Zakończenie roku szkolnego w Iwaszkiewiczu

22 czerwca uczniowie oraz nauczyciele Zespołu Szkół im. Jarosława Iwaszkiewicza w Sochaczewie uroczyście pożegnali rok szkolny 2017/2018. Był to czas pracowity, pełen sukcesów. Pani Dyrektor Hanna Bonecka przypomniała, że Technikum w Iwaszkiewiczu zajęło znakomite 21. miejsce na Mazowszu i tym samym otrzymało tytuł „Srebrnej Szkoły 2018” w rankingu najlepszych szkół w Polsce. Pani Dyrektor dziękowała za kolejny dobry rok współdziałania partnerom szkoły - 3. Warszawskiej Brygadzie Rakietowej Obrony Powietrznej, Komedzie Powiatowej Policji, Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej. Uroczystość zakończenia roku szkolnego była też okazją do wręczenia nagród uczniom mogącym się pochwalić najwyższymi wynikami w nauce. Wśród nich znaleźli się przedstawiciele liceum ogólnokształcącego, technikum i zasadniczej szkoły zawodowej. Uczniowie z najwyższymi średnimi otrzymali też nagrody ufundowane przez Starostę Sochaczewskiego.
W tym dniu świadectwa ukończenia szkoły wręczono absolwentom ostatniej klasy Zasadniczej Szkoły Zawodowej w Zespole Szkół im. Jarosława Iwaszkiewicza kształcącej w zawodzie kucharz i sprzedawca. Pani Dyrektor życzyła im sukcesów w dalszym życiu zawodowym i osobistym. Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2017/2018 za nami i można zapomnieć na długie tygodnie o podręcznikach i zeszytach. Wakacje przydadzą się nam wszystkim. Do zobaczenia w nowym roku szkolnym. Miłego i bezpiecznego wypoczynku.

E.S.

22-06-18 22-06-18
22-06-18 22-06-18

Święto 38 Dywizjonu Zabezpieczenia Obrony Powietrznej

W dniu 14 czerwca br na zaproszenie Dowódcy 38 Sochaczewskiego dywizjonu zabezpieczenia Obrony Powietrznej im. mjr Feliksa Kozubowskiego, ppłk. Wiesława Żbikowskiego nasi licealiści z klasy I i II służb mundurowych wraz z pocztem sztandarowym uczestniczyli w corocznym święcie Dywizjonu.
Uroczystość rozpoczęła msza polowa zorganizowana w miejscu stacjonowania Dywizjonu w pobliskich Bielicach. Następnie odbył się uroczysty apel, podczas którego Dowódca dywizjonu wręczył nagrody i pamiątkowe statuetki wyróżniającym się żołnierzom oraz przedstawicielom środowiska lokalnego. Pamiątkową statuetkę otrzymała również dyrektor naszej szkoły Hanna Bonecka. Uroczysty apel zakończyła defilada wojskowa. Następnie wszyscy udali się do nowej Sali tradycji 38 Sochaczewskiego Dywizjonu. Jej otwarcia dokonali Dowódca 3. Warszawskiej Brygady Rakietowej Obrony Powietrznej płk Andrzej Dąbrowski, Dowódca 38. dywizjonu ppłk Wiesław Żbikowski oraz Burmistrz Sochaczewa Piotr Osiecki,. Prezentację Sali Tradycji w interesujący sposób poprowadziła por. Anita Zając. Po części oficjalnej mogliśmy degustować potrawy przygotowane przez wojskową kuchnię polową.
Dziękujemy za zaproszenie naszej szkoły do wspólnego świętowania z 38 Sochaczewskim dywizjonem zabezpieczenia Obrony Powietrznej im. mjr Feliksa Kozubowskiego. Dowódcy Dywizjonu ppłk Wiesławowi Żbikowskiemu oraz wszystkim żołnierzom i pracownikom Dywizjonu składamy wyrazy uznania oraz życzenia owocnej służby i satysfakcji z wypełniania codziennych obowiązków na rzecz umacniania obronności i bezpieczeństwa naszego kraju.

H.B.

14-06-18 14-06-18
14-06-18 14-06-18

37.Sochaczewski Dywizjon Rakietowy Obrony Powietrznej otrzymał sztandar

W dniu 9 czerwca br. poczet sztandarowy naszej szkoły oraz licealiści z klasy pierwszej służb mundurowych uczestniczyli w niezwykle doniosłej uroczystości nadania sztandaru 37. Sochaczewskiemu Dywizjonowi Rakietowemu Obrony Powietrznej stacjonującemu w Bielicach. Od chwili sformowania, to jest od 2012 roku Dywizjon wchodzi w skład 3. Warszawskiej Brygady Rakietowej Obrony Powietrznej.
Wśród zaproszonych na uroczystość gości znaleźli się przedstawiciele wojska, władz samorządowych oraz instytucji i szkół współpracujących z dywizjonem. Uroczystości rozpoczęły się mszą św. w kościele pw. Św. Wawrzyńca w Sochaczewie. Następnie uczestnicy udali się na Plac Kościuszki, gdzie miał miejsce uroczysty apel i wręczenie sztandaru. Sztandar został ufundowany przez cztery samorządy; powiat sochaczewski, miasto Sochaczew, gminę Sochaczew i gminę Teresin. 37 Dywizjon przyjął za swego patrona bohatera września 1939 roku generała Stanisława Grzmot Skotnickiego, który zginął w bitwie nad Bzurą. W uroczystości wzięła udział m.in. jego wnuczka Elżbieta Skotnicka–Tracka. Uroczystości zakończyła defilada pododdziałów Wojska Polskiego.
Z okazji otrzymania sztandaru społeczność Zespołu Szkół im. Jarosława Iwaszkiewicza w Sochaczewie składa dowódcy 37. Sochaczewskiego Dywizjonu Rakietowego Obrony Powietrznej ppłk. Andrzejowi Stachurzewskiemu oraz wszystkim żołnierzom i pracownikom Dywizjonu gratulacje i życzenia owocnej służby oraz satysfakcji z wypełniania obowiązków na rzecz obronności kraju.

H.B.

09-06-18 09-06-18
09-06-18 09-06-18

Bistro Debiutantów

6 czerwca w środę w naszej szkole odbyło się „Bistro Debiutantów” klasy 2 technikum żywienia i usług gastronomicznych. Przybyli koledzy z innych klas mogli skosztować potraw takich jak pyszne panini, fritatta, szarlotka, naleśniki oraz deser bezowy ze świeżymi truskawkami. W ramach orzeźwienia serwowano wyśmienitą kawę mrożoną. Panowała fajna atmosfera, każdy mógł chociaż przez chwilę zrelaksować się oraz odpocząć.

Uczniowie klasy 2d

06-06-18 06-06-18
06-06-18 06-06-18

DZIEŃ SPORTU I ZDROWIA W IWASZKIEWICZU

Dnia 25 maja 2018 (piątek) w Iwachu odbył się pierwszy DZIEŃ SPORTU I ZDROWIA. Powszechnie przyjęło się powiedzenie, że sport to zdrowie. Jednak nasza szkoła podejmuje wyzwanie aktywności fizycznej która daje nam o wiele więcej korzyści. Sport wpływa nie tylko na poprawę naszego zdrowia i kondycji, ale też pozytywnie oddziałuje na nasz nastrój. Ludzie, którzy choć trochę się ruszają, mają więcej energii, lepszy humor, samopoczucie oraz samoocenę. Dzień rozpoczęliśmy od edukacji z zakresu zdrowego odżywiania, którą przygotowały dla nas p. Katarzyna Strzałkowska Bonat wraz z p. Lidią Pojawą. Następnie uczniowie wzięli udział w treningu który poprowadził trener personalny Tomasz Lenart z siłowni Xtreme Fitness Sochaczew, a tuż po odbył się konkurs który wygrała Natalia Wawer z klasy 2 LO oraz Dominik Boczkowski z klasy 3 technikum. Wygrani otrzymali karnety na siłownie . W trakcie uczniowie mieli też możliwość skorzystania z konsultacji trenerskich. Na koniec każdy otrzymał zdrowe śniadanie którego sponsorem była firma BAKOMA. Wydarzenia przygotowały: p. Dominika Kaczmarek, p. Magdalena Biszczanik, p. Magdalena Leleń oraz Zuzanna Sobczak z klasy 2 technikum. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wydarzenia.

D. Kaczmarek

28-04-18 28-04-18
28-04-18 28-04-18

Pożegnanie absolwentów w Iwaszkiewiczu

Tradycyjnie już w ostatni piątek kwietnia uczniowie klas trzecich liceum i czwartych technikum Zespołu Szkół im. Jarosława Iwaszkiewicza w Sochaczewie stali się absolwentami tej szkoły. Uroczyste pożegnanie starszych koleżanek i kolegów przez społeczność szkolną miało miejsce w Miejskim Ośrodku Kultury w Chodakowie. Dla kończących szkołę program artystyczny pt. ”Teoria ewolucji według Iwacha” przygotowali uczniowie klas młodszych. Oficjalną część uroczystości poprowadziła pani dyrektor Hanna Bonecka która wręczyła absolwentom świadectwa oraz nagrody i dyplomy za osiągnięcia w różnych dziedzinach. Nagrody za najwyższe średnie w szkole wręczył pan wicestarosta Tadeusz Głuchowski. W trakcie uroczystości nie zabrakło krótkich przemówień zaproszonych gości, którzy życzyli maturzystom wielu sukcesów, ale przede wszystkim bardzo dobrze zdanego egzaminu dojrzałości.

