obchody święta pracowników socjalnych

ilustracja_10Za nami kolejne obchody święta pracowników socjalnych. Miło nam poinformować, że uczniom naszej szkoły tj. Dominice Kuciarskiej II HD, Wiktorii Umiastowskiej II HD, oraz Patrykowi Majewskiemu IV RD zostały wręczone podziękowania za trud i prace włożoną w pomoc innym. Pamiętajmy, że w każdym z nas tkwi moc czynienia DOBRA!

 D.K.


Patrycja Karpińska jedną z Ośmiu Wspaniałych

Patrycja Karpińska, uczennica III klasy Technikum Ekonomicznego w Zespole Szkół im. Jarosława Iwaszkiewicza, jedną z Ośmiu Wspaniałych XI Edycji Samorządowego Konkursu Nastolatków. Uroczysta gala wręczenia nagród odbyła się 29 marca 2017r. w sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej w Sochaczewie. Celem konkursu było wybranie i uhonorowanie młodych wolontariuszy wyróżniających się postawą i pracą społeczną na rzecz potrzebujących. Patrycja to wolontariuszka z powołania - nie eksponuje swych zasług i nie dąży do sławy zmieniając świat na lepsze. Bezinteresownie poświęca swój czas drugiemu człowiekowi promując postawę odpowiedzialności oraz szacunku wobec innych ludzi. Naszej Laureatce gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w działaniach wolontariackich.

 A.Szpleter.

29-03-2017 29-03-2017
29-03-2017 29-03-2017

DZIEŃ PAPIESKI

… jest to „dzieło”, które należy wspierać dla dobra całego narodu…
Jan Paweł II

11 października 2015 roku już po raz piętnasty obchodzony był Dzień Papieski. Od trzynastu lat Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia” prowadzi program stypendialny wyrównujący szanse edukacyjne młodzieży pochodzącej z małych miejscowości. Zbierane są pieniądze na stypendia dla zdolnej polskiej młodzieży z ubogich rodzin. Do akcji włączyli się również wolontariusze z Zespołu Szkół im. Jarosława Iwaszkiewicza. Kwestowali przy kościele parafialnym św. Józefa Robotnika. Zebrali 1310 złotych. Możemy być dumni z faktu, iż uczniowie naszej szkoły tak chętnie angażują się w pomoc potrzebującym.

 A.S.

Mikołajki w „Naszej Szkole”

8 grudnia uczniowie Niepublicznej Szkoły Podstawowej z Oddziałami Przedszkolnymi Realizującej Program Rehabilitacji „Nasza Szkoła” oczekiwali z niecierpliwością przyjścia niezwykłych gości - młodzieży z Zespołu Szkół im. Jarosława Iwaszkiewicza w Sochaczewie wraz z opiekunami Anną Szpleter i Aleksandrą Rączką. Celem spotkania była Impreza Mikołajkowa, którą przygotowali Wolontariusze i Samorząd Szkolny z Iwaszkiewicza dla niepełnosprawnych dzieci. Bogaty program spotkania przypadł do gustu dzieciakom oraz dorosłym. Wszyscy dobrze się bawili podczas dyskoteki i konkursu na najładniejszą kolorowankę. Wiele radości dostarczyła inscenizacja bajki „Stefek Burczymucha”. Ponadto Mikołaj zaskoczył dzieci bogatymi prezentami – były to zabawkowe instrumenty muzyczne i słodycze z Wedla. Impreza zakończyła się wspólnym kolędowaniem przy akompaniamencie skrzypiec. Kolejne takie święto już za rok J

 

02-12-14 02-12-14
02-12-14 06-12-14

Gar Jakubiaka, czyli wspólne gotowanie z prezesami PZU

2 grudnia 2014 roku wolontariusze z Iwaszkiewicza i ZS w Wyczółkach wraz z opiekunami Magdaleną Pietrzak, Anną Półkośnik i Anną Szpleter uczestniczyli w warsztatach kulinarnych przeprowadzonych w restauracji „Gar Jakubiaka” w Warszawie. Pomysłodawcą akcji była Fundacja PZU. Warsztaty miały formę wspólnego gotowania z dyrektorami i prezesami PZU.
Spotkanie rozpoczęło się od poczęstunku, który stał się okazją do poznania restauracji, gospodarzy oraz przedstawicieli PZU. Posileni i zrelaksowani po podróży przystąpiliśmy do pracy, czyli przygotowania świątecznych sałatek – warzywnej i śledziowej. Szef restauracji Tomasz Jakubiak – znany dziennikarz i kucharz, jak i szef kuchni Tytus Czunikin-Krasowicki, chętnie udzielali wskazówek (okazało się, że tak prosta czynność jak krojenie warzyw może przysporzyć trudności :) ) oraz namawiali do kreatywnego i odważnego działania. W wyniku wspólnej pracy wolontariuszy -uczniów, prezesów i dyrektorów - powstało następujące menu: śledź z winogronem, sałatka warzywna z imbirową nutą i wiele innych wyjątkowych potraw. Następnie przyszedł czas na trudniejsze zadanie – pieczoną mirunę oraz sosy do ryby – polski i kaszubski. Wspólne przyrządzanie ryby stało się świetną zabawą . Uczestnicy zintegrowali się podczas wykonywania tej potrawy. W trakcie pracy dzieci, młodzież oraz dorośli udzielali wywiadów dotyczących działalności wolontariackiej oraz oceniali atmosferę panującą podczas spotkania i wspólnego gotowania -niewątpliwie była ona wyjątkowa . W czasie, gdy ryba nabierała smaku w piekarniku , uczestnicy warsztatów udali się do pana Jakubiaka po autografy. Zmagania kulinarne wolontariuszy zakończyło wspólne ucztowanie. Nikt z obecnych nie potrafił oprzeć się przepysznym debiutom kulinarnym. Po zakończeniu posiłku czekała na wolontariuszy niespodzianka w postaci upominków i dyplomów przygotowanych przez Fundację PZU. Warsztaty kulinarne to forma podziękowania za szlachetne działania wolontariackie uczniów i uczczenie Międzynarodowego Dnia Wolontariusza, który od 1985 roku obchodzony jest 5 grudnia.

