Integracja w Iwaszkiewiczu

Kolejny rocznik absolwentów Zasadniczej Szkoły Zawodowej opuścił mury Zespołu Szkół im. Jarosława Iwaszkiewicza w Sochaczewie. Był to szczególny rocznik, ponieważ dość liczną grupę stanowili uczniowie niepełnosprawni.
Do Zespołu Szkół od kilku lat często trafia młodzież ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Najliczniejszą grupę stanowią w zasadniczej szkole zawodowej , niemniej jednak tacy uczniowie trafiają także do liceum ogólnokształcącego i technikum.
Szkoła, wychodząc naprzeciw potrzebom uczniów z orzeczeniami o niepełnosprawności , organizuje dodatkowe zajęcia specjalistyczne, które służą wyrównywaniu szans edukacyjnych oraz kompensowaniu braków. Zajęcia te prowadzone są przez nauczycieli, którzy , dostrzegając potrzebę wspierania uczniów, podnoszą swoje kwalifikacje zawodowe. Dzięki temu dostosowują metody i formy pracy do różnych rodzajów dysfunkcji, m. In. niepełnosprawności intelektualnej, sprzężonej, autyzmu, zespołu Aspergera, niedosłuchu, niedowidzenia. Uczniowie objęci pomocą mogą osiągać sukcesy na miarę swoich możliwości i tym samym uzyskiwać promocję do klas wyższych. Mają również możliwość rozwijania swoich mocnych stron poprzez uczestniczenie w programach artystycznych, konkursach, zawodach sportowych, co służy podniesieniu poczucia własnej wartości. Uczniowie niepełnosprawni bardzo dobrze odnajdują się w Iwaszkiewiczu. Jeżeli szukasz szkoły, która zapewni Ci poczucie bezpieczeństwa i przyjazną atmosferę - zapraszamy

E. Sobczyńska, R. Gasik, J. Świderska

Zakończenie roku szkolnego w Iwaszkiewiczu

Z udziałem przedstawicieli instytucji współpracujących ze szkołą, uczniowie oraz nauczyciele Zespołu Szkół im. Jarosława Iwaszkiewicza w Sochaczewie uroczyście pożegnali rok szkolny 2015/2016. Był to czas pracowity, pełen sukcesów , ale nie obyło się także bez smutnych chwil. Pożegnaliśmy Panią Wicedyrektor Bożennę Małolepszą, która wraz z mężem zginęła w wypadku samochodowym. Jej pamięć została uczczona chwilą zadumy.
Podsumowując miniony czas Pani Dyrektor Hanna Bonecka przypomniała, że Technikum w Iwaszkiewiczu zajęło znakomite 22. miejsce na Mazowszu i tym samym otrzymało po raz kolejny tytuł „Brązowej Szkoły 2016” w rankingu najlepszych szkół w Polsce. Nie obyło się bez nagród, wyróżnień oraz specjalnych podziękowań. Pani Dyrektor chwaliła tegorocznych absolwentów technikum organizacji reklamy oraz technikum handlowego za 100 % zdanie egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie, dzięki czemu ich nauka w Technikum zakończyła się uzyskaniem pełnych, kierunkowych kwalifikacji dających lepsze perspektywy pracy. Gratulowała dziesięciu stypendystom projektu "Mazowsze - stypendia dla uczniów szkół zawodowych". Każdy z nich otrzymał stypendium w wysokości 4200 złotych, które mógł wykorzystać na własny rozwój zawodowy.
Przypomniała o realizowanym w szkole projekcie „Młodzi na europejskim rynku pracy – praktyka i doświadczenie”, dzięki któremu objęci projektem uczniowie uczyli się języka hiszpańskiego, a na przełomie sierpnia i września wyjadą do Hiszpanii, gdzie odbędą 4 tygodniowe staże zawodowe. Słowa uznania skierowała do uczniów pracujących w wolontariacie, uzyskujących dobre wyniki w sportowym współzawodnictwie szkół, biorących udział w konkursach oraz godnie reprezentujących szkołę na terenie miasta. Nauczycielom i pracownikom szkoły podziękowała za wytrwałość , cierpliwość i zaangażowanie w pracę z uczniami.
Pani Dyrektor dziękowała także za kolejny dobry rok współdziałania partnerom szkoły - 3. Warszawskiej Brygadzie Rakietowej Obrony Powietrznej, Komendzie Powiatowej Policji, Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej oraz absolwentowi szkoły - Mateuszowi Samborskiemu, który współpracuje z klasami mundurowymi. Kilka słów skierowała do odchodzącego przewodniczącego Rady Rodziców pana Andrzeja Wierzbickiego dziękując za czteroletnią owocną współpracę. Uroczystość zakończenia roku szkolnego była też okazją do wręczenia nagród uczniom mogącym się pochwalić najwyższymi wynikami w nauce. Wśród nich znaleźli się przedstawiciele liceum ogólnokształcącego, technikum i zasadniczej szkoły zawodowej. Uczniowie z najwyższymi średnimi otrzymali też nagrody ufundowane przez Starostę Sochaczewskiego. W tym dniu świadectwa ukończenia szkoły wręczono absolwentom zasadniczej Szkoły Zawodowej kształcącej w zawodzie kucharz i sprzedawca. Pani Dyrektor życzyła im sukcesów w dalszym życiu zawodowym i osobistym.
Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2015/2016 za nami i można zapomnieć na długie tygodnie o podręcznikach i zeszytach. Wakacje przydadzą się nam wszystkim. Do zobaczenia w nowym roku Fotoreportaż

E. Sobczyńska, R. Gasik Foto: A.Biszczan

24-06-16 24-06-16
24-06-16 24-06-16

podsumowanie projektu - Dominik Chojnacki

W roku szkolnym 2015/16 Dominik Chojnacki uczeń klasy IV Technikum Hotelarstwa w Zespole Szkół im. Jarosława Iwaszkiewicza w Sochaczewie wziął udział w projekcie „Mazowsze – stypendia dla uczniów szkół zawodowych”. Dominik wykonał projekt naukowo badawczy na temat „Wykorzystanie umiejętności barmańskich w obiektach hotelarskich”. Dzięki środkom pozyskanym z Funduszy Europejskich miał możliwość podniesienia swoich kwalifikacji poprzez udział w kursie barmańskim II stopnia, organizowanym przez Ogólnopolską Szkołę Barmanów w Warszawie. Dominik również zakupił laptopa oraz akcesoria barmańskie, które pozwolą mu w przyszłości rozwijać warsztat barmana. 16 czerwca 2016r w szkolnej świetlicy uczniowie Zespołu Szkół im. Jarosława Iwaszkiewicza w Sochaczewie mieli okazję zobaczyć pokaz umiejętności barmańskich zaprezentowanych przez uczestnika projektu. Dominik zaprezentował nam jak w domowych warunkach przygotować orzeźwiające koktajle bezalkoholowe, sztukę ozdabiania koktajli owocami i wiele sztuczek barmańskich. Uczestnicy pokazu mogli zobaczyć płonący koktajl, który bez trudu i bezpiecznie można wykonać w domowym zaciszu. Wyjątkową atrakcją była degustacja przygotowanych specjałów. Podczas warsztatów absolwent naszej szkoły zachęcał młodzież z młodszych klas do zaangażowania w naukę, rozwój i aplikacji do projektu „Mazowsze – stypendia dla uczniów szkół zawodowych”. Dominik udowodnił nam, że zdobył wiedzę zarówno teoretyczną jak i praktyczną na kursie, dzięki któremu podniósł swoją atrakcyjność na rynku pracy, co zaowocowało ciekawymi i licznymi propozycjami zatrudnienia.

16-06-16 16-06-16
16-06-16 16-06-16

Ksiądz biskup Wojciech Osial w Iwaszkiewiczu

W dniach 5 – 6 czerwca 2016 roku parafia św. Józefa Robotnika w Sochaczewie przeżywała wizytację kanoniczną ks. bp dr hab. Wojciecha Osiala – biskupa pomocniczego Diecezji Łowickiej. Podczas wizyty, która odbywa się co pięć lat, Ksiądz Biskup odwiedził wszystkie szkoły znajdujące się na terenie parafii. Wizyta w Zespole Szkół im. Jarosława Iwaszkiewicza odbyła się 6 czerwca. Dostojny Gość na spotkanie przybył w towarzystwie proboszcza parafii księdza kanonika Józefa Staszewskiego, rezydenta parafii księdza kanonika Jana Kaczmarczyka oraz księdza wikariusza Romana Sękalskiego. Po powitaniu niecodziennego gościa przez dyrektora szkoły - Panią Hannę Bonecką uczniowie i pracownicy szkoły zebrani w świetlicy szkolnej obejrzeli program oparty na nauce św. Jana Pawła II „Nie żyje się, nie kocha się, nie umiera się - na próbę”. Następnie Ksiądz Biskup, nawiązując do programu artystycznego, podkreślił ogromną rolę empatii oraz otwarcia na drugiego człowieka jako elementu koniecznego na drodze do prawdziwego szczęścia we współczesnym świecie, w którym czyha wiele zagrożeń. Podziękował również pracownikom szkoły za kształtowanie osobowości młodych ludzi i udzielił obecnym pasterskiego błogosławieństwa. Na zakończenie przyjął od młodzieży życzenia i kwiaty oraz wpisał się do kroniki szkolnej. Było to niezwykle wzruszające wydarzenie w życiu społeczności szkolnej. Po części oficjalnej Ksiądz Biskup został zaproszony na obiad przygotowany przez uczniów klas gastronomicznych w Zespole Szkół im. Jarosława Iwaszkiewicza. W spotkaniu z Księdzem Biskupem oraz księżmi z parafii św. Józefa Robotnika uczestniczyli także wszyscy dyrektorzy placówek oświatowych znajdujących się na terenie parafii.

E. Sobczyńska, R. Gasik

05-06-16 05-06-16
05-06-16 05-06-16

Prezentacja barmańska

Mundurówka na Centralnym Poligonie Sił Powietrznych

W dniach od 30.05 do 01.06.2016 r. klasa IB i IIB służb mundurowych Liceum Ogólnokształcącego w Zespole Szkół im. Jarosława Iwaszkiewicza w Sochaczewie, pod opieką pana Arkadiusza Cybulskiego oraz wychowawców – pani Agnieszki Piątkiewicz i Jarosława Orlikowskiego wzięły udziału w ćwiczeniach na Centralnym Poligonie Sił Powietrznych w Ustce. Po zakwaterowaniu się w Stanicy Harcerskiej w Jarosławcu odbyła się wycieczka do Darłówka. Następnego dnia uczniowie udali się na teren Centralnego Poligonu Sił Powietrznych w Ustce. Mieli okazję poznać zasady organizacji i funkcjonowania systemu ochrony przeciwpożarowej w warunkach polowych. W dalszej kolejności zostały przedstawione zasady organizacji i funkcjonowania pododdziałów artyleryjsko – rakietowych w osłonie obiektów i zgrupowań wojsk własnych (pokaz pracy bojowej obsług systemów przeciwlotniczych GROM i armat przeciwlotniczych ZU-23-2). Tego samego dnia odbyła się trzygodzinna obserwacja strzelań bojowych pododdziałów rakietowych w punkcie obserwacji. Na koniec dnia uczniowie odbyli podróż geograficzno – historyczną po Ustce. Uczestnicy wycieczki składają serdeczne podziękowania dowództwu 3. Warszawskiej Brygady Rakietowej Obrony Powietrznej oraz mjr. Wiesławowi Żbikowskiemu za umożliwienie odbycia szkolenia na zajęciach poligonowych oraz zdobycie nowych doświadczeń.