E.Sobczyńska

28-04-18 28-04-18
28-04-18 -04-18

Trzecia edycja Tradycji kulinarnych Ziemi Sochaczewskiej w Iwaszkiewiczu

19 kwietnia 2018 roku w Zespole Szkół im. Jarosława Iwaszkiewicza odbył się już trzeci finał konkursu „Tradycje kulinarne Ziemi Sochaczewskiej”. W tegorocznej rywalizacji młodych adeptów sztuki kulinarnej oprócz czterech zespołów z Iwaszkiewicza wzięły udział dwie drużyny z Zespołu Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Ustawicznego im. Bohaterów Walk nad Bzurą 1939 r w Sochaczewie. Do jury degustacyjnego zaproszeni zostali : Pani Dyrektor Hanna Bonecka, Pani Wicedyrektor Renata Leśniewska-Skoneczna , Pani Urszula Opasiak - Dyrektor Powiatowego Zespołu Edukacji, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego w Sochaczewie , Pani Renata Matusiak reprezentująca Zakład Przetwórstwa Mięsnego Kuznocin , Pani Aneta Bożewska - nauczycielka przedmiotów zawodowych w gastronomi w Zespole Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Ustawicznego w Sochaczewie , Pani Elżbieta Sobczyńska z Zespołu do spraw promocji szkoły w Iwaszkiewiczu. Tradycyjnie techniczną opiekę nad konkursem sprawowały nauczycielki przedmiotów zawodowych w gastronomi z Zespołu Szkół im. Jarosława Iwaszkiewicza : Pani Katarzyna Strzałkowska-Bonat, Pani Lidia Pojawa i Pani Dorota Waszczeniuk. Wszyscy uczestnicy konkursu wykazali się dużymi umiejętnościami, kreatywnością i fantazją, a co najważniejsze, przygotowane przez nich potrawy były bardzo smaczne. Ostatecznie jury przyznało :
I miejsce: Marta Burzyńska i Ewelina Marciniak z Zespołu Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Ustawicznego im. Bohaterów Walk nad Bzurą 1939 r w Sochaczewie potrawa: Polędwiczki wieprzowe z morelami na puree z pasternaku i pęczotto deser: Słodko - słony pocałunek jesieni.
II miejsce: Emil Piotrowski i Przemysław Wojcieski z Zespołu Szkół im . Jarosława Iwaszkiewicza w Sochaczewie potrawa: Polędwiczki wieprzowe w sosie grzybowym z puree ziemniaczanym deser: Biszkopty z kremem kawowym.
III miejsce: Jakub Sobieraj i Aleksy Sejdak z Zespołu Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Ustawicznego im. Bohaterów Walk nad Bzurą 1939 r w Sochaczewie Potrawa: Złociste pulpeciki z kurczaka i pęczotto deser: Leśny ogród.
Nagroda specjalna Dyrektora Zespołu Szkół im. Jarosława Iwaszkiewicza dla Natalii Milczarek i Karoliny Lisowskiej z Iwaszkiewicza za deser: Malinowy raj ( Potrawa: Ratatouille).
IV miejsce dwa zespoły Zespołu Szkół im . Jarosława Iwaszkiewicza w Sochaczewie: Mateusz Krucz i Kacper Bryński Potrawa: Faszerowana polędwiczka wieprzowa, deser: Mus owocowy z bezą oraz Mateusz Traczyk i Eryk Jarota Potrawa: Staropolskie polędwiczki wieprzowe w sosie miodowo - musztardowym, deser: Sochaczewski deser z nutą chrupiącej nowoczesności.

19-04-18 19-04-18
19-04-18 19-04-18

Policyjny poligon mundurówki

20 kwietnia 2018 r. w klasie 3B służb mundurowych przeprowadzono ostatnie szkolenie z zakresu wiedzy o policji przez sierż. Judytę Krupę dzielnicową gminy Rybno, sierż. Mateusza Szymczyka z Referatu Patrolowo- Interwencyjnego Komendy Powiatowej Policji w Sochaczewie oraz sierż. sztab. Agnieszkę Dzik oficera prasowego KPP w Sochaczewie. Tematem przewodnim były zasady użycia środków przymusu bezpośredniego, czyli kajdankowanie i posługiwanie się pałką służbową. Zajęcia zakończyły się pełnym sukcesem i zdaniem egzaminu sprawdzającego umiejętności naszych uczniów.

20-04-18 20-04-18
20-04-18 20-04-18

Mundurówka z Iwaszkiewicza w Puszczy

19 kwietnia 2018 r. klasa 2B służb mundurowych brała udział w zajęciach terenowych w Puszczy Kampinoskiej. Zajęcia prowadził oficer w stanie spoczynku por. Przemysław Karda, absolwent naszej szkoły. Pan Porucznik wprowadził grupę w tematykę map topograficznych i charakterystyk poszczególnych rodzajów terenu. Najciekawszą częścią wyprawy był marsz na azymut, polegający na przemieszczeniu się z punktu A do punktu B, posługując się mapą i kompasem w ciężkim, zalesionym terenie. Serdeczne podziękowania dla Pana Przemysława za przekazaną nam wiedzę i umiejętności.

Uczniowie klasy 2 służb mundurowych

19-04-18 19-04-18
19-04-18 19-04-18

Dzień otwarty

25 kwietnia 2018 roku każdy gimnazjalista zainteresowany nauką w Technikum i Liceum Ogólnokształcącym w Zespole Szkół im. Jarosława Iwaszkiewicza w Sochaczewie mógł zapoznać się z ofertą edukacyjną szkoły. Gimnazjaliści i ich rodzice mogli obejrzeć stoiska prezentujące poszczególne kierunki kształcenia oraz przygotowane przez młodzież pokazy umiejętności zawodowych. Można było uczestniczyć w konkursach językowych ,warsztatach z sushi, porozmawiać ze sportowcami reprezentującymi szkołę i wolontariuszami. Była to również okazja do bezpośrednich rozmów z nauczycielami oraz absolwentami szkoły którzy chętnie udzielali odpowiedzi na pytania. Każdy gimnazjalista mógł znaleźć coś ciekawego dla siebie i na pewno się nie nudził. Mamy nadzieję, że podjęte działania promocyjne, utwierdziły wszystkich odwiedzających naszą szkołę w podjęciu właściwej decyzji, zaś tych, którzy jeszcze się wahają, zachęciły do przemyśleń. Dziękujemy instytucjom współpracującym ze szkołą: żołnierzom z 3. Warszawskiej Brygady Rakietowej Obrony Powietrznej w Bielicach, policjantom i strażakom z Powiatowej Komendy Policji i Powiatowej Komendy Państwowej Straży Pożarnej w Sochaczewie, którzy jak zawsze uatrakcyjnili nasz Dzień Otwarty.

ESobczyńska, Foto: M.Miszczak - Technikum Organizacji Reklamy

25-04-18 25-04-18
25-04-18 25-04-18

Kolejne sukcesy Weroniki

Po raz kolejny możemy się pochwalić sukcesami uczennicy klasy II technikum organizacji reklamy Weroniki Migdy, która reprezentuje naszą szkołę na różnych konkursach wokalnych. Ostatnio do kolekcji nagród dodała kolejne sukcesy. Zajęła I miejsce na V Sochaczewskim Festiwalu Poezji i Pieśni Patriotycznej z utworem „Lilu-walczyk”. Weronika wzięła również udział w XVII Mazowieckim Festiwalu Dziecięcej i Młodzieżowej Twórczości Artystycznej „Asteriada” w którym zdobyła III miejsce. Sukces przyniosło jej wykonanie piosenki Ani Szarmach pt. „Dlaczego”. Gratulujemy !

ES

23-04-18 23-04-18

Stypendyści Starosty Sochaczewskiego

23 marca 2018 roku Pani Starosta Jolanta Gonta wraz z Panią Dyrektor Powiatowego Zespołu Edukacji Urszulą Opasiak wręczyły trzynastu uczennicom Zespołu Szkół im. Jarosława Iwaszkiewicza Stypendia Starosty Sochaczewskiego. Wyróżnione uczennicę uczęszczają do liceum, technikum i zasadniczej szkoły zawodowej. Pani Starosta pogratulowała bardzo dobrych wyników w nauce i wyraziła nadzieję , że w gronie kolejnych stypendystów znajdą się chłopcy.
Stypendyści Starosty Sochaczewskiego w pierwszym semestrze roku szkolnego 2017/2018
• Natalia Burzyńska
• Justyna Matusiak
• Agata Ścigocka
• Paulina Łazewska
• Karolina Łukawska
• Agata Szymańska
• Katarzyna Rąg
• Aleksandra Hołoś
• Karolina Misiak
• Barbara Stępniak
• Julia Stępniak
• Aleksandra Gasik
• Izabela Kubiak

ES

23-03-18
23-03-18
23-03-18 23-03-18

Piękne - Niepodległe w Iwaszkiewiczu

Kobieto! puchu marny! Ty waleczna istoto… Piękne- Niepodległe – to przygotowany przez uczniów Zespołu Szkół im. Jarosława Iwaszkiewicza program artystyczny, który wpisuje się w obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Przewodnim motywem uroczystości było ukazanie roli kobiet w walce o wolność ojczyzny, a także w walce o równouprawnienie. W przygotowanie programu zaangażowali się uczniowie Liceum Ogólnokształcącego: Paulina Czubak, Magdalena Górnicka, Agata Fergińska, Weronika Figat, Zuzanna Gasińska, Julia Gołębiowska, Anna Kornacka, Justyna Poryszewska, Kinga Adamiak, Julia Ambroziak, Adam Frankowski, Błażej Budzyński, Natalia Kułach – uczennica Technikum oraz nauczyciele.

