WYJĄTKOWY GOŚĆ W IWASZKIEWICZU

W dniu 21 listopada mieliśmy zaszczyt gościć pana Bogdana Grecza – członka Związków Sybiraków. Zaproszony gość wspominał swój 5 letni pobyt na Syberii. Trafił tam z całą rodziną w 1940 roku w trakcie pierwszej deportacji. Po wojnie powrócił do Polski jedynie ze swoim młodszym bratem, najbliższych stracił na Wschodzie. Swe wspomnienia p. Bogdan poszerzył ciekawymi informacjami dotyczącymi wielu wydarzeń historycznych. Młodzież słuchała tych wspomnień w skupieniu. Dziękujemy Panu Bogdanowi za wizytę w naszej szkole.

K.Adamczyk

21-11-2023 21-11-2023
21-11-2023 21-11-2023

Sukces Dominiki Jagły

Uczennica Iwaszkiewicza została laureatką VIII Powiatowego Konkursu Piosenki Patriotycznej w kategorii szkół średnich organizowanego przez Szkołę Podstawową nr. 7 w Sochaczewie. Dominika Jagła jest uczennicą 5 klasy Technikum Reklamy. W konkursie zaprezentowała utwór „Mury” z własną aranżacją gitarową. Umiejętności wokalne, interpretacja oraz ogólny wyraz artystyczny zachwyciły jurorów i publiczność. Dominice gratulujemy i zachęcamy do wysłuchania utworu na szkolnym Facebooku.

A.Szpleter

10-11-2023 10-11-2023

Iwaszkiewicz świętował Narodowe Święto Niepodległości

Narodowe Czytanie
Z okazji 105 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości nasza szkoła przystąpiła do akcji SZKOŁA DO HYMNU . 10.11.2023 roku dokładnie o godzinie 11.11 cała społeczność szkolna wspólnie zaśpiewała „Mazurka Dąbrowskiego”. Film z tego wydarzenia można zobaczyć na szkolnym Facebooku. Tradycyjnie już świętując odzyskanie niepodległości, bierzemy udział w akcji Narodowego Czytania. W tym roku czytaliśmy fragmenty „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej która pięknie opisuje bohaterskie zrywy Polaków , dążenie do niepodległości. Fragmenty „Nad Niemnem” czytali uczniowie Karolina Karczewska, Magda Radwańska, Filip Jurczak, Maciej Burakowski, Karol Orliński oraz nauczyciele Pani dyrektor Hanna Bonecka, Pani wicedyrektor Renata Leśniewska – Skoneczna oraz Pani Ewa Sobczyk. Oprawę techniczną zapewniły Julia Kowalska i Maja Miecznikowska. Za przygotowanie tych wydarzeń odpowiadał Samorząd Uczniowski oraz biblioteki szkolne.

E.Sobczyńska

Wizyta na Warszawskich Powązkach

Powązki 2023
Czas listopadowy to czas pamięci i zadumy.
Uczniowie z klasy 2 a i 2 hr technikum odbyli w tych dniach sentymentalno - historyczny spacer po najstarszym cmentarzu w Warszawie Starych Powązkach. Po przejściu, wraz z przewodniczką, Bramy Ciszy poznali historię bohaterów m.in. żołnierza Grup Szturmowych Szarych Szeregów, odwiedzili grób Czesława Niemena, groby członków rodziny Fryderyka Chopina i wielu innych. Poznali też historie kilku wielkich miłości... Następnym etapem wycieczki był przejazd do escape room gdzie rozwiązywali zadania w pokojach tematycznych m.in. dotyczących Powstania Warszawskiego czy Złota Nazistów. Była też ciepła pizza.
Zmęczeni ale zadowoleni wrócili wieczorem do Sochaczewa.

E.S.

Znów mamy powód do dumy!

stypendia prezesa RM
Tegoroczne uroczyste wręczenie dyplomów Stypendystom Prezesa Rady Ministrów odbyło się 26 października w Auli Menedżerskiej Akademii Nauk Stosowanych w Warszawie.
W gronie wyróżnionych, najzdolniejszych, najambitniejszych i najpracowitszych znalazły się uczennice naszej szkoły - Julia Fabisiak z klasy IV a LO i Nikola Ufa z klasy III hd T.
Dziewczyny, serdecznie Wam gratulujemy!

K.P.

