Warszawie Filia w Sochaczewie jest rozwijanie potrzeb i nawyków czytelniczych, kształcenie umiejętności wypowiadania się na temat książki i rozumienia tekstu oraz umiejętności promowania książki. Wiktoria podczas konkursu promowała tomik poezji „Nie przyszedłem Pana nawracać” ks. Jana Twardowskiego natomiast Kasia zaprezentowała książkę Jennifer Echols „Para idealna”. Nagrodzonym gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

E.S.

22-03-2019 22-03-2019
22-03-2019 22-03-2019

O TO CHODZI BY BYĆ WIELKIM I POMAGAĆ MAŁYM

22-03-19
22-03-19

Podsumowanie zbiórki karmy dla Sochaczewskiego Schroniska Azorek organizowanej przez panie : Dominikę Kaczmarek, Sylwię Pilichowską oraz uczniów z Zespołu Szkól im. Jarosława Iwaszkiewicza w Sochaczewie. W tym roku wystartowaliśmy z cykliczną zbiórką środków i karmy dla zwierząt. To nasza pierwsza akcja ale mamy zamiar powtarzać ją kilka ryzy w roku. W tej zbiórce udało nam się zebrać ponad 70 kilogramów suchej karmy, ponad 30 puszek z morką karma, kilkanaście saszetek również z mokrą karmą, parę kocich i psich przysmaków oraz 26 kilogramów żwirku dla kotów. Dodatkowo udało się nam zebrać trochę pieniędzy - część z nich postanowiliśmy przekazać grupie Koty z Sochaczewa na leczenie potrzebujących kociaków. Z zebranej ilości pokarmu zwierzaki ze Schroniska Azorek na pewno będą miały ucztę. Dziękujemy wszystkim zaangażowanym osobom. Jesteśmy pewne, że z każdą kolejną zbiórką będziemy bić rekordy .

D.K.

HAZARD? Nie, dziękuję!

22-02-19

Dostrzegając zagrożenie uzależnienia młodzieży od hazardu Krajowa Administracja Skarbowa rozpoczęła kampanię informacyjno-edukacyjną „HAZARD? Nie, dziękuję!”. W dniu 22.02.2019r. w Zespole Szkół im. J. Iwaszkiewicza w Sochaczewie odbyło się właśnie takie spotkanie z Paniami Joanną Witkowską kierownikiem Referatu Spraw Wierzycielskich z Urzędu Skarbowego z Pruszkowa oraz Panią Elżbietą Paściek funkcjonariuszem z Urzędu Celno-Skarbowego. W spotkaniu udział wzięły klasy: IAR,I HD, IIAB, IIAH, IIRD, a jego celem było zmniejszenie liczby osób uczestniczących w nielegalnym procederze urządzania i prowadzenia gier hazardowych przez nieuprawnione podmioty. Prowadzące poinformowały słuchaczy, że jeżeli stwierdzą oferowanie nielegalnych gier hazardowych przez sieć Internet- powinny poinformować dzwoniąc pod nr telefonu 800 060 000 bądź wysyłając e-mail: powiadomKAS@mf.gov.pl

Anna Ulicka i Magdalena Pietrzak

Eliminacje szkolne w Powiatowym konkursie „Tę książkę warto przeczytać”

19-02-19

22 lutego 2019 r. odbył się szkolny etap Powiatowego konkursu „Tę książkę warto przeczytać” . Ma on na celu zachęcanie uczniów do czytania książek, rozwijanie nawyków czytelniczych, doskonalenie umiejętności wypowiadania się na temat przeczytanej książki, zachęcanie uczniów do aktywności twórczej oraz promowanie wśród młodzieży czytelnictwa. Uczestnicy konkursu podczas krótkiej prezentacji próbowali zachęcić swoje koleżanki i kolegów do przeczytania najciekawszej ich zdaniem książki. Katarzyna Majorek z kl. 1ar T zaprezentowała książkę Jennifer Echols Para idealna, Mikołaj Flis z kl. 2ab LO - Igrzyska śmierci Suzanne Collins; Wiktoria Dębkowska z kl 1 a LO – tomik poezji Nie przyszedłem Pana nawracać ks. Jana Twardowskiego; Dominik Florczak z kl. 1 hd T - Złodziej pioruna Ricka Riordana; Kinga Majczak z kl. 2 ab LO - Nowicjuszka Trudi Canavan; Aleksandra Kupczyk z kl.2 hd T - Love Rosie Cecelii Ahern.
Zmagania uczestników oceniała zgromadzona publiczność – uczniowie klasy 1 a LO oraz kl. 3 hd T oraz nauczyciele: p. Magdalena Antoniak, p. Renata Gasik, p. Elżbieta Sobczyńska i p. Anna Szpleter. Wszystkie prezentacje były bardzo ciekawe i trudno było wybrać tę najlepszą. Ostatecznie decyzją publiczności i jury do etapu międzyszkolnego wybrane zostały recenzje zaprezentowane przez Wiktorię Dębkowską oraz Katarzynę Majorek. Wszystkim uczestnikom konkursu gratulujemy i zapraszamy do kolejnej edycji za rok.

R.G.

Zimowy poligon mundurówki

19-02-19

Dnia 14 lutego 2019 roku odbył się poligon w 3. Warszawskiej Brygadzie Rakietowej Obrony Powietrznej w Bielicach. Tego dnia uczniowie klasy 2B LO służb mundurowychuczestniczyli w zajęciach z pierwszej pomocy przedmedycznej na polu walki. Ważnym zagadnieniem tego tematu były zranienia, krwotoki, złamania i zwichnięcia. Nasi adepci uczyli się także opatrywać rany, stosować opaskę uciskową oraz dokonywać resuscytacji w sytuacjach ekstremalnych. Kolejnym etapem szkolenia była indywidualna ochrona żołnierza przed skażeniami chemicznymi, poprzez stosowanie odpowiednich preparatów. Ostatnim tematem była budowa i przeznaczenie granatów ręcznych typu Re42 i F1. Każdy z uczniów miał możliwość odbezpieczenia granatu ćwiczebnego i zastosowania go na polu walki. Dziękujemy 3. Warszawskiej Brygadzie Rakietowej Obrony Powietrznej w Bielicach za fachowe przeszkolenie naszej młodzieży.

Bistro Walentynkowe

14-02-19

14 lutego klasa trzecia technikum żywienia i usług gastronomicznych zaprosiła społeczność Iwaszkiewicza na Bistro Walentynkowe. Uczniowie sami przygotowali przekąski i ciasta oraz profesjonalnie obsługiwali swoich kolegów.W menu znalazły się panini , kolorowe pizze, szarlotka, sernik a do każdego gorącego napoju słodkie serduszka. Jak zawsze wszystko było przepyszne.

