Iwaszkiewicz na Święcie Dywizjonu

9 czerwca br. klasa I b LO służb mundurowych Zespołu Szkół im. Jarosława Iwaszkiewicza wzięła udział w obchodach święta 38. Sochaczewskiego dywizjonu zabezpieczenia Obrony Powietrznej im. mjr. Feliksa Kozubowskiego. Po mszy w kościele św. Wawrzyńca i uroczystym apelu uczestniczyliśmy w defiladzie. Była to okazja, by zaprezentować nasze umiejętności z zakresu musztry zespołowej. Szczególne podziękowania dla st. kpr. Mateusza Samborskiego za przygotowanie i poprowadzenie nas do defilady.

Uczniowie klasy 1b

9-6-17 9-6-17
9-6-17 9-6-17

Warsaw Comic Con

1 czerwca klasa II technikum organizacji reklamy uczestniczyła w „Warsaw Comic Con”. Comic Con Warsaw tworzony jest z myślą o wszystkich fanach popkultury. Coś dla siebie mogli znaleźć tam wszyscy wielbiciele komiksów, książek, seriali, filmów i gier. Bawiliśmy się świetnie w świecie ”Gwiezdnych wojen”, „Gry o tron”, grając w najnowsze gry. Szeroki zakres tematyczny oraz wiele atrakcji dostępnych na Comic Con Warsaw czyni tą imprezę najlepszą i największą w Europie. Opiekunami wycieczki były: Dorota Marcinkowska i Elżbieta Sobczyńska.

1-6-17 1-6-17
1-6-17 1-6-17

WARSAW FOOD EXPO

W dniu 1 czerwca uczniowie klasy 1hd, 2d, 3h, 3d byli na Międzynarodowych Targach Żywności "WARSAW FOOD EXPO" w Nadarzynie. Uczestniczyli w pokazach kulinarnych różnych regionów polski, prezentacjach żywności i napojów wysokiej jakości, BIO żywności i potraw, potraw serwowanych w restauracjach. Najsmaczniejszymi atrakcjami targów była degustacja żywności z całej Polski i świata. Można było m.in. zasmakować w polskiej żywności tradycyjnej i lokalnej przygotowanej przez Koła Gospodyń Wiejskich, dania z gęsiny, dania z produktów ekologicznych, potrawy ze ślimaków, wędliny, produkty z ziaren polskich a także aromatyczną kawę. Nie zabrakło oczywiście słodkości: miody, czekolady, suszone owoce i inne smakołyki. Opiekunami wycieczki były: Katarzyna Strzałkowska - Bonat oraz Lidia Pojawa

1-6-17 1-6-17
1-6-17 1-6-17

Kolejna wizyta na WDIBU Uniwersytetu Warszawskiego

12 maja 2017 mieliśmy kolejny raz okazję uczestniczyć w wykładach na Uniwersytecie Warszawskim. Tym razem wykłady dotyczyły m.in. tego jak media budują wiedzę o przestępczości, jak zniekształcają prawdziwe dane o przestępczości oraz podnoszą świadomość prawną. Te zagadnienia przybliżyła w sposób niezwykle interesujący dr Maria Łoszewska-Ołowska w wykładzie „Zbrodnia to niesłychana, pani zabija pana”.
Świat celebrytów i związana z nim sława, to także świat pełen emocji i konfliktów. Wykład dr Katarzyny Gajlewicz-Korab dotyczył właśnie konfliktu wpisanego w naturę każdego człowieka. Dr Gajewicz-Korab zwróciła uwagę, że niezależnie od pozycji społecznej, różnorodne temperamenty, emocje i osobowości mogą do nich prowadzić. I tak też się dzieje w przestrzeni medialnej. Celebryci są takimi samymi ludźmi jak my, choć kłócą się na oczach wszystkich.
„Język ludzi a język zwierząt” to temat wykładu zaproponowanego przez dr Krzysztofa Kaszewskiego, który zwrócił uwagę na: główne cechy języka ludzkiego, sposób porozumiewania się zwierząt oraz na to które cechy języka ludzkiego są obecne w świecie zwierząt, a które występują tylko w porozumiewaniu się ludzi? I co wynikło z prób uczenia małp języka ludzkiego?
Po wykładach uczestniczyliśmy w warsztatach radiowych, telewizyjnych oraz badaniach mediów, z czego wizyta w studiu telewizyjnym najbardziej przypadła do gustu. Nie brakowalo chętnych do roli prezentera pogody. Kolene wykłady już 9 czerwca.

12-5-17 12-5-17

Mundurówka na Święcie Strażaka

13 maja 2017 roku w Sochaczewie odbyły się uroczystości związane z obchodami Dnia Strażaka w których wzięli udział uczniowie z klas służb mundurowych Zespołu Szkół im. Jarosława Iwaszkiewicza w Sochaczewie. Na początku spotkania odbyła się uroczysta Msza Święta w kościele św. Wawrzyńca, w której uczestniczył poczet sztandarowy, reprezentujący naszą szkołę. Następnie poczty sztandarowe, strażacy oraz zaproszeni goście udali się na pl. T. Kościuszki w Sochaczewie, Ważnym momentem uroczystości było wręczenie odznaczeń resortowych, związkowych oraz awansów na wyższe stopnie służbowe. Na zakończenie uczniowie z naszej szkoły mieli okazję wziąć udział w defiladzie.

Foto: A.Biszczan

13-5-17 13-5-17
13-5-17 13-5-17

Iwaszkiewicz pożegnał absolwentów

Tradycyjnie już w ostatni piątek kwietnia uczniowie klas trzecich liceum i czwartych technikum ZS im. J. Iwaszkiewicza w Sochaczewie stali się absolwentami tej szkoły. Uroczyste pożegnanie starszych koleżanek i kolegów przez społeczność szkolną miało miejsce w Miejskim Ośrodku Kultury w Chodakowie. Dla kończących szkołę program artystyczny pt. ”Szczęśliwej drogi…” przygotowali uczniowie klas młodszych. W pierwszej części programu humorystyczne scenki z życia szkoły przypomniały już prawie maturzystom to, co często przeżywali jako uczniowie. Największymi brawami nagrodzono część poświęconą przygotowaniom do matury, oczywiście przedstawionym z przymrużeniem oka. Kolejna część spektaklu miała skłonić absolwentów do refleksji na temat trudnych wyborów, przed którymi właśnie stają. Ze sceny popłynęły mądre słowa wierszy i piosenek, które mogą stać się drogowskazami w dorosłym życiu. Oficjalną część uroczystości poprowadziła pani Hanna Bonecka, dyrektor ZS im. J. Iwaszkiewicza. Tutaj głównym punktem było wręczenie absolwentom liceum i technikum świadectw oraz licznych nagród i dyplomów za osiągnięcia w różnych dziedzinach. W trakcie oficjalnej części uroczystości nie zabrakło również krótkich przemówień zaproszonych gości, przedstawicieli Rady Rodziców i Samorządu Uczniowskiego ,w których życzono maturzystom zrealizowania wszystkich życiowych planów, wielu sukcesów, ale przede wszystkim bardzo dobrze zdanego egzaminu dojrzałości.