01-06-16 01-06-16
01-06-16 01-06-16

Gość z Jemenu w Iwaszkiewiczu

W Dniu Dziecka czyli 1 czerwca klasa II technikum żywienia i organizacji usług, na zajęciach gastronomicznych gościła Pana Abdulwahida Alsharafi z Jemenu. Miły gość uczył młodych adeptów sztuki kulinarnej sporządzania popularnej potrawy kuchni jemeńskiej kabsy, czyli aromatycznego kurczaka z warzywami i ryżem basmati. Tajemnicą doskonałej potrawy okazała się mieszanka przypraw z kardamonem, czarnym pieprzem, koprem i czosnkiem oraz mieszanka warzyw. Smak potrawy zaskakująco podbił dodatek drobno siekanej skórki pomarańczy. Całości dopełniał sypki, gotowany ryż basmati. Ciekawostką jest to, że kabsa to potrawa jednogarnkowa.
W trakcie oczekiwania na gotową potrawę nasz gość bardzo ciekawie opowiadał ogólnie o kuchni arabskiej i bardziej szczegółowo o swojej domowej kuchni jemeńskiej. Odkrywał po kolei przed młodzieżą tajniki surowców i technik kulinarnych, z których korzystają jego rodacy. Pokazał również powiązanie kuchni z religią i jej wymogami. Wspólne gotowanie zakończyła degustacja. Mamy nadzieję na ponowne spotkanie z Panem Abdulwahidem w nowym roku szkolnym kiedy wspólnie przygotujemy jemeńską słodkość czyli baklawę. Przy okazji dziękujemy Panu Dariuszowi Tymińskiemu za zaproszenie ciekawego gościa.

D.Waszczeniuk

01-06-16 01-06-16
01-06-16 01-06-16

Iwaszkiewicz w „Słodkim Sochaczewie”

29 maja 2016r dzięki pierwszej edycji projektu "Słodki Sochaczew" Zespół Szkół im. Jarosława Iwaszkiewicza kolejny raz miał możliwość zaistnieć w środowisku lokalnym. Korzystając z zaproszenia, za które serdecznie dziękujemy, częstowaliśmy mieszkańców miasta wypiekami uczniów technikum żywienia i usług gastronomicznych i młodych kucharzy z Zasadniczej Szkoły Zawodowej. Projekt „Słodki Sochaczew” organizowany był przez Miasto Sochaczew, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, Sochaczewskie Centrum Kultury oraz Mars Polska, Radio Sochaczew i Echo Powiatu.

M.Włodarczyk

29-05-16 29-05-16

Mundurowi na Święcie Strażaka

W dniu 14 maja 2016r uczniowie z klas IB i IIB służb mundurowych Zespołu Szkół im. Jarosława Iwaszkiewicza w Sochaczewie mieli okazję uczestniczyć w obchodach Dnia Strażaka. Na początku spotkania odbyła się uroczysta Msza Święta w kościele św. Wawrzyńca, w której uczestniczył poczet sztandarowy, reprezentujący naszą szkołę. Pełnym wzniosłości elementem obchodów Dnia Strażaka było wręczenie odznaczeń zasłużonym członkom straży pożarnej. Ponadto Komendant Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej – bryg. Piotr Piątkowski dokonał honorowego przekazania wozu strażackiego na ręce Wójta Gminy Brochów – Piotra Szymańskiego, dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Śladowie. Uczniowie z naszej szkoły mieli okazję wziąć udział w defiladzie, do której zostali przygotowani i poprowadzeni przez st.kpr. Mateusza Samborskiego. Szczególne podziękowanie dla st.kpr. Mateusza Samborskiego za służenie bezinteresowną pomocą podczas tego dnia, składają uczniowie klas IB i IIB.

Uczniowie klas IB i IIB służb mundurowych

14-05-16 27-04-16
14-05-16 14-05-16
14-05-16 14-05-16

VAMOS A ESPAŇA

— Witaj Hiszpanio — tak będzie mogła zawołać grupa wybranych uczniów Zespołu Szkół im. Jarosława Iwaszkiewicza w Sochaczewie już 20 sierpnia tego roku. W hiszpańskiej Kordobie spędzą cztery tygodnie pracując w renomowanych restauracjach, hotelach i poznając tamtejszą kuchnię, ale nie tylko. Będą także zwiedzali i poznawali uroki tego miasta. Dwudziestu trzech uczniów technikum i szkoły zasadniczej uczący się w zawodach gastronomicznych i hotelarskich, z klasy pierwszej, drugiej i trzeciej, po uczciwie przepracowanym roku szkolnym, będzie mogło rozpocząć wyprawę swojego życia. W Kordobie grupa spędzi cztery tygodnie, odbywając staż zawodowy w renomowanych restauracjach i hotelach tego miasta. Praca w zawodzie przewidziana jest na pięć dni w tygodniu po sześć godzin i ma polegać przede wszystkim na poznawaniu i sporządzaniu wyrobów kuchni hiszpańskiej oraz poznaniu standardów pracy hiszpańskich hoteli. Czas wolny będą mogli wykorzystać na poznanie pięknego miasta, w którym przeplatają się ślady kultury starożytnej rzymskiej arabskiej i hiszpańskiej tej historycznej i współczesnej. Już teraz mogą poszczycić się certyfikatem ukończenia 40 – godzinnego kursu języka hiszpańskiego prowadzonego przez lektorów szkoły językowej Best Way. Dzięki poznaniu podstaw języka z pewnością będą czuli się pewniej wykonując zadania zawodowe i spędzając wolny czas w pięknej Hiszpanii. Przed uczestnikami wyjazdu jeszcze zajęcia z kulturowe, psychologiczne i językowe w zakresie języka zawodowego. Dodatkowo uczestniczyć będą w prelekcjach na temat kuchni hiszpańskiej. Udział w tej wyprawie jest dla uczniów całkowicie bezpłatny, a dodatkowo uczniowie dostaną kieszonkowe na własne wydatki. Wszystkie koszty związane z pobytem pokrywane są z funduszy projektu "Młodzi na europejskim rynku pracy – praktyka i doświadczenie" realizowanym w ramach projektu Erasmus+ przez szkołę we współpracy ze Unią Producentów i Pracodawców Przemysłu Mięsnego UPEMI. Po zakończeniu stażu uczestnicy otrzymują: certyfikat odbycia praktyki, Indywidualny Wykaz Osiągnięć ECVET, certyfikat Europas–Mobility oraz certyfikat ukończenia kursu języka hiszpańskiego.

D.Waszczeniuk

27-04-16
27-04-16
27-04-16

Czekoladowy ”Iwaszkiewicz”

W ostatnią środę kwietnia w pracowni gastronomicznej w Zespole Szkół im. Jarosława Iwaszkiewicza gościliśmy uczniów klas trzecich Gimnazjum w Kampinosie. Mili goście pod czujnym okiem uczniów klas drugich technikum żywienia i usług gastronomicznychoraz dzięki profesjonalnemu instruktażowi poznali tajniki pracy z czekoladą. Efektem tych zmagań były czekoladowe trufle z nadzieniem kokosowym, chałwowym, czekolady z chili i foremki czekoladowe wypełnione czekoladowym musem. Na stole pojawiły się również naleśniki z bananami i czekoladą. Nad przebiegiem prac czuwała pani Dorota Waszczeniuk - nauczyciel przedmiotów gastronomicznych. Po słodkiej degustacji gimnazjaliści zwiedzili niemal wszystkie zakamarki szkoły. Mamy nadzieję , że we wrześniu powitamy Ich w gronie społeczności szkolnej Iwaszkiewicza.

D.Waszczeniuk

27-04-16 27-04-16
27-04-16 27-04-16
27-04-16 27-04-16

Do zobaczenia w dorosłym życiu

29 kwietnia 2016 roku uczniowie klas trzecich liceum ogólnokształcącego i czwartych technikum Zespołu Szkół im. Jarosława Iwaszkiewicza po raz ostatni spotkali się ze swoimi wychowawcami, nauczycielami i dyrekcją. Uroczystość uświetnili swoją obecnością proboszcz parafii św. Józefa Robotnika ks. Józef Staszewski oraz pani Agata Kalińska reprezentująca Starostwo Powiatowe w Sochaczewie. W części artystycznej tegoroczni absolwenci obejrzeli montaż słowno-muzyczny pt. Do zobaczenia w dorosłym życiu. Uczniowie klas pierwszych i drugich liceum i technikum przekazali starszym kolegom wskazówki, jak żyć mądrze, dobrze i szczęśliwie. Po wzruszających słowach piosenek i wierszy przyszedł czas na część oficjalną, którą poprowadziła pani dyrektor Hanna Bonecka. W swoim wystąpieniu przypomniała o licznych sukcesach i osiągnięciach w różnych dziedzinach uczniów, a właściwie już absolwentów Iwaszkiewicza. Ci najlepsi i najzdolniejsi zostali uhonorowanych nagrodami książkowymi. Uroczyste przekazanie sztandaru przez klasy odchodzące młodszym kolegom to kolejny punkt uroczystości. Następnie pani dyrektor i wychowawcy poszczególnych klas wręczyli świadectwa ukończenia szkoły absolwentom Zespołu Szkół im. J. Iwaszkiewicza. A potem już tylko pozostało życzyć wszystkim przyszłym maturzystom szczęścia na czekających ich egzaminach.

M. Byczyńska - Szlendak

28-04-16
28-04-16

Legiony Rzymskie w Iwaszkiewiczu

Zespół Szkół im. Jarosława Iwaszkiewicza w ubiegłym tygodniu gościł absolwenta szkoły, pasjonata Legionów Rzymskich, Pana Piotra Wróbla. Pan Piotr poświęca swojemu hobby każdą wolną chwilę. Młodzież licznie zgromadzona na spotkaniu z zainteresowaniem wysłuchała gościa i obejrzała prezentację. Uczniowie mogli dowiedzieć się, jak wyglądał powszedni dzień legionistów, co jedli i pili oraz w jaki sposób spędzali wolny czas. Jeden z uczestników spotkania z klasy służb mundurowych miał niepowtarzalną okazje założenia zbroi legionisty rzymskiego, która jest rekonstrukcją z epoki i prezentowania jej w czasie spotkania. Takie lekcje służą pogłębianiu wiedzy oraz poszukiwaniu własnych pasji.