Studniówka 2019 w Iwaszkiewiczu

Bal studniówkowy to jedno z tych wydarzeń, na które z wielką niecierpliwością czekają wszyscy maturzyści. Kojarzy się on nie tylko z nadchodzącym trudnym i ważnym egzaminem, jakim jest matura, ale również z dobrą zabawą. Maturzyści z liceum i technikum Zespołu Szkół im. Jarosława Iwaszkiewicza bal studniówkowy mają już za sobą. Uroczystość odbyła się w sobotę 12 stycznia 2019 roku w gościnnym domu bankietowym Magnat. Prowadzący część oficjalną uczniowie powitali zaproszonych gości: panią dyrektor Hannę Bonecką, panią wicedyrektor Renatę Leśniewską - Skoneczną, panią dyrektor Powiatowego Zespołu Edukacji panią Urszulę Opasiak, księdza proboszcza parafii św.Józefa Robotnika w Chodakowie Józefa Staszewskiego oraz wychowawców klas maturalnych, nauczycieli i licznie zebranych rodziców. Szczególnie gorąco zostali powitani bohaterowie wieczoru –maturzyści. Oficjalnego rozpoczęcia studniówki dokonała pani dyrektor Hanna Bonecka, która życzyła wszystkim wspaniałej zabawy. Wtedy pozostał już tylko jeden, ale za to najważniejszy tradycyjny element balu studniówkowego- polonez. A potem już mniej tradycyjne tańce do białego rana. 54 studniówka w Iwaszkiewiczu przeszła już do historii. Na pewno na długo pozostanie w pamięci uczestników. A tymczasem przed maturzystami czas intensywnej nauki. Życzymy wszystkim powodzenia.

Jasełka w Iwaszkiewiczu

13-12-18

21 grudnia utalentowani artystycznie uczniowie reprezentujący Liceum Ogólnokształcące i Technikum w Iwaszkiewiczu zaprezentowali szkolnej społeczności Jasełka w których nie zabrakło nawiązań do rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Widzowie mogli usłyszeć znane i lubiane kolędy, pastorałki i bożonarodzeniowe piosenki. Warto wspomnieć, że scenariusz Jasełek napisali sami uczniowie. W czasie spotkania były życzenia i łamanie się opłatkiem oraz wspólne kolędowanie.

Podsumowanie Szlachetnej Paczki 2018

13-12-18

Za każdą historią stoi człowiek, darczyńcy dzięki wam te święta będą piękniejsze! Rodzina , która wybrałyśmy w tym roku otrzymała dzięki Waszej pomocy i wielkiemu sercu:
nową pralkę
nowa mikrofalówkę
kino domowe
karty podarunkowe do sklepów z odzieżą i obuwiem o łącznej wartości 1200 zł.
2 plecaki wypełnione po brzegi art. szkolnymi
9 kartonów żywności
3 kartony chemii + 14 kg proszku do prania
6 kartonów ubrań i zabawek
koce
pościel
oraz wymarzone prezenty:
Pani Ania perfumy kosmetyki i smakołyki
Pan Piotr wkrętarkę i smakołyki
Paweł głośnik JBL i smakołyki
Kasia klocki LEGO i smakołyki
Ale to nie wszystko.. w tym roku udało się pomoc również starszej samotnej chorej kobiecie, która otrzymała karton chemii i żywności. Dodatkowo pomogliśmy również rodzinie, którą staramy się odwiedzić co roku ze względu na ich trudną sytuację, która nie może ulec zmianie przez chorobę samotnej matki i dzieci. Rodzinę Pani Agnieszki znamy o 7 lat - byli naszą pierwszą Szlachetną Paczką. Jak tylko weszliśmy dzieci przytuliły nas i powiedziały, że czekali na nas. To były bardzo wzruszające chwile. Otrzymali od nas 6 kartonów z żywnością i chemią
1 karton ubrań
7 kg proszku do prania
oraz prezenty dla dzieci
chłopcy otrzymali po czołgu, żołnierzu i nowym plecaku
dziewczynka lego i plecak
W ostatniej chwili okazało się również że kilku darczyńców nie spełniło swoich obietnic o pomocy i pięknych świętach, dlatego przekazaliśmy 100 zł do wspólnej puli darczyńców, z której później niezawodni wolontariusze zrobili zakupy z potrzebnymi artykułami aby każda zgłoszona rodzina otrzymała paczkę i poczuła magię ludzkich serc i świąt. Chciałybyśmy dodać że co roku jesteście niezawodni, kochani, wspaniali - dziękujemy wszystkim za zaangażowanie i ogromne serce! Suma pieniędzy którą zebrałyśmy w tym roku to 4404 zł. Składamy podziękowania dla firm które pomogły nam w tym roku:
Społeczności z Zespołu Szkół im. Jarosława Iwaszkiewicza
KOSMETOLOGIA TERESIN ANNA BRYŃSKA
WEDEL POLSKA
XTREME FITNESS SOCHACZEW
TRIUMPH
VOLT SOCHACZEW
MAESTRIA URODY
oraz wszystkim pojedynczym darczyńcom których wymieniałyśmy w naszych postach na Fb. Do zobaczenia za rok !!!

Organizatorki : A. Rączka i D. Kaczmarek

Weź przyjaciółkę i odwiedź „Bułkę i spółkę”!!!

13-12-18

Od października prężnie działa w naszej szkole mini przedsiębiorstwo "Bułka i spółka" prowadzone przez uczniów technikum ekonomicznego. - Zajmujemy się sprzedażą m.in kanapek i tostów. W wybrane dni w naszej ofercie pojawia się ciasto lub inny smakołyk . Zapraszamy uczniów oraz nauczycieli w poniedziałki i środy w czasie przerw do świetlicy szkolnej na pyszną przekąskę

Iwaszkiewicz z prezentami w „Naszej Szkole”

12-12-18

Mikołajki to taki dzień, podczas którego Święty Mikołaj rozdaje dzieciom prezenty. 6 grudnia 2018 roku do dzieci z Niepublicznej Szkoły Podstawowej „Nasza Szkoła” przybyli niezwykli goście – wolontariusze z Zespołu Szkół im. Jarosława Iwaszkiewicza. Uczniowie Iwaszkiewicza oprócz prezentów przywieźli dzieciom inscenizacje bożonarodzeniowej „Bajki o gwiazdeczce”. Ważnym punktem programu była wizyta Świętego Mikołaja. Najmłodsi z bijącymi sercami oczekiwali na przybycie gościa. Każde dziecko podchodziło do Mikołaja, by porozmawiać i otrzymać paczkę. Spotkanie było ogromną frajdą dla wszystkich uczestników. Fotoreportaż
Wolontariusze :Anna Dąbkowska, Wiktoria Sieczka, Paulina Siewiera, Paulina Babulewicz, Wiktoria Dębkowska, Klaudia Kostrzewa i Konrad Duplicki.
Opiekunowie : Renata Gasik, Elżbieta Sobczyńska
Dziękujemy firmie Lotte Wedel Sp. zo.o i pani A. Rączce za przekazanie słodyczy dla dzieci.

E.Sobczyńska, R.Gasik

Szkolny konkurs: Spaβ am Lesen

10-12-18

W dniach 29.10.2018 r. oraz 04.12.2018 r. odbył się szkolny konkurs czytelniczy z języka niemieckiego dla wszystkich uczniów technikum i liceum ogólnokształcącego. Chętni otrzymali lekturę Neue Freunde Sarah Fleer, z której treścią musieli się zapoznać. Konkurs miał na celu zmotywować uczniów do uczenia się języka niemieckiego, czytania książek w języku niemieckim, mobilizować ich do samodzielnej, systematycznej pracy, podnosić poziom umiejętności językowych młodzieży oraz zainteresować uczniów kulturą niemieckiego obszaru językowego, a także pogłębić wiedzę w tym zakresie. W ramach testu uczniowie odpowiadali na pytania dotyczące głównych bohaterów, najważniejszych wydarzeń. Układali wydarzenia w kolejności chronologicznej. Nie zabrakło zdań z lukami, czy zadań prawda / fałsz. Oto zwycięzcy konkursu:
I miejsce - Barbara Stępniak kl III ar
II miejsce – Julia Janicka kl I ar
III miejsce – Mateusz Miszczak kl IV ar.
Nagrody dla zwycięzców zostały ufundowane przez: Ambasadę Niemiec, Ambasadę Austrii, Instytut Austriacki w Warszawie. Bardzo dziękuję wszystkim uczniom za trud włożony w przygotowanie się do konkursu. Liczę na waszą aktywność także w przyszłym roku.