28-4-17 28-4-17

Pielgrzymi trud

Tegoroczni maturzyści z Zespołu Szkół im. Jarosława Iwaszkiewicza w dniu 8 kwietnia podjęli trud pielgrzymi. Klasy czwarte( technikum )i trzecie (liceum) udały się do Częstochowy, by tam się modlić wraz z maturzystami z całej Diecezji Łowickiej. Uczniowie nie pozostali sami, byli bowiem wspierani przez: panią dyrektor Hannę Bonecką, ks. Romana Sękalskiego, Agnieszkę Piątkiewicz, Annę Stasiak, Dorotę Waszczeniuk, Jana Majewskiego, Piotra Pruszkowskiego. Maturzyści wzięli udział w Drodze Krzyżowej na wałach obronnych sanktuarium, a potem w uroczystej Mszy Świętej w kaplicy, przed obliczem „Czarnej Madonny”. Mszy Świętej przewodniczył Pasterz Diecezji - Ks. Bp. Andrzej Dziuba. Był również obecny Ks. Bp. Wojciech Osial i inni dostojni przedstawiciele Kurii Diecezji Łowickiej. Młodzież miała również czas na modlitwę osobistą, spowiedź oraz konferencję. Nie obyło się bez kupna okazjonalnych pamiątek. Pełni wiary i nadziei wyjeżdżali zawierzając, przed obliczem Maryi, swój trud. Możemy spoglądać zatem w przyszłość z ufnością.

8-4-17 8-4-17
8-4-17 8-4-17

EUROPASS z Cordoby

25-4-17

W dniu 25 kwietnia 2017 w Zespole Szkół im. Jarosława Iwaszkiewicza w Sochaczewie 23 uczniów otrzymało Europassy - Mobilność, czyli dokumenty potwierdzające wiedzę, umiejętności i kwalifikacje uzyskane w zagranicznym stażu zawodowym. Stwarza on możliwości nauki i pracy w Europie, zwiększa szanse na europejskim rynku pracy.
Europassy - Mobilność otrzymali uczestnicy projektu "Młodzi na europejskim rynku pracy – praktyka i doświadczenie" realizowanego w ramach projektu Erasmus+ przez szkołę we współpracy z Unią Producentów i Pracodawców Przemysłu Mięsnego UPEMI.
Urszula Opasiak, Dyrektor Powiatowego Zespołu Edukacji i Hanna Bonecka Dyrektor Zespołu Szkół im. Jarosława Iwaszkiewicza wręczyły uroczyście dokumenty. Odżyły wspomnienia z Hiszpanii i nadzieja na kolejny wyjazd w ramach programu Erasmus+.
W nowym roku szkolnym 2017/2018 Zespół Szkół im. Jarosława Iwaszkiewicza będzie realizował w ramach współpracy z firmą UPEMI kolejny projekt unijny wspierający nasze kształcenie zawodowe w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Zakłada on m.in. doposażenie szkolnych pracowni kształcenia zawodowego, płatne staże zawodowe, wizyty studyjne, wiele szkoleń, kursów i zajęć specjalistycznych dla wszystkich uczniów naszych szkół zawodowych. Mamy nadzieję, że udział w projektach unijnych przyczyni się do podniesienia jakości pracy szkoły i zaowocuje sukcesami zawodowymi naszych uczniów i absolwentów.

Renata Komorowska

Tradycje kulinarne Ziemi Sochaczewskiej w Iwaszkiewiczu – II edycja

25 kwietnia 2017 roku w Zespole Szkół im. Jarosława Iwaszkiewicza odbył się już drugi finał konkursu „Tradycje kulinarne Ziemi Sochaczewskiej”. W tegorocznej rywalizacji młodych adeptów sztuki kulinarnej oprócz czterech zespołów z Iwaszkiewicza wzięły udział dwie drużyny z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 im. Władysława Stanisława Reymonta w Łowiczu.
Do jury degustacyjnego zostali zaproszeni: Pani Dyrektor Hanna Bonecka, Pani Wicedyrektor Renata Leśniewska-Skoneczna , Pani Urszula Opasiak Dyrektor Powiatowego Zespołu Edukacji, Kultury i SportuStarostwa Powiatowego w Sochaczewie , Pani Wioletta Cabanowska i Pani Monika Pawełek z Dworu Strzyżew, Pan Janusz Bąbała- właściciel sklepu „ U Janusza”, Pan Jakub Kłoszewski z Zakładu Przetwórstwa Mięsnego Kuznocin , Pani Renata Pawlikowska i Pani Agnieszka Wiosetek – Reske nauczycielki przedmiotów zawodowych w gastronomi w Zespole Szkół w Łowiczu, Pani Elżbieta Sobczyńska i Pani Agnieszka Mućka z Zespołu do spraw promocji szkoły w Iwaszkiewiczu. Techniczną opiekę nad konkursem sprawowały nauczycielki przedmiotów zawodowych w gastronomi z Zespołu Szkół im. Jarosława Iwaszkiewicza : Pani Katarzyna Strzałkowska-Bonat, Pani Lidia Pojawa i Pani Dorota Waszczeniuk.
Członkowie jury degustacyjnego zostali postawieni przed bardzo trudnym zadaniem, ponieważ musieli ocenić dania według następujących kryteriów: wygląd , smak, dobór składników, a także zgodność z regionalną tradycją. Wszyscy uczestnicy konkursu wykazali się dużymi umiejętnościami, kreatywnością i fantazją, a co najważniejsze, przygotowane potrawy były bardzo smaczne. Ostatecznie, po przeliczeniu przyznanych przez jury punktów, wyłoniono zwycięzców:
I miejsce zdobyli: Dawid Rębowski klasa IV Technikum oraz Mikołaj Marciniak klasa III Technikum w Zespole Szkół im. Jarosława Iwaszkiewicza, którzy przygotowali faszerowane polędwiczki z buraczkowym spaghetti , ziemniaczanymi wachlarzami i pikantnym sosem oraz deser o wdzięcznej nazwie Oczekiwanie na wiosnę.
II miejsce zdobyli: Mateusz Kurcz i Daniel Lesiewicz z klasy I Technikum w Zespole Szkół im. Jarosława Iwaszkiewicza za przygotowanie królika w sosie śmietanowym z kurkami oraz owoców zapiekanych pod kruszonką jako deseru.
III miejsce zdobyły: Martyna Sołtysiak i Monika Panak z klasy II Technikum w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 im. Władysława Stanisława Reymonta w Łowiczu, które przygotowały pstrąga faszerowanego z surówką z kalarepy, a na deser ciastko gruszkowo- wiśniowe z sosem waniliowym.
Nagrodę specjalną Dyrektora Zespołu Szkół im. Jarosława Iwaszkiewicza w Sochaczewie otrzymały: Dominika Czubak i Wiktoria Walendziak z klasy III Technikum w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 im. Władysława Stanisława Reymonta w Łowiczu za przygotowanie roladek z kurczaka na postumencie z kaszy jaglanej z karmelizowanym burakiem i sosem śmietanowo ziołowym, a na deser musu z kaszy manny jabłkowo- malinowego.
Zwycięzcy i uczestnicy konkursu otrzymali nagrody, m.in. pamiątkowe dyplomy, sprzęt AGD, książki o tematyce kulinarnej. Sponsorami nagród w konkursie byli: Pani Starosta Jolanta Gonta, Pani Monika Pawełek - menager "Dworu Strzyżew", Państwo Ewa i Janusz Bąbałowie - właściciele sklepu spożywczego "U Janusza", Pan Jakub Kłoszewski z Zakładu Przetwórstwa Mięsnego Kuznocin, Pani Hanna Bonecka Dyrektor Zespołu Szkół im. Jarosława Iwaszkiewicza w Sochaczewie. Organizatorzy konkursu serdecznie dziękują sponsorom. Zwycięzcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