R. Komorowska

21-04-16
21-04-16

finał konkursu „Tradycje kulinarne Ziemi Sochaczewskiej"

Już kolejny raz w tym roku pracownia gastronomiczna w Zespole Szkół im. Jarosława Iwaszkiewicza w Sochaczewie stała się areną rywalizacji młodych adeptów sztuki kulinarnej. 7 kwietnia 2016 roku odbył się finał konkursu „Tradycje kulinarne Ziemi Sochaczewskiej”. Założeniem organizatorów było przypomnienie lokalnej społeczności oraz uczniom szkoły idei zachowania tradycji regionalnej. Pierwszym etapem rywalizacji przedstawicieli klas technikum żywienia i usług gastronomicznych oraz ZSZ w zawodzie kucharz było rozwiązanie testu dotyczącego tradycji kulinarnych regionu. W ścisłym finale znalazło się 6 zespołów, które najlepiej poradziły sobie z tym zadaniem. Jury degustacyjne w składzie: Pani dyrektor Hanna Bonecka, Pani wicedyrektor Urszula Opasiak, Pani Agata Kalińska reprezentująca Starostwo Powiatowe , Anna Ulicka wicedyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, Pan Arkadiusz Grzegorczyk z Dworu Strzyżew i Pani Elżbieta Sobczyńska z Zespołu do spraw promocji szkoły, zostało postawione przed bardzo trudnym zadaniem. Musiało ocenić dania według następujących kryteriów: wygląd , smak, dobór składników, a także zgodność z regionalną tradycją. Uczestnicy konkursu wykazali się dużą kreatywnością i pomysłowością, a co najważniejsze, przygotowane potrawy były bardzo smaczne. Ostatecznie, po przeliczeniu przyznanych przez jury punktów, wyłoniono zwycięzców :
I miejsce zdobyli: Dawid Rębowski klasa III technikum oraz Mikołaj Marciniak klasa II technikum, którzy przygotowali polędwiczki z niespodzianką w sosie śmietanowo pieprzowym oraz flambirowane naleśniki orzechowo miodowe,
II miejsce zdobyły: Anita Wasilewska oraz Weronika Stobiecka z klasy III technikum, które przygotowały schab po staropolsku z regionalnymi dodatkami oraz kaszową rozkosz z wiśniami,
III miejsce zdobyły: Adrianna Wojciechowska oraz Ewa Krakowiak z klasy II ZSZ kucharz, które przygotowały kurczaka po sochaczewsku oraz truskawki pod chmurką.
Nagrodę specjalną Dyrektora Zespołu Szkół im. Jarosława Iwaszkiewicza w Sochaczewie otrzymali: Aleksandra Sałacińska i Eryk Jarota z klasy I technikum za przygotowanie staropolskiego królika i przysmaku dziedzica.
Zwycięzcy i uczestnicy konkursu otrzymali min. pamiątkowe dyplomy, książki o tematyce kulinarnej, wejściówki na basen i siłownię. Sponsorami nagród w konkursie byli: Pani Starosta Jolanta Gonta, Pani Monika Pawełek - menager "Dworu Strzyżew", Państwo Ewa i Janusz Bąbałowie - właściciele sklepu spożywczego "U Janusza", Pan Jakub Kłoszewski ZPM Kuznocin, Panowie: Wiktor Dobrowolski i Tomasz Gasik właściciele Cross - Park Full Body, Pan Mieczysław Głuchowski - Dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Sochaczewie, Pani Hanna Bonecka Dyrektor Zespołu Szkół im. Jarosława Iwaszkiewicza w Sochaczewie oraz nauczyciele przedmiotów gastronomicznych. Organizatorzy konkursu serdecznie dziękują sponsorom. Zwycięzcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

E. Sobczyńska

07-04-16
07-04-16

Iwaszkiewicz na Gali "Ośmiu Wspaniałych"

8 kwietnia 2016 roku w Sali Koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej w Sochaczewie miało miejsce rozstrzygnięcie X Edycji Samorządowego Konkursu Nastolatków „Ośmiu Wspaniałych” w powiecie sochaczewskim. Jedną z Ośmiu Wspaniałych została Kinga Król – uczennica klasy III Technikum Hotelarstwa w Zespole Szkół im. Jarosława Iwaszkiewicza. Kinga to wolontariuszka niosąca bezinteresowną pomoc ludziom potrzebującym. Osoba, która nie eksponuje swych zasług, nie dąży do sławy i nie liczy na nagrody. Odznacza się skromnością, wrażliwością, sprawiedliwością oraz troską o drugiego człowieka. X Edycja „Ośmiu Wspaniałych” to podwójne święto dla naszej szkoły. W kategorii grupowej wyróżnienie otrzymał Klub Wolontariatu przy Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej, który licznie reprezentują uczniowie Iwaszkiewicza: Angelika Szczypińska , Magdalena Miklas – Liceum Ogólnokształcące, Ewelina Kuzińska, Kinga Król – Technikum Hotelarstwa, Patrycja Karpińska, Dawid Domański – Technikum Ekonomiczne. Swoją energię i zapał wykorzystują w inicjowaniu szeregu akcji charytatywnych na rzecz środowiska szkolnego i lokalnego. Podjęli oni stałą współpracę z MOPS w Sochaczewie celem realizacji projektu "Pogotowie Lekcyjne”, by pomagać uczniom szkół podstawowych i gimnazjów mającym trudności w nauce, animować dla dzieci gry i zabawy. Ten rodzaj działalności sprawia im najwięcej satysfakcji. Zwycięzcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w pracy wolontariackiej.

A.S.

10-04-16
10-04-17
10-04-16
10-04-16

Życzenia świąteczne

26-03-16

Z okazji Świąt Wielkanocnych składam w imieniu
własnym oraz wspólników firmy "SKUŚ SIĘ"
najserdeczniejsze życzenia
zdrowych, rodzinnych świąt
w atmosferze domowego ciepła
oraz mokrego śmigusa dyngusa.

Monika P.

Marcowy poligon mundurówki

W dniu 17 marca 2016r. klasa II B służb mundurowych z Zespołu Szkół im. Jarosława Iwaszkiewicza odbyła kolejne zajęcia poligonowe w Jednostce Wojskowej w Bielicach. Przy sprzyjającej pogodzie wszystkie zaplanowane ćwiczenia udało się zrealizować. Najwięcej emocji wzbudziły ćwiczenia prowadzone przez st. kpr. Michała Żurkowskiego oraz kpr. Rafała Obidowskiego. Dotyczyły one działań żołnierza w natarciu. Po trwających zaledwie godzinę, ale niezwykle wyczerpujących ćwiczeniach udaliśmy się plenerowy wykład dotyczący charakterystyki poszczególnych rodzajów terenu . Podczas wykładu mogliśmy wykonać najprostsze pomiary w terenie. Zajęcia prowadził st. sierż. Paweł Piętak. Na zakończenie uczestniczyliśmy w pokazie najnowszych środków ochrony przed skażeniami który poprowadził mjr Sebastian Król. Z niecierpliwością czekamy na kolejne zajęcia.

Uczniowie klasy II b służb mundurowych

17-03-16 17-03-17
17-03-16 17-03-16

Lekcja otwarta Języka niemieckiego

17 marca 2016 roku uczniowie klasy I LO służb mundurowych z Zespołu Szkół im. Jarosława Iwaszkiewicza wzięli udział w lekcji otwartej z języka niemieckiego w Zespole Szkół Gimnazjum Nr 3 w Sochaczewie. Lekcję poprowadziła pani Dorota Fergińska. Zajęcia były przeprowadzone na podstawie fragmentu filmu, podczas którego młodzież mogła poznać zabytki Innsbrucka oraz typowe reakcje językowe potrzebne do przeprowadzenia konwersacji z obcokrajowcem. Gimnazjaliści i licealiści spisali się znakomicie. Wszyscy pracowali aktywnie i z zaangażowaniem. Zajęcia pozwoliły im nawiązać znajomości. Na zakończenie pani Aneta Cybulska wraz z uczniami zaprosiła gimnazjalistów do Zespołu Szkół im Jarosława Iwaszkiewicza na warsztaty z obsługi konsumenta oraz pokaz stołów wielkanocnych.

Aneta Cybulska

17-03-16 17-03-17
17-03-16 17-03-16

TYDZIEŃ Z AIESEC W IWASZKIEWICZU!

Ostatni tydzień był w Iwaszkiewiczu bardzo intensywny i atrakcyjny z wielu powodów- przede wszystkim jednak dlatego, iż nasi uczniowie mieli okazję gościć studentów - wolontariuszy międzynarodowej organizacji Aiesec. Odwiedzili nas Catrin z Ukrainy oraz Samuel z Kenii, którzy spędzili z nami 5 dni prezentując nam swoje kraje, kultury i opowiadając o panujących w nich zwyczajach.
Wolontariusze porozumiewali się z uczniami w języku angielskim, co było doskonałą okazją do wykorzystania swoich umiejętności w praktyce i przełamania bariery wstydu związanej z mówieniem w języku obcym. Nasi goście okazali się być bardzo miłymi, ciekawymi świata i otwartymi osobami. Od pierwszego dnia swojego pobytu nawiązali doskonały kontakt z młodzieżą. Podczas wspólnie spędzonego tygodnia Samuel i Catrin poznali tradycyjne polskie potrawy wielkanocne, przygotowane przez klasę Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych, zwiedzili miasto pod opieką grupy przewodników - uczniów Technikum Hotelarstwa oraz Żelazową Wolę w towarzystwie Licealistów.
Jako goście honorowi byli członkami jury Szkolnego Konkursu Aranżacji Stołów Wielkanocnych, a po zajęciach spędzali czas wolny w domach Dawida i Jakuba- uczniów technikum- którzy wraz ze swoimi rodzinami pozwolili im doświadczyć prawdziwej polskiej gościnności.
Podsumowując już druga wizytę wolontariuszy z Aiesec w Zespole Szkół im. Jarosława Iwaszkiewicza możemy uznać, że wszystkie założenia projektu PEACE zostały zrealizowane - nawiązaliśmy nowe znajomości, przełamaliśmy barierę kulturową oraz językową i poszerzyliśmy horyzonty. Z niecierpliwością czekamy już na kolejną edycję projektu PEACE organizowanego przez AIESEC!

Katarzyna Pisarek – szkolny koordynator projektu PEACE

03-03-16 03-03-17
03-03-16 03-03-16

Szkolny konkurs Aranżacje stołów wielkanocnych

16 marca 2016 roku uczniowie Zespołu Szkół im. Jarosława Iwaszkiewicza wzięli udział w konkursie „ Aranżacje stołów wielkanocnych”. Wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem, zgłosiło się 11 zespołów. Zadaniem uczestników, było nakrycie stołu dla dwóch osób z uwzględnieniem dodatków związanych ze Świętami Wielkanocnymi. Jury konkursu oceniało kreatywność, czytelny styl, poprawne wykorzystanie zastawy stołowej, kompozycje dodatków. Za każde kryterium uczniowie mogli uzyskać maksymalnie 10 punktów. Członkowie jury mieli dylemat, ponieważ uczestnicy konkursu wykazali się dużą kreatywnością i wrażliwością estetyczną. Po podliczeniu punktów pani Dyrektor Hanna Bonecka ogłosiła wynik i wręczyła nagrody.
I miejsce zdobyli uczniowie I klasy Technikum Organizacji Reklamy - Mateusz Miszczak i Paula Dajer
II miejsce uczniowie IV klasy Technikum Hotelarstwa - Piotr Kozłowski i Maciej Wojtczak
III miejsce zdobyli uczniowie klasy Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych – Anita Wasilewska i Weronika Stobiecka
Nagrody za I miejsce ufundowały Panie - Katarzyna Dobrowolska i Barbara Osiecka
Nagrody za II miejsce – Dom bankietowy Cztery Pory Roku
Nagrody za III miejsce – Dom bankietowy Arkadia
Ponadto każdy z uczestników otrzymał dyplom oraz karnet na basen i siłownie ufundowane przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji. Organizatorzy dziękują sponsorom nagród oraz młodzieży za udział w konkursie.