Aneta Cybulska

Mein Adventskalender

03-12-18

13 uczniów naszej szkoły wzięło udział w konkursie i wykonało niepowtarzalnie, przepiękne, niesamowicie pracochłonne kalendarze adwentowe. Konkurs miał na celu poznanie tradycji związanej ze Świętami Bożego Narodzenia w Niemczech, okazanie szacunku dla kultury i tradycji innego narodu oraz rozwijanie kreatywności u uczniów. Dzieci w Niemczech 1 grudnia otrzymują kalendarze i odliczają dni do świąt. Kalendarz z okienkami lub przegródkami zawiera niespodzianki. Każdego dnia dziecko może otworzyć tylko jedno okienko. Kalendarz umila dzieciom czas oczekiwania na Święta Bożego Narodzenia. W ramach konkursu uczniowie Zespołu Szkół im. Jarosława Iwaszkiewicza samodzielnie, według własnego pomysłu wykonali kalendarze adwentowe. Naszymi artystami są: Kinga Majczak kl. II ab LO, Adrianna Staniszewska kl. IV ch, Małgorzata Piątkowska kl. II ah, Kinga Krupińska kl. II ah, Kinga Plichta kl. 1ar, Wiktoria Stępień kl. III ar, Wiktoria Wiciak kl. III hd, Karolina Grabarczyk kl. I hd, Olga Kiewel kl. II ah, Julia Stępniak kl. II ah, Natalia Staniaszek kl. II ah, Mateusz Borecki kl. I hd oraz Patryk Pasiński kl. II hd. A oto zwycięzcy konkursu:
1. Karolina Grabarczyk kl I hd
2. Kinga Krupińska kl. II ah
3. Wiktoria Stępień kl. IIIar
Zwycięzcom gratulujemy wygranej – pomysłowości, staranności i pracowitości przy wykonaniu takich cudów, jakie widać na zdjęciach i dziękujemy za zaangażowanie. Wszystkie zasługują na oglądanie, dlatego zachęcam pracowników szkoły oraz uczniów do podziwiania prac plastycznych i odliczania dni do Bożego Narodzenia. Dziękujemy sponsorom za ufundowanie nagród: Ambasadzie Niemiec, Ambasadzie Austrii, Instytutowi Austriackiemu w Warszawie. Wszystkie prace zostały nagrodzone upominkiem przez Panią Dyrektor Hannę Bonecką oraz oceną celującą z języka niemieckiego. Fotoreportaż

Aneta Cybulska

Konkurs ekonomiczno – historyczny

03-12-18

Z okazji rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, uczniowie Zespołu Szkół im. Jarosława Iwaszkiewicza wzięli udział w konkursie ekonomiczno-historycznym pt.:
„Przemiany gospodarczo-ekonomiczne w II RP w dwudziestoleciu międzywojennym”
Projekt miał na celu przybliżenie tematyki odzyskania niepodległości przez Polskę. Celem konkursu było pogłębienie wiedzy na temat dziejów II Rzeczypospolitej, w życiu politycznym, ekonomicznym i kulturalnym państwa i narodu polskiego. Zadaniem uczestników konkursu było wykonanie pracy na powyższy temat techniką dowolną. Rozstrzygnięcie konkursu odbyło się 3.12.2018r:
I miejsce – Kinga Plichta i Aleksandra Wolińska klasa Iar
II miejsce – Gabriela Skrzypczuk i Natalia Staniaszek klasa IIah
III miejsce – Anna Jaworska klasa IIrd
Gratulujemy!

M.K

Stypendystki z „Iwaszkiewicza”

26-11-18

Stypendia Prezesa Rady Ministrów przyznawane są uczniom, otrzymującym promocję z wyróżnieniem i najwyższą w danej szkole średnią ocen lub tym, którzy wykazują szczególne uzdolnienia w co najmniej jednej dziedzinie wiedzy, osiągając w niej najwyższe wyniki, a w pozostałych dziedzinach wiedzy co najmniej wyniki dobre.
Tegoroczna uroczystość, podczas której wręczono na rok szkolny 2018/2019 dyplomy 278 stypendystom Prezesa Rady Ministrów z rejonu warszawskiego, miała miejsce 26 listopada 2016r w Wyższej Szkole Menedżerskiej w Warszawie. W wydarzeniu wzięli udział m.in: Marek Suski - szef Gabinetu Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Joanna Szczawińska - Dyrektor Generalny Ministerstwa Edukacji Narodowej, Artur Standowicz – Wicewojewoda Mazowiecki, Aurelia Michałowska - Mazowiecki Kurator Oświaty, Dorota Skrzypek - Mazowiecki Wicekurator Oświaty i Stanisław Dawidziuk – prezydent Wyższej Szkoły Menedżerskiej w Warszawie. Wśród wyróżnionych znalazły się 2 uczennice naszej szkoły: Natalia Burzyńska z klasy IIIb Liceum Ogólnokształcącego i Gabriela Skrzypczuk z klasy II Technikum kształcącego w zawodzie technik ekonomista, które otrzymały promocje z wyróżnieniem i osiągnęły najwyższe średnie w szkole. Ich całoroczna praca i wysiłek zostały docenione i nagrodzone prestiżowym stypendium. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów edukacyjnych

HB

ŚWIĘTOWANIE NIEPODLEGŁOŚCI W IWASZKIEWICZU

19-11-18

Społeczność Zespołu Szkół im. Jarosława Iwaszkiewicza aktywnie włączyła się w uczczenie 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. 9 listopada w ramach bicia „Rekordu dla Niepodległej” dokładnie o godzinie 11.11 uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły wspólnie zaśpiewali hymn narodowy „Mazurek Dąbrowskiego ”.
Jak co roku z okazji rocznicy odzyskania niepodległości w Iwaszkiewiczu czytamy Narodową Lekturę. 14 listopada 2018 r. wszyscy uczniowie i nauczyciele wysłuchali fragmentów Przedwiośnia Stefana Żeromskiego czytanego przez uczniów Liceum Ogólnokształcącego: Paulinę Czubak, Agatę Fergińską, Magdalenę Górnicką, Annę Kornacką, Justynę Poryszewską i Damiana Wójcickiego oraz uczniów Technikum: Agatę Szymańską, Katarzynę Rąg, Eryka Jarotę i Konrada Szyprowskiego.
Podczas uroczystości wręczono też nagrody zwycięzcom konkursu plastycznego „1918 -2018. POLSKA NIEPODLEGŁA”. Pierwsze miejsce zdobyła drużyna w składzie: Anna Jaworska, Klaudia Orzechowska i Piotr Miedziński, drugie miejsce: Agnieszka Wiklowska i Dominika Piechut, trzecie miejsce Paula Dajer i Małgorzata Geras. Wszystkie nagrodzone drużyny reprezentowały klasy technikum organizacji reklamy.
15 listopada uczniowie klas pierwszych liceum i technikum wysłuchali recitalu pieśni patriotycznych „Piosenki dla Polski” przygotowanego przez utalentowanych muzycznie i wokalnie uczniów szkoły - Patrycję Furman, Julię Górnicką, Amelię Skrzypczyńską, Kacpra Chabra i Mateusza Miszczaka. Obecni mogli obejrzeć również prezentacje multimedialną „100 LAT NIEPODLEGŁOŚCI”. Pani Dyrektor Hanna Bonecka podziękowała młodzieży i nauczycielom przygotowującym młodzież do uroczystości za zaangażowanie a całej społeczności szkolnej za aktywne uczestnictwo w obchodach tak pięknej rocznicy.
Koordynatorami wymienionych imprez były panie: A. Mućka, R. Gasik, E. Sobczyńska, D. Marcinkowska i K. Adamczyk. Fotoreportaż