E. Sobczyńska. Foto: A.Biszczan

25-4-17 25-4-17
25-4-17 25-4-17

Poligon policyjny mundurówki

7 kwietnia 2017 r. klasa 3B służb mundurowych z Liceum Ogólnokształcącego im. Jarosława Iwaszkiewicza w Sochaczewie po raz kolejny miała okazję na zdobycie niezwykle użytecznej wiedzy z zakresu działań policyjnych. Teoria została przekazana przez rzecznika prasowego Komendy Powiatowej Policji w Sochaczewie st. sierż. sztab. Panią Agnieszkę Dzik oraz funkcjonariuszy Wydziału do Spraw Nieletnich. Uczniom nieobce są już techniki użycia środków przymusu bezpośredniego, prawidłowe posługiwanie się pałką policyjną, kajdankami, a także bronią. Znają również zasady, w jakich okolicznościach można ich używać. Podsumowaniem wspaniałej współpracy uczniów klasy 3B i Policji był egzamin teoretyczny. Przyszli adepci służb mundurowych mieli okazję wykazać się zdobytą wiedzą . Uczniowie klasy 3b składają serdeczne podziękowania wszystkim funkcjonariuszom, którzy wspólpracowali z nimi przez trzy lata, dzielili się swoją wiedzą i doświadczeniem . Szczególne podziękowania kierujemy dla komendanta Komendy Powiatowej Policji w Sochaczewie, mł. insp. Pana Michała Safjańskiego.

Uczniowie klasy III B

7-4-17 7-4-17
7-4-17 7-4-17

Dzień Otwarty 2017

Przybliżenie oferty edukacyjnej szkoły oraz przekonanie gimnazjalistów, że warto się w niej uczyć to cele przyświecające Dniu Otwartemu który odbył się 6 kwietnia 2017 roku w Zespole Szkół im. Jarosława Iwaszkiewicza w Sochaczewie. W tym dniu każdy gimnazjalista zainteresowany nauką w Technikum, Liceum Ogólnokształcącym czy Szkole Branżowej I –stopnia mógł zapoznać się z pełną oferta edukacyjną. Gimnazjaliści i ich rodzice mogli osobiście zwiedzić pracownie, wziąć udział w zajęciach otwartych, obejrzeć stoiska prezentujące poszczególne kierunki kształcenia oraz przygotowane przez młodzież pokazy umiejętności zawodowych. Była to również okazja do bezpośrednich rozmów z uczniami, nauczycielami oraz absolwentami szkoły którzy chętnie udzielali odpowiedzi na pytania, oprowadzali po szkole, prezentowali przygotowane niespodzianki. Każdy gimnazjalista mógł znaleźć coś ciekawego dla siebie i na pewno się nie nudził. Mamy nadzieję, że podjęte działania promocyjne, utwierdziły wszystkich odwiedzających naszą szkołę w podjęciu właściwej decyzji, zaś tych, którzy jeszcze się wahają, zachęciły do przemyśleń. Dziękujemy instytucjom współpracującym ze szkołą: żołnierzom z 3. Warszawskiej Brygady Rakietowej Obrony Powietrznej w Bielicach, policjantom i strażakom z Powiatowej Komendy Policji i Powiatowej Komendy Państwowej Straży Pożarnej w Sochaczewie, którzy jak zawsze uatrakcyjnili nasz Dzień Otwarty. Szczegółowa oferta kształcenia na rok szkoły 2017/2018 dostępna jest na stronach szkoły: www.iwaszkiewicz.edu.pl, www.facebook.com/ZSIwaszkiewicz , iwaszkiewicz.e-sochaczew.pl .

E.S. Foto: A.Biszczan

6-4-17 6-4-17
6-4-17 6-4-17

Premiera filmu "Monster w iwachu!

Plik:

D.Marcinkowska

Iwaszkiewicz dzieciom z Teresina

W dniu 16 marca w Społecznym Przedszkolu Integracyjnym w Teresinie uczniowie z klasy III technikum żywienia i usług gastronomicznych z Zespołu Szkół im. Jarosława Iwaszkiewicza w Sochaczewie poprowadzili zajęcia kulinarne dla dzieci z grupy Smerfy. Klaudia Kurzeja, Elwira Kalińska i Krystian Ryszewski wraz z panią Katarzyną Strzałkowska Bonat przygotowywali z przedszkolakami kolorowe ciasteczka. Mali cukiernicy pod okiem fachowców, wykorzystując różne sprzęty kuchenne wyczarowywali na ciasteczkach różnobarwne dekoracje z kolorowego lukru i posypek. Zajęcia kulinarne bardzo podobały się maluchom, które podziękowały za wizytę. Degustacja słodkości odbyła się podczas podwieczorku.

K.Strzałkowska - Bonat

16-3-17 16-3-17
16-3-17 16-3-17

Wykłady na Uniwersytecie Warszawskim

W piątek, 17 marca rozpoczęliśmy cykl spotkań na Wydziale Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii Uniwersytetu Warszawskiego. W spotkaniu wzięli udział uczniowie klas maturalnych z technikum i liceum ogólnokształcącego oraz uczniowie technikum organizacji reklamy. Wizyta obejmowała udział w interesujących wykładach, m.in.: Myślisz, że kupujesz to, co chcesz? Kupujesz, co chcemy, żebyś kupił! Manipulacja informacją jako technika sprzedaży. Przeprowadzony przez dr Annę Mierzecką, która pokazała jakie triki informacyjne są stosowane aby omamić każdego w sytuacji gdy chcesz kupić nowy telefon albo zjeść kolację w fajnej restauracji. Szukasz informacji na ten temat w Internecie i podejmujesz racjonalną decyzję. Albo … tak Ci się tylko wydaje. Dr Izabela Bogdanowicz, zwróciła uwagę na magiczną moc przyciągania jaką mają pieniądze i władza w wykładzie: Bloger, vloger, youtuber. Pieniądze i władza? O tym jak zniewalają wielu – młodych i starych, bez względu na płeć i wykształcenie. Jeśli istnieje droga do tak rozumianego sukcesu, to kanał youtube oraz prowadzenie vloga czy pisanie bloga wydają się autostradą. Czy tak jest rzeczywiście? Czy warto zainteresować się niepozorną boczną drogą z przystankiem „Wiedza”? O czym warto wiedzieć, a co trzeba umieć, żeby wykorzystać nowe media jako źródło dochodu i wpływów? Dużym zainteresowaniem cieszył się wykład: Technologie ubieralne – i Ty będziesz nośnikiem reklamy? Anny Jupowicz-Ginalskiej, która zwróciła uwagę na to jak smartfon, tablet, telewizor i laptop zdominowały komunikację międzyludzką, mówiła o zagrożeniach i szansach dla biznesu, mediów, reklamy i społeczeństw na przykładach okularów VR, ubrań, butów i… damskich torebek, podłączonych do Internetu. Wszyscy mieliśmy okazję obserwować pracę w Radio Kampus, natomiast w Laboratorium Badań Medioznawczych przeprowadzić badanie typu eye tracking . Wizyta przypominała jeden dzień z życia studenta dziennikarstwa, można przyznać że był intensywny ale na pewno nie był to czas stracony.