R.Gasik

22-03-18 22-03-18
22-03-18 22-03-18
22-03-18 22-03-18

Finał "Ośmiu Wspaniałych"

Za nami finałowa gala powiatowego konkursu "Ośmiu Wspaniałych". To wspaniałe ilu młodych mieszkańców naszego miasta bezinteresownie angażuje się w działalność wolontariatu, a tym samym pomaga potrzebującym, potrafi zachęcić rówieśników do działań prospołecznych oraz upowszechnia życzliwe zachowania. Gratulujemy uczennicom Naszej Szkoły: Katarzynie Zalewskiej z klasy II al społecznej oraz Dominice Owczarek z klasy II ar technikum. Ich postawa jest godna naśladowania i podziwu, tym bardziej, że Swoje Sukcesy przede wszystkim zawdzięczają Swojej ciężkiej pracy, oddaniu i zaangażowaniu. Gratulujemy także Klubowi Wolontariuszy przy MOPS Sochaczew tak Wyjątkowych Wolontariuszek :-)

D.K.

22-03-18 22-03-18
22-03-18 22-03-18
22-03-18 22-03-18

Laureaci konkursu o „Żołnierzach Wyklętych”

Miesiąc marzec poświęcone jest pamięci – żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. Corocznie, od 2013 roku uczniowie Zespołu Szkół im. Jarosława Iwaszkiewicza biorą udział w konkursie wiedzy o „Żołnierzach Wyklętych”, który odbywa się w Sochaczewie. Pomysłodawcą konkursu jest Poseł Maciej Małecki. W tym roku Zespół Szkół im. Jarosława Iwaszkiewicza reprezentowali uczniowie technikum : Mariusz Parol z klasy IV i Barbara Stępniak z klasy II . Opiekunem uczniów była pani Katarzyna Adamczyk. Wiedza finalistów sprawdzana była w pisemnych testach, następnie najlepsi rywalizowali w części ustnej. W tym roku zwycięzcą konkursu, podobnie jak w roku 2015 został reprezentant naszej szkoły Mariusz Parol. Basia Stępniak otrzymała wyróżnienie. Gratulujemy.

ES

18-03-18 18-03-18

Kolejny sukces Karoliny na Olimpiadzie Wiedzy o Mediach

W dniach 17 i 18 marca 2018 odbył się etap ogólnopolski Olimpiady Wiedzy o Mediach, w którym już po raz drugi uczestniczyła Karolina Łukawska z czwartej klasy Technikum Organizacji Reklamy w Zespole Szkół im. Jarosława Iwaszkiewicza. Po napisaniu eseju, a później wypełnieniu testu z wiedzy o mediach, znalazła się na 5 miejscu w województwie mazowieckim i dostała szansę rywalizacji z najlepszymi uczniami w kraju o indeksy na wymarzone studia oraz inne cenne nagrody. Etap centralny polegał na teście składającym się z czterdziestu pytań. Następnie dwanaścioro uczniów z największą ilością punktów, wzięło udział w quizie o mediach. Podczas tych dwóch dni poza testem było mnóstwo atrakcji, między innymi rozmowa z redaktorem Bogdanem Rymanowskim, znanym przede wszystkim z programu "Kawa na ławę" w TVN24, który opowiadał o wyzwaniach pracy dziennikarza. Uczestnicy Olimpiady udali się również do Planetarium Centrum Nauki Kopernik, gdzie obejrzeli niezwykłą projekcję na temat konstelacji gwiazd. Karolina została jedną z 48 laureatów i wygrała indeks uprawniający do podjęcia studiów w wybranym uniwersytecie na terenie całego kraju. Pełni uznania dla osiągnięć Karoliny, zachęcamy do rozwijania swoich zainteresowań, sprawdzania możliwości, wykorzystywania wszystkich szans w drodze do osiągnięcia celu. Jest wiele kierunków kształcenia i wiele dróg, które mogą prowadzić do sukcesu, jedną z nich jest udział w olimpiadach. Nie marnujcie tej szansy.

DM

18-02-18 18-02-18

BLIŻEJ SZTUKI

17-03-18
Wycieczka do Poznania byłaby jedną z wielu wycieczek integracyjnych, zresztą bardzo udaną gdyby nie fakt, że to spotkania z twórczością wybitnych artystów były głównym pretekstem do wyjazdu. Uczniowie trzecich klas: technikum organizacji reklamy, technikum ekonomicznego i liceum ogólnokształcącego mieli niepowtarzalną okazję zwiedzenia wystawy „Frida Kahlo i Diego Rivera. Polski kontekst.” oraz wystawy stałej Muzeum Narodowego w Poznaniu i Muzeum Sztuki Użytkowej. Wystawy były interesujące pod wieloma względami; autobiograficzna twórczość Fridy przepełniona prawdą o życiu, skłania do refleksji nad własnymi słabościami, celem w życiu, artystyczny dorobek wielkich polskich artystów wywoływał podziw i dumę z naszego dziedzictwa kulturowego. Na pamiątkę zostały nam zdjęcia. Zapraszamy do oglądania.

DM

PLENER FOTOGRAFICZNY W „ŁAZIENKACH KRÓLEWSKICH”

17-03-18
Muzeum Łazienki Królewskie, nazywane „najszczęśliwszym miejscem w Warszawie", to letnia rezydencja króla Stanisława Augusta. Okazała się również szczęśliwym miejscem na plener fotograficzny dla uczniów technikum organizacji reklamy… i to w zimowy ale piękny, słoneczny dzień. Mamy na to dowód, zapraszamy do oglądania zdjęć.

DM

Mundurówka poznawała historię Policji Państwowej

23 lutego 2018r. w Komendzie Powiatowej Policji w Sochaczewie odbyły się zajęcia dydaktyczne dla klasy 3B służb mundurowych z Zespołu Szkół im. Jarosława Iwaszkiewicza. Tematem przewodnim była historia Policji Państwowej naszego regionu w latach 1918-1939. Uczniowie poznali również tragiczne losy sochaczewskich policjantów, zamordowanych w czasie II wojny światowej przez Rosjan w Twerze. Kolejną częścią bardzo ciekawego wykładu prowadzonego przez sierż. sztab. Agnieszkę Dzik, było zapoznanie ze strukturą organizacyjną Komendy Głównej Policji. Było to kolejne interesujące spotkanie i jednocześnie lekcja lokalnego patriotyzmu.

Uczniowie klasy III B służb mundurowych

23-02-18 20-03-18

Zofia Ejsymont laureatką w XV Powiatowym Konkursie „Tę książkę warto przeczytać”

Zofia Ejsymont, uczennica klasy czwartej technikum organizacji reklamy, zdobyła pierwsze miejsce w kategorii szkół ponadgimnazjalnych w XV Powiatowym Konkursie „Tę książkę warto przeczytać” . Celem konkursu , do którego corocznie zaprasza Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Komisji Edukacji Narodowej w Warszawie Filia w Sochaczewie jest rozwijanie potrzeb i nawyków czytelniczych , kształcenie umiejętności wypowiadania się na temat książki i rozumienia tekstu oraz umiejętności promowania książki. Zosia podczas konkursu promowała książkę Michała Gołkowskiego „Komornik”. Naszej laureatce gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

E.S.

20-02-18 20-02-18

Mroźny lutowy poligon mundurówki

22 lutego 2018r. klasa 2B służb mundurowych brała udział w zajęciach na poligonie 3. Warszawskiej Brygady Rakietowej Obrony Powietrznej w Bielicach. W pierwszej części zajęć, po zapoznaniu się z zasadami bezpieczeństwa, strzelaliśmy do tarczy z broni strzeleckiej na trenażerze. Druga część zajęć odbywała się w terenie, gdzie mogliśmy poczuć się jak żołnierze na polu walki. Naszym zadaniem było przemieścić się z punktu A do punktu B, wystawić osoby chroniące tzw. czujki, posiadające na swoim wyposażeniu pistolety i krótkofalówki. Podczas przemieszczania się plutonu, doszło do ostrzału przez wroga. Zostało kilku rannych, których należało przenieść do punktu pomocy medycznej. Naszym zadaniem było też zbudowanie szałasu, rozpalenie ogniska oraz nauczenie się łapania zwierzyny, co pozwoliłoby nam na przetrwanie, gdyby taka sytuacja zdarzyła się naprawdę. .