Iwaszkiewicz na V Olimpiadzie Seniorów

19-11-18

W dniu 14 listopada 2018 roku w Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji w Sochaczewie odbyła się V Olimpiada Seniorów. Tradycyjnie już uczniowie Zespołu Szkół im. Jarosława Iwaszkiewicza pomagali w organizacji imprezy.
Uczestnicy Olimpiady brali udział w różnych konkurencjach min. rzut beretem , rzut do kosza, warcaby. Młodzież z Iwaszkiewicza przygotowała dla uczestników stół kawowy, pomagała przy podawaniu dań gorących oraz dopingowała seniorów biorących udział w różnych konkurencjach. Na zakończenie organizatorzy Olimpiady wraz z jej uczestnikami podziękowali młodzieży z profesjonalną obsługę kelnerską.

L. P.

Kształcenie przez praktykę

6-11-18

6 listopada 2018 roku po raz kolejny uczniowie klas technikum gastronomicznego w Zespole Szkół im. J. Iwaszkiewicza w Sochaczewie mieli okazję uczestniczyć w warsztatach zawodowych prowadzonych przez profesjonalistów.
Tym razem spotkanie dotyczyło realizacji projektu Związku Polskie Mięso, „Wybieram wieprzowinę”. Projekt realizowany był w formie prelekcji prowadzonej przez szefa kuchni Marcina Budynka oraz dietetyka Judytę Szymkowiak. Słuchacze poznali różne rasy trzody chlewnej hodowane w Polsce, Europie i na świecie oraz wykorzystanie ich mięsa w przetwórstwie i gastronomii. Dowiedzieli się o wynikach najnowszych badań dotyczących mięsa wieprzowego, m.in. o tym, że kaloryczność wieprzowiny znacznie spadła na przestrzeni ostatnich 20 lat. Głównym powodem jest ograniczenie ilości tłuszczu śródmięśniowego oraz ilości i grubości słoniny w wieprzowinie, czego efektem jest właściwa dla tego mięsa różowoczerwona barwa oraz wyważona kruchość i soczystość. Stało się tak w wyniku pracy hodowców, zaostrzenia wymogów dobrostanu zwierząt oraz podwyższenia standardów przez przetwórców.
Ponadto, wieprzowinę charakteryzuje korzystniejszy niż kiedyś profil kwasów tłuszczowych: ma niższą zawartość kwasów tłuszczowych nasyconych (tzw. „złego” tłuszczu) i wyższą zawartość kwasów tłuszczowych wielonienasyconych (tzw. „dobrego” tłuszczu). Poprawiła się również proporcja kwasów tłuszczowych omega-6 do omega-3, a zawartość cholesterolu znacznie się zmniejszyła. Wieprzowina ma też mniej sodu, niż dotychczas sądzono, a więcej witamin: B1 i B6 ,E oraz sporo dobrze przyswajalnego żelaza.
Wisienką na torcie spotkania była część praktyczna warsztatów, w której uczestniczyło 20 uczniów. Pod okiem kucharzy Akademii Kulinarnej Marcina Budynka sporządzali potrawy z wieprzowiny m. in. żeberka w sosie BBQ, schab grillowany sous-vide, kotlety wieprzowe z kością i polędwiczki. Obserwowali pracę instruktorów i pod ich czujnym okiem sporządzali dodatki do potraw i komponowali całe dania. Wszystko odbywało się pod presją czasu ale w bardzo sympatycznej atmosferze.
Nauczyciele zawodu w Zespołu Szkół im. Jarosława Iwaszkiewicza zwracają bardzo dużą uwagę na kształcenie praktyczne poza ławką szkolną. Wykorzystują do tego warsztaty, wycieczki zawodowe, innowacje pedagogiczne i projekty unijne. Wszystko to po to, żeby absolwenci Iwaszkiewicza byli gotowi od razu po szkole zaistnieć na rynku pracy. Fotoreportaż

D. W.

„O mój rozmarynie, rozwijaj się”

26-10-18

Rok 2018 jest rokiem szczególnym dla wszystkich Polaków. Obchodzimy setną rocznicę odzyskania niepodległości naszej Ojczyzny. Z tej okazji Starostwo Powiatowe w Sochaczewie wystąpiło z inicjatywą organizacji imprez i konkursów dla uczniów szkół znajdujących się na jego terenie, w ramach wychowania patriotycznego i obywatelskiego młodego pokolenia.
Zespół Szkół im. Jarosława Iwaszkiewicza w Sochaczewie stał się pomysłodawcą i organizatorem konkursu gastronomicznego „O mój rozmarynie, rozwijaj się”. Patronat nad nim objęła Starosta Sochaczewski Pani Jolanta Gonta. Sponsorem głównym konkursu została firma MFO S.A. Producent Profili Stalowych z siedzibą w Kożuszkach Parcel.
Konkurs skierowano do uczniów klas gastronomicznych szkół powiatu sochaczewskiego i powiatów sąsiednich: ożarowskiego, łowickiego, żyrardowskiego i skierniewickiego.
Celami konkursu były: propagowanie wiedzy i umiejętności sporządzania potraw kuchni polskiej z uwzględnieniem jej regionalności wynikających z czasu zaborów i po odzyskaniu niepodległości, promowanie zasad zdrowego żywienia, ocena własnych umiejętności zawodowych, rozwijanie zainteresowań wśród uczniów oraz rozbudzenie ich inicjatywy i pomysłowości.
25 października do rywalizacji stanęło sześć uczniowskich zespołów ze szkół gastronomicznych z Łowicza, Ożarowa Mazowieckiego i Sochaczewa. W czasie 150 minut przygotowali zestawy konkursowe składające się z dania zasadniczego oraz deseru. Uczestnikom konkursu w pracy towarzyszyli jurorzy techniczni oceniający pracę z surowcami, prawidłowe stosowanie technik kulinarnych, organizację stanowiska oraz higienę pracy.
Efekty ponad dwugodzinnej pracy oceniali jurorzy degustacyjni, wśród których znaleźli się między innymi Wicestarosta Tadeusz Głuchowski, Dyrektor Powiatowego Zespołu Edukacji Urszula Opasiak, Dyrektor Z.S.im J.Iwaszkiewicza Hanna Bonecka oraz przedstawiciel sponsora głównego Michał Korsak. Oceniali przede wszystkim wygląd, walory smakowe oraz związek z tematyką konkursu i tradycjami kuchni polskiej. Po podliczeniu głosów Dyrektor szkoły Hanna Bonecka ogłosiła wyniki konkursu. Nagrody starosty sochaczewskiego wręczył pan Wicestarosta Tadeusz Głuchowski.
W kategorii „Najlepszego nawiązania do tematyki konkursu” zwyciężyły Dominika Druzicka i Natalia Karwacka z Zespółu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 im.Tony Halika z Ożarowa Mazowieckiego, które podały Karkówkę po staropolsku z cybrykami ze staropolską surówką oraz ciasteczka jabłkowe. Eklery z rozmarynową chmurką, czyli „Najlepszy deser” według jurorów, sporządzili Aleksandra Hołoś i Daniel Nosarzewski z Zespołu Szkół im. Jarosława Iwaszkiewicza w Sochaczewie,
„Najlepszą prezentację dania głównego” przygotowały Marta Burzyńska i Ewelina Marciniak z Zespół Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Ustawicznego im. Bohaterów Walk nad Bzurą 1939 r., zadziwiając jurorów kunsztownym podaniem Polędwiczki z rozmarynem oraz Tajemniczego przysmaku lasu. Wyróżnieni w tych kategoriach otrzymali atrakcyjne nagrody w postaci blenderów, mikserów i parowarów ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Sochaczewie. Zwycięzców konkursu wyłoniło jury po podsumowaniu wszystkich punktów przyznanych przez jurorów technicznych i degustacyjnych za przygotowanie dania głównego i deseru. Otrzymali oni cenne nagrody ufundowane przez głównego sponsora konkursu firmę MFO S.A.
Tablety za I miejsce powędrowały do Aleksandry Hołoś i Daniela Nosarzewskiego z Zespołu Szkół im. Jarosława Iwaszkiewicza, słuchawkami bezprzewodowymi cieszyć będą się zdobywczynie II miejsca Joanna Kacprzak i Izabela Lewandowska również z Iwaszkiewicza, a ulubionej muzyki w wygranych głośnikach bluetooth będą słuchały Marta Burzyńska i Ewelina Marciniak z sochaczewskiego Ogrodnika.
Pozostali uczestnicy również otrzymali nagrody w postaci seflie-stick oraz powerbanków i pamięci USB. Ponadto każdy uczestnik konkursu otrzymał od sponsora głównego firmowe torbki, plecaki, koszulki oraz długopisy.
Ambitne zamierzenie, jakim okazała się organizacja konkursu kulinarnego z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości, nie powiodłoby się, gdyby nie życzliwość sponsorów, przede wszystkim Starostwa Powiatowego w Sochaczewie oraz głównego sponsora nagród firmy MFO S.A. . Gorące słowa podziękowania należą się podmiotom, które wsparły konkurs swoimi produktami: PPH Zakład Przetwórstwa Mięsnego Kuznocin, Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Łowiczu oraz Polskie Młyny S.A.. Fotoreportaż