Opiekun grupy D.Marcinkowska

18-3-17 18-3-17
18-3-17 18-3-17

NOWOŚCI W BIBLIOTECE SZKOLNEJ

Joanna Bator „Ciemno, prawie noc”
Alicja przyjeżdża z Warszawy do Wałbrzycha, swojego rodzinnego miasta, po to, by napisać artykuł o tajemniczym zniknięciu trójki dzieci – Andżeliki, Patryka i Kalinki. Sprawa wiąże się z innymi, niewyjaśnionymi zdarzeniami – w mieście doszło do serii okrutnych zachowań wobec zwierząt, znaleźli się też tacy, którzy ogłosili się prorokami. Alicja zamieszkuje w starym, poniemieckim domostwie i zbierając materiały do reportażu, zaczyna rozmawiać z okoliczną, dziwnie zachowującą się ludnością. Z jej splątanych opowieści dowiaduje się prawdy na temat siebie samej i swojego tragicznego dzieciństwa na które cieniem położyło się szaleństwo matki i śmierć siostry, zafascynowanej legendą zamku Książ i jego pięknej mieszkanki, księżnej Daisy, na którą została rzucona klątwa…
Adam Lang „Klucze”
Ile razy można przeżyć koniec świata? Adam ma kilkanaście lat i przeżył go trzykrotnie. Nieoczekiwana wyprowadzka ojca, pewien wypadek... Potem było całkiem znośnie. Mógłby nawet nazywać się farciarzem, ale generalnie życie licealisty proste nie jest. Matka nie odpuszcza. Do kumpli czasami wstyd się przyznać. W szkole nie sposób uciec Domańczykowi (niby fajny historyk, ale uwziął się i już). A Madziarska… chciałby, żeby kiedyś to ona nie miała dla niego czasu albo poszła na imprezę i go nie zabrała. Marzenie ściętej głowy! Ale są też jasne strony życia - Paulina, polonistka... Klucze to pierwsza tak otwarta powieść o współczesnej młodzieży, pisana z perspektywy nastoletniego chłopca. Dziewczyny! Przekonacie się, co chłopakom w głowach siedzi!
Zygmunt Miłoszewski „Domofon”
Do paskudnego bloku na Bródnie wprowadza się dwoje młodych ludzi, świeżo poślubieni Agnieszka i Robert, którzy przyjechali do stolicy z prowincji, by zacząć lepsze życie. Ich pierwszy dzień w nowym miejscu nie zaczyna się jednak zbyt dobrze: na zalanej krwią klatce schodowej leży człowiek bez głowy... Ale to dopiero początek koszmaru…
Phaedra Patrick „Osobliwe szczęście Artura Peppera”
Artur Pepper wiedzie proste i ustabilizowane życie. Każdego dnia wstaje o 7:30 rano, dokładnie tak, jak za życia swojej żony, Miriam. Zakłada te same szare spodnie i musztardowy podkoszulek. Podlewa paprotkę o imieniu Frederica i wychodzi do ogrodu. Jednak w pierwszą rocznicę śmierci Miriam, coś się zmienia. Przeglądając rzeczy żony, Artur trafia na złotą bransoletkę z przywieszkami, której nigdy wcześniej nie widział. Podążając jej tropem wyrusza w niezwykłą podróż - z Londynu, przez Paryż, aż do Indii - odkrywając historie ukryte za każdym z wisiorków i nieznane fakty z życia Miriam. Odyseja Artura Peppera niespodziewanie przynosi mu ukojenie po stracie ukochanej towarzyszki życia, daje mu nadzieję i siły na przyszłość.

E.S.

16-3-17 16-3-17
16-3-17 16-3-17

Styczniowy poligon mundurówki

21 stycznia odbyły się zajęcia poligonowe w 3. Warszawskiej Brygadzie Rakietowej Obrony Powietrznej w Bielicach dla uczniów klasy 2b LO służb mundurowych z Zespołu Szkół im. Jarosława Iwaszkiewicza. Na początku udaliśmy się do sali, gdzie usłyszeliśmy wykład na temat budowy, przeznaczenia i właściwości bojowej broni strzeleckiej używanej w jednostce. Po tym wykładzie przeszliśmy do zajęć praktycznych, które polegały na rozkładaniu na części takiej broni jak pistolet P-83, pistolet maszynowy PM84p oraz karabin szturmowy. Następnie czyściliśmy przydzielona nam broń, smarowaliśmy , a na koniec składaliśmy, robiąc to pod czujnym okiem doświadczonych żołnierzy. Kolejne zajęcia ,jakie odbyliśmy w jednostce to strzelanie z broni treningowej AK-47 do tarczy sportowej. Zajęcia były bardzo interesujące i z niecierpliwością czekamy na kolejne, które planujemy odbyć już za miesiąc.

Uczniowie klasy II służb mundurowych

21-1-17 21-1-17
21-1-17 21-1-17

52. Studniówka w Iwaszkiewiczu jest już historią

Maturzyści z liceum i technikum Zespołu Szkół im. Jarosława Iwaszkiewicza bal studniówkowy mają już za sobą. Uroczystość odbyła się w sobotę 21 stycznia 2017 roku w domu bankietowym Magnat. Prowadzący część oficjalną uczniowie Oliwia Majewska i Dawid Rębowski, powitali zaproszonych gości: panią dyrektor Hannę Bonecką, panią wicedyrektor Renatę Leśniewską Skoneczną oraz nauczycieli i licznie zebranych rodziców. Szczególnie gorąco zostali powitani bohaterowie wieczoru – tegoroczni maturzyści. W ich imieniu prowadzący podziękowali Dyrekcji oraz wszystkim pedagogom za stworzenie w szkole wspaniałej atmosfery, która sprzyja nauce i rozwijaniu własnych zainteresowań. Szczególne podziękowania zostały skierowane do wychowawczyń klas maturalnych: pani Katarzyny Sałacińskiej, pani Sylwii Mikołajewskiej, pani Agnieszki Piątkiewicz, pani Małgorzaty Krul, pani Anny Stasiak. Głos zabrał także przedstawiciel rodziców uczniów klas maturalnych, pan Arkadiusz Kłos. Oficjalnego rozpoczęcia studniówki dokonała pani dyrektor Hanna Bonecka, która życzyła wszystkim wspaniałej zabawy. Tradycyjnie pierwszym tańcem był polonez. Przepięknie ubrani uczniowie klas maturalnych zachwycili wszystkich zebranych. O piękną choreografię układu tanecznego zadbały panie Agnieszka Piątkiewicz i Dorota Marcinkowska.
A potem już mniej tradycyjne tance do białego rana. Były węże, kaczuszki, popisy solowe i grupowe szaleństwa. Wszyscy naprawdę świetnie się bawili przy muzyce zespołu Tratatata. Jeśli nie wierzycie, popatrzcie na zdjęcia. Ale nawet one nie oddadzą tej wspaniałej atmosfery wspólnej zabawy. 52 studniówka w Iwaszkiewiczu przeszła już do historii. Na pewno na długo pozostanie w pamięci uczestników. A tymczasem przed maturzystami czas intensywnej nauki. Życzymy wszystkim powodzenia.