Organizatorzy

16-03-16 16-03-16

Iwaszkiewicz na III Festiwalu Poezji Patriotycznej

5 marca 2016 roku w Kramnicach Miejskich w Sochaczewie miał miejsce III Festiwal Poezji i Pieśni Patriotycznej „Nie mówię szeptem, gdy mówię skąd Jestem” obchodzony w ramach „Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych”. Zespół Szkół im. Jarosława Iwaszkiewicza reprezentowały uczennice Technikum Organizacji Reklamy. Zofia Ejsymont recytowała tekst piosenki harcerskiej „Major Ponury”, Natalia Kułach, przy akompaniamencie Magdaleny Rybickiej, zaśpiewała utwór z repertuaru Maryli Rodowicz „Ja to mam szczęście”. 12 marca odbył się finał konkursu. Natalia Kułach wraz z Magdaleną Rybicką znalazły się w gronie osób wyróżnionych. Dziewczyny otrzymały nagrody z rąk Posła Macieja Małeckiego i Burmistrza Piotra Osieckiego. Serdecznie gratulujemy!

A.Szpleter

05-03-16 05-03-16

Stypendyści projektu "Mazowsze - stypendia dla uczniów szkół zawodowych”

15-03-16

Projekt stypendialny "Mazowsze - stypendia dla uczniów szkół zawodowych" realizowany jest w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego, X Osi Priorytetowej, Działania 10.3 Doskonalenie zawodowe, Poddziałania 10.3.2 Programy stypendialne. Celem udzielania stypendiów jest umożliwienie rozwoju edukacyjnego uczniom szkół zawodowych z obszaru województwa mazowieckiego.
Miło nam poinformować, że aż dziesięciu uczniów Zespołu Szkół im. Jarosława Iwaszkiewicza w Sochaczewie zostało stypendystami projektu "Mazowsze - stypendia dla uczniów szkół zawodowych" .Każdy z nich otrzyma stypendium w wysokości 4200 złotych. Warunkiem otrzymania stypendium było spełnienie przez kandydatów kryteriów dotyczących min. wysokich średnich z przedmiotów zawodowych oraz opracowanie Indywidualnego Planu Rozwoju Zawodowego Ucznia. Stypendia otrzymali:
w technikum ekonomicznym Patrycja Karpińska klasa II, Dawid Domański i Adrianna Kiełbasińska z klasy III , Natalia Szymczak–Radzka z klasy IV ; opiekunowie p. Renata Leśniewska–Skoneczna, p. Anna Stasiak, p. Małgorzata Krul
w technikum żywienia i usług gastronomicznych Elwira Kalińska i Natalia Kamińska z klasy II; opiekun p. Dorota Waszczeniuk
w technikum organizacji reklamy Zofia Ejsymont i Karolina Łukawska z klasy II; opiekun p. Dorota Marcinkowska
w technikum hotelarstwa Dominik Chojnacki z klasy IV ;opiekun p. Aleksandra Rączka
w zasadniczej szkole zawodowej Adrianna Wojciechowska z klasy II; opiekun p. Katarzyna Strzałkowska-Bonat
Stypendystom i ich opiekunom gratulujemy.

E. Sobczyńska

O autyzmie w Iwaszkiewiczu

10-03-16

2. kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Wiedzy na Temat Autyzmu. Autyzm to zaburzenie rozwojowe, w którym ważną rolę odgrywa funkcjonowanie mózgu. Polega ono na odcięciu się człowieka od zewnętrznego świata, ograniczeniu wymiany informacji ze środowiskiem, subiektywnym poczuciu odizolowania. Prowadzone badania wskazują, że autyzm może oznaczać wewnętrzną pustkę lub olbrzymie bogactwo przeżyć wewnętrznych. Słowo „autyzm” jest pojęciem zbiorczym, obejmującym szerokie spektrum autystyczne – autyzm wczesnodziecięcy, autyzm atypowy, zespół Aspergera itp. Wiedza dotycząca autyzmu jest potrzebna, gdyż specjaliści twierdzą, że ten problem dotyka 1 na 100 dzieci . W czwartek 10 marca w Zespole Szkół im. Jarosława Iwaszkiewicza z inicjatywy pedagoga szkolnego odbyły się warsztaty dotyczące autyzmu i zespołu Aspergera. Warsztaty prowadzone były w dwóch grupach dla zainteresowanych uczniów i nauczycieli. Szkolenie prowadziły terapeutki z Centrum Wspomagania Rozwoju Dziecka "AaKuKu" w Sochaczewie.

10-03-16 10-03-16

3 marca w mundurówce...

3 marca 2016 klasa 2B LO służb mundurowych w Zespole Szkół im. Jarosława Iwaszkiewicza w Sochaczewie gościła funkcjonariuszy Komedy Powiatowej Policji w Sochaczewie z wydziału kryminalnego. Spotkanie to zostało zorganizowane przez asp. szt. w st. spocz. Juliusza Dworakowskiego, który jest Przewodniczącym Międzynarodowego Stowarzyszenia Policji w regionie sochaczewskim. Do tego Stowarzyszenia należą również st. asp. Adrian Wlazło, asp. szt. Marek Sucharski i st. sierż. Agnieszka Dzik, których także mieliśmy okazję poznać. Swoją obecnością na lekcji zaszczyciła nas również Dyrektor Szkoły – Pani Hanna Bonecka. Głównym tematem zajęć była doktryna śladu kryminalistycznego. W pierwszej części spotkania poznaliśmy zagadnienia teoretyczne. Dzięki temu potrafimy rozróżnić takie ślady jak: daktyloskopijne, traseologiczne i osmologiczne. Druga część zajęć dała nam możliwość zobaczenia, w jaki sposób poprawnie ściągać odciski palców, obuwia oraz jak zabezpieczać materiały znalezione na miejscu zdarzenia. Mieliśmy także okazję ćwiczyć tę umiejętność. Zajęcia były bardzo ciekawe i w dużym poszerzyły naszą wiedzę z dziedziny kryminalistyki. Niektóre tajniki pracy policji nie są już dla nas zagadką. Tego typu spotkania mają znaczący wpływ na naszą przyszłość. Znaczna część uczniów wykazała spore zainteresowanie tego rodzaju pracą w przyszłości. W tym miejscu pragniemy szczególnie podziękować asp. szt. w st. spocz. Juliusza Dworakowskiego za inicjatywę i przeprowadzenie interesujących zajęć.

Uczniowie klasy 2B wraz z opiekunem

03-03-16 03-03-16
03-03-16 03-03-16
03-03-16 03-03-16

Stypendyści Starosty Sochaczewskiego z Iwaszkiewicza

Stypendium Starosty Sochaczewskiego jest jedną z form nagradzania najzdolniejszych uczniów szkół, dla których organem prowadzącym jest powiat sochaczewski. Jest to forma wspierania edukacji oraz motywowania uczniów do osiągania bardzo dobrych i wybitnych wyników w nauce. W pierwszym półroczu roku szkolnego 2015/2016 komisja stypendialna Zespołu Szkół im. Jarosława Iwaszkiewicza wytypowała do tej nagrody sześciu uczniów:
- w Zasadniczej Szkole Zawodowej za wybitne wyniki w nauce: Adama Zawadzkiego i Kamilę Nowakowską z klasy trzeciej oraz Adriannę Wojciechowską z klasy drugiej
. - w Liceum Ogólnokształcącym za wybitne wyniki w nauce: Magdalenę Miklas z klasy trzeciej i Andżelikę Kowalską z klasy pierwszej.
- w Technikum za bardzo dobre wyniki w nauce Dominika Chojnackiego z klasy czwartej.
Wyróżnionym gratulujemy i mamy nadzieję, że ich postawa będzie przykładem i motywacją dla innych uczniów Iwaszkiewicza.

Spotkanie mundurówki w KP Policji

4 marca 2016 r. klasa IIIB LO służb mundurowych miała okazję uczestniczyć w swoim pierwszym spotkaniu w Komendzie Powiatowej Policji w Sochaczewie. Zajęcia zostały przeprowadzone pod czujnym okiem st. sierż. Izabeli Senderowskiej. Na początku spotkania przedstawicielka policji przedstawiła nam, w jaki sposób absolwenci naszej szkoły mogliby dostać się do służby w policji. Pani Policjantka przedstawiła metody doboru szkoły policyjnej i kwalifikacji zawodowych. Jednym z ważniejszym tematów było zagadnienie dotyczące umiejętności i osobowości przyszłego policjanta. Uczniowie mieli okazję poznać strukturę i zadania jakie obowiązują w policji. Ciekawym doświadczeniem, jakiego mogli doświadczyć maturzyści był pokaz kajdankowania osoby zatrzymanej, w której to oni sami wcielali się w rolę zatrzymanych.

Uczniowie klasy IIIB LO służb mundurowych

4-03-16 4-03-16

Życzenia ...


W dniu tak pięknym i wspaniałym
firma SKUŚ SIĘ sercem całym
życzy:
Miłości po kres i radości do łez,
promyków słońca i bukietów róż bez końca, mnóstwo wrażeń i spełnienia marzeń,
wiele szczęścia i trafnych decyzji podjęcia,
a w portfelu i na koncie?
same miliony lub chociaż tysiące.