Dorota Waszczeniuk

SZKOLNY KONKURS PLASTYCZNY „1918 -2018. POLSKA NIEPODLEGŁA”

26-10-18

Dnia 24.pażdziernika 2018 w świetlicy szkolnej odbyły się warsztaty plastyczne z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Warsztaty miały charakter konkursowy. Wzięli w nim udział uczniowie technikum i liceum ogólnokształcącego. Zadaniem uczestników było stworzenie plakatu zgodnego z tematem konkursu „1918 -2018. POLSKA NIEPODLEGŁA”.
Znajomość historii Polski, interpretacja tematu, wykorzystanie symboli i właściwych środków wyrazu artystycznego to było wyzwanie z którym zmierzyli się uczestnicy warsztatów. Proces tworzenia ujawnił wielkie zaangażowanie i wspaniałą współpracę w zespołach. Właśnie ten twórczy wysiłek zasługuje na wyróżnienie i uznanie. Słowami trudno to opisać. Fotoreportaż z warsztatów pokazuje więcej, zapraszam do oglądania zdjęć. Plakaty „1918-2018. POLSKA NIEPODLEGŁA” będą zaprezentowane na wystawie pokonkursowej w świetlicy szkolnej. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone podczas uroczystości szkolnej upamiętniającej rocznice odzyskania niepodległości. Fotoreportaż

D.M.

JESIENNY PLENER ARTYSTYCZNY W NIEBOROWIE I ARKADII

26-10-18

Jesień to pora roku pełna barw, światła i cienia, choć często bywa kapryśna i deszczowa. Jednak uczestnicy pleneru, uczniowie technikum organizacji reklamy i klasy artystycznej liceum ogólnokształcącego mieli szczęście, tego dnia była piękna pogoda.
Pierwszym punktem był ogród barokowy w Nieborowie, który posiada położone przed południową elewacją pałacu partery kwiatowe i niskie labirynty bukszpanowe oraz szeroką aleję lipową z trawnikiem dywanowym wytyczoną na osi założenia pałacowego, otoczoną symetrycznie rozplanowanymi po obu jej bokach szpalerami strzyżonych grabów i lip. Właśnie ta harmonia, rytm, symetria i detal były inspiracją w pracach rysunkowych i fotograficznych. I chociaż w połączeniu z architekturą pałacową, rzeźbą ogrodową park wyglądał imponująco to jednak piękno przyrody zachwyciło najbardziej.
Szczególnie wrażenie robiły liście z kropelkami rosy złapane w sploty pajęczyn w kolejnym parku… Park romantyczny w Arkadii, styl ogrodowy zwany angielskim, który zdecydowanie przeciwstawiał się sztuczności i regularności ogrodów barokowych, propagując swobodne i nastrojowe kompozycje ogrodowe sprzężone z sentymentalnym bądź symbolicznym sztafażem złożonym z różnych form i konstrukcji architektonicznych nawiązujących do antyku, średniowiecza, życia wiejskiego. Piękno natury i architektury rywalizowały ze sobą, które jest lepszym obiektem do fotografowania czy rysowania. Uczniowie zatrzymali to piękno na dłużej w swoich pracach, które prezentujemy poniżej.
Zdjęcia plenerowe

D.M.

Święto Patrona Szkoły w Iwaszkiewiczu

Tradycji znowu stało się zadość... W dniu 18.10.2018r. ZS im. Jarosława Iwaszkiewicza świętował w Sochaczewskim Centrum Kultury przy ul. Chopina Dzień Patrona Szkoły. Uroczystość jak zwykle rozpoczęła Pani Dyrektor Hanna Bonecka, która przypomniała losy Jarosława Iwaszkiewicza i jego dorobek literacki gościom zgromadzonym w sali widowiskowej. Kluczowym punktem oficjalnej części było pasowanie uczniów klas pierwszych. Druga część uroczystości (artystyczna) w tym roku wiązała się z 100 rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. Spektakl pt. „Ojczyzna moja wolna, wolna... Pikadorczycy o niepodległości”, przygotowany przez uczniów pod kierunkiem polonistek, przeniósł widzów do listopada 1918 roku, kiedy to Jarosław Iwaszkiewicz (wraz z innymi poetami) zakładał kawiarnię „Pod Picadorem”- pierwszą oznakę niepodległego życia literackiego. W role przyszłych Skamandrytów i ich przyjaciół wcielili się uczniowie szkoły, którzy oczarowali widzów wierszami, piosenkami i skeczami autorstwa m.in. Jarosława Iwaszkiewicza, Juliana Tuwima, Antoniego Słonimskiego. Było poważnie i refleksyjnie, ale również wesoło, bowiem w tamtym czasie kawiarnia miała charakter kabaretowy. W ten sposób oglądający mieli okazję, aby przypomnieć sobie trudną przeszłość naszego kraju i jednocześnie docenić to, że dzisiaj mogą żyć w wolnej Polsce.
Za przygotowanie spektaklu Dyrekcja Szkoły serdecznie dziękuje wszystkim uczniom, a zwłaszcza tym z klas pierwszych, którzy tak licznie wsparli starszych kolegów.