M.Krul

21-1-17 21-1-17
21-1-17 21-1-17

Kolejny rekord w szkolnym finale WOŚP

19 stycznia 2017 roku po raz kolejny w Zespole Szkół im. Jarosława Iwaszkiewicza odbyła się licytacja z okazji 25. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Organizacją tego wydarzenia zajęła się klasa 2 ch technikum z przewodniczącą Samorządu Uczniowskiego na czele. Z każdym rokiem staramy się zebrać jak największą ilość pieniędzy i w tym roku znowu się to udało. Tym razem zebraliśmy 3019,44 zł. Rekord Iwaszkiewicza został pobity! Do wylicytowania były torty przygotowane przez panią Dorotę Waszczeniuk i klasę 3d technikum gastronomicznego. Licytowaliśmy też orkiestrowe koszulki, kalendarze, karnety do Platinium Gym & Fitness i GymMe, płyty od Step Records, QueQuality i sklepu Vulgarus, voucher na zabieg kosmetyczny w salonie Maestria Urody – Anita Kozbuch, biżuterie, torty od firmy Wedel, podkowy i aniołki szczęścia dla maturzystów, nieprzygotowania z lekcji i wiele innych. Licytacji towarzyszyły występy zespołu No Rules. Szczególne podziękowania należą się Aleksandrze Borowskiej - dzielnej prowadzącej i jej pomocnikowi Filipowi Sańczukowi który z WOŚP-ową puszką zbierał datki od szczodrych darczyńców, klasie 2 ch, szkolnym nagłośnieniowcom i Samorządowi Uczniowskiemu za organizację szkolnego finału, pani Dominice Kaczmarek – opiekunce Samorządu Uczniowskiego, pani Dorocie Waszczeniuk za przygotowanie tortu, pani Agnieszce Mućce za pomoc w organizacji i wszystkim uczestnikom licytacji. Za rok znów zagramy

D. Kaczmarek, A. Borowska

19-1-17 19-1-17
19-1-17 19-1-17

Iwaszkiewicz w programie EMBARGO

               Zespół Szkół im. Jarosława Iwaszkiewicza przystąpił do  Programu Agencji Rynku Rolnego Embargo, w ramach którego młodzież otrzymała bezpłatnie jabłka z polskich sadów.
Pierwszą transzę  jabłek otrzymaliśmy 13 grudnia 2016 kolejną    04 stycznia 2017 roku.
Udział w programie to okazja do utrwalania wśród  młodzieży dobrych nawyków żywieniowych oraz propagowanie zdrowego żywienia.

Uczennica „IWACHA” jedną ze 160 najlepszych uczniów w Polsce!

Plik:Trzecia edycja Olimpiady Wiedzy o Mediach okazała się niezwykle szczęśliwą dla naszej szkoły. Karolina Łukawska, uczennica klasy 3 technikum organizacji reklamy napisała esej na temat wpływu mediów na portret współczesnego mężczyzny i współczesnej kobiety, dzięki któremu dostała się do etapu okręgowego Olimpiady. 16 grudnia w gmachu Wydziału Dziennikarstwa Informacji i Bibliologii Uniwersytetu Warszawskiego odbył się etap okręgowy, który polegał na rozwiązaniu testu. W czasie kiedy komisja sprawdzała testy, odbywało się spotkanie z dziennikarzem – Mariuszem Szczygłem. Opowiadał m.in.: o niezwykłym początku swojej kariery, o miłości do Czech oraz podzielił się swoim sposobem na zdobycie sympatii nawet najbardziej surowego nauczyciela. Tylko 10 osób z województwa mazowieckiego przeszło do ostatniego etapu – ogólnopolskiego. Karolina znalazła się w dziesiątce szczęśliwców i 17 marca będzie reprezentować naszą szkołę wśród 160 innych uczniów z całej Polski. Do wygrania są atrakcyjne nagrody, m.in. indeksy na wyższe uczelnie oraz staże w RMF FM, RMF MAXXX, Wydawnictwie Bauer i Interii. Gratulujemy i życzymy powodzenia.

K.Ł.

16-12-16 16-12-16
16-12-16 16-12-16

O Świętach w Iwaszkiewiczu

20 grudnia 2016 r. w Zespole Szkół im. Jarosława Iwaszkiewicza odbył się konkurs kolęd i pastorałek. Wzięło w nim udział 43 uczniów, którzy zaprezentowali 10 świątecznych utworów. W składzie Komisji konkursowej znaleźli się przedstawiciele Dyrekcji , Rady Pedagogicznej i Uczniów. Jury biorąc pod uwagę wykonanie, poczucie rytmu oraz wkład pracy w przygotowanie występu postanowiło przyznać równorzędne nagrody główne w następujących kategoriach:
- „Najlepszy występ sceniczny”: reprezentanci klasy III rd Technikum (Natalia Kułach, Zofia Ejsymont, Mariusz Parol, Klaudia Kurzeja, Karolina Łukawska, Sebastian Babulewicz, Eliza Bartosiak, Weronika Radecka)
- „Wykonanie solowe”: Patrycja Furman IIar Technikum
- „Kolęda obcojęzyczna”: Julia Ambroziak z grupą z klasy IIc LO
- „Wykonanie piosenki z własnym akompaniamentem”: Patrycja Karpińska z IIIah Technikum
oraz trzy wyróżnienia dla:
- męskiej grupy w składzie: Paweł Zimochocki, Jakub Burzyński , Bartosz Zwoliński reprezentującej klasę IIa LO
- Natalii Zuchory z klasy IIIk ZSZ
-Damiana Trzonkowskiego z klasy IIIk ZSZ
Uroczyste wręczenie nagród nastąpiło w czwartek 22 grudnia 2016r . W tym ostatnim dniu nauki przed Bożym Narodzeniem oprócz zajęć lekcyjnych, klasowych wigilii został zaprezentowany uroczysty program artystyczny „Magia Świąt”. który miał na celu wprowadzenie społeczności szkolnej w świąteczną atmosferę. Po gromkich brawach można było wywnioskować , że bardzo podobał się zgromadzonej publiczności .Po części artystycznej odbyło się spotkanie opłatkowe. Nauczyciele, pracownicy szkoły oraz zaproszeni goście łamali się opłatkiem ,składali sobie życzenia i wspólnie śpiewali kolędy.

M.Antoniak, E.Sobczyńska

20-12-16 20-12-16

Kawiarenka 30.XI

30 listopada w naszej szkole odbyła się kawiarenka związana z degustacją kaw. Uczniowie mogli spróbować takich kaw jak: latte, espresso czy cappuccino. Razem z ze swoją klasą 4 d zorganizowałem pokaz parzenia kaw. Jestem uczestnikiem projektu - "Mazowsze- stypendia dla uczniów szkół zawodowych" w roku szkolnym 2016/2017. Dzięki stypendium mogłem odbyć profesjonalny kurs baristy, a jednym z celów projektu było przygotowanie szkolnej kawiarenki i zaprezentowanie swoich umiejętności na forum szkoły.