Wywiad z Danielem Czepczykiem

Podczas realizacji projektu naukowo-badawczego pt. "Wykorzystanie umiejętności barmańskich w obiektach hotelarskich", w ramach projektu "Mazowsze - stypendia dla szkół zawodowych" miałem przyjemność przeprowadzenia wywiadu z Danielem Czepczykiem - barmanem z 7 letnim stażem, autorem książki „Tajemnice pewności barmana” oraz twórcą jednej z największych agencji barmańskich - Angel Effect Bar z Krakowa.
Dominik Chojnacki: Witaj, jak się masz?
Daniel Czepczyk: Dobrze, dziękuje! A jak u Ciebie? Opowiadaj.
D.Ch.: Również świetnie, dziękuję bardzo Opowiedz proszę jak rozpoczęła się Twoja przygoda z barmaństwem?
D.Cz.: Każdy barman ma swoją historię. Moja zaczęła się 7 lat temu. Zawsze dążyłem do poznawania ludzi. Praca za barem wydawała mi się do tego doskonała. Podczas studiów łatwo mogłem dopasować grafik pracy do nocnej zmiany.
D.Ch.: Z tego co piszesz na swojej stronie (http://www.kursbarmana.pl/) udało mi się dowiedzieć, że pracowałeś w hotelu na recepcji a dopiero później na stanowisku barmana. Jak więc oceniasz potrzebę obecności osoby barmana w hotelu? Czy praca barmana w hotelu wymaga od niego dodatkowych umiejętności? D.Cz.: Hotel bez barmana może istnieć. Natomiast pytanie po co? Czy nie lepiej zainwestować w profesjonalistę, który rozpije i wysłucha gości. Ofiarując nim dawkę endorfin i bezcenne poczucie gościnności. Od razu pokój wyda się większy i o gwiazdkę lepszy. Praca w hotelowym barze to jak granie w piłkę nożną na piasku. Aby być dobry musisz posiadać inne umiejętności niż piłkarze grający na trawie. Na pierwszym miejscu wymieniłbym ciekawość do gości oraz umiejętność słuchania, na drugim znajomość języków, a trzecią umiejętność sam odkryjesz gdy zaczniesz pracę.
D.Ch.: Czym jest da Ciebie praca za barem?
D.Cz.: Kontakt z ludźmi. Moment gdy możesz na luzie pogadać z prezydentem miasta, prezesem banku, uśmiechniętą hiszpanką czy sympatyczną starszą parą z Norwegii. Czasem wyzwanie poradzenia sobie z 10 metrową kolejką do baru. Innym razem luźna praca w towarzystwie znajomych. Pod koniec miesiąca przyzwoita wypłata za pracę, którą lubię.
D.Ch.: Czy każdy może zostać barmanem?
D.Cz.: Praca za barem dla wielu osób w Polsce to jeszcze bajka. Za górami za lasami…niby wszyscy wiedzą o co chodzi ale fantazjują w tym temacie z dziecinną łatwością. Wyolbrzymiają obowiązki i cechy barmanów. Sami siebie paraliżując. Bo aby zostać dobrym barmanem, trzeba być ciachem lub ślicznotką. Znać wszystkie receptury świata i każdy możliwy destylowany alkohol. Prawda jest inna. Możesz być zwyczajny aby zostać nadzwyczajnym barmanem. D.Ch.: Od czego powinna zacząć osoba, która chce pracować w tym fachu?
D.Cz.: Dobry początek to robienie drinków. Dzisiaj możesz włączyć YouTuba i podpatrywać najlepszych na świecie. Kolejna umiejętność to lanie piwa z kija - proponuje następnym razem poprosić barmana aby pozwolił stanąć Ci za barem abyś samodzielnie nalał piwo. Absurdalnie jest to cięższe zadanie niż robienie drinków. Ogólnie to prosty zawód. A najcięższy w barmaństwie jest keg (typ beczki, do przechowywania napojów pod ciśnieniem, np. piwa) - około 60 kg. D.Ch.: W jaki sposób może ona podnosić swoje kwalifikacje aby lepiej czuć się za barową ladą?
D.Cz.: Aby dobrze się czuć, trzeba się urodzić z zespołem cech osobowości, które sprawiają, że czujesz się jak ryba w wodzie. W zawodzie wymieniam 2 typy barmanów: ekstrawertyczne szalone gwiazdy oraz introwertycznych psychologów twórców.
D.Ch.: Jaka jest świadomość klientów baru dotycząca Twojego fachu oraz tego co im podajesz?
D.Cz.: W kategorii koktajle - klienci znają się na Mojito i tutaj trzeba uważać aby nie zrobić błędu. 5 miesięcy temu byłem na Kubie i poznałem prawdę na temat tego klasyka. Jest zbyt szokująca aby o niej głośno mówić. W kategorii piwo/whisky często klienci znają się lepiej niż barmani. Szczególnie wyspiarze z Anglii, Irlandii czy Szkoci. Także warto poświęcić tydzień czasu aby na spokojnie przyswoić detale w tym temacie.
D.Ch.: Ulubiony koktajl lub drink?
D.Cz.: Jak u baby, zależy od nastroju. Whisky sour na irlandzkiej whisky lub Fresa Caipiroska - na cześć tego drinka nazwałem swoją kotkę Fresa. Także musze go tutaj wymienić.
D.Ch.: Jaki koktajl polecisz chłopakowi/dziewczynie, który(a) właśnie dostał pozytywne wyniki egzaminu dojrzałości i świętuje ten sukces?
D.Cz.: Z pewnością drogi aby poczuł wydawany piniądź. Osobiście poleciłbym whisky z lepszej półki. Mówią, że ona zaczyna smakować wraz z wiekiem.
D.Ch.: Jakich rad udzieliłbyś młodym adeptom sztuki barmańskiej?
D.Cz.: Strach ma wielkie oczy, także odważnie podbijajcie bary tym razem z tej drugiej strony lady barmańskiej.
D.Ch. Dziękuję bardzo za rozmowę.
Tak jak wspominałem na samym początku, Daniel jest autorem książki „Tajemnice Pewności Barmana”, którą serdecznie Wam polecam, oraz twórcą jednej z największych agencji barmańskich Angel Effect Bar. Jeśli akurat szukacie barmana na jakiś event Angel Effect Bar z pewnością będzie świetnym wyborem! Z łatwością znajdziesz Daniela wpisując w przeglądarkę: http://angeleffectbar.pl/ https://www.facebook.com/BarmaniNaWeseleAngelEffectBar

Dominik Chojnacki, klasa IV h

21-02-16 21-02-16
21-02-16 21-02-16

W hołdzie Żołnierzom Wyklętym

W dniu 23.02.2016 r. uczniowie klasy 1b LO oraz 2a LO pod opieką p. Anny Półkośnik oraz p. Arkadiusza Cybulskiego udali się do sali widowiskowej Sochaczewskiego Centrum Kultury przy ul. Żeromskiego na specjalny koncert Pamięci Żołnierzy Wyklętych z okazji "Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych" w wykonaniu Andrzeja Kołakowskiego - polskiego działacza opozycyjnego w okresie PRL, pieśniarza, poety i pedagoga. Koncert "W hołdzie Żołnierzom Wyklętym" został zorganizowany w ramach ogólnopolskich, objętych patronatem narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, obchodów ku czci "Żołnierzy Wyklętych". Koncert wprowadził nas w skłaniający do refleksji nastrój. Jak wszyscy dobrze wiemy „Żołnierzami Wyklętymi” nazywa się żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego, którzy tworzyli antykomunistyczny, niepodległościowy ruch partyzancki, stawiający opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej ZSRR, toczący walkę ze służbami bezpieczeństwa ZSRR i podporządkowanymi im służbami w Polsce. Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest wyrazem hołdu dla nich: za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny. Młodzież z zaciekawieniem słuchała opowieści p. Andrzeja Kołakowskiego na temat tragicznych wydarzeń z tamtych lat. Zrozumieliśmy jak wiele zawdzięczamy "Żołnierzom Wyklętym" - naszą suwerenność i pragnienie wolności. Oprócz wzruszających opowieści, p. Andrzej Kołakowski zaprezentował nam także wiele poruszających piosenek napisanych ku czci Żołnierzy Wyklętych. W trakcie koncertu wyświetlany był także pokaz slajdów, który pozwolił nam przenieść się choć na chwilę do realiów dawnej Polski. Z pewnością była to wstrząsająca lekcja patriotyzmu, z której wyszliśmy bogatsi w wiedzę o przeszłości naszego kraju.

uczniowie klasy 2a LO

23-02-16 23-02-16

Kondolencje i wspomnienia

Plik: Ubierz żal w słowa; ból, który nie mówi, szepce do serca i każe mu pęknąć...
Te słowa Szekspira niezwykle trafnie wyrażają to, co czujemy dziś my: przyjaciele, znajomi i współpracownicy Państwa Bożenny i Marka Małolepszych. Kiedy śmierć odbiera nam bliskich, nie możemy oprzeć się wrażeniu, że umiera cząstka nas samych, ból szepce nam do serc i każe im pęknąć. Odczuwamy wszechogarniającą rozpacz, bezsilność, dotkliwy smutek - rzeczywistość wydaje się nie do udźwignięcia. Tragiczny splot wydarzeń odebrał bliskie nam osoby. Straciliśmy przyjaciółkę, dobrego pedagoga, empatycznego zwierzchnika. Dla nas wszystkich świat się zatrzymał i choć za chwilę znowu ruszy, to już nigdy nie będzie taki sam.
Wiemy, że najgłębsze i najtrwalsze rany śmierć zostawia zawsze w sercach rodziny, której składamy dzisiaj wyrazy szczerego współczucia. Zdajemy sobie sprawę z tego, że upłynie sporo czasu, zanim pozwolicie, Państwo, przeminąć rozpaczy i sięgniecie do drogich wspomnień, które zawsze będą żyć w Waszej i naszej pamięci. Są tacy ludzie, którzy potrafią wywołać ciepłe uczucia i pozytywne emocje samym pojawieniem się w myślach. Tak ciepło i miło będziemy zawsze wspominać Panią Dyrektor Bożennę Małolepszą – Jej życzliwe słowa, przyjazne gesty, wyrozumiałość dla cudzych błędów, humor, gotowość do pomocy w każdym czasie i w każdych okolicznościach. Ceniliśmy Ją za to, że zawsze brała sobie do serca ludzkie sprawy, nie przechodziła obojętnie obok naszych problemów, dzieliła je z nami, wiedziała, jak smakują nasze nauczycielskie, rodzicielskie i uczniowskie troski.
Będzie nam bardzo brakowało Jej ciepłego uśmiechu, tych serdecznych gestów pełnych współczucia i zrozumienia...

Pogrążeni w smutku

Dyrekcja, Nauczyciele, Uczniowie i ich Rodzice, Pracownicy

Zespołu Szkół im. J. Iwaszkiewicza w Sochaczewie

Ach, co to była za studniówka…

23-01-16
Maturzyści z liceum i technikum Zespołu Szkół im. Jarosława Iwaszkiewicza bal studniówkowy mają już za sobą. Uroczystość odbyła się w sobotę 23 stycznia 2016 roku w domu bankietowym Magnat. Prowadzący część oficjalną uczniowie, Agata Fornalska i Szymon Kochański, powitali zaproszonych gości: panią dyrektor Hannę Bonecką, panią wicedyrektor Bożennę Małolepszą oraz nauczycieli i licznie zebranych rodziców. Szczególnie gorąco zostali powitani bohaterowie wieczoru – tegoroczni maturzyści. W ich imieniu prowadzący podziękowali dyrekcji oraz wszystkim pedagogom za stworzenie w szkole wspaniałej atmosfery, która sprzyja nauce i rozwijaniu własnych zainteresowań. Szczególne podziękowania zostały skierowane do wychowawczyń klas maturalnych: pani Grażyny Muszyńskiej- Kwiatkowskiej, pani Lidii Pojawy, pani Małgorzaty Byczyńskiej-Szlendak, pani Agnieszki Mućki i pani Marty Włodarczyk. Głos zabrała także przedstawicielka rodziców uczniów klas maturalnych, pani Wioletta Foks. Oficjalnego rozpoczęcie studniówki dokonała pani dyrektor Hanna Bonecka, która życzyła wszystkim wspaniałej zabawy. Tradycyjnie pierwszym tańcem był polonez. Przepięknie ubrani uczniowie klas maturalnych zachwycili wszystkich zebranych. O piękną choreografię układu tanecznego zadbała pani Agnieszka Piątkiewicz. A potem już mniej tradycyjne tance do białego rana. Były węże, kaczuszki, popisy solowe i grupowe szaleństwa. Wszyscy naprawdę świetnie się bawili przy muzyce zespołu Tratatata. Jeśli nie wierzycie, popatrzcie na zdjęcia. Ale nawet one nie oddadzą tej wspaniałej atmosfery wspólnej zabawy . 51 studniówka w Iwaszkiewiczu przeszła już do historii. Na pewno na długo pozostanie w pamięci uczestników. A tymczasem przed maturzystami czas intensywnej nauki. Życzymy wszystkim powodzenia.