M. Antoniak,M.Byczyńska - Szlendak, Foto: A.Biszczan

18-10-2018 18-10-2018

Stypendyści z „Iwaszkiewicza”

Stypendium jest wyróżnieniem dla uczniów, którzy mogą poszczycić się wysokimi wynikami w nauce lub szczególnymi osiągnięciami. Dzięki uzyskanemu stypendium uczniowie czują się dowartościowani, dostrzegają otwierające się przed nimi możliwości. Jest to dla nich wyróżnienie, nagroda, a także zachęta do dalszej pracy. Dobrze zmotywowani starają się w pełni wykorzystywać własne talenty i potencjał. Stypendia są powodem do dumy dla wyróżnionych, ich rodzin, fundatorów oraz społeczności szkolnych. Stypendyści podnoszą prestiż szkoły, z kolei szkoła stara się ich wspierać i mobilizować do jeszcze lepszej pracy i dalszego twórczego rozwoju. Tym bardziej cieszy fakt, że kolejny raz duża grupa uczniów „Iwaszkiewicza” została wyróżniona stypendiami naukowymi za wyniki osiągnięte w roku szkolnym 2017/2018.
Najważniejsze wyróżnienie - Stypendium Prezesa Rady Ministrów otrzymają w bieżącym roku szkolnym Natalia Burzyńska z Liceum Ogólnokształcącego oraz Gabriela Skrzypczuk z Technikum. Stypendystki będą otrzymywać stypendium przez cały rok szkolny. W dniu 10 października 2018r z rąk Starosty Sochaczewskiego Pani Jolanty Gonty 22 uczniów naszej szkoły odebrało Stypendium Starosty Sochaczewskiego. Stypendium za wybitne wyniki w nauce otrzymali: Wiktoria Bobowicz, Katarzyna Boczkowska, Katarzyna Rosiak, Damian Wójcicki i Bartosz Karda z Liceum Ogólnokształcącego oraz Aleksanda Gasik, Mateusz Miszczak , Dariusz Łukawski, Wiktoria Wiciak, Aleksandra Hołoś, Eryk Jarota, Karolina Lipińska, Wiktoria Stępień, Barbara Stępniak, Katarzyna Rąg, Natalia Staniaszek, Agata Szymańska, Karolina Misiak, Julia Stępniak i Joanna Kacprzak z Technikum, zaś stypendium za wybitne osiągnięcia artystyczne –Weronika Migda z Technikum. Stypendyści będą otrzymywać stypendium przez pierwszy semestr roku szkolnego 2018/2019.
Do kolejnego projektu stypendialnego „Mazowsze - stypendia dla uczniów szkół zawodowych” zakwalifikowało się w bieżącym roku szkolnym 5 uczniów naszego technikum. Są to: Mateusz Miszczak, z technikum organizacji reklamy , Kinga Fortuna z technikum ekonomicznego, Aleksandra Hołoś z technikum żywienia i usług gastronomicznych oraz Julia Stępniak i Adrianna Staniszewska z technikum hotelarstwa. Przez cały rok szkolny pod bacznym okiem nauczycieli - opiekunów nasi stypendyści będą realizować swoje stypendialne projekty edukacyjne i rozwijać dzięki nim umiejętności zawodowe. Wszystkim wyróżnionym stypendystom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów edukacyjnych. Wyrazy uznania kierujemy również do nauczycieli i rodziców, bez których osiąganie takich wyników nie byłoby możliwe. Fotoreportaż

H.B.

16-10-2018 16-10-2018

AIESEC Peace 2018 w Iwaszkiewiczu

W zeszłym tygodniu mieliśmy zaszczyt gościć w naszej szkole wspaniałych wolontariuszy z projektu AIESEC Peace 2018. Odwiedzili nas Mary z Algierii i Zaker z Turcji. Codziennie opowiadali naszym uczniom o historii i kulturze swoich krajów, prezentowali piękne miejsca Algierii i Turcji, wspominali o tradycjach, obyczajach i ciekawostkach. Chętnie odpowiadali na pytania. A to wszystko oczywiście tylko po angielsku!!! Było fantastycznie!!! Na szczególne podziękowania zasługują Laura Mycka i Wiktoria Bobowicz - obie z klasy 3a LO. To właśnie one gościły wolontariuszy w swych domach i dbały, aby niczego im nie brakowało. Thank you, girls!

Koordynatorka projektu w szkole: Katarzyna Sałacińska

16-10-2018 16-10-2018

Nowe oprogramowanie dla TOR

Najnowsza, polskojęzyczna wersja ZWCAD2019, bliźniaka AutoCADA - najpopularniejszego programu do komputerowego wspomagania projektowania funkcjonuje od tygodnia w szkolnej pracowni komputerowej. Szkoła dzięki polityce licencyjnej producenta programu uzyskała od bielsko-bialskiej firmy "Szansa Sp. z o.o" 15 bezpłatnch rocznych licencji edukacyjnych dla tego programu. Uczniowie 3 klasy technikum organizacji reklamy już poznali interfejs programu i doskonalą swe umiejętności wykonując projekt stoiska reklamowego.
Bycie na bieżąco z oprogramowaniem CAD iest przykładem kolejnych, będących priorytetem dla Zespołu Szkół im. J.Iwaszkiewicza działań, ukierunkowanych na poszerzanie kompetencji zawodowych przyszłych absolwentów i pracowników.

Krzysztof Mazur

12-10-2018 12-10-2018

Manewry w mundurówce

Udane manewry klasy 3b LO służb mundurowych z Komendą Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Sochaczewie w dniu 6 października 2018r

A.C.

16-10-2018 16-10-2018
16-10-2018 16-10-2018
16-10-2018 166-10-2018

Erasmus w iwachu - podsumowanie

„Powiedz mi, a zapomnę. Pokaż mi, a zapamiętam. Pozwól mi zrobić, a zrozumiem.” Już Konfucjusz zauważył potęgę zdobywania wiedzy i umiejętności poprzez doświadczenie. Kontakt z obiektem naszych zainteresowań, obserwacja, możliwość przetwarzania informacji na działanie to sposób, który czyni praktyka z każdego ucznia. Takimi „praktykami” stała się grupa uczniów z Technikum w Zespole Szkół im. Jarosława Iwaszkiewicza w Sochaczewie. Przez cztery tygodnie 7 uczniów klas technikum hotelarstwa oraz 9 uczniów technikum żywienia i usług gastronomicznych zdobywało doświadczenie zawodowe na stażach w Grenadzie.
Ta kolejna grupa uczniów Iwaszkiewicza ponownie uczestniczyła w projekcie Erasmus + zorganizowanym przez Szkołę w ramach współpracy z firmą UPEMI. Dzisiaj w szkolnym bistro „Hiszpańskie Smaki” została podsumowana tegoroczna edycja projektu Grasz o Europejski Staż.
Uczestnicy projektu pochwalili się zdobytymi umiejętnościami kulinarnymi i obsługi przed społecznością szkolną i zaproszonymi gośćmi. Bistro zaszczyciły swoja obecnością pani Urszula Opasiak Dyrektor Powiatowego Zespołu Edukacji w Sochaczewie oraz przedstawicielki firmy UPEMI – panie Natalia Kamińska i Joanna Olizarowska. W trakcie oficjalnego spotkania z Dyrekcją Szkoły, Panią Hanną Bonecką oraz Wicedyrektorem, Panią Renatą Skoneczną-Leśniewską, uczestnicy projektu otrzymali certyfikaty, zaświadczające realizację stażu oraz zaświadczenia ukończenia przygotowującego kursu języka hiszpańskiego.
Goście, otoczeni aromatem zupy z soczewicy z chorizzo, rozsmakowani w empanadillas z garbanzos, oczarowani słodkością churros i nutą pomarańczowego ciasta, przenieśli się w klimat słonecznej przyjaznej Andaluzji. Nauczyciele i uczniowie Iwaszkiewicza wyrażają nadzieję, że za rok o tej samej porze będą mieli szansę podsumowywać kolejny wyjazd projektowy. Fotoreportaż