Mateusz Wiśniewski

21-12-16 21-12-16

Iwaszkiewicz dzieciom z „Naszej Szkoły”

Grudzień to szczególny miesiąc, w którym myślimy o prezentach. Chcemy być obdarowywani, ale także ogromną przyjemność sprawia nam obdarowywanie innych. Wiedzą o tym doskonale uczniowie Zespołu Szkół im. Jarosława Iwaszkiewicza, którzy już od kilku lat w okresie przedświątecznym odwiedzają dzieci w Niepublicznej Szkole Podstawowej „Nasza Szkoła”. Jak co roku prezentują krótki program artystyczny. Tym razem była to inscenizacja wiersza Jana Brzechwy „Na straganie” przeplatana wesołymi piosenkami o warzywach, którą przygotowali uczniowie Zasadniczej Szkoły Zawodowej: Adrianna Wojciechowska, Natalia Zuchora, Maja Ufa, Agata Liberadzka, Wioleta Furmanik oraz Damian Trzonkowski pod opieką pani R. Gasik i E. Sobczyńskiej . Oczywiście nie obyło się także bez prezentów dla dzieci. Zostaliśmy przyjęci bardzo serdecznie słodkim poczęstunkiem i obdarowani upominkami wykonanymi przez dzieci. Bezcennym przeżyciem było zobaczenie radości na twarzach uczestników uroczystości. To był niezwykły dzień, ponieważ mogliśmy uszczęśliwić innych. Rozstaliśmy się z obietnicą, że za rok spotkamy się ponownie.

R.Gasik

13-12-16 13-12-16
13-12-16 13-12-16

SZLACHETNA PACZKA

SZLACHETNA PACZKA co roku łączy tysiące osób w mądrym pomaganiu w tym magicznym przedświątecznym czasie. Zespół Szkół im. Jarosława Iwaszkiewicza nie zawiódł jak co roku! Dzięki zaangażowaniu i ogromnym sercom uczniów, pracownikom szkoły, oraz koordynacji akcji prowadzonej przez Panią Dominikę Kaczmarek, zebraliśmy bardzo dużo darów dla rodziny.
Tegoroczną paczkę wspierał salon piękności „Maestria Urody” Anita Kozbuch, Lotte WEDEL, Platinium Gym & Fitness Sochaczew, Szkoła Podstawowa w Mokasie, oraz firma NET-X.
Zebraliśmy 3015,50zł, mnóstwo żywności i artykułów chemicznych. Rodzinie przekazaliśmy 3 kartony ubrań, 7 kartonów pełnych żywności i słodyczy, 5 kartonów z artykułami chemicznymi oraz pralkę. Dodatkowo kupiliśmy dla Pani Ani prezent świąteczny i dla syna Roberta zestaw ubrań sportowych i buty zimowe. Rodzina otrzymała bony do miejskiego supermarketu o wartości 500 zł. Pani Ania wraz z synem od samego rana nie mogli doczekać się Naszego przyjazdu. Kiedy przyjechaliśmy przywitali nas z uśmiechem na twarzy. Byli bardzo zaskoczeni i wzruszeni taką ilością paczek. Nie spodziewali się takiego daru. Nie wiedzieli, które paczki mają rozpakować jako pierwsze. Syn Robert kiedy otworzył swój prezent i zobaczył wymarzoną piłkę, torbę sportową wraz z ubraniami i butami od razu rozpromieniał. Chłopiec na początku był lekko zawstydzony, ale po chwili można było dostrzec radość i szczęście. Odzież i obuwie pasowały idealnie. Artykuły spożywcze, chemiczne, pralka, odzież, obuwie, specjalne upominki to wszystko zrobiło na rodzinie ogromne wrażenie. Byli bardzo zdumieni bonami żywnościowymi, które otrzymali. Wszystkie rzeczy, które otrzymali były dla nich spełnieniem marzeń.
Pani Ania wraz synem byli bardzo wdzięczni za okazaną pomoc. W podziękowaniu Pani Ania wręczyła każdemu wolontariuszowi pomagającemu przy wnoszeniu paczek ciasto makowiec, które wcześniej sama upiekła. Pani Dominika otrzymała również piękny bukiet kwiatów, który był wzruszającym zakończeniem Naszej wizyty.
Wszystkim DARCZYŃCOM – DZIĘKUJEMY!!!!! Zapraszamy do kolejnej akcji już za rok.

D.K.

11-12-16 11-12-16

Iwaszkiewicz na V Kiermaszu Świątecznym

11 grudnia reprezentacja naszej szkoły wzięła udział w V Kiermaszu Świątecznym pod patronatem Starosty Powiatu Sochaczewskiego Jolanty Gonta i Burmistrza miasta Sochaczew Piotra Osieckiego „Boże Narodzenie na Mazowszu” . Kiermasz odbywał się w Hotelu Chopin w Sochaczewie. Przygotowania do udziału w kiermaszu trwały do tygodnia. Uczniowie klas gastronomicznych technikum i szkoły zasadniczej wypiekali aromatyczne pierniczki. Uczniowie technikum organizacji reklamy sklejali pudełka na prezenty. Przygotowania osiągnęły kulminację we czwartek kiedy to nastąpiło kreatywne ozdabianie pierników. W piątek już tylko pakowanie, przygotowanie elementów wystroju stołu wystawowego i pierwszy głęboki oddech. W niedzielę z samego rana żelazna reprezentacja szkoły przygotowała urocze stoisko kiermaszowe. Byliśmy rozpoznawalni z daleka dzięki szkolnym koszulkom, które założyli wszyscy reprezentanci szkoły. Pozostało tylko oczekiwanie, czy kupią nasze wyroby?
Kupili!!! Pani Starosta, Pan wicestarosta, nasza pani dyrektor, sympatycy szkoły i wielu absolwentów, którzy pojawili się na kiermaszu i którzy wspominają pobyt w szkole z sentymentem.
Dziękujemy wszystkim uczniom i nauczycielom zaangażowanym w nową dla nas formę promocji szkoły. Obiecujemy, że w przyszłym roku przyłożymy starań by nasze stoisko było jeszcze atrakcyjniejsze. A przy okazji składamy życzenia Wesołych Świąt.

D.Waszczeniuk

11-12-16 11-12-16
11-12-16 11-12-16

„Iwaszkiewicz” i Legiony Polskie – lekcja historii

    W dniu 4 grudnia 2016 roku nasi uczniowie z klas mundurowych /IB i IIB/ wzięli udział w widowisku historycznym mającym na celu upamiętnienie 100– lecia wkroczenia Legionów Polskich do Warszawy w dniu 1 grudnia 1916 roku. Było to o tyle ważne ,że po raz pierwszy od wybuchu Powstania Listopadowego 1830 roku do Warszawy przybyły uzbrojone i umundurowane polskie oddziały wojskowe.
    Zanim uczniowie wzięli udział w rekonstrukcji historycznej najpierw ćwiczyli pod bacznym okiem instruktorów z sochaczewskiej grupy rekonstrukcyjnej. Ćwiczenia odbywały się na terenie naszej szkoły, a próba generalna przy Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą . Niewątpliwie udział w inscenizacji, z bronią i w mundurach z epoki był ciekawą lekcją historii oraz dużym przeżyciem dla naszych wychowanków. Takie zdarzenie ma miejsce tylko raz na 100 lat.

J. Orlikowski

04-12-16 04-12-16

Listopadowy poligon mundurówki z Iwaszkiewicza

24 listopada odbyły się zajęcia poligonowe w 3 Warszawskiej Brygadzie Rakietowej Obrony Powietrznej w Bielicach dla uczniów klasy 2b LO służb mundurowych z Zespołu Szkół im. Jarosława Iwaszkiewicza. Najpierw udaliśmy się do sali wykładowej, gdzie odbyły się zajęcia teoretyczne na temat symboli narodowych i wojskowych oraz zasad zależności żołnierzy. Zapoznaliśmy się także z historią oraz znaczeniem symboli narodowych i wojskowych. Kolejny wykład dotyczył map topograficznych i ich przeznaczenia. Później udaliśmy się na teren ćwiczeń poligonowych, na którym poznaliśmy ogólne zasady prowadzenia działań taktycznych przez pododdziały. Uczyliśmy się tam marszu pododdziału oraz maskowania w terenie. Zajęcia były bardzo interesujące i z niecierpliwością czekamy na kolejne które planujemy odbyć już za miesiąc.