M. Byczyńska-Szlendak

23-01-16 23-01-16
23-01-16 23-01-16

Spotkanie nt. transplantacji

W środę dnia 20.01.2016r. na zaproszenie Gimnazjum nr. 2 z Oddziałami Integracyjnymi i Sportowymi im. Króla Władysława Jagiełły w Sochaczewie, uczniowie klasy IIa LO pod opieką p. Anny Półkośnik wzięli udział w spotkaniu o transplantacji z cyklu "Zostaw serce na ziemi". Fundacja dla transplantacji została założona nie tylko przez lekarzy chirurgów i transplantologów, ale także artystów, aktorów, muzyków oraz pisarzy. Celem fundacji jest zbudowanie długofalowego programu edukacyjno-promocyjnego, wspomaganego przez wszystkie media, ponad podziałami i konkurencją, który zmieniłby Polaków i Polskę w kraj ludzi dobrze poinformowanych i przyjaznych transplantacji. Nasza młodzież z dużym zainteresowaniem wysłuchała wykładu prof. R. Danielewicza na temat transplantacji oraz jej przejawów prawnych. Dr Z. Kaliciński przedstawił nam dotychczasowe działania fundacji, a także jej plany na najbliższą przyszłość. Dr M. Szymczak przekazał nam cenne informacje dotyczące przeszczepów dla najmłodszych. Uczniowie klasy o kierunku biologicznym z chęcią włączali się do dyskusji, zadając ciekawe i nurtujące ich pytania. Spotkanie zakończył koncert zespołu HLA. Mamy nadzieję, że po tak wartościowym spotkaniu coraz więcej młodych osób będzie rozpowszechniać koncepcje fundacji i włączać się w działania transplantacji.

Uczniowie kl. IIa LO

20-01-16 20-01-16

Strażacki poligon mundurówki

W poniedziałek 15 stycznia 2016 r. klasa III B LO wraz z opiekunem, panem Arkadiuszem Cybulskim odbyła swój ostatni poligon strażacki na zamarzniętym akwenie wodnym. Zajęcia opierały się głównie na ćwiczeniach w doskonaleniu technik ratowniczych dotyczących ratowania osób topiących się pod lodem. Uczniowie mieli okazję pracować z saniami lodowymi oraz innym sprzętem służącym do ocalenia życia osoby tonącej. Kilka osób z klasy mundurowej zdecydowało się wcielić w rolę ratowników. Zadanie to wymagało dużej odwagi, ponieważ polegało na przedostaniu się na środek rzeki Bzury na saniach lodowych. Zajęcia były wyjątkowo interesujące i w znacznym stopniu poszerzyły wiedzę uczniów, a także umożliwiły zdobycie umiejętności udzielania pomocy osobie, która znajduje się w wodzie. W przekonaniu uczniów był to jeden z najciekawszych poligonów, jaki dotychczas odbył się w straży pożarnej.

Uczniowie klasy III B LO

15-01-16 15-01-16
15-01-16 15-01-16

Finał WOŚP w Iwaszkiewiczu

Jak co roku w styczniu w Zespole Szkół im. Jarosława Iwaszkiewicza Samorząd Uczniowski z okazji 24 finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zorganizował licytację, a cała społeczność szkolna włączyła się w pomoc potrzebującym. Każdego roku staramy się zebrać jak najwięcej. Znów się to udało. Tym razem zebraliśmy 1856 zł. Atmosfera licytacji była gorąca. Jak zawsze największe emocje towarzyszyły licytacji orkiestrowego tortu, podków szczęścia oraz innych, równie atrakcyjnych gadżetów. O torty jak zawsze rywalizowali uczniowie i Rada Pedagogiczna, która ostatecznie kupiła tort za ponad 200 złotych. Licytowaliśmy też orkiestrowe koszulki, kalendarz, karnety na fitness, vouchery na stylizację paznokci, bilety do kina, wejściówki na basen, nieprzygotowania z lekcji i wiele innych. Dodatkową atrakcją imprezy były występy artystów, wśród których znaleźli się nasi uczniowie : rozśpiewana Natalia Kułach i saksofonista Mateusz Bury oraz Milena Chudzyńska i Ewelina Kowalska z Abstraktu, które dla nas zatańczyły. Gośćmi specjalnymi byli zawodnicy Sochaczewskiego Centrum Sportów Walki, którzy przygotowali specjalny pokaz.
WOŚP to nasza szkolna tradycja. Samorząd Uczniowski który jest głównym organizatorem finału na terenie szkoły, rozpoczyna przygotowania już w grudniu. Sukces tej inicjatywie zapewniają uczniowie i nauczyciele, którzy dbają o zgromadzenie atrakcyjnych gadżetów i dobrą zabawę podczas licytacji. Za rok znów zagramy.

E.Sobczyńska

17-12-15 17-12-15
17-12-15 17-12-15

Grudniowy poligon mundurówki

17.12.2015 r. uczniowie klasy IIB pod opieką p. Arkadiusza Cybulskiego kolejny raz mieli okazję uczestniczyć w różnorodnych zajęciach na terenie 3. Warszawskiej Brygady Rakietowej Obrony Powietrznej. Tym razem mieli szansę zobaczyć nowe wyposażenie wojskowej straży pożarnej. Strażacy pokazali nowoczesny wóz strażacki oraz prawidłowe metody posługiwania się sprzętem gaśniczym, będącym na wyposażeniu szkoły i jednostki wojskowej. To doświadczenie pokazało uczniom, jak bardzo ważna jest praca straży pożarnej oraz jak należy zachowywać się w różnych sytuacjach zagrożenia. Następnie zostały przeprowadzone zajęcia o typowo wojskowym charakterze, podczas których przekazywana była cenna wiedza dotyczącą zasad żołnierskiego zachowania i pracy w wojsku. Mieliśmy możliwość zobaczyć, jak zbudowane są granaty ręczne i jakie jest ich przeznaczenie. Punktem kulminacyjnym, kończącym dzień pobytu w jednostce wojskowej, były ćwiczenia przygotowawcze i symulacyjne. Uczniowie strzelali na celność do tarczy z broni strzeleckiej z wykorzystaniem UST TCW-97 Cyklop. Jako broń treningowa posłużył: kałasznikow AK-47, karabinek Pm 84p i pistolet P-83. Udział we wszystkich zajęciach zaplanowanych na ten dzień był bardzo wyczerpujący, ale bogaty w nowe doświadczenia, które z pewnością przydadzą się w teraźniejszości i przyszłości. W imieniu klasy II służb mundurowych serdecznie dziękujemy za umożliwienie uczestnictwa w tym ciekawym szkoleniu.

A.Cybulski, R.Gasik

17-12-15 17-12-15
17-12-15 17-12-15

Przedstawienia jaselkowe

21 grudnia 2015 roku w Zespole Szkół im. Jarosława Iwaszkiewicza odbył się uroczysty program artystyczny „Tajemnice Bożego Narodzenia”. Utalentowani artystycznie uczniowie reprezentujący Liceum Ogólnokształcące i Technikum grali, śpiewali i recytowali. Widzowie mogli usłyszeć znane i lubiane kolędy, pastorałki oraz bożonarodzeniowe wiersze wybitnych poetów polskich. Wyjątkowa i zaskakująca prostotą scenografia przyciągała wzrok i inspirowała do refleksji. Montaż słowno-muzyczny „Tajemnice Bożego Narodzenia” zaprezentowany został również w Domu Pomocy Społecznej w Młodzieszynie podczas opłatkowego spotkania uczniów Iwaszkiewicza z pensjonariuszami.

A. Szpleter

21-12-15 21-12-15
21-12-15 21-12-15

Jasełka w Domu Pomocy Społecznej

18.12.2015.r uczniowie z „Iwaszkiewicza” wraz z nauczycielami księdzem Romanem Sękalskim, Anną Półkośnik i Agnieszką Piątkiewicz odwiedzili Dom Pomocy Społecznej w Młodzieszynie. Intencją spotkania był czas zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Uczniowie pojechali z „Jasełkowym” przedstawieniem przygotowanym przez panie Annę Półkośnik i Annę Szleter, z własnymi wypiekami, kolędą, opłatkiem, a przede wszystkim z dobrą nowiną, że zbliżają się święta Bożej miłości. Spędziliśmy bardzo miłe chwile w rodzinnej świątecznej atmosferze. Uczniowie w duchu świat podzielili się opłatkiem z pensjonariuszami i śpiewali kolędy. To wielopokoleniowe refleksyjne spotkanie będzie idealnym dopełnieniem oczekiwania na nadejście Świąt Bożego Narodzenia.

 

18-12-15 18-12-15
18-12-15 18-12-15

Jarmark charytatywny dla Kuby

Uczniowie Zespołu Szkół im. Jarosława Iwaszkiewicza w Sochaczewie wykazują się dojrzałą postawą wobec osób potrzebujących oraz wrażliwością na krzywdę innych. Chętnie włączają się w działania o charakterze dobroczynnym. W dniach 11. oraz 16. grudnia 2015 roku wzięli udział w Charytatywnym Bożonarodzeniowym Jarmarku zorganizowanym przez panią Anetę Cybulską. Dochód z akcji został przeznaczony na rzecz Kuby Chrabańskiego, któremu szczęśliwe dzieciństwo przerwała ciężka choroba – nowotwór mózgu. Jarmark oferował wszystkim, którzy chcieli wesprzeć leczenie chłopca, ozdoby świąteczne oraz słodkości firmy Wedel. Do kiermaszu świątecznego przyłączyli się uczniowie klasy III AH Technikum, należący do szkolnego mini-przedsiębiorstwa „Skuś się”. Przekazali oni 60 zł ze sprzedaży kanapek, które przygotowują i sprzedają 2-razy w tygodniu. Jarmark cieszył się ogromnym zainteresowaniem nauczycieli, pracowników szkoły oraz uczniów, Szczególne podziękowania chcemy przekazać Pani Dorocie Waszczeniuk, firmie Wedel oraz osobom, które wzięły udział w naszej akcji. Wszyscy możemy wspierać leczenie Kuby, przekazując 1% podatku. Wystarczy tylko wpisać do swojej deklaracji podatkowej KRS Nr 0000121785 z dopiskiem: Jakub Chrabański.