Reprezentanci Iwaszkiewicza

Iwona Dąbkowska i Mateusz Górecki

02-12-14 02-12-14

Iwaszkiewicz na XXI Ogólnopolskich Zawodach Sportowych Osób Niepełnosprawnych

5 września na obiektach sportowych MKS „Orkan” odbyły się XXI Ogólnopolskie Zawody Sportowe Osób Niepełnosprawnych. Uczniowie z Zespołu Szkół im. Jarosława Iwaszkiewicza służyli pomocą wolontariacką sędziom oraz zawodnikom. Dobrowolnie i świadomie nieśli pomoc ludziom o ograniczonych możliwościach psychofizycznych. Naszą szkołę reprezentowały klasy: IIA Liceum Ogólnokształcącego o profilu biznesowym i IV Technikum Organizacji Reklamy pod opieką pań: Agnieszki Pietkiewicz, Agnieszki Mućki i Anny Szleter. Zawodom sprzyjała wyjątkowa aura. Piękna pogoda sprawiła radość zawodnikom, widzom oraz wolontariuszom. Przydzielone przez organizatorów zadania nasza młodzież wykonywała z entuzjazmem i uśmiechem na twarzy. Integracja młodzieży z osobami niepełnosprawnymi stała się wspaniałą lekcją wychowawczą. Młodzi ludzie z Iwaszkiewicza, oprócz pomocy przy sędziowaniu, wspierali niepełnosprawnych zawodników i motywowali ich do walki. Po zakończeniu zawodów wolontariuszom towarzyszyła satysfakcja oraz poczucie sensu i spełnienia. Dzięki bezinteresownej pomocy zyskali nowe doświadczenie oraz nowych znajomych. Dziękujemy Stowarzyszeniu Sportowo-Rehabilitacyjnemu Osób Niepełnosprawnych „Jutrzenka” Sochaczew za zaproszenie i polecamy się na przyszłości

A.S.

05-09-14 05-09-14

MICHAŁ WALISIEWICZ LAUREATEM KONKURSU „OŚMIU WSPANIAŁYCH”

galaRozstrzygnięcie VIII Sochaczewskiej Edycji Samorządowego Konkursu Nastolatków „Ośmiu Wspaniałych” nastąpiło 2 kwietnia podczas uroczystej gali, która miała miejsce w Sali Koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej w Sochaczewie. Jednym z Ośmiu Wspaniałych został Michał Walisiewicz – uczeń IV klasy Technikum Hotelarstwa z Zespołu Szkół im. Jarosława Iwaszkiewicza. Zwycięzcy konkursu to wolontariusze niosący bezinteresowną pomoc ludziom potrzebującym - osoby, które nie eksponują swych zasług, nie dążą do sławy i nie liczą na nagrody. Odznaczają się skromnością, wrażliwością, pasją oraz troską o drugiego człowieka. Taki właśnie jest Michał. W styczniu 2013 roku zorganizował i rozpropagował akcję „Dzień Dawcy Szpiku”, która zakończyła się sukcesem - zarejestrowaniem 50 potencjalnych dawców. Ponadto wolontariusz jest współorganizatorem wielu akcji charytatywnych, które miały miejsce na terenie szkoły:
• koncertu charytatywnego zespołu Rootless, z którego dochód został przeznaczony na zakup aparatu słuchowego dla uczennicy naszej szkoły, znajdującej się w trudnej sytuacji materialnej;
• koncertu charytatywnego zespołu Rootless zorganizowanego w celu udzielenia pomocy materialnej koledze klasowemu, który znalazł się w trudnej sytuacji losowej z powodu pożaru domu rodzinnego;
• dwukrotnego przeprowadzenia akcji informacyjnej dla środowiska lokalnego – „Makulatura na misje” (rok 2012-2013).
Jesteśmy dumni z kolejnego sukcesu Michała Walisiewicza.

-

gala gala2

PODSUMOWANIE AKCJI - MAKULATURA NA MISJE

20 października, przy kościele parafii św. Józefa Robotnika w Chodakowie, odbyła się akcja informacyjna dla środowiska lokalnego "MAKULATURA NA MISJE". Wolontariusze z Zespołu Szkół im. Jarosława Iwaszkiewicza, reprezentanci klasy IV technikum hotelarstwa i organizacji usług gastronomicznych oraz klasy III technikum organizacji reklamy, rozdawali wiernym ulotki dotyczące miejsca i terminu zbiórki makulatury. W akcję , jak każdego roku włączyli się uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół. Tegoroczne działania przebiegały pod hasłem „Zerknij w biurko, sprzątnij szafkę, przekaż biednym wody miarkę”. Młodzież naszej szkoły zainteresowała się problemem braku wody w afrykańskich krajach i z entuzjazmem zaangażowała w zbiórkę. Również nauczyciele chętnie „czyścili” sale lekcyjne oraz szafki ze zbędnych informatorów, ulotek, podręczników, by przekazać je na szczytny cel. W poniedziałek 28.10.2013r. wolontariusze zorganizowali transport zebranej makulatury i odwieźli ją do kontenera znajdującego się