Uczniowie klasy II służb mundurowych

24-11-16 24-11-16
24-11-16 24-11-16
24-11-16 24-11-16

Iwaszkiewicz na Olimpiadzie Seniorów

W dniu 17 listopada 2016 r w hali sportowej przy ul. Kusocińskiego 2 odbyła się 3 „Olimpiada” Seniorów. Impreza wspierana tradycyjnie przez Burmistrza Miasta Sochaczewa, Starostę Powiatu Sochaczewskiego oraz Wójta Gminy Sochaczew. Uczniowie klasy II technikum żywienia i usług gastronomicznych z Zespołu Szkół im. Jarosława Iwaszkiewicza zapewnili profesjonalną obsługę kelnerską tego wydarzenia, serwowali napoje zimne i gorące, przygotowali stół z deserami oraz podawali obiadowe danie gorące.

K. Strzałkowska-Bonat

17-11-16 17-11-16
17-11-16 17-11-16

Inauguracja III edycji konkursu Lekcje z ZUS

14-11-16
14-11-16 14-11-16

Obchody Święta Niepodległości w Iwaszkiewiczu

    11 listopada to symboliczna data, święto odzyskania Niepodległości przez Polskę. Dzień ten ustanowiono świętem narodowym dopiero ustawą z kwietnia 1937 roku. Do czasu wybuchu II wojny światowej, obchodzono go tylko dwa razy w 1937 i 1939 roku. Po wojnie Narodowe Święto Niepodległości wróciło do kalendarza oficjalnych świąt państwowych. Współcześnie każdy z nas tego dnia może cieszyć się z tego, że jest Polakiem i żyje w wolnej, niepodległej Polsce.
    Społeczność naszej szkoły, chcąc podkreślić wyjątkowość tej daty, przygotowała montaż słowno-muzyczny pt. „Polskie drogi do wolności”, który można było wysłuchać i obejrzeć 14 listopada w świetlicy szkolnej. Uczniowie z klas Iar, Ihd, IIar, IIa, IIb, IIc, IVrd pod kierunkiem pań Katarzyny Adamczyk, Magdaleny Antoniak i Anny Szpleter zaprezentowali wzruszające wiersze, piosenki patriotyczne oraz przypomnieli historyczne okoliczności utraty niepodległości przez Polskę i drogę, jaką przebyli Polacy, aby odzyskać swój kraj. Prezentowanym wydarzeniom z naszej trudnej przeszłości towarzyszyły prezentacja multimedialna oraz muzyka wykonywana przez Ireneusza Wasilewskiego i Magdę Rybicką.
    Artyści zebrali zasłużone brawa, a przygotowana przez nich uroczystość uświadomiła wszystkim uczniom, jak ważna jest Polska - nasza Ojczyzna

M.A.

14-11-16 14-11-16
14-11-16 14-11-16

Przyłącz się do nas..

10-11-16

Iwaszkiewicz czytał Sienkiewicza

4 listopada 2016 r. uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół im. Jarosława Iwaszkiewicza w Sochaczewie włączyli się w akcję Narodowego Czytania. Uczniowie Liceum: Paulina Czubak, Anna Kornacka, Karolina Kapusta, Julia Ziejewska, Magdalena Górnicka, Technikum: Adam Pływaczewski oraz Zasadniczej Szkoły Zawodowej: Damian Trzonkowski odczytali XIII rozdział powieści Henryka Sienkiewicza „Qvo vadis”. Projekt został przygotowany przez bibliotekę szkolną i wpisuje się także w realizację priorytetu Ministerstwa Edukacji Narodowej na rok szkolny 2016/2017 - "Upowszechnianie czytelnictwa, rozwijanie kompetencji czytelniczych wśród dzieci i młodzieży." Liczymy na to, że akcja propagująca czytelnictwo i znajomość literatury narodowej spowoduje wzrost czytelnictwa wśród naszej młodzieży.

R.Gasik, E.Sobczyńska

04-11-16 04-11-16
04-11-16 04-11-16

Święto Patrona Szkoły w Iwaszkiewiczu

13 października 2016 roku społeczność Zespołu Szkół im. Jarosława Iwaszkiewicza kolejny już raz uroczyście obchodziła Święto Patrona Szkoły i Dzień Edukacji Narodowej. Tradycją szkoły stały się coroczne spektakle przygotowywane przez uczniów z okazji Święta Patrona. W tym roku obejrzeliśmy kolejny pt. Kawiarnia pod Amorem. Dzięki realistycznej scenografii, muzyce i klimatowi stworzonemu przez aktorów widzowie mogli przenieść się w czasy Skamandrytów i poczuć klimat tamtych dni. Na początku oficjalnej części uroczystości nauczycieli, uczniów i ich rodziców, pracowników szkoły oraz zaproszonych gości serdecznie przywitała Pani Dyrektor Hanna Bonecka. Uczniowie klas pierwszych złożyli uroczyste ślubowanie, które symbolicznie wprowadziło ich w społeczność szkolną Zespołu Szkół im. Jarosława Iwaszkiewicza. W krótkim wystąpieniu Pani Dyrektor przedstawiła osiągnięcia uczniów i nauczycieli, podziękowała za prace oraz życzyła dalszych sukcesów. Wręczono również nagrody w szkolnym konkursie na opracowanie projektu graficznego na koszulkę promocyjną Szkoły.

E.S.

13-10-16 13-10-16
13-10-16 13-10-16

Święto 3 Warszawskiej Brygady Rakietowej Obrony Powietrznej

7.października z udziałem naszych uczniów z klas mundurowych odbyły się uroczystości święta 3 Warszawskiej Brygady Rakietowej Obrony Powietrznej
07-10-16 07-10-16
07-10-16 07-10-16
07-10-16 07-10-16

Poligon strażacki 2016

23 września bieżącego roku, o godzinie 12:30, w rejonie ulicy Kościńskiego w sochaczewskim Boryszewie odbyły się ćwiczenia manewrowe pod kryptonimem "Zalew 2016", w których uczestniczyli strażacy z: Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie, Jednostek Ratowniczo-Gaśniczych Państwowej Straży Pożarnej w Sochaczewie i Grodzisku Mazowieckim oraz wielu innych jednostek. W działania włączyli się także uczniowie z klasy IIIB służb mundurowych z Liceum Ogólnokształcącego im. Jarosława Iwaszkiewicza w Sochaczewie wraz z opiekunem - Panem Arkadiuszem Cybulskim.
W ramach ćwiczeń przewidziano 3 epizody. Pierwszy z nich zakładał pożar samochodu osobowego i zabudowań po byłej cegielni. W wyniku tego zdarzenia jedna osoba miała zostać poszkodowana. Drugi epizod dotyczył zbudowania zasilania wodnego z Zalewu dla zastępów działających przy cegielni i przetłoczeniu wody na odległość około 1 kilometra. Trzeci epizod zakładał pożar na wyspie na Zalewie Boryszewskim i ewakuację przebywającej tam grupy uczniów. Ostatnim elementem programu było podsumowanie działań straży pożarnej oraz wspólny posiłek. Ćwiczenia ratownicze, w których uczniowie Iwaszkiewicza mieli okazję uczestniczyć, uświadomiły przyszłym kandydatom do służb mundurowych , jak ważna i odpowiedzialna jest praca straży pożarnej.