Aneta Cybulska

16-12-15 16-12-15
16-12-15 16-12-15
16-12-15 16-12-15

Świąteczne warsztaty w Iwaszkiewiczu

Uczniowie Zespołu Szkół im. Jarosława Iwaszkiewicza w Sochaczewie każdego roku tuż przed świętami organizują warsztaty dla gimnazjalistów. W tym roku 14 grudnia naszą szkolę odwiedzili uczniowie Gimnazjum nr 1 im . Jana Pawła II w Sochaczewie. Warsztaty odbywały się w pracowni gastronomicznej oraz pracowni obsługi konsumenta. Trenerzy – uczniowie ze swoimi młodszymi kolegami dekorowali świąteczne pierniki, aranżowali nakrycia świątecznego stołu. Gimnazjaliści brali udział w pokazie składania ręczników i serwetek oraz prezentacji kieliszków do napojów i alkoholi, których znajomości niezbędna jest w sztuce barmańskiej. Ponadto trenerzy zaprezentowali, w scenkach, procedury CHECK – IN i CHECK – OUT czyli zameldowania i wymeldowania gościa hotelowego. Atrakcją dla gości był możliwość skosztowania flambirowanych naleśników.
Warsztaty prowadzili uczniowie klas pierwszej i czwartej technikum żywienia i usług gastronomicznych, trzeciej klasy technikum hotelarstwa wraz z opiekunami paniami: Aleksandrą Rączką, Dominiką Kaczmarek, Lidią Pojawą i Katarzyną Strzałkowską – Bonat. Gimnazjaliści byli zachwyceni tą formą prezentacji naszej szkoły, a klimat świąt udzielił się wszystkim uczestnikom.

E.S.

14-12-15 14-12-15
14-12-15 14-12-15
14-12-15 14-12-15

Finał Szlachetnej Paczki w Iwaszkiewiczu

Zbliżają się Święta, trwa magiczny czas, w którym w sposób szczególny otwieramy się na drugiego człowieka. W tym czasie, jak zawsze, wiele dzieje się w naszej szkole. Jednym ze stałych elementów jest udział w akcji Szlachetna Paczka. Zespół Szkół im. Jarosława Iwaszkiewicza i w tym roku nie zawiódł. Dzięki wielkim sercom uczniów, szczególnie z klas technikum 1 ch, II ah, III rd, nauczycieli i pracowników szkoły oraz sprawnej koordynacji akcją prowadzonej przez Panią Aleksandrę Rączkę, zebraliśmy bardzo, bardzo dużo darów dla potrzebującej rodziny. Tegoroczną Paczkę organizowaliśmy wraz z Miejskim Przedszkolem nr 6 im. Juliana Tuwima w Sochaczewie. Akcję prowadzoną w szkole wsparły finansowo lub rzeczowo także firmy i organizacje: salon piękności „Maestria Urody” Anity Kozbuch, Cukiernia Lukrecja, Kawiarnia Sweet Caffe, 3 Warszawska Brygada Rakietowa Obrony Powietrznej, 37 Dywizjon Rakietowy Obrony Powietrznej, 28 Dywizjon Zabezpieczenia Obrony Powietrznej, Lotte WEDEL.
Zebraliśmy tyle darów i pieniędzy (3848,50 zł), że oprócz rodziny pani Marii mogliśmy wspomóc jeszcze inne rodziny, którym pomagaliśmy w poprzednich latach. Dla Pani Marii i jej 2,5 letniego synka Alberta kupiliśmy 1,5 tony węgla, nowy odkurzacz, zabawki, 37 nowych książek dostosowanych do wieku dziecka, 17 kilogramów proszku do prania, 13 litrów płynu do płukania, 11 pudeł z jedzeniem, 7 pudełek z chemią, 4 pudełka z ubraniami dla chłopca, nową pościel i ręczniki, nową kołdrę oraz przekazaliśmy 1100 złotych na węgiel na przyszły rok. Druga rodzina, którą wspomogliśmy to Pani Agnieszka oraz jej dzieci Sandra 5l, Kacper 7l, i Dawid 10l. Otrzymali od nas węgiel za 550 zł, 4 pudła z jedzeniem, 3 pudełka chemii, zabawki, książki, ubrania dla dzieci, 7 kg proszku do prania. Trzecia rodzina, do której przekażemy 3 pudełka z żywnością, chemią, słodyczami i zabawkami to rodzina wspomagana przez siłownię „FABRYKA” z Sochaczewa. Wszystkim Darczyńcom dziękujemy. Zapraszamy do kolejnej edycji Szlachetnej Paczki w Iwaszkiewiczu już za rok.
11-12-15 11-12-15
11-12-15 11-12-15

Kolejny poligon klasy mundurowej

11.grudnia 2015 r. klasa IIIB pod opieką P. Arkadiusza Cybulskiego, jak co miesiąc, wybrała się na zajęcia poligonowe do Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Sochaczewie. Uczniowie realizowali tematy z zakresu funkcjonowania strażaków w zastępie gaśniczym i specjalnym oraz oznakowania członków zastępów. Kolejnym tematem, jaki został poruszony na zajęciach, był psychologiczny aspekt działań ratowniczych. Dowiedzieliśmy się, jakie cechy osobowości są pożądane w zawodzie strażaka oraz jaki wpływ mają działania ratownicze na zdrowie psychiczne funkcjonariuszy. Bardzo ciekawym elementem piątkowego wyjazdu była możliwość skorzystania z pojazdu specjalistycznego, jakim jest podnośnik będący na wyposażeniu KPPSP w Sochaczewie. Po zapoznaniu się z zasadami bezpieczeństwa, każdy z uczniów miał możliwość wzięcia udziału w ćwiczeniach ratowniczych zastępu strażackiego na pojeździe specjalistycznym, w którym podnośnik wysuwa się maksymalnie na 25 metrów. Ze względu na silny wiatr uczniowie nie mogli wznieść się na taki wysoki pułap, jednak ćwiczenia dostarczyły mnóstwo niezapomnianych wrażeń. Przyszli adepci służb mundurowych z Iwaszkiewicza składają serdeczne podziękowania Komendantowi Powiatowemu Państwowej Straży Pożarnej w Sochaczewie bryg. Piotrowi Piątkowskiemu oraz wszystkim funkcjonariuszom za przeprowadzenie ciekawych zajęć.
11-12-15 11-12-15

Lekcja otwarta dla gimnazjalistów

11 grudnia 2015 roku w Zespole Szkół im. Jarosława Iwaszkiewicza w Sochaczewie odbyła się lekcja otwarta dla uczniów Gimnazjum nr 3 z Zespołu Szkół w Sochaczewie. Naszymi gośćmi byli uczniowie klasy III a o profilu językowym z wychowawcą – Panią Dorotą Fergińską. Lekcję przeprowadziła Pani Aneta Cybulska w klasie II AB Liceum Ogólnokształcącego realizującej język niemiecki w zakresie rozszerzonym. Tematem zajęć były Święta Bożego Narodzenia. Zajęcia miały na celu zacieśnienie współpracy między szkołami, a także zainteresowanie uczniów językiem niemieckim, możliwościami rozwijania kompetencji językowych po ukończeniu szkoły gimnazjalnej.
Lekcja odbyła się w pracowni informatycznej. Uczniowie, wykonując liczne ćwiczenia na komputerze, rozwijali i sprawdzali swoje umiejętności w zakresie czytania, pisania i mówienia. W czasie zajęć zostały przeprowadzone ćwiczenia, które znajdują się w zestawach egzaminacyjnych ustnego egzaminu maturalnego. W lekcji także aktywnie uczestniczyli uczniowie gimnazjum, dla których zostały przygotowane zestawy ćwiczeń. Na koniec zajęć Pani Aneta Cybulska zapoznała gimnazjalistów z ofertą edukacyjną Zespołu Szkół im. Jarosława Iwaszkiewicza na rok szkolny 2016/2017. Lekcja otwarta wzbudziła zainteresowanie gimnazjalistów, chętnie wykonywali przeznaczone dla nich zadania i zadeklarowali chęć uczestniczenia w tego typu lekcjach w przyszłości. W planach są podobne zajęcia w Zespole Szkół, a także konkurs językowy. Mamy nadzieję, że współpraca obu szkół będzie się rozwijać, a nauczyciele i uczniowie będą dzielić się swoimi doświadczeniami w zakresie języka niemieckiego.

Aneta Cybulska, Dorota Fergińska

11-12-15 11-12-15
11-12-15 11-12-15
11-12-15 11-12-15

Iwaszkiewicz dla dzieciaków z Kleksa

Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia, nadchodzi magiczny czas, w którym dzielimy się z innymi tym, co w nas najlepsze. Uczniowie Zespołu Szkół im. Jarosława Iwaszkiewicza w Sochaczewie w tym roku nie zapomnieli o dzieciakach z Kleksa . Wraz z opiekunami, jak każdego roku, przygotowali niespodziankę dla podopiecznych świetlicy socjoterapeutycznej Kleks. 9 grudnia dzieci z Kleksa zostały zaproszone przez młodzież z technikum żywienia i organizacji usług gastronomicznych, technikum hotelarstwa i technikum handlowego oraz panie: Katarzynę Strzałkowską – Bonat, Lidię Pojawę i Urszulę Opasiak na mikołajkową imprezę. Zabawy taneczne, kalambury, malowanie, gra w piłkę połączona z nauką rzutu do kosza pod okiem trenera Zenona Grąbczewskiego to atrakcje, które czekały na dzieci. Organizatorzy pomyśleli także o poczęstunku. Pyszne zapiekanki, ciasta i oczywiści słodkie pierniczki przygotowane przez uczniów Iwaszkiewicza zdobyły uznanie gości. Był to czas świetnej zabawy połączonej z nauką, zarówno dla uczniów Iwaszkiewicza, jak i dla dzieci z Kleksa. Uczniowie Iwaszkiewicza przekazali także pieniądze na organizację ferii zimowych 2016 dla dzieciaków z Kleksa. Zostały one pozyskane dzięki loterii fantowej i kawiarence zorganizowanej dla dzieci ze świetlicy socjoterapeutycznej .

E.S.

09-12-15 09-12-15
09-12-15 09-12-15

Charytatywna kawiarenka Mikołajkowa w Iwaszkiewiczu

W dniu 10.12 2015r młodzież z klas III i I technikum żywienia i usług gastronomicznych przygotowała Mikołajkową Kawiarenkę, której dochód został przeznaczony na dofinansowanie świetlicy socjoterapeutycznej „Kleks”. Uczniowie sami przygotowali ciasta i desery i profesjonalnie obsługiwali swoich kolegów. Impreza połączona została z loterią fantową. Wspaniała atmosfera wprowadziła młodzież szkoły w świąteczny klimat.

