Kolejką wąskotorową podróż do przeszłości

12-12-18

W dniu 12 grudnia braliśmy udział w ciekawym spotkaniu w Centrum Edukacyjno-Turystycznym Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie. Wysłuchałyśmy tam niezwykle ciekawej prelekcji pana Łukasza Popowskiego „Podróż w czasie koleją wąskotorową. Sochaczew i jego droga do wolności”. Organizatorem tej imprezy czytelniczej byli Pracownicy Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. KEN w Warszawie Filii w Sochaczewie i Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie Filii Stacji Muzeum. Dodatkową atrakcją było zwiedzanie Muzeum Kolei Wąskotorowej z przewodnikiem. W czasie spotkania wręczono tez nagrody w VII edycji powiatowego konkursu fotograficznego Zaklinajmy… zaczytajmy… KOLEJ na czytanie. Mimo, ze praca naszej uczennicy nie została nagrodzona udział w spotkaniu był dla nas bardzo interesujący. W spotkaniu uczestniczyły: R.Gasik, E.Sobczyńska, Katarzyna Majorek z kl.1 technikum

E.S.

CIEKAWE KSIĄŻKI W BIBLIOTECE SZKOLNEJ

Nic bardziej mylnego! autor : Radosław Kotarski

Pogromca absurdów rozprawia się z popularnymi mitami. Czy faktycznie Napoleon był niski? Czy naprawdę wykorzystujemy tylko 10% możliwości naszego mózgu? Czy rzeczywiście zjadamy kilka pająków rocznie podczas snu? Czy należy odczekać 48 godzin przed zgłoszeniem zaginięcia osoby? Nic bardziej mylnego!

The Rolling Stones 50 lat

Wysmakowany album – ponad 1000 kolorowych i czarno-białych zdjęć. Jedyna oficjalnie autoryzowana książka upamiętniająca rocznicę 50-lecia legendarnego zespołu – nadzorowali ją, poprzedzili wstępami i opowiedzieli sami członkowie zespołu.

Kochając Pabla, nienawidząc Escobara autor: Virginia Vallejo

Płomienny, nieprawdopodobny i jeden z najbardziej skandalizujących romansów XX wieku oraz wydawnicze wydarzenie tego roku! Historia, która wydarzyła się naprawdę brzmi jak fikcja literacka. W 1983 roku Virginia Vallejo - była modelka, wschodząca gwiazda kolumbijskiej telewizji i bywalczyni salonów, poznała i zakochała się w Pablu Escobarze, nazywanym często "kolumbijskim Robin Hoodem". Mało kto miał okazję poznać go tak dobrze jak ona - kochanka najbardziej poszukiwanego i najbogatszego przestępcy świata.

Cudowny chłopak autor: R. J. Palacio

Wzruszająca i jednocześnie przezabawna opowieść o walce dziecka z przeciwnościami losu. August jest inteligentnym, dowcipnym chłopcem i jego życie wyglądałoby pewnie zupełnie inaczej, gdyby nie jeden zmutowany gen, z powodu którego ma zdeformowaną twarz i, zanim skończył 10 lat, musiał przejść 27 operacji.

Źródło opisów: lwww.lubimyczytać.pl

Opracowały: E.Sobczyńska, R.Gasik

18-09-2018 18-09-2018
17-09-2018 17-09-2018

Roczny Stan Czytelnictwa - 2017/2018 w ZS im. Jarosława Iwaszkiewicza

KLASA/ TYP SZKOŁY

Liczba wypożyczeń

Średnia na ucznia /w zaokrągleniu/

1 ah         technikum

158

5

1rd

77

3

2 ar

100

4

2hd

96

4

3 ar

73

3

3ch

49

2

3d

61

3

4 ah

78

6

4 rd

149

7

w technikum

Razem

Średnio 4 książki na ucznia

3 sk

5

0,25

W  ZSZ

 

Średnio 0,25 książki na ucznia

1 ab        liceum

54

2

2a

185

7

2b

159

7

3a

70

4

3b

61

3

3c

141

7

w liceum

Razem

Średnio 5 książek na ucznia

Ania

Nauczyciele wypożyczyli 305 książek, z Internetowego Centrum Informacji Multimedialnej i czytelni łącznie skorzystano 1520 razy.

W stosunku do roku szkolnego 2016/2017 nastąpił znaczny wzrost czytelnictwa w technikum z 2,5 książki na ucznia na 4, w liceum z 4 książek na ucznia na 5.