Agnieszka Mućka

11-10-2018 11-10-2018
11-10-2018 11-10-2018

Poligon w Ustce

W dniach 25-27.09.2018 r. uczniowie klasy 2B oraz 3B LO służb mundurowych w Zespole Szkół im. Jarosława Iwaszkiewicza w Sochaczewie wraz z opiekunami panią Agnieszką Piątkiewicz i panem Arkadiuszem Cybulskim uczestniczyli w ćwiczeniach wojskowych pod kryptonimem KANIA-18 na Centralnym Poligonie Sił Powietrznych w Ustce. Na początku przedstawiono nam zestaw artyleryjski PSR-A Pilica, który służy m.in. do zwalczania bezzałogowych statków latających, śmigłowców, samolotów i pocisków manewrujących. Następnym elementem szkolenia było poznanie rakiety dalekiego zasięgu S-200 Wega. Zwieńczeniem intensywnego dnia po kolacji była musztra zespołowa. Następnego dnia uczniowie obserwowali skuteczne strzelania bojowe pododdziałów artyleryjsko – rakietowych kierowane na bezzałogowe statki latające. Po powrocie odbyła się wycieczka o charakterze geograficzno – historycznym do Ustki.
Wyjazd miał na celu połączenie przyjemnego z pożytecznym i poznanie specyfiki pracy żołnierza. Wracaliśmy do domów z pozytywną energią i poczuciem humoru. Szczególne podziękowania przekazujemy dla Dowódcy 3. Warszawskiej Brygady Rakietowej Obrony Powietrznej płk Andrzeja Dąbrowskiego, szefa sekcji szkolenia ppłk. Marka Błaszczaka oraz st. sierż. Marcina Wajdy.

Arkadiusz Cybulski, Kinga Majczak

04-10-2018
04-10-2018 04-10-2018

Iwaszkiewicz uhonorowany

29-09-18

W dniu 12 września 2018 r. w siedzibie Mazowieckiego Samorządowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Warszawie odbyła się uroczysta gala podsumowująca trzy projekty edukacyjne realizowane przez Samorząd Województwa Mazowieckiego: „Mazowsze-stypendia dla uczniów szkół zawodowych”, „Mazowsze-stypendia dla uczniów szczególnie uzdolnionych”, „Stypendia dla studentów uczelni artystycznych”. Podsumowano również przeprowadzony w ramach projektów konkurs „Opiekun stypendysty roku szkolnego 2017/2018”. Pani dyrektor Hanna Bonecka podczas gali odebrała z rąk Marszałka Województwa Mazowieckiego Adam Struzika i Członka Zarządu Województwa Mazowieckiego Pani Elżbiety Lanc wyróżnienie dla Zespołu Szkół im. Jarosława Iwaszkiewicza w Sochaczewie jako szkoły, do której uczęszczała największa liczba uczniów z rejonu płockiego otrzymujących stypendia za wybitne osiągnięcia edukacyjne w ramach projektu „Mazowsze-stypendia dla uczniów szkół zawodowych”. Nasza szkoła od trzech lat bierze udział w projekcie. W roku szkolnym 2017/2018 ze stypendium skorzystało 13 uczniów z klas naszego Technikum. Celem projektu „Mazowsze – stypendia dla uczniów szkół zawodowych” jest rozwijanie zdolności oraz motywacji do dalszego rozwoju zawodowego uczniów szkół zawodowych z terenu Województwa Mazowieckiego poprzez udzielenie wsparcia finansowego w formie stypendium. Projekt pozwala uczniom podnosić kwalifikacje służące zwiększeniu konkurencyjności na rynku pracy w Unii Europejskiej oraz zmniejszyć liczbę osób bezrobotnych. Otrzymane wsparcie można przeznaczyć m.in. na zakup literatury fachowej, udział w dodatkowych zajęciach pozaszkolnych, kursach językowych, konferencjach, seminariach, warsztatach, wyjazdach studyjnych, a także na zakup pomocy dydaktycznych i niezbędnego sprzętu. Komisja Stypendialna wyłoniła już stypendystów na rok szkolny 2018/2019. Gratulujemy uczniom zakwalifikowanym z naszej szkoły, a wszystkich zainteresowanych informujemy, że kolejna edycja projektu już w czerwcu 2019r.

H.B.

29-09-2018 29-09-2018
29-09-2018 29-09-2018

Europejski Dzień Języków Obcych

26.09.2018 na zaproszenie p. Katarzyny Sałacińskiej przyjechał do naszej szkoły przedstawiciel wydawnictwa Lingea, p. Bartłomiej Patkowski, który przeprowadził ciekawe zajęcia dotyczące języków słowiańskich dla uczniów liceum i technikum. Nasi uczniowie mogli dowiedzieć się jak zmieniają się języki słowiańskie, skąd pochodzą i jak można się ich uczyć w ciekawy sposób. Najaktywniejsi uczestnicy zajęć dostali super nagrody!

K.S.

29-09-2018 29-09-2018
29-09-2018 29-09-2018

Integracja klas pierwszych

Wrzesień w szkołach średnich to miesiąc integracji klas pierwszych. W tym roku Iwaszkiewicz gościł w Parku rozrywki w Julinku klasy liceum ogólnokształcące o profilu artystycznym, społecznym i służb mundurowych oraz technikum ekonomiczne i technikum organizacji reklamy. Uczniowie zaliczyli wszystkie trasy parku linowego, odbyli przejażdżkę rowerową po Puszczy Kampinoskiej, wysłuchali historii cyrku oraz wspólnie zjedli smaczny posiłek. Do szkoły wrócili pozytywnie wyczerpani, zadowoleni i przede wszystkim zintegrowani ze sobą.

A.S.

26-09-2018 26-09-2018
26-09-2018 26-09-2018

Erasmus+

Do obejrzenia jeszcze ciepła prezentacja podsumowującą Erasmusa erasmus

Opracowała: Agnieszka Mućka

CIEKAWE KSIĄŻKI W BIBLIOTECE SZKOLNEJ

Nic bardziej mylnego! autor : Radosław Kotarski

Pogromca absurdów rozprawia się z popularnymi mitami. Czy faktycznie Napoleon był niski? Czy naprawdę wykorzystujemy tylko 10% możliwości naszego mózgu? Czy rzeczywiście zjadamy kilka pająków rocznie podczas snu? Czy należy odczekać 48 godzin przed zgłoszeniem zaginięcia osoby? Nic bardziej mylnego!

The Rolling Stones 50 lat

Wysmakowany album – ponad 1000 kolorowych i czarno-białych zdjęć. Jedyna oficjalnie autoryzowana książka upamiętniająca rocznicę 50-lecia legendarnego zespołu – nadzorowali ją, poprzedzili wstępami i opowiedzieli sami członkowie zespołu.