Uczniowie klasy 2B. A. Cybulski

22-02-18 22-02-18
22-02-18 22-02-18
22-02-18 22-02-18
22-02-18 22-02-18

Zajęcia z samoobrony

15 lutego 2018 r. klasa 2B służb mundurowych brała udział w zajęciach samoobrony prowadzonych przez st. kpr. Mateusza Samborskiego, przyjaciela i absolwenta naszej szkoły. Grupa dość szybko przyswajała sobie wiedzę i umiejętności z zakresu walki wręcz. Ćwiczenia odbywały się indywidualnie i w grupach dwuosobowych. Nikt z naszych kolegów i koleżanek nie odniósł kontuzji, co świadczy o naszej rozwadze. Zajęcia były bardzo interesujące, wzbogaciły naszą wiedzę na temat sztuk walk oraz zachowania się w sytuacji zagrożenia.

Uczniowie klasy 2B. A. Cybulski

15-02-18 15-02-18
15-02-18 15-02-18
15-02-18 15-02-18

Aranżacje stołów w Iwaszkiewiczu

22 lutego 2018 roku uczniowie Zespołu Szkół im. Jarosława Iwaszkiewicza wzięli udział w konkursie Aranżacje stołów „freestyle”. Wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem, zgłosiło się 10 zespołów. Zadaniem uczestników, było nakrycie stołu dla dwóch osób z uwzględnieniem odpowiednich dodatków związanych z tematem stołu. Jury konkursu oceniało kreatywność, czytelny styl, poprawne wykorzystanie zastawy stołowej, kompozycje dodatków. Za każde kryterium uczniowie mogli uzyskać maksymalnie 10 punktów. Po podliczeniu punktów pani Dyrektor Hanna Bonecka ogłosiła wynik i wręczyła nagrody.
I miejsce zdobyły uczennice III klasy Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych – Maja Pawlak i Aleksandra Sałacińska które przygotowały „Stół zimowy”
II miejsce uczennice klasy II b Liceum Ogólnokształcącego - Wiktoria Małachowska i Katarzyna Zalewska które przedstawiały stół śródziemnomorski „Kolacja na molo”
III miejsce zdobyły uczennice klasy III Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych – Natalia Milczarek i Karolina Lisowska które przygotowały „Stół azjatycki”.
Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy, oraz karnety ufundowane przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji , a laureaci nagrody w postaci upominkowych kart do jednej z sochaczewskich drogerii.Organizatorzy dziękują sponsorom nagród oraz młodzieży za udział w konkursie.

E.S.

26-02-18 26-02-18
26-02-18 26-02-18
alt= 26-02-18

Studniówka w Iwaszkiewiczu

Maturzyści z liceum i technikum Zespołu Szkół im. Jarosława Iwaszkiewicza bal studniówkowy mają już za sobą. Uroczystość odbyła się w sobotę 10 lutego 2018 roku w domu bankietowym Magnat. Prowadzący część oficjalną uczniowie Patrycja Karpińska i Paweł Zimochocki, powitali zaproszonych gości: panią dyrektor Hannę Bonecką, panią wicedyrektor Renatę Leśniewską Skoneczną oraz nauczycieli i licznie zebranych rodziców. Szczególnie gorąco zostali powitani bohaterowie wieczoru – tegoroczni maturzyści. W ich imieniu prowadzący podziękowali Dyrekcji oraz wszystkim pedagogom za stworzenie w szkole wspaniałej atmosfery, która sprzyja nauce i rozwijaniu zainteresowań. Podziękowania zostały skierowane również do wychowawców klas maturalnych: pani Doroty Cywińskiej, pani Justyny Świderskiej, pani Renaty Leśniewskiej - Skonecznej, pani Katarzyny Pisarek, pani Anny Półkośnik i pana Jarosława Orlikowskiego. Oficjalnego rozpoczęcia studniówki dokonała pani dyrektor Hanna Bonecka, która życzyła wszystkim wspaniałej zabawy. Tradycyjnie pierwszym tańcem był polonez. A potem już mniej tradycyjne tańce do białego rana. Wszyscy doskonale bawili się przy melodiach nastrojowych i dynamicznych, klasycznych i nowoczesnych. Po balu studniówkowym naszym maturzystom pozostała intensywna nauka, bo już za 100 dni matura! Życzymy wszystkim powodzenia! Połamania piór!!!

E.S.

10-02-18 10-02-18

Wyróżnienie dla Weroniki

Podobno śpiewać każdy może. Ale nie każdy zostaje za to wyróżniony i to na forum regionalnym czy ogólnopolskim. Dlatego gratulujemy Weronice Migdzie, uczennicy klasy drugiej technikum, która reprezentowała naszą szkołę na regionalnym i ogólnopolskim festiwalu kolęd i pastorałek.

12-01-18 12-01-18

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa czerwiec – grudzień 2017

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa został uchwalony przez Radę Ministrów jako program wieloletni na lata 2016-2020. Jego celem jest poprawa stanu czytelnictwa w Polsce poprzez wzmacnianie roli bibliotek publicznych, szkolnych i pedagogicznych jako lokalnych ośrodków życia społecznego stanowiących centrum dostępu do kultury i wiedzy. Trzeci priorytet tegoż programu zakłada rozwijanie zainteresowań i aktywności czytelniczej uczniów poprzez promowanie i wspieranie rozwoju czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, w tym zakup nowości wydawniczych realizowany przez biblioteki szkolne. Na zakup nowości wydawniczych każda z bibliotek w naszej szkole otrzymała 15 000,00 zł, z czego 80 % stanowi kwota dotacji, a 20% to wkład własny organu prowadzącego, którym jest Starostwo Powiatowe w Sochaczewie. Dokonywanie zakupów zostało poprzedzone konsultacjami przeprowadzonymi przez nauczycieli bibliotekarzy z uczniami, rodzicami i nauczycielami. Wypowiadali się oni na temat swoich zainteresowań czytelniczych oraz zgłaszali propozycje odnośnie zapotrzebowań czytelniczych. Efektem tych konsultacji było zakupienie:
• do biblioteki liceum ogólnokształcącego 624 książek oraz 8 audiobooków
• do biblioteki technikum 725 książek oraz 6 audiobooków.
Jednocześnie w szkole realizowane były zadania zawarte w Projektach napisanych dla naszego Technikum i Liceum Ogólnokształcącego:
• współpraca szkoły z biblioteką pedagogiczną i publiczną / wspomaganie w ramach sieci współpracy i samokształcenia bibliotekarzy
• organizacja Narodowego Czytania „Wesela” St. Wyspiańskiego,
• "Czytam i polecam" - promowanie przez uczniów przeczytanych książek w formie recenzji, plakatów oraz prezentacji multimedialnych,
• "Zwyczaje i tradycje różnych narodów w tekstach kultury" - przedstawianie przez uczniów zwyczajów i kultury wybranych krajów opisanych w przeczytanych książkach, m.in. prezentacja książki Yeonmi Park – „Przeżyć. Droga dziewczyny z Korei Północnej do wolności",
• Co jadają bohaterowie literaccy? Kulinaria w literaturze – konkurs, w którym uczniowie przygotowywali słodkie dania zainspirowane literaturą oraz przedstawiali źródła swoich inspiracji, czytając fragmenty tekstów literackich,
• bookcrossing na terenie szkoły,
• prelekcja dla rodziców nt. wpływu czytelnictwa na rozwój dzieci i młodzieży,
• dostosowanie organizacji pracy biblioteki do potrzeb uczniów: zmieniono regulamin biblioteki szkolnej z możliwością wypożyczeń na czas wakacji,
• rozbudowa zakładki Biblioteka na stronie internetowej szkoły, umieszczanie informacji o nowościach w bibliotece,
• angażowanie uczniów do pracy przy opracowywaniu zakupionych książek np.: okładanie, ustawianie na półkach, itp.),
• spotkanie z blagierem książkowym promujące zalety czytania.
Fundusze z NPRCz zostały przez bibliotekę szkolną w pełni wykorzystane. Książki zostały zakupione zgodnie z zapotrzebowaniem uczniów tj. zakupy tym razem nastawione były przede wszystkim na beletrystykę, która w nowościach miała spore zaległości. Dzięki wzbogaconemu księgozbiorowi biblioteka ożyła. Każdy czytelnik może znaleźć ciekawą książkę dla siebie. W ciągu czterech miesięcy: od września do grudnia nastąpił wzrost czytelnictwa w stosunku do analogicznych miesięcy roku ubiegłego.

E.Sobczyńska, R.Gasik

05-01-18 05-01-18

Mundurówka na poligonie

W dniach 4 i 5 stycznia 2018r. uczniowie klas służb mundurowych byli uczestnikami zajęć w 3 Warszawskiej Brygadzie Rakietowej Obrony Powietrznej i Komedzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Sochaczewie. Szkolenie obejmowało posługiwanie się sprzętem gaśniczym , przyrządami do likwidacji skażeń oraz budowę i rzut granatem ręcznym . Była to kolejna okazja do zdobywania nowej wiedzy i stosowania jej w praktyce.

A.C.