Najlepszą czytelniczką w roku szkolnym 2017/2018 została uczennica klasy I technikum organizacji reklamy Ania Jaworska . Gratulujemy !

Opracowały: E. Sobczyńska, R. Gasik

Kulinarne zmagania z literaturą w Iwaszkiewiczu

30 listopada 2017 r. w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa uczniowie technikum w Zespole Szkół im. Jarosława Iwaszkiewicza wzięli udział w projekcie „ Co jadają bohaterowie literaccy? Kulinaria w literaturze”. Wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem wśród młodzieży. Zgłosiło się 6 dwuosobowych zespołów. Zadaniem uczestników było przygotowanie deseru, którego inspiracją był tekst literacki. znalezienie i przedstawienie jury fragmentu teksu literackiego, który był inspiracją do stworzenia pysznego deseru.
Jury konkursu oceniało stopień nawiązania deseru do przedstawionego tekstu, smak, estetykę podania i kreatywność zawodników. Członkowie jury mieli dylemat, ponieważ uczestnicy konkursu wykazali się ogromną pomysłowością i wrażliwością estetyczną. Po burzliwych obradach połączonych z degustacją pani Dyrektor Hanna Bonecka ogłosiła wyniki i wręczyła nagrody.
I miejsce zdobyli uczniowie III klasy technikum żywienia i usług gastronomicznych - Eryk Jarota i Mateusz Traczyk . Drużyna przygotowała strucel jabłkowy, którego inspiracją był „Harry Potter” J. Rowling.
II miejsce zdobyli uczniowie II klasy technikum żywienia i usług gastronomicznych - Przemysław Wojcieski i Emil Piotrowski. Drużyna zainspirowana wierszem „W malinowym chruśniaku” B. Leśmiana przygotowała malinową chmurkę.
III miejsce zdobyli uczniowie II klasy technikum żywienia i usług gastronomicznych – Kacper Bryński i Mateusz Krucz. . Drużyna przygotowała Schokoladentorten, inspiracją była książka „Czekolada” J. Harris
Konkurs przygotowały Panie: D. Waszczeniuk, K. Strzałkowska- Bonat i L. Pojawa we współpracy z biblioteka szkolną. Nagrody ufundowały Panie – R. Gasik i E. Sobczyńska. Ponadto każdy z uczestników otrzymał dyplom oraz wejściówkę na lodowisko miejskie lub siłownię ufundowane przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Sochaczewie. Organizatorzy dziękują młodzieży za udział w konkursie.