26-10-2023 26-10-2023

Italia Jarosława Iwaszkiewicza

italia iwaszkiewicza
Jak co roku, 13 października, obchodziliśmy w naszej szkole Święto Patrona. W oficjalnej części uroczystości odbyło się ślubowanie uczniów klas pierwszych. W części artystycznej towarzyszyliśmy Jarosławowi Iwaszkiewiczowi w jego podróżach do Włoch. Jego fascynacja tym krajem znalazła odbicie w licznych wspomnieniach, listach oraz wierszach. W spektaklu przygotowanym przez uczniów naszej szkoły nie zabrakło również piosenek i tańca.

M.B.

Zielony Sochaczew

zielony Sochaczew
Iwaszkiewicz włączył się do akcji Zielony Sochaczew zorganizowanej przez Zespół Szkół RCKU w Sochaczewie. Akcja została zorganizowano po raz pierwszy. W dniu 7 października 2023 roku pozyskaliśmy rośliny, które zdobią już teren wokół naszej szkoły. Dziękujemy uczniom klasy 3B LO służb mundurowych za pomoc i zaangażowanie.

H.B.

Z życia klasy mundurowej

mundurówka
Miesiące wrzesień i październik,tradycyjnie już, są czasem obfitującym w szereg imprez i uroczystości ważnych dla naszej szkoły. W tym toku to uczniowie klasy 3b LO służb mundurowych reprezentowali Zespół Szkół im. Jarosława Iwaszkiewicza w następujących uroczystościach:
• Centralnych Obchodach Święta Wojsk Obrony Przeciwlotniczej w Sochaczewie
• 4 Rodzinnym Pikniku Historycznym Śladami Sochaczewskich Fortyfikacji z okresu II Wojny Światowej
• Święcie 37 Dywizjonu Rakietowego Obrony Powietrznej
• Diecezjalnym Święto Policji w Sochaczewie
• Uroczystych Obchodach Święta 3 Warszawskiej Brygady Rakietowej Obrony Powietrznej
Uczniowie wzorowo wywiązali się z powierzonych im zadań . Dziękujemy!

A.C.

Porozumienie o współpracy podpisane

porozumienie OPW
W związku z utworzeniem w roku szkolnym 2023/2024 w szkole dla uczniów klasy pierwszej LO Oddziału Przygotowania Wojskowego/OPW/ w środę 13 września 2023 roku w szkole miało miejsce niezwykłe wydarzenie. W obecności uczniów OPW oraz klasy mundurowej IIIb LO Dowódca 38. Sochaczewskiego Dywizjonu Zabezpieczenia Obrony Powietrznej im. majora Feliksa Kozubowskiego płk Andrzej Kujawa podpisał razem z Panią dyrektor Hanną Bonecką porozumienie o współpracy w zakresie funkcjonowania Oddziału Przygotowania Wojskowego. OPW otwiera nowy rozdział w zakresie funkcjonowania klas mundurowych w naszej szkole. W oddziałach realizowane jest szkolenie z zakresu przygotowania wojskowego, a jego program określa rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej z dnia 21 maja 2020 r. Program realizowany jest przez szkołę, w części teoretycznej, oraz przez patronacką jednostkę wojskową w części praktycznej. Szkolenie kończy 50-godzinny obóz szkoleniowy, przeprowadzany na początku ostatniego roku nauki. Podpisanie porozumienia nie zmienia zasad funkcjonowania naszych dotychczasowych klas mundurowych.

*

Z wizytą w komendzie policji

28-08-2023
W ostatni wakacyjny poniedziałek (28.08) reprezentanci IV b LO mogli obejrzeć nową siedzibę sochaczewskiej policji dzięki uprzejmości aspiranta sztabowego Ireneusza Żurka- zastępcy naczelnika Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Sochaczewie. Po ogólnodostępnych miejscach budynku i tych przeznaczonych tylko dla pracowników naszych uczniów oprowadzały policjantki z Zespołu do Profilaktyki Społecznej Nieletnich i Patologii: sierżant sztabowa Milena Godos i starsza posterunkowa Ewelina Leśniewska. Pokazały one przyszłym mundurowym ciekawe miejsca, wśród nich: dyżurkę, salę przesłuchań z lustrem weneckim, przyjazny pokój dla dzieci, cele do przetrzymywania tymczasowo aresztowanych (tzw. dołek), stanowiska do monitorowania osadzonych, izbę pamięci, salę odpraw oraz opowiedziały o specyfice zawodu policjanta. Dziękujemy za miłe przyjęcie i liczymy na dalszą, owocną współpracę z sochaczewską komendą.

M.Antoniak

Wakacje - wypoczywamy jeszcze:

Administrator