05-01-18 05-01-18
05-01-18 05-01-18

26 Finał WOŚP w „Iwaszkiewiczu”

12 stycznia 2018 roku po raz kolejny w Zespole Szkół im. Jarosława Iwaszkiewicza odbyła się licytacja z okazji 26. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Organizacją tego wydarzenia zajęła się klasa 3 ch technikum oraz Samorząd Uczniowski pod opieką pani Dominiki Kaczmarek. Z każdym rokiem staramy się zebrać jak największą ilość pieniędzy i w tym roku znowu się to udało. Tym razem zebraliśmy 3 tys 242 zł zł. Rekord Iwaszkiewicza został znów pobity!

E.S.

12-01-18 12-01-18
12-01-18 12-01-18

Stypendyści z „Iwaszkiewicza”

Stypendia wyróżniają uczniów najlepszych. Rolą stypendiów jest motywowanie do osiągania jak najwyższych wyników w nauce lub szczególnych osiągnięć. Dobre programy stypendialne przyczyniają się do rozwoju społeczności lokalnych. Są powodem do dumy dla stypendystów i ich rodzin, fundatorów oraz społeczności szkolnych. Dzięki uzyskanemu stypendium uczniowie mogą poczuć się dowartościowani, jest to dla nich nagroda oraz forma docenienia ich umiejętności i pracy. Dzięki stypendium młodzi ludzie mogą w pełni wykorzystywać własne talenty oraz podejmować decyzje życiowe zgodnie ze swoimi umiejętnościami i marzeniami. Stypendyści podnoszą prestiż szkoły, z kolei szkoła pełni rolę wspierającą oraz mobilizującą w późniejszym szlifowaniu ich umiejętności i zainteresowań. Tym bardziej cieszy fakt, że duża grupa uczniów „Iwaszkiewicza” została wyróżniona w bieżącym roku szkolnym stypendiami za wyniki w nauce osiągnięte w roku szkolnym 2016/2017. Najważniejsze wyróżnienie - Stypendium Prezesa Rady Ministrów otrzymały Andżelika Kowalska z Liceum Ogólnokształcącego oraz Joanna Traczyk z Technikum. Uroczystość wręczenia stypendium miała miejsce 20 listopada 2017 r. w Wyższej Szkole Menedżerskiej w Warszawie. Stypendystki będą otrzymywać stypendium przez cały rok szkolny. Z rąk Starosty Sochaczewskiego Pani Jolanty Gonty 17 uczniów naszej szkoły odebrało w październiku br. Stypendium Starosty Sochaczewskiego. Są to: Agata Brzoza, Justyna Matusiak, Agata Ścigocka, Filip Ponieważ z Liceum Ogólnokształcącego, Aleksanda Gasik, Agata Gałuszewska, Aleksandra Hołoś, Eryk Jarota, Natalia Kułach, Karolina Lipińska, Paulina Łazewska, Karolina Łukawska, Monika Majewska, Zuzanna Sobczak, Wiktoria Stępień, Barbara Stępniak z Technikum oraz Izabela Kubiak z Zasadniczej Szkoły Zawodowej. Stypendyści będą otrzymywać stypendium przez pierwszy semestr roku szkolnego 2017/2018. Do projektu „Mazowsze - stypendia dla uczniów szkół zawodowych” zakwalifikowało się 13 uczniów naszego technikum. Są to: Zofia Ejsymont, Mateusz Miszczak, Justyna Kowalska, Zuzanna Sobczak z technikum organizacji reklamy, Aleksandra Borowska, Karolina Pietrzak z technikum handlowego, Aleksandra Gasik z technikum ekonomicznego, Wiktoria Stępień, Aleksandra Hołoś, Mateusz Traczyk, Eryk Jarota z technikum żywienia i usług gastronomicznych, Wiktoria Wiciak, Dominika Kuciarska z technikum hotelarstwa. Celem powyższego stypendium jest umożliwienie rozwoju zawodowego uczniów mazowieckich techników. Pod bacznym okiem nauczycieli - opiekunów nasi stypendyści będą realizować swoje projekty stypendialne i rozwijać dzięki nim umiejętności zawodowe przez cały rok szkolny. Wszystkim naszym nagrodzonym stypendystom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów edukacyjnych. Gratulujemy również nauczycielom i rodzicom, bez których osiąganie takich wyników nie byłoby możliwe.

H.B.

04-01-18
04-01-18

Jasełka na wesoło w Iwaszkiewiczu

22 grudnia w Iwaszkiewiczu oglądaliśmy „Jasełka na wesoło czyli między piekłem a niebem”. Tegoroczni abiturienci z klas IV technikum organizacji reklamy, technikum żywienia i usług gastronomicznych oraz technikum hotelarstwa pod opieką pani K. Pisarek przygotowali zabawny i uwspółcześniony program. Utalentowani artystycznie uczniowie śpiewali i rozbawiali widzów. Nie zabrakło też momentu refleksji i wspólnego dzielenia się opłatkiem uczniów, nauczycieli i pracowników szkoły.

E.S.

22-12-17 22-12-17

Życzenia świąteczno - noworoczne

24-12-17

KOLEJNY WIELKI SUKCES UCZENNICY „IWASZKIEWICZA” NA OLIMPIADZIE WIEDZY O MEDIACH

W dniu 15 grudnia odbył się etap wojewódzki czwartej edycji Olimpiady Wiedzy o Mediach. Zespół Szkół im. Jarosława Iwaszkiewicza po raz kolejny reprezentowała Karolina Łukawska-uczennica czwartej klasy Technikum Organizacji Reklamy, która rok temu została laureatką wspomnianej olimpiady, zajmując 23 miejsce w Polsce. We wrześniu Karolina napisała esej na temat "Reklama-manipulacja czy zachęta?", który był jej przepustką na etap wojewódzki, gdzie rywalizowało 100 uczniów. Etap wojewódzki polegał na rozwiązaniu bardzo trudnego testu z zakresu rozleglej wiedzy o mediach. Karolina odniosła ogromny sukces zajmując 5 miejsce. W marcu najlepsi z każdego województwa będą walczyć o indeksy na wyższe uczelnie oraz staże w najlepszych redakcjach w kraju. Wśród tych osób będzie też Karolina, już dzisiaj trzymamy za nią kciuki. Udział w Olimpiadzie Wiedzy o Mediach był też doskonałą okazją do niezapomnianych spotkań ze znanymi dziennikarzami, m.in.: Karolina uczestniczyła w wykładach poprowadzonych przez znanego wszystkim Jarosława Gugałę, który opowiadał o typowym dniu dziennikarza i trudach pracy w telewizji. Następnie odbyło się spotkanie z Jarosławem Kamieńskim ze stacji Biełsat, która jest jedyną niezależną telewizją na Białorusi, a jej dziennikarze każdego dnia są zamykani w więzieniach lub karani wysokimi grzywnami. Zachęcamy wszystkich do udziału w olimpiadach, ponieważ do doskonała motywacja do pogłębiania wiedzy oraz szansa na zdobycie wymarzonego indeksu lub stażu.

D.Marcinkowska

15-12-17 15-12-17

'Let's sing Christmas Songs!'

W piątek 15 grudnia w Domu Kultury w Chodakowie odbył się Powiatowy Konkurs Kolęd, Pastorałek i Piosenek świątecznych w języku angielskim 'Let's sing Christmas Songs!'. Organizatorem był Zespół Szkół im. Jarosława Iwaszkiewicza a do udziału w konkursie zostały zaproszone szkoły ponadgimnazjalne, których organem prowadzącym jest Powiat Sochaczewski. Konkurs poprowadziły uczennice klasy II al (społecznej):Wiktoria Bobowicz oraz Natalia Dymowska. Śpiewając w języku angielskim uczestnicy konkursu wprowadzili nas w wyjątkowy, radosny nastrój zbliżających się magicznych świąt. Zostało wykonanych 15 utworów. Jury konkursowe w składzie: p. Hanna Bonecka - dyrektor ZS im. J. Iwaszkiewicza, p. Urszula Opasiak - dyrektor Powiatowego Zespołu Edukacji, p. Monika Błażejewska-Bielicka - powiatowy i szkolny koordynator konkursu z Iwaszkiewicza, p. Katarzyna Gajda z ZS CKP, p. Anna Kwiatkowska z ZS RCKU, p. Dominika Kubiak-Szczudlo z ZS w Teresinie oraz p. Krzysztof Tomczak z LO im. F. Chopina po zsumowaniu punktów przyznało 1 miejsce - trio z Iwaszkiewicza w składzie Patrycja Furman, Natalia Kulach i Irek Wasilewski w utworze 'It's beginning to look a lot like a Christmas!' (https://www.youtube.com/watch?v=HEfZ-nT3TyY) , 2 miejsce - Anita Znamirowska z CKP w piosence 'Snowman' oraz 3 miejsce Darii Wisniewskiej z CKU w utworze 'One more sleep', której na gitarze akompaniowal Radosław Bednarski (https://www.youtube.com/watch?v=F72KPe5KLzE) Sponsorami nagród był Powiat Sochaczewski, Centrum Dystrybucji Tesco, Joanna Wosinska Aljeka oraz powiatowy organizator konkursu. Pani Hanna Bonecka złożyła gratulacje zwycięzcom powiatowego konkursu, podziękowała wszystkim uczestnikom za wprowadzenie nas w ten magiczny nastrój nadchodzących świąt podkreślając cele konkursu jakim była promocja talentów, motywowanie uczniów do nauki języka angielskiego w ciekawy i przyjemny sposób, rozwijanie umiejętności językowych, integracja młodzieży i nauczycieli szkół powiatowych oraz stworzenie młodzieży szkół ponadgimnazjalnych możliwości szlachetnego współzawodnictwa poprzez realizację swoich marzeń i ambicji.