E.Sobczyńska, R.Gasik

3-11-17 30-11-17

Nowości w bibliotekach szkolnych

W bibliotece technikum i bibliotece liceum stale przybywa książek kupowanych w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Przedstawiamy kilka ciekawych serii wydawniczych które możecie w nich znaleźć i wypożyczyć.
Dary anioła – seria książek napisana przez Cassandrę Clare, wydana w latach 2009–2014. Książki szybko zyskały popularność szczególnie wśród młodzieży, chociaż autorka nie pisała ich z myślą o nastolatkach. Clare opowiedziała historię o osobach w najważniejszym okresie ich życia, pomiędzy dorastaniem a dorosłością, gdzie trzeba zadecydować kim się chce być, a nie myśleć nad tym, kim się już jest.
Północna droga – cykl powieściowy Elżbiety Cherezińskiej, którego akcja rozgrywa się na przełomie X i XI wieku w Norwegii. Opowieść snuje się wokół losów dwóch sąsiadujących ze sobą możnych rodów w samym sercu Trondelagu i w samym centrum ówczesnej historii: oto bowiem u rozkwitu epoki wikingów do Norwegii wdziera się chrześcijaństwo. Każda z części Północnej drogi jest relacją jednego z bohaterów, z wyjątkiem części czwartej, której narratorami jest troje bohaterów. Metro 2033– rosyjska powieść postapokaliptyczna napisana przez Dmitrija Głuchowskiego, pierwsza część trylogii. Akcja powieści rozgrywa się w moskiewskim metrze w 2033 roku, 20 lat po wojnie nuklearnej. Została opublikowana w 2005 roku w Rosji, a w Polsce ukazała się w 2010 roku nakładem wydawnictwa Insignis Media. W 2007 roku nagrodzona za najlepszy debiut na europejskim konkursie literackim Eurocon w Kopenhadze. Kontynuacja : Metro 2034, Metro 2035.
Uniwersum Metro 2033– seria powieści i opowiadań napisanych przez różnych autorów, których akcja toczy się na postapokaliptycznej Ziemi po wojnie nuklearnej. Serię zapoczątkowała wydana w 2005 roku powieść Metro 2033 autorstwa rosyjskiego pisarza Dmitrija Głuchowskiego. Uniwersum składa się z kilkudziesięciu powieści wydanych głównie w Rosji, ale również i w różnych częściach świata. W Polsce dodatkowo wydano cztery zbiory opowiadań napisanych przez polskich fanów.
Dark Elements - seria Jennifer L. Armentrout . Książki pochłaniają czytelnika już od pierwszej części. Świat ludzi jest zagrożony przez demony o czym mieszkańcy Ziemi nie wiedzą. Przeciwko demonom stają strażnicy. Każdej nocy polują na złe istoty. Pan Lodowego Ogrodu – czterotomowa powieść science fantasy autorstwa Jarosława Grzędowicza. Pierwszy tom został wydany przez oficynę Fabryka Słów w 2005 r. i zdobył wszystkie ważniejsze nagrody w polskiej fantastyce: Nagrodę im. Janusza A. Zajdla, Śląkfę, Nautilusa i Sfinksa. Również kolejne tomy zdobywały uznanie czytelników - oraz kolejne nagrody lub nominacje
Zwiadowcy – seria powieści fantasy autorstwa australijskiego pisarza Johna Flanagana. Osadzona w fikcyjnym, stylizowanym na średniowiecze świecie, powieść przygodowa dla nastolatków. Pierwsza książka z serii, zatytułowana Ruiny Gorlanu została wydana w Australii w listopadzie 2004, a w Polsce w marcu 2009. Do tej pory wydano czternaście książek w Australii i Nowej Zelandii, a także w Polsce.
Czary codzienności – seria powieści Agnieszki Krawczyk . "Siostry" to pierwsza powieść z tej serii. opowiadająca o trzech siostrach oraz pięknym i bajecznym małym miasteczku w górach. W Zmysłowie czas się zatrzymał, jest kolorowo, bajkowo i jakoś tak wolniej płynie czas. Przepiękna opowieść o tym, jak mimo trudności w życiu każdy z nas znajdzie jakieś wyjście z trudnych sytuacji, a to wszystko dzięki miłości. Kontynuacja: Przyjaciele i rywale, Słoneczna przystań
Trylogia Stulecia - Kena Folletta, w skład której wchodzą trzy powieści: „Upadek gigantów”, „Zima świata” i „Krawędź wieczności”. „Stulecie” opowiada o kilku rodzinach: amerykańskiej, niemieckiej, rosyjskiej, angielskiej i walijskiej, które zostały wplątane w wir historii XX i początku XXI wieku - od 1911 do 2008 roku. Porusza ogrom różnorakich wątków: od politycznych po społeczne.
Cykl z komisarzem Zygą Maciejewskim – autor Marcin Wroński "Komisarz Maciejewski to oczywiście cykl retrokryminałów lubelskich, ale to także przedwojenna Polska statystyczna, taka, co to nie jest ani stolicą, ani kresami. Bawię się w nim historią i kryminalną fabułą, osobiście jednak szukam pretekstu do grzebania w przeszłości i odkopywania własnych korzeni. Szukam tego polsko-żydowskiego miasta, którego nie dane mi było zobaczyć, a dzięki temu, że o nim piszę, odnajduję równie zafascynowanych Czytelników, historyków, badaczy amatorów... To oni przekonują mnie, że warto dalej pisać, więc piszę, bo wiem, że mam dla kogo" - Marcin Wroński.

Źródła opisów: www.lubimyczytać.pl. www.marcinwronski.art.pl. pl.wikipedia.org
Przygotowały: E. Sobczyńska, R. Gasik