Kochając Pabla, nienawidząc Escobara autor: Virginia Vallejo

Płomienny, nieprawdopodobny i jeden z najbardziej skandalizujących romansów XX wieku oraz wydawnicze wydarzenie tego roku! Historia, która wydarzyła się naprawdę brzmi jak fikcja literacka. W 1983 roku Virginia Vallejo - była modelka, wschodząca gwiazda kolumbijskiej telewizji i bywalczyni salonów, poznała i zakochała się w Pablu Escobarze, nazywanym często "kolumbijskim Robin Hoodem". Mało kto miał okazję poznać go tak dobrze jak ona - kochanka najbardziej poszukiwanego i najbogatszego przestępcy świata.

Cudowny chłopak autor: R. J. Palacio

Wzruszająca i jednocześnie przezabawna opowieść o walce dziecka z przeciwnościami losu. August jest inteligentnym, dowcipnym chłopcem i jego życie wyglądałoby pewnie zupełnie inaczej, gdyby nie jeden zmutowany gen, z powodu którego ma zdeformowaną twarz i, zanim skończył 10 lat, musiał przejść 27 operacji.

Źródło opisów: lwww.lubimyczytać.pl

Opracowały: E.Sobczyńska, R.Gasik

18-09-2018 18-09-2018
17-09-2018 17-09-2018

Salon Maturzystów Perspektywy 2018

13.09.2018 roku maturzyści z Zespołu Szkół im. Jarosława Iwaszkiewicza wybrali się na Warszawski Salon Maturzystów Perspektywy 2018. Targi edukacyjne to nieoceniona pomoc dla wszystkich zagubionych i niezdecydowanych, którzy nie mają jeszcze pomysłu na siebie, a myślenie o tym, co będzie po maturze, budzi w nich wiele obaw. W ramach salonu zorganizowano wykłady tematyczne z przedmiotów maturalnych. Główną atrakcją było to, że swoje stanowiska miały wiodące uczelnie z całego kraju. Uczniowie mieli okazję zaznajomić się z bogatą ofertą edukacyjną wyższych uczelni, a tym samym zaplanować swoją przyszłość. Teraz tylko trzeba dobrze zdać maturę, a przygotowania do niej zacząć, zanim zakwitną kasztany...

Maturzyści z Iwaszkiewicza

17-09-2018 17-09-2018

Wieści z Grenady p.II

03-09-18

Czas wyjątkowo szybko mija. Szczególnie, gdy jest się w wyjątkowym miejscu, wśród wyjątkowych ludzi i robi się wyjątkowe rzeczy. Tak właśnie czuje się grupa uczniów klas żywienia i usług gastronomicznych oraz hotelarstwa Zespołu Szkół im. Jarosława Iwaszkiewicza, która Grenadzie w Hiszpanii realizuje miesięczne staże zagraniczne w Projekcie ,,Grasz o Europejski Staż’’ w ramach Programu Erasmus+, sektor Kształcenie i szkolenia zawodowe, akcja 1 Mobilność edukacyjna. Szkoła od wielu lat współpracuje z firmą UPEMI, razem z którą uczestniczy kolejny raz w projekcie Erasmus + i Zawodowcy na Start. To dzięki tym projektom młodzież ma szanse rozwijać swoje umiejętności, podnosić kompetencje językowe i zawodowe, zdobywać nowe doświadczenia, poznawać nowe kultury. Tegoroczni stażyści rozwijają swoje kompetencje zawodowe w restauracjach i hotelach Granady, światowej sławy miasta, miasta słynnej Alhambry. Wszechotaczająca mieszanka kulturowa, historyczne wpływy różnych religii zachęcają do poznawania Andaluzji, spacerów po urokliwych uliczkach, odwiedzania nie tylko „topowych” obiektów w okolicy. To właśnie w trakcie takich wycieczek młodzież poznała już dzielnicę bohemy andaluzyjskiej – Sacromonte, zobaczyła współcześnie zamieszkiwane cuevas (jaskinie wydrążone w skałach), obserwowała z San Miquel Alto tętniące życiem Albacin, odpoczywała w ogrodach Alhambry i na plażach Salobreñ’ii. Fotoreportaż

A.M.(tekst, zdjęcia)

Staż w Grenadzie

26-08-18

To już tydzień, jak młodzież klas II, III i IV Technikum w Zespole Szkól im. Jarosława Iwaszkiewicza jest w słonecznej Grenadzie u podnóży ośnieżonej, nawet latem, Sierra Nevada. W tym wyjątkowym otoczeniu 16-osobowa grupa uczniów klas żywienia i usług gastronomicznych oraz hotelarstwa realizuje miesięczne staże zagraniczne w Projekcie "Grasz o Europejski Staż" w ramach Programu Erasmus+, sektor Kształcenie i szkolenia zawodowe, akcja 1 Mobilność edukacyjna. Przez cztery tygodnie od 20 sierpnia do 17 września dziewięcioro adeptów sztuki kulinarnej i siedmioro przyszłych hotelarzy będzie zdobywać doświadczenie zawodowe w hiszpańskich hotelach i restauracjach. W minionym tygodniu uczniowie zostali przydzieleni do miejsc staży, zapoznali się ze specyfiką obiektów i zasad pracy, poznali swoich nowych współpracowników. Przez pięć dni w tygodniu stażyści poszerzają swoją wiedzę i doświadczenie, przeżywając tym samym wyjątkową przygodę. Wyzwaniem jest praca w odmiennych warunkach kulturowych i klimatycznych, możliwość porozumiewania się przede wszystkim w języku hiszpańskim, tylko czasem w języku angielskim. Współpraca z hiszpańskimi kucharzami i hotelarzami przyczynia się do zwiększenia kompetencji językowych i zawodowych uczniów oraz kształtowania nowych umiejętności. Przyszli technicy żywienia utrwalą swoje umiejętności w podstawowych czynnościach i zadaniach w gastronomii, zyskają wyjątkową znajomość i umiejętność tworzenia potraw kuchni kontynentalnej, hiszpańskiej i andaluzyjskiej. Zaś technicy hotelarstwa poznają zasady funkcjonowania obiektów noclegowych w ważnym europejskim mieście turystycznym, opanują obsługę europejskich systemów rezerwacyjnych, poszerzą swoje umiejętność z zakresu obsługi gościa hotelowego. Dzięki założeniom projektu Erasmus + grupa młodych zawodowców ma także szansę i okazję na poznanie odmiennej kultury, poszerzenie umiejętności komunikacji, poznanie i zwiedzenie światowej skali zabytków i miejsc turystycznych. Z niecierpliwością czekamy na wycieczkę nad morze, zwiedzanie romantycznej Alhamrby i możliwość podziwiania Andaluzji ze szlaków Sierra Nevada. Tegoroczny wyjazd uczniów Zespołu Szkół im. Jarosława Iwaszkiewicza w Sochaczewie do Hiszpanii to nie pierwsza takiego typu okazja do poszerzania swojej wiedzy i umiejętności. Szkoła od wielu lat współpracuje z instytucjami i firmami stwarzającymi szansę rozwoju młodzieży. Wyjątkowa jest współpraca z firmą UPEMI, razem z którą szkoła uczestniczy kolejny raz w projekcie Erasmus + i Zawodowcy na Start. A w następnych latach czekają nas kolejne projekty ?. Fotoreportaż

A.M.

Wakacje - wypoczywamy jeszcze:

Administrator