To już prawie „tradycja”, tak możemy nazwać kolejne spotkanie wolontariuszy
z Zespołu Szkół im. Jarosława Iwaszkiewicza i dzieci z Niepublicznej Szkoły Podstawowej z Oddziałami Przedszkolnymi Realizującej Program Rehabilitacji „Nasza Szkoła” mieszczącej się na terenie naszego miasta. Spotkanie przypadło w wyjątkowym dniu 6 grudnia 2012roku, kiedy obchodzone są Mikołajki, niezwykłe święto będące wspomnieniem Świętego Mikołaja, biskupa z Miry. Legenda głosi, iż rozdał on cały swój majątek biednym i dlatego stał się pierwowzorem postaci obdarowującej dzieci prezentami. W szkołach popularne są spotkania ze Świętym Mikołajem. Uczniowie, szczególnie najmłodsi, uwielbiają ten dzień ze względu na liczne atrakcje, które na nich czekają.
„Nasza Szkoła” to wyjątkowa placówka, do której uczęszczają dzieci w wieku szkolnym
oraz przedszkolnym z różnymi rodzajami niepełnosprawności – głównie z niepełnosprawnością ruchową - uszkodzeniem ośrodkowego układu nerwowego oraz niepełnosprawnością intelektualną. Wszystkie dzieci uczęszczające do „Naszej Szkoły” otrzymują specjalistyczne wsparcie: pedagogiczne, logopedyczne, psychologiczne, rehabilitacyjne, muzykoterapeutyczne oraz są pod stałą opieką medyczną.
Od chwili poinformowania przedszkolaków i uczniów o planowanym spotkaniu
z wolontariuszami, emocje i ciekawość wzrastały każdego dnia. Dzieci nie mogły doczekać się tej uroczystości . Aby skrócić im czas oczekiwania, nauczyciele postanowili, że wcielą się w pomocników Świętego Mikołaja, a dzieci w Elfy, które (z niewielką pomocą) pięknie zapakowały w ozdobne papiery i przewiązały kolorowymi wstążkami upominki dla wolontariuszy w postaci słodyczy, których darczyńcą była zaprzyjaźniona firma Mars Polska.
O godzinie dziewiątej przed placówką Stowarzyszenia „Po Pierwsze Rodzina” pojawił się mężczyzna z białą brodą w czerwonym, długim płaszczu. Ogromny worek pełen prezentów, z którym przybył „ciągnęły renifery” w asyście Śnieżynek. Na głowie każdego gościa czerwieniła się czapka
z białym pomponem. Tak wspaniale prezentowali się wolontariusze oraz opiekunki szkolnego wolontariatu.
Mikołajkowe spotkanie rozpoczęło powitanie oraz wzajemne poznanie się dzieci i młodzieży. Powoli nastrój stawał się coraz bardziej niezwykły, a relacje coraz cieplejsze i wtedy … ruszyła realizacja bogatego scenariusza imprezy.
Uczniowie klasy II Technikum Organizacji Reklamy zaprezentowali, ku wielkiej radości widowni, oryginalny program artystyczny –przedstawienie kukiełkowe pt. „Mikołajkowe marzenia dzieci”.
Po spektaklu do sali, w której zgromadzeni byli uczniowie, przybył niezwykły gość - święty Mikołaj -- w rolę którego wcielił się uczeń klasy IV Technikum Usług Gastronomicznych. Mikołaj zapraszał
do siebie każde dziecko i przejętym maluchom wręczał upominki.
Kiedy emocje sięgnęły zenitu, nastąpiła przerwa na wspólny posiłek. Na stole znalazły się słodycze, owoce i napoje przygotowane przez gospodarzy oraz ciasta i ciasteczka upieczone
z naturalnych produktów przez wolontariuszy i uzdolnioną kulinarnie młodzież z klasy II Technikum Usług Gastronomicznych pod kierunkiem nauczyciela przedmiotów gastronomicznych.
Maluchy dostały również śliczne aniołki z masy solnej, wykonane przez utalentowaną plastycznie reprezentantkę klasy I Technikum Organizacji Reklamy. Konkursy i zabawy prowadziły uczennice klasy I Technikum Ekonomicznego. Spotkanie zakończyło się dyskoteką profesjonalnie poprowadzoną przez uczennicę klasy II Technikum Organizacji Reklamy – instruktorkę nauki tańca w Miejskim Ośrodku Kultury w Boryszewie.
Wyjątkowym wydarzeniem, godnym podkreślenia, był moment pojawienia się pani dyrektor „Naszej Szkoły”, Małgorzaty Bal, która bardzo chciała spotkać się z wolontariuszami oraz ich opiekunami, by podziękować za okazaną sympatię i życzliwość.
Wolontariusze i ich opiekunowie zostali obdarowani przez panią dyrektor pamiątkową odznaką wolontariuszy EURO 2012. Odznaka ma kształt litery „W”, w której zawarty jest symbol wyciągniętych, pomocnych rąk. Wspaniali goście dostali również wartościową, pełną optymizmu książeczkę pt. „Jak radzić sobie z atetozą” napisaną w 2000 roku przez czternastoletnią wówczas dziewczynkę z porażeniem mózgowym, a obecnie studentkę Politologii Uniwersytetu Warszawskiego Agnieszkę Bal, córkę pani dyrektor.
To spotkanie na długo pozostanie w pamięci zarówno dzieci, jak i młodzieży. Integracja niepełnosprawnych dzieci z pełnosprawną młodzieżą, oprócz radości, niesie wiele ważniejszych korzyści – kształtuje umiejętność nawiązywania kontaktów, współpracy w grupie, rozwija postawę zrozumienia i sympatii, uwrażliwia na cierpienie i potrzeby osób z dysfunkcjami.
Wspólne spotkanie stało się skarbnicą wiedzy o życiu oraz lekcją cierpliwości, tolerancji
i akceptacji drugiego człowieka takim, jakim jest.
Dzieci już zaprosiły Mikołaja na przyszły rok !!!
Wolontariusze i ich opiekunowie z Zespołu Szkół
im. Jarosława Iwaszkiewicza
oraz Rada Pedagogiczna „Naszej Szkoły”