13-11-17 13-11-17
13-11-17 13-11-17
13-11-17 13-11-17
13-11-17 13-11-17

Wpływ czytania na kształtowanie się osobowości człowieka

Z książką, o książce i z powodu książki..spotkanie w Iwaszkiewiczu

Aby umożliwić uczniom udział w nietypowych i wyjątkowych lekcjach związanych z literaturą, proponujemy organizowanie w naszej szkole lekcji z książką, o książce i z powodu książki... Pierwsza już się odbyła. 6 czerwca 2017 roku w bibliotekach liceum i technikum w Zespole Szkół im. Jarosława Iwaszkiewicza odbyły się spotkania z miłośnikami literatury. Uczniowie „Iwacha” , którzy dużo czytają mieli możliwość podzielenia się swoimi czytelniczymi pasjami z rówieśnikami. Agata Ścigocka i Magda Geras z klasy II liceum zaprezentowały recenzje książek, które zdobyły nagrody w szkolnym konkursie na recenzję książki. Karolina Łukawska uczennica III klasy technikum organizacji reklamy uczestniczka projektu „Mazowsze – stypendia dla uczniów szkół zawodowych” opowiedziała o blogu czytelniczym , który prowadzi w ramach projektu . Książki dobre jak czekolada (https://ksiazkidobrejakczekolada.blogspot.com/) to miejsce, w którym Karolina, w ramach współpracy z wydawnictwami i autorami, umieszcza recenzje książek, które otrzymuje od wydawnictw. Sprawia jej to wiele satysfakcji i nie zamierza zrezygnować z bloga po zakończeniu projektu. Zachęcamy wszystkich uczniów Iwaszkiewicza do odwiedzania bibliotek, które rozpoczęły realizację Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Przypominamy, że cały czas możecie wrzucać do specjalnych urn propozycje tytułów, które mają znaleźć się w bibliotece . A my już czynimy pierwsze zakupy .

E.Sobczyńska, R.Gasik

biblioteka1 biblioteka2
biblioteka3 biblioteka4

Propozycje uczniów i rodziców zakupu książek

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa w Iwaszkiewiczu

15-5-17

Miło nam poinformować, że biblioteka Liceum Ogólnokształcącego oraz biblioteka Technikum w Zespole Szkół im. Jarosława Iwaszkiewicza zdobyły dotację celową w kwocie po 15 tys. złotych na zakup nowości wydawniczych (książek niebędących podręcznikami) w ramach programu wieloletniego „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa” – Priorytet 3.Program Rozwoju Czytelnictwa na lata 2016 – 2020. Program ma na celu wspieranie w zakresie rozwijania zainteresowań uczniów przez promocję czytelnictwa dzieci i młodzieży, w tym zakup nowości wydawniczych. Termin realizacji dotacji: do 31 grudnia 2017 r.
Pierwszym krokiem w realizacji programu będą konsultacje dotyczące zakupu książek do bibliotek. W dniach 15 – 19 maja zbierane będą propozycje uczniów dotyczące zakupu książek . 16 maja podczas Dnia Otwartego dla rodziców odbędzie się spotkanie Dyrektora Szkoły z Radą Rodziców. Zostanie Ona zapoznana z założeniami Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa oraz zaplanowanymi działaniami, jakie będą podejmowane w szkole. Rodzice będą mieli możliwość przedstawienia własnych propozycji dotyczących zakupu książek. Zapraszamy do współpracy.

Biblioteka

biblioteka1 biblioteka2

10 praw czytelnika

  1. Prawo do nieczytania.
  2. Prawo do opuszczania stron.
  3. Prawo do niekończenia książki.
  4. Prawo do czytania byle czego.
  5. Prawo do czytania byle gdzie.
  6. Prawo do czytania raz tego, raz owego.
  7. Prawo do ponownego przeczytania.
  8. Prawo do czytania na głos.
  9. Prawo do niemówienia o lekturze.
  10. Prawo do zatopienia się w lekturze, uznania świata fikcyjnego za realny.
wg Daniela Pennac "Comme un roman", Paryż 1992.

W 2007 roku biblioteki w obu budynkach naszej szkoły, w ramach projektu "Internetowe Centra Informacji Multimedialnej w bibliotekach szkolnych i pedagogicznych", realizowanego przez MEN i współfinansowanego przez Europejski Fundusz Społeczny zostały wzbogacone o Internetowe Centra Informacji Multimedialnej, wyposażone w komputery z dostępem do Internetu oraz profesjonalnym edukacyjnym oprogramowaniem i urządzenia wielofunkcyjne (skaner, drukarka, kopiarka). Do dyspozycji czytelników są multimedialne encyklopedie, słowniki i atlasy PWN. Można tu samodzielnie poszukiwać różnorodnych informacji niezbędnych do nauki i pracy dydaktycznej.

Regulamin biblioteki

Internetowe Centrum Multimedialne

biblioteka1 biblioteka2
Internetowe Centrum Informacji Multimedialnej to pracownia komputerowa współfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. ICIM daje możliwość korzystania z komputerów oraz Internetu. Obecnie do w obu budynkach szkoły mamy 4 drukarki , 2 skanery i 12 stanowisk komputerowych do dyspozycji użytkowników .

Regulamin ICIM

biblioteka1 biblioteka2
biblioteka1 biblioteka2