M.B-B

12-12-17 12-12-17

Akademickie Spotkania w Iwaszkiewiczu

Kilka uczelni wyższych gościł Zespół Szkół im. Jarosława Iwaszkiewicza w Sochaczewie w dniu 12 grudnia 2017 roku. Uczniowie zbliżając się do matury stoją przed wieloma dylematami, zaczynając od wyboru przedmiotów, które dadzą im przepustkę do dalszej edukacji po wybór odpowiedniego kierunku studiowania i uczelni. Akademickie Spotkania stworzono po to, aby pomóc młodemu człowiekowi w decyzji. Do Zespołu Szkół im. Jarosława Iwaszkiewicza przyjechało kilka uczelni: Społeczna Akademia Nauk, Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna z Łodzi, Studium Policealne Pracowników Medycznych i Społecznych Tegoroczni abiturienci mogli zapoznać się z również z ofertą: Uczelni Techniczno-Handlowej z Łodzi, Wyższej Szkoły Biznesu i Nauk o Zdrowiu oraz Uniwersytetu Przyrodniczego z Wrocławia. Uczniowie mogli wysłuchać krótkich autoprezentacji, obejrzeć prezentacje multimedialne i filmowe, wziąć katalogi przybliżające specyfikę danej uczelni czy zadać nurtujące ich pytania.
12-12-17 12-12-17
12-12-17 12-12-17

MIKOŁAJKI, CZYLI IWASZKIEWICZ W „NASZEJ SZKOLE”

Mikołajki to magiczny dzień, podczas którego Święty Mikołaj rozdaje dzieciom prezenty. 6 grudnia 2017 roku do dzieci z Niepublicznej Szkoły Podstawowej „Nasza Szkoła” przybyli niezwykli goście – Mikołaj, Gwiazdka oraz Aniołek. Byli to wolontariusze z Zespołu Szkół im. Jarosława Iwaszkiewicza którzy jak co roku oprócz prezentów przywieźli inscenizacje bożonarodzeniowej bajki. Dzieci w czasie inscenizacji śpiewały wspólnie z „ aktorami”. Brały też udział w konkursie na najpiękniejszą świąteczną kolorowankę. Najważniejszym punktem programu była wizyta Świętego Mikołaja. Najmłodsi z bijącymi sercami oczekiwali na przybycie gościa. Każde dziecko podchodziło do Mikołaja, by porozmawiać i otrzymać paczkę. Spotkanie było ogromną frajdą dla dzieci i wolontariuszy.

Wolontariusze: Magdalena Chrzanowska, Paulina Karpińska, Natalia Kamińska, Wioleta Furmanik i Agata Liberadzka.
Opiekunowie: Renata Gasik, Elżbieta Sobczyńska

06-12-17 06-12-17
06-12-17 06-12-17

Kulinarne zmagania z literaturą w Iwaszkiewiczu

30 listopada 2017 r. w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa uczniowie technikum w Zespole Szkół im. Jarosława Iwaszkiewicza wzięli udział w projekcie „ Co jadają bohaterowie literaccy? Kulinaria w literaturze”. Wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem wśród młodzieży. Zgłosiło się 6 dwuosobowych zespołów. Zadaniem uczestników było przygotowanie deseru, którego inspiracją był tekst literacki. znalezienie i przedstawienie jury fragmentu teksu literackiego, który był inspiracją do stworzenia pysznego deseru.
Jury konkursu oceniało stopień nawiązania deseru do przedstawionego tekstu, smak, estetykę podania i kreatywność zawodników. Członkowie jury mieli dylemat, ponieważ uczestnicy konkursu wykazali się ogromną pomysłowością i wrażliwością estetyczną. Po burzliwych obradach połączonych z degustacją pani Dyrektor Hanna Bonecka ogłosiła wyniki i wręczyła nagrody.
I miejsce zdobyli uczniowie III klasy technikum żywienia i usług gastronomicznych - Eryk Jarota i Mateusz Traczyk . Drużyna przygotowała strucel jabłkowy, którego inspiracją był „Harry Potter” J. Rowling.
II miejsce zdobyli uczniowie II klasy technikum żywienia i usług gastronomicznych - Przemysław Wojcieski i Emil Piotrowski. Drużyna zainspirowana wierszem „W malinowym chruśniaku” B. Leśmiana przygotowała malinową chmurkę.
III miejsce zdobyli uczniowie II klasy technikum żywienia i usług gastronomicznych – Kacper Bryński i Mateusz Krucz. . Drużyna przygotowała Schokoladentorten, inspiracją była książka „Czekolada” J. Harris
Konkurs przygotowały Panie: D. Waszczeniuk, K. Strzałkowska- Bonat i L. Pojawa we współpracy z biblioteka szkolną. Nagrody ufundowały Panie – R. Gasik i E. Sobczyńska. Ponadto każdy z uczestników otrzymał dyplom oraz wejściówkę na lodowisko miejskie lub siłownię ufundowane przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Sochaczewie. Organizatorzy dziękują młodzieży za udział w konkursie.

E.Sobczyńska, R.Gasik

3-11-17 30-11-17

Nowości w bibliotekach szkolnych

W bibliotece technikum i bibliotece liceum stale przybywa książek kupowanych w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Przedstawiamy kilka ciekawych serii wydawniczych które możecie w nich znaleźć i wypożyczyć.
Dary anioła – seria książek napisana przez Cassandrę Clare, wydana w latach 2009–2014. Książki szybko zyskały popularność szczególnie wśród młodzieży, chociaż autorka nie pisała ich z myślą o nastolatkach. Clare opowiedziała historię o osobach w najważniejszym okresie ich życia, pomiędzy dorastaniem a dorosłością, gdzie trzeba zadecydować kim się chce być, a nie myśleć nad tym, kim się już jest.
Północna droga – cykl powieściowy Elżbiety Cherezińskiej, którego akcja rozgrywa się na przełomie X i XI wieku w Norwegii. Opowieść snuje się wokół losów dwóch sąsiadujących ze sobą możnych rodów w samym sercu Trondelagu i w samym centrum ówczesnej historii: oto bowiem u rozkwitu epoki wikingów do Norwegii wdziera się chrześcijaństwo. Każda z części Północnej drogi jest relacją jednego z bohaterów, z wyjątkiem części czwartej, której narratorami jest troje bohaterów. Metro 2033– rosyjska powieść postapokaliptyczna napisana przez Dmitrija Głuchowskiego, pierwsza część trylogii. Akcja powieści rozgrywa się w moskiewskim metrze w 2033 roku, 20 lat po wojnie nuklearnej. Została opublikowana w 2005 roku w Rosji, a w Polsce ukazała się w 2010 roku nakładem wydawnictwa Insignis Media. W 2007 roku nagrodzona za najlepszy debiut na europejskim konkursie literackim Eurocon w Kopenhadze. Kontynuacja : Metro 2034, Metro 2035.
Uniwersum Metro 2033– seria powieści i opowiadań napisanych przez różnych autorów, których akcja toczy się na postapokaliptycznej Ziemi po wojnie nuklearnej. Serię zapoczątkowała wydana w 2005 roku powieść Metro 2033 autorstwa rosyjskiego pisarza Dmitrija Głuchowskiego. Uniwersum składa się z kilkudziesięciu powieści wydanych głównie w Rosji, ale również i w różnych częściach świata. W Polsce dodatkowo wydano cztery zbiory opowiadań napisanych przez polskich fanów.
Dark Elements - seria Jennifer L. Armentrout . Książki pochłaniają czytelnika już od pierwszej części. Świat ludzi jest zagrożony przez demony o czym mieszkańcy Ziemi nie wiedzą. Przeciwko demonom stają strażnicy. Każdej nocy polują na złe istoty. Pan Lodowego Ogrodu – czterotomowa powieść science fantasy autorstwa Jarosława Grzędowicza. Pierwszy tom został wydany przez oficynę Fabryka Słów w 2005 r. i zdobył wszystkie ważniejsze nagrody w polskiej fantastyce: Nagrodę im. Janusza A. Zajdla, Śląkfę, Nautilusa i Sfinksa. Również kolejne tomy zdobywały uznanie czytelników - oraz kolejne nagrody lub nominacje
Zwiadowcy – seria powieści fantasy autorstwa australijskiego pisarza Johna Flanagana. Osadzona w fikcyjnym, stylizowanym na średniowiecze świecie, powieść przygodowa dla nastolatków. Pierwsza książka z serii, zatytułowana Ruiny Gorlanu została wydana w Australii w listopadzie 2004, a w Polsce w marcu 2009. Do tej pory wydano czternaście książek w Australii i Nowej Zelandii, a także w Polsce.
Czary codzienności – seria powieści Agnieszki Krawczyk . "Siostry" to pierwsza powieść z tej serii. opowiadająca o trzech siostrach oraz pięknym i bajecznym małym miasteczku w górach. W Zmysłowie czas się zatrzymał, jest kolorowo, bajkowo i jakoś tak wolniej płynie czas. Przepiękna opowieść o tym, jak mimo trudności w życiu każdy z nas znajdzie jakieś wyjście z trudnych sytuacji, a to wszystko dzięki miłości. Kontynuacja: Przyjaciele i rywale, Słoneczna przystań
Trylogia Stulecia - Kena Folletta, w skład której wchodzą trzy powieści: „Upadek gigantów”, „Zima świata” i „Krawędź wieczności”. „Stulecie” opowiada o kilku rodzinach: amerykańskiej, niemieckiej, rosyjskiej, angielskiej i walijskiej, które zostały wplątane w wir historii XX i początku XXI wieku - od 1911 do 2008 roku. Porusza ogrom różnorakich wątków: od politycznych po społeczne.
Cykl z komisarzem Zygą Maciejewskim – autor Marcin Wroński "Komisarz Maciejewski to oczywiście cykl retrokryminałów lubelskich, ale to także przedwojenna Polska statystyczna, taka, co to nie jest ani stolicą, ani kresami. Bawię się w nim historią i kryminalną fabułą, osobiście jednak szukam pretekstu do grzebania w przeszłości i odkopywania własnych korzeni. Szukam tego polsko-żydowskiego miasta, którego nie dane mi było zobaczyć, a dzięki temu, że o nim piszę, odnajduję równie zafascynowanych Czytelników, historyków, badaczy amatorów... To oni przekonują mnie, że warto dalej pisać, więc piszę, bo wiem, że mam dla kogo" - Marcin Wroński.