Organizatorzy

10-12-15 10-12-15
10-12-15 10-12-15
10-12-15 10-12-15

Iwaszkiewicz dzieciom z „Naszej Szkoły”

Mikołajki to dla każdego dziecka magiczny dzień, podczas którego Święty Mikołaj rozdaje prezenty. W tym roku, 8 grudnia po raz kolejny młodzież z Zespołu Szkół im. Jarosława Iwaszkiewicza odwiedziła dzieci z Niepublicznej Szkoły Podstawowej „Nasza Szkoła”, która kształci i wspomaga dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Wspólną zabawę rozpoczęła inscenizacja baśni o Kopciuszku, przygotowana przez uczniów Zasadniczej Szkoły Zawodowej w Zespole Szkół im. Jarosława Iwaszkiewicza – Natalię Zuchorę, Damiana Trzonkowskiego, Ewelinę Zatorską, Katarzynę Wojciechowską, Maję Ufę, Michała Szewczyka, Agatę Liberadzką i Adę Wojciechowską. Kolejnym punktem programu była wizyta Świętego Mikołaja. Jego przybycie wywołało wielkie poruszenie, każde dziecko mogło podejść do Niego, porozmawiać i otrzymać prezenty. Miłą niespodzianką były także upominki przygotowane przez dzieci z przedszkola dla gości. Następnie wspólnie z aktorami i wolontariuszami: Angeliką Szczypińską, Joanną Owczarek oraz Oskarem Ściborowskim dzieci kolorowały kolorowanki, które będą zdobiły szkolną galerię prac. Spotkanie zakończyło się słodkim poczęstunkiem i dostarczyło wielu wrażeń i wzruszeń, nie tylko podopiecznym „Naszej Szkoły”, ale także młodzieży z Iwaszkiewicza. Dziękujemy Kamilowi Antuszewiczowi za przygotowanie pysznych ciast.

R.Gasik, E.Sobczyńska Foto: A.Szczypińska

10-12-15 10-12-15
10-12-15 10-12-15

Uczniowie Iwaszkiewicza o zdrowym odżywianiu

W listopadzie br. uczniowie klasy III technikum organizacji usług gastronomicznych z Zespołu Szkół im. Jarosława Iwaszkiewicza w Sochaczewie wraz z opiekunem, Panią Katarzyną Strzałkowską - Bonat, w Zespole Szkól w Erminowie przeprowadzili wykład o zasadach zdrowego odżywiania. Dzielenie się wiedzą z zakresu prawidłowego odżywiania i stosowania właściwej diety to już stały element realizowany przez klasy gastronomiczne i nauczycieli przedmiotów zawodowych. Przypomnieć można choćby coroczne wykłady dotyczące różnych form zdrowego żywienia dla studentów Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Sochaczewie. Uczniowie Zespołu Szkół w Erminowie w czasie zajęć mogli dowiedzieć się, jakie są zasady zdrowego żywienia, jakie produkty powinny znaleźć się w menu oraz jakie mogą być konsekwencje spożywania niezdrowych produktów. Wykład w formie multimedialnej prezentacji był atrakcyjny i łatwy do zapamiętania przez odbiorców. Uczniowie wzięli również udział w quizie polegającym na dzieleniu produktów żywnościowych na zdrowe i niezdrowe. Poradzili sobie z tym doskonale. Zarówno dla dzieci ze szkoły w Emirowie, jak i młodzieży z Iwaszkiewicza była to wspaniała, edukacyjna zabawa.

04-11-15 04-11-15
04-11-15 04-11-15

Jesienne klimaty w „Iwaszkiewiczu”

4 listopada uczniowie naszej szkoły mieli okazję smakować pyszności złotej polskiej jesieni. Tym razem kawiarenkę pt. „Dynia – jesienne smaki” organizowała klasa III TŻiUG .Największe uznanie zdobyła zupa dyniowa z prażonymi ziarnami, nie ustępowały jej desery i kawa latte z puszystą pianką. Piękna dekoracja sali, cudowne smaki i profesjonalna obsługa kelnerska wprawiły uczestników w niecodzienny klimat.

L.P.

04-11-15 04-11-15
04-11-15 04-11-15
04-11-15 04-11-15

Iwaszkiewicz na święcie 3.Warszawskiej Brygady Rakietowej Obrony Powietrznej

W dniach 8-9 października 2015 r. klasa druga służb mundurowych Liceum Ogólnokształcącego w Zespole Szkół im. J. Iwaszkiewicza wzięła udział w obchodach 71. rocznicy sformowania 3. Warszawskiej Brygady Rakietowej Obrony Powietrznej. W przeddzień głównych uroczystości uczniowie naszej szkoły wzięli udział w zawodach sportowo-obronnych na terenie 3. Warszawskiej Brygady Rakietowej Obrony Powietrznej w Bielicach. Tomasz Mikulski zdobył I miejsce w biegu na 1200m, nasza sztafeta 3x400m w składzie: Klaudia Lelonek, Michał Rosiński i Piotr Romanowski wywalczyli II miejsce, natomiast w konkursie historycznym wiedzy o 3. Warszawskiej Brygadzie Rakietowej II miejsce zdobyła Katarzyna Pływaczewska. W dniu 9 października główne obchody rozpoczęły się mszą świętą w kościele świętego Wawrzyńca. Następnie odbył się uroczysty apel na placu Kościuszki z udziałem klasy II B służb mundurowych jako pododdziału. W trakcie apelu odbył się przegląd wojsk, wręczono medale i odznaczenia dla najlepszych oraz puchar przechodni za osiągnięcie najwyższych wyników w szkoleniu poligonowym. Na trybunie honorowej zasiadło wielu zaproszonych gości, przedstawiciele podległych dywizjonów, przedstawiciele władz miasta, organizacji kombatanckich i wielu innych. Uroczystość zaszczycił swą obecnością Szef Zarządu Obrony Powietrznej i Przeciwrakietowej Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych gen. bryg. Stefan Mordacz. Na zakończenie uroczystości odbyła się defilada, w której zaprezentowała się klasa IIB oraz występ orkiestry wojskowej z 1. Warszawskiej Brygady Pancernej z Wesołej.
Młodzi „Mundurowi” z Zespołu Szkół im. J. Iwaszkiewicza byli bardzo przejęci swoim udziałem w tak doniosłym wydarzeniu, do którego długo się przygotowywali. Uczniowie spisali się doskonale, godnie reprezentowali swoją szkołę, stojąc w jednym szeregu z zawodowymi żołnierzami.
Serdecznie dziękujemy Dowództwu Jednostki za zaproszenie nas na uroczystości.

Uczniowie klasy II B służb mundurowych

09-10-15 09-10-15
09-10-15 09-10-15

"IWASZKIEWICZ" ŚWIĘTOWAŁ...

Trzynastego października Zespół Szkół im. J. Iwaszkiewicza w Sochaczewie od 31 lat obchodzi Święto Patrona Szkoły. Uroczystości połączone z obchodami Dnia Edukacji Narodowej są okazją do spotkania całej społeczności szkolnej w sali chodakowskiego MOK-u. Tak było i w tym roku. Akademię zaszczycili swoją obecnością goście reprezentujący władze powiatu oraz instytucje współpracujące ze szkołą . Jako pierwsza wystąpiła pani dyrektor Hanna Bonecka. Przywitała ona serdecznie wszystkich przybyłych oraz zaprezentowała osiągnięcia szkoły i uczniów. Następnie głos zabrała pani Jolanta Gonta – Starosta Powiatu Sochaczewskiego, która złożyła serdeczne życzenia nauczycielom z okazji ich święta. Kolejnym punktem uroczystości było ślubowanie uczniów klas pierwszych ZS im. J. Iwaszkiewicza. Spotkanie zakończył spektakl -tradycyjnie przygotowany przez utalentowaną młodzież szkoły. W tym roku publiczność miała okazję obejrzeć jednoaktówkę autorstwa Jarosława Iwaszkiewicza pt. „Gospodarstwo”. Dzięki realistycznej scenografii, oryginalnym kostiumom i klimatowi stworzonemu przez aktorów widzowie mogli przenieść się w czasy międzywojnia i razem z głównymi bohaterami przeżywać problemy ich dnia codziennego. Za przygotowanie przedstawienia gorące brawa otrzymali wspaniali aktorzy: Zofia Ejsymont, Daria Palińska, Szymon Kochański, Hubert Piecka, Mateusz Florczak, Michał Szewczyk oraz czuwające nad przedsięwzięciem polonistki.

(M.B-S, M.A)

13-10-15 13-10-15

Mundurówka na Centralnym Poligonie Sił Powietrznych w Ustce

W dniach 21-25.09.2015 uczniowie klasy 2B LO służb mundurowych w Zespole Szkół im. Jarosława Iwaszkiewicza w Sochaczewie wraz z opiekunami panią Barbara Hoyer i panem Arkadiuszem Cybulskim uczestniczyli w ćwiczeniach wojskowych na Centralnym Poligonie Sił Powietrznych w Ustce. Zaproszenie na ten poligon było przyjemnym zaskoczeniem dla nas wszystkich. Mogliśmy nie tylko miło spędzić czas nad morzem, ale także odbyć ciekawe zajęcia. Było ich bardzo wiele i miały intensywny przebieg. Nazajutrz po przybyciu na miejsce, tj. w dniu 22.09 pojechaliśmy na teren poligonu i przedstawiono nam prezentacje na temat warunków bezpieczeństwa oraz ochrony przeciwpożarowej na poligonie. Omówiliśmy charakterystykę Centralnego Poligonu Sił Powietrznych w Ustce. Odbyliśmy ćwiczenie taktyczno – specjalne pk. KOBUZ-15, szkolenie poligonowe pododdziałów artyleryjsko – rakietowym i szkolenie poligonowe pododdziałów rakietowych. Następnego dnia, tj. 23.09 uczniowie mieli szansę obserwować strzelania bojowe pododdziałów rakietowych i artyleryjsko – rakietowych na plaży w Ustce. Po powrocie do rejonu zakwaterowania zostały zorganizowane zajęcia sportowe (siatkówka, piłka nożna). W ostatnim dniu pobytu odbyła się ponowna podróż do Ustki, tym razem o charakterze geograficzno – historycznym. Zwiedziliśmy miasto i okolice. Na zakończenie pobytu zorganizowaliśmy pożegnalne ognisko i dyskotekę. Wszyscy byliśmy bardzo podekscytowani i niezmiernie zainteresowani dostarczanymi informacjami, które będą miały wpływ na dalsze plany na przyszłość. Podczas pobytu zdaliśmy sobie sprawę, jak wielkim trudem i poświęceniem jest służba wojskowa. Wyjazd miał na celu połączenie przyjemnego z pożytecznym Wracaliśmy do domów z pozytywną energią i niesamowitym poczuciem humoru. Jesteśmy przekonani, że jak najbardziej można zaliczyć go do udanych.
W imieniu całej klasy i opiekunów pragniemy podziękować Dowódcy 3. Warszawskiej Brygady Rakietowej Obrony Powietrznej płk Andrzejowi Dąbrowskiemu, dowódcy zgrupowania poligonowego ppłk Markowi Błaszczakowi i szefowi sekcji szkoleniowej mjr Wiesławowi Żbikowskiemu.

Uczniowie klasy II B służb mundurowych

30-09-15 30-09-15
30-09-15 30-09-15