Uczniowie klasy III LO służb mundurowych

23-09-16 23-09-16
23-09-16 23-09-16

Gala podsumowująca "Europejski Tydzień Sportu" 30.09.2016r

Nasi nauczyciele uczestniczyli w Gali, wręczenia nagród w konkursie "Fotoaktywność" oraz podsumowaniu "Europejskiego Tygodnia Sportu", który odbył się na Stadionie Narodowym w Warszawie. Jedną z nagród, za zdjęcie dokumentujące naszą aktywność sportową odbierał Artur Biszczan w towarzystwie Katarzyny Pisarek - inicjatorki akcji w naszej szkole i Agnieszki Piątkiewicz - aktywnie zaangażowanej w akcję oraz innych nagrodzonych przedstawicieli klubów, stowarzyszeń i szkół z całej polski. Gala miała uroczystą oprawę multimedialną, a nagrody wręczał Minister Sportu i Turystyki Witold Bańka. Ważnymi uczestnikami byli przedstawiciele sportu na czele z: Prezesem PKOL Andrzejem Kraśnickim, Sekretarzem Generalnym PKOL Adamem Krzesińskim oraz ambasadorami akcji: byłym Reprezentantem Polski w piłce ręcznej Arturem Siódmiakiem, Mistrzem Paraolimpijskim w skoku wzwyż Maciejem Lepiato, Paraolimpijką i wielokrotną medalistką MŚ i ME w podnoszeniu ciężarów Justyną Kozdryk i wieloma innymi dostojnymi gośćmi. Jako ciekawostkę można dodać, że w obsłudze kateringowej Stadionu Narodowego spotkaliśmy absolwentki naszej szkoły Katarzynę Zakrzewską i Martę Beim, jednym słowem "Iwach" - jest wszędzie.Fotoreportaż

Artur Biszczan

30-09-16 30-09-16
30-09-16 30-09-16

Adiós España

Pozostawiliśmy za sobą słoneczną Hiszpanie. Cały miesiąc, od 20 sierpnia do 17 września, 23 osobowa grupa uczniów Zespołu Szkół im. Jarosława Iwaszkiewicza w Sochaczewie pod opieką 2 nauczycieli przebywała w pięknym mieście Kordobie leżącym w południowej części Hiszpanii, gorącej Andaluzji. Głównym celem wyjazdy w ramach Projektu Erasmus+ było odbycie staży zawodowych w hotelach i zakładach gastronomicznych na terenie Kordoby. Uczniowie mieli okazję poznać tajniki regionalnej kuchni andaluzyjskiej, pracować z miejscowymi surowcami i smakować hiszpańskie potrawy pod okiem miejscowych szefów kuchni. Wolny czas poświęciliśmy na poznanie atrakcji historycznych miasta łączącego trzy wielkie kultury: arabską, żydowską i katolicką oraz pozostałości wcześniejszych kultur wizygockiej i starożytnego Rzymu. Bardzo ułatwiało to zakwaterowanie w obrębie starego miasta. W swoich codziennych wędrówkach do miejsc staży uczestnicy obcowali z historia i kulturą Kordoby.
Serdeczność i otwartość Hiszpanów pozwoliła na nawiązanie wielu nowych znajomości i przyjaźni oraz na ćwiczenie znajomości języka hiszpańskiego. Niektórzy zadziwiali swoimi zdolnościami lingwistycznymi. Autorzy Projektu oraz firma przyjmująca zapewnili nam również wycieczkę nad Morze Śródziemne do Malagi oraz fantastyczny pokaz flamenco połączony z degustacją potraw regionalnych.
Ze smutkiem żegnaliśmy Kordobę mając nadzieję na ponowną wizytę w tym pięknym mieście. Wszystkich zainteresowanych szczegółami naszego pobytu zapraszamy na fb Iwaszkiewicz w Hiszpanii.

D.Waszczeniuk

26-09-16

Święto 38. Sochaczewskiego Dywizjonu Zabezpieczenia Obrony Powietrznej

Od wielu miesięcy miasto oraz jednostka wojskowa w Bielicach przygotowywały się do obchodów wrześniowych. W tym roku uczczenie 77. rocznicy Bitwy nad Bzurą zostało połączone z nadaniem sztandaru 38. Sochaczewskiemu Dywizjonowi Zabezpieczenia Obrony Powietrznej im. majora Feliksa Kozubowskiego. Obchody zaplanowano na sobotę 17 września. Rozpoczęła je o godzinie 13.30 msza polowa na cmentarzu wojskowym w Trojanowie. Wzięli w niej udział uczniowie Zespołu Szkół im. Jarosława Iwaszkiewicza w Sochaczewie z klasy III mundurowej oraz przedstawiciele młodszych klas. W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych i wojskowych, Orkiestra Reprezentacyjna Wojska Polskiego, około 200 żołnierzy stacjonujących w Bielicach, harcerze i rekonstruktorzy. Po mszy św. odbył się apel poległych, złożono kwiaty pod trojanowskim pomnikiem i tradycyjnie już oddano salwę honorową. Po uroczystym wręczeniu sztandaru uczniowie z klasy IIIB służb mundurowych wzięli udział w defiladzie, która była zwieńczeniem tej wyjątkowej uroczystości

A.Cybulski

17-09-16 17-09-16
17-09-16 17-09-16

Europejski Tydzień Sportu w Iwaszkiewiczu

W dniach 12.09 – 16.09.2016 braliśmy udział w Europejskim Tygodniu Sportu – cyklicznej kampanii, zainicjowanej przez Komisję Europejską, pod hasłem #BEACTIVE!, której celem jest zachęcenie obywateli do aktywnego, zdrowego trybu życia.
Każdy z dni minionego tygodnia przebiegał w naszej szkole pod innym hasłem, promującym oczywiście zdrowy i aktywny styl życia. Oprócz nauczycieli wychowania fizycznego, oraz organizatorek wydarzenia w naszej szkole p. Katarzyny Pisarek oraz p. Dominiki Kaczmarek, imprezę współtworzyły: firma Bakoma - fundator zdrowego drugiego śniadania dla wszystkich uczniów, dietetyk klubu GYMME FITNESS CLUB – p. Natalia Gawrylczyk – Zielińska, która spotkała się z uczniami technikum aby opowiedzieć o konieczności zdrowego odżywiania i stosowania zbilansowanej diety, p. Zenon Grąbczewski, który poprowadził zajęcia piłki ręcznej oraz lokalne kluby fitness, które zachęciły młodzież do ćwiczeń, prowadząc zajęcia sportowe oraz konkursy. W środę ćwiczyliśmy z:

14-09-1614-09-1614-09-16


Dziękujemy wszystkim uczniom za zaangażowanie, mamy nadzieję, że zachęciliśmy was do zdrowego stylu życia przez cały rok!

Katarzyna Pisarek

14-09-16 14-09-16
14-09-16 14-09-16
14-09-16 14-09-16