Źródła opisów: www.lubimyczytać.pl. www.marcinwronski.art.pl. pl.wikipedia.org
Przygotowały: E. Sobczyńska, R. Gasik

13-11-17 13-11-17
13-11-17 13-11-17
13-11-17 13-11-17
13-11-17 13-11-17

3…2…1… START

SZLACHETNA PACZKA WYSTARTOWAŁA!!!😍 💜💪💜 W tym roku podobnie jak w poprzednim naszym głównym celem jest zebranie środków i zakupienie węgla na zimę dla NASZEJ RODZINY. a oto jej opis:
Pani Małgorzata (25 l.) wraz z mężem Danielem (28 l.) wspólnie wychowują dwójkę dzieci- Michałka(4 l.) i Zuzię (1 l.). Przełomowym momentem w Ich życiu była strata wzroku u Pana Daniela. Rodzina pani Małgorzaty odwróciła się od niej twierdząc, że zmarnowała sobie życie. Kobieta jest głową rodziny. Podejmowała próby znalezienia pracy dorywczej. Jednak ze względu na stan zdrowia pana Daniela, który nie może zaopiekować się malutkimi dziećmi to się nie udało. Obecnie rodzina żyje z zasiłków oraz korzysta ze wsparcia w ramach projektu "Rodzina 500 Plus". Po odliczeniu kosztów leczenia oraz kosztów utrzymania domu, dochód na jednego członka rodziny to 432 zł. Pani Małgorzata złożyła wniosek o przyznanie jej opieki nad mężem. Małżeństwo nie poddaje się i cieszy się z każdego dnia razem. Są dla siebie wsparciem i nie wyobrażają sobie życia bez siebie.
NAJWAŻNIEJSZE POTRZEBY RODZINY TO:
1. Węgiel który pozwoli ogrzać dom w okresie zimowym.
2. Garnki do gotowania.
3. Żywność która pozwoli rodzinie godnie spędzić święta.
4. Środki czystości oraz pampersy rozmiar 4.
Żywność: Herbata, Kasza, Cukier, Konserwy mięsne, Kawa, Makaron, Olej, Konserwy rybne, Ryż, Mąka, Dżem, Warzywa w puszkach, kawa (rozpuszczalna), mleko uht, płatki kukurydziane, płatki czekoladowe,przyprawy,
Środki czystości: Proszek do prania, Płyn do mycia naczyń, Mydło/żel myjący, Pasta do zębów, Płyny czyszczące, Szampon, Szczoteczka do zębów, pampersy-4, chusteczki nawilżane, krem przeciw odparzeniom(tylko nie Johnson's)
Odzież dla Michałka (4 latka) r. 122/ rozmiar buta 33 Spodnie, bluzy/bluzki, kurtka, czapka, szalik, rękawiczki, podkoszulki, skarpetki, rajstopki, buciki na zimę, buty do przedszkola, po domu
Odzież dla Zuzi ( 1 roczek ) r.: 86 i większe/ rozmiar buta 23 Spodnie, legginsy, rajstopki, bluzy, bluzki, kurtka, czapka, szalik, buciki na zimę, kapcie po domu, trzewiki na wiosnę.
Odzież dla p. Daniela r. 2 XL/ rozmiar buta 45 Bluzy, koszule, spodnie (122 w pasie) skarpetki, kurtka, czapka.
Odzież dla Pani Małgosi r. M/L/ rozmiar buta 39 Kurtka zimowa, spodnie, bluzki, czapka, rękawiczki, legginsy, kozaki na zimę, buty na wiosnę.
Potrzeby rodziny: Kołdra, Koc, Ręczniki, Pościel, Poduszka, pościel 140x200
PREZENTY OD ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA ;-)
- Dla malutkiej Zuzi zabawka grająca (edukacyjna)
- Dla Michałka Ciuchcia, ew. coś ze SPIDERMENEM
- Dla p. Małgosi- zestaw kosmetyków do makijażu
- Dla p. Daniela- zestaw kluczy/narzędzi

❤️ Wszystkie chetne osoby proszone sa o kontakt z p. Dominika Kaczmarek.

Mundurówka znów na poligonie

9 listopada klasa 2B LO wzięła udział w szkoleniu przeprowadzonym przez 3. Warszawską Brygadę Rakietową Obrony Powietrznej stacjonującą w Bielicach. Uczniowie mogli zobaczyć różne rodzaje broni, usłyszeć o jej budowie oraz zasadach czyszczenia i konserwowania. Po części teoretycznej pod czujnym okiem żołnierzy „nasi mundurowi” mogli sami rozłożyć i złożyć broń. Kolejnym punktem spotkania była projekcja filmu, opowiadająca o polskich żołnierzach na misjach międzynarodowych. Następnego dnia klasa 3B LO Służb Mundurowych, odbyła zajęcia dydaktyczne zorganizowane przez Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Sochaczewie. Pierwszą częścią zajęć, było zapoznanie się z zasadami bezpieczeństwa podczas akcji ratowniczych z wykorzystaniem sprzętu specjalistycznego. Następnie poznaliśmy stanowisko alarmowe oraz procedurę odbierania zgłoszeń. Pod koniec zajęć każdy uczestnik mógł założyć na siebie oporządzenie strażaka, w którym wyjeżdża na akcje ratownicze.

Uczniowie klas służb mundurowych

13-11-17 13-11-17
13-11-17 13-11-17
13-11-17 13-11-17
13-11-17 13-11-17

Narodowe Czytanie w Iwaszkiewiczu

13 listopada 2017 r. uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół im. Jarosława Iwaszkiewicza w Sochaczewie włączyli się w akcję Narodowego Czytania Wesela Stanisława Wyspiańskiego . Projekt został przygotowany przez Renatę Gasik i Elżbietę Sobczyńską w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa . Uczniowie: Magdalena Górnicka, Justyna Poryszewska, Konrad Popławski, Agata Ścigocka, Aneta Krzeczkowska, Damian Wójcicki oraz przedstawiciel Rady Pedagogicznej pani Marta Włodarczyk odczytali wybrane sceny z dramatu Wyspiańskiego. Była to także okazja do uczczenia Narodowego Święta Niepodległości. Samorząd Szkolny przygotował dla całej społeczności szkolnej kokardy narodowe.

E. Sobczyńska, R. Gasik

13-11-17 13-11-17
13-11-17 13-11-17

Święto Patrona w Iwaszkiewiczu

Październik to miesiąc, w którym Zespół Szkół im.Jarosława Iwaszkiewicza obchodzi Święto Patrona szkoły połączone z Dniem Edukacji Narodowej. Uroczystość jak każdego roku odbyła się w Sochaczewskim Centrum Kultury. Swoją obecnością zaszczyciły nas: pani starosta Jolanta Gonta oraz pani dyrektor PZE Urszula Opasiak. W części oficjalnej przemawiali dyrektor Hanna Bonecka oraz zaproszeni goście. Następnie miało miejsce ślubowanie klas pierwszych. Druga część gali stanowił autorski program „Ach, co to był za bal” przygotowany przez uczniów naszej szkoły pod kierunkiem polonistek. Znalazły się w nim wiersze patrona szkoły Jarosława Iwaszkiewicza oraz innych skamandrytów, które mówiły o zabawie i balach warszawskiej elity artystycznej okresu dwudziestolecia międzywojennego. Dla podkreślenia klimatu wykorzystano piosenki, przy których bawiono się na balach w tamtych czasach. Śpiewali je utalentowani uczniowie różnych klas. Ze sceny popłynęły słowa znanych piosenek, takich jak „Powróćmy jak za dawnych lat” czy „Seksapil”. Nie zabrakło także, ciekawie zaaranżowanych układów tanecznych. Na scenie udało się odtworzyć atmosferę balu, który miał miejsce w warszawskim „Hotelu Europejskim” w roku 1937. To właśnie wtedy patron naszej szkoły Jarosław Iwaszkiewicz został wybrany Królem Mody. Gromkie brawa po spektaklu świadczyły o tym, że program przypadł do gustu widowni, która doceniła trud i zaangażowanie młodych artystów.

A. Szpleter, M. Byczyńska - Szlendak

18-10-06 18-10-06
18-10-06 17-10-06

Integracja klas pierwszych

Integrację klas pierwszych technikum w Zespole Szkół im.Jarosława Iwaszkiewicza można uznać za udaną. Młodzież świetnie bawiła się w Centrum Hula-Kula w Warszawie gdzie min. grała w kręgle i bilard. Uczniowie zrelaksowani i w dobrych nastrojach wrócili do domu.

18-10-06 18-10-06
18-10-06 17-10-06

Pokaz barmański w „Iwaszkiewiczu”

18 października gościliśmy w naszej szkole absolwenta Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych Mariusza Kęskę. Uczniowie klas IIId oraz IV d mieli okazję obejrzeć pokaz sztuki barmańskiej w wykonaniu starszego kolegi. Młodzież uczyła się sporządzania i dekorowania kolorowych drinków z wykorzystaniem suchego lodu oraz żonglowania butelkami.

L.P.

18-10-06 18-10-06
18-10-06 17-10-06

„Iwaszkiewicz” na święcie sochaczewskich służb mundurowych

W pierwszych dniach października 2017 klasa IIb służb mundurowych naszego Liceum Ogólnokształcącego reprezentowała szkołę podczas święta Policji oraz 3 Warszawskiej Brygady Rakietowej Obrony Powietrznej. W dniu 1 października 2017 roku na zaproszenie Komendanta Powiatowego Policji w Sochaczewie mieliśmy zaszczyt uczestniczyć w obchodach Diecezjalnego Święta Policji. Uroczystość odbyła się podczas mszy świętej koncelebrowanej przez biskupa pomocniczego Wojciecha Osiala wraz z kapelanami komend powiatowych z terenu całej diecezji łowickiej w kościele Św. Wawrzyńca w Sochaczewie. Z kolei w dniu 6 października br. swoje coroczne Święto obchodziła 3 Warszawska Brygada Rakietowa Obrony Powietrznej. W tym dniu na zaproszenie dowódcy jednostki spotkaliśmy się ponownie w kościele Św. Wawrzyńca w Sochaczewie, gdzie obok licznych sztandarów wojskowych zaszczytne miejsce zajął sztandar szkoły , a liczna grupa uczniów naszej klasy mundurowej uczestniczyła w uroczystej mszy świętej.
Z okazji świąt resortowych wszystkim funkcjonariuszom policji, żołnierzom i pracownikom wojska oraz policji składamy serdeczne życzenia i podziękowania za trud włożony w służbę i pracę.

H.B.

17-10-18 17-10-18
17-10-18 17-10-18

Mundurówka na ćwiczeniach obronnych Socho 2017

6 października w Sochaczewie, w rejonie toru motocrossowego, odbyły się ćwiczenia obronne przygotowane przez Starostwo Powiatowe pod kryptonimem „Socho 2017”. Wzięli w nich udział przedstawiciele policji, straży pożarnej, pogotowia ratunkowego oraz uczniowie z klasy 3b służb mundurowych w Zespole Szkół im. Jarosława Iwaszkiewicza w Sochaczewie. Do ćwiczeń użyto środków pirotechnicznych i hukowych. Uczniowie „Iwaszkiewicza” odgrywali tam rolę dywersantów, mających za zadanie wysadzenie mostu przy ul. Płockiej. Mieli także okazję obejrzeć ciekawe widowisko m.in. aresztowanie dywersantów, postrzelenie policjanta i nieudaną ucieczkę wroga. Bardzo serdecznie dziękujemy za umożliwienie nam udziału w tych niezwykłych wydarzeniach

Uczniowie klasy 3b służb mundurowych

socho-1 socho-2
socho-3 socho-4

NOWOŚCI W BIBLIOTECE SZKOLNEJ

Rywalki autor: Kiera Cass
Dla trzydziestu pięciu dziewcząt Eliminacje są szansą ich życia. Celem Eliminacji jest wyłonienie żony dla czarującego i przystojnego księcia Maxona. To dzięki nim mają szansę uciec z ponurej rzeczywistości wprost do pałacu, w którym będą spełniane ich życzenia. Z miejsca, gdzie głód i choroby są na porządku dziennym, do krainy jedwabi i klejnotów.. Każda dziewczyna marzy o tym, by zostać Wybraną. Każda poza Americą Singer. Dla Ameriki Eliminacje to koszmar. Oznacza konieczność rozstania z Aspenem – jej sekretną miłością i opuszczenie domu. A wszystko tylko po to, by wziąć udział w morderczym wyścigu o koronę, której wcale nie pragnie…
Beatrycze i Wergili autor: Yann Martel
"Beatrycze i Wergili" to książka inna... Intrygująca, zaskakująca, zastanawiająca. Yann Martel autor Życia Pi , stworzył powieść kontrowersyjną, która przez krytyków literatury na całym świecie została przyjęta z dużym znakiem zapytania. Niektórym bardzo przypadła do gustu, innym wręcz odwrotnie. Faktem jest jednak to, że pomysł Martela, aby ukazać tragedię Holocaustu w formie alegorii zwierzęcej jest bardzo, ale to bardzo odważny i nietypowy.?
Dom tajemnic autorzy : Ned Vizzini, Chris Columbus
Eleanor, Kordelia i Brendan razem z rodzicami przeprowadzają się do wielkiego domu, który należał kiedyś do tajemniczego pisarza. Po niezapowiedzianej wizycie jego córki, niepokojącej staruszki, rodzeństwo trafia do groźnego świata, w którym czyhają na nich olbrzymy, piraci, Wichrowa Wiedźma i Król Burz. Jaką tajemnicę kryje historia ich własnej rodziny? Czy rodzeństwu uda się w końcu odnaleźć drogę do domu?
Geneza autor : Jessica Khoury
W tajnym laboratorium, ukrytym w amazońskiej dżungli, naukowcy stworzyli nieśmiertelnego człowieka. Pia jest pierwszą istotą doskonałą, która ma dać początek nowej rasie ludzi. W dniu swoich siedemnastych urodzin dziewczyna wymyka się spod kontroli naukowców. Na wolności spotyka Eio, chłopaka z pobliskiej wioski. Wspólnie próbują odkryć prawdę o pochodzeniu Pii. Prawdę, która zmieni ich życie na zawsze.
Źródło opisów: lwww.lubimyczytać.pl

E.S.

geneza dom
rywalki beatrycze

Bardzo dobre wyniki matur w „Iwaszkiewiczu”

PliklMatura nazywana egzaminem dojrzałości to pierwszy trudny, życiowy egzamin, przepustka do szukania pracy, a przede wszystkim miejsca na studiach. Pisze się ją na zakończenie liceum, bądź technikum, a więc w wieku 19 lub nawet 20 lat. W życiu każdego absolwenta liceum czy technikum zdanie matury daje przede wszystkim poczucie, zakończenia pewnego etapu, od którego młodzi ludzie zwykle samodzielnie zaczynają decydować o swojej przyszłości. Według danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej zdawalność matury 2017 w kraju dla Liceum Ogólnokształcącego wyniosła 84,4%, zaś dla Technikum 67,9%. Zbliżone są również wyniki osiągnięte przez abiturientów na Mazowszu – 85% dla LO i 68% dla Technikum. Według danych Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Warszawie, zdawalność matury w powiecie sochaczewskim wyniosła w 2017 roku 73%. Tym bardziej cieszy fakt, że tegoroczni maturzyści z „Iwaszkiewicza” wypadli bardzo dobrze i mogą już z powodzeniem rozpoczynać planowanie swojej ścieżki kariery W bieżącym roku szkolnym do matury w „Iwaszkiewiczu” przystąpiło 82 absolwentów, w tym 46 w Liceum Ogólnokształcącym i 36 w Technikum. Na poprawkę w tym roku nie ma szansy tylko 2 zdających z LO. Poprawkowy egzamin może złożyć w sierpniu 3 absolwentów technikum i 5 absolwentów LO. Oznacza to, że świadectwa maturalne odebrało w „Iwaszkiewiczu” blisko 85% zdających w Liceum i prawie 92% absolwentów Technikum. Wyniki osiągnięte przez szkołę mówią same za siebie. Zatem Matura 2017 to kolejna dobra matura w „Iwaszkiewiczu”. Gratulujemy naszym absolwentom dobrych wyników i życzymy dalszych sukcesów na drodze kariery naukowej i zawodowej. Zaś tym absolwentom gimnazjów, którzy stoją przed wyborem szkoły ponadgimnazjalnej i wciąż jeszcze wahają się, którą wybrać, polecamy „Iwaszkiewicza” na kolejny etap swojej edukacji.

HB

Wakacje - wypoczywamy jeszcze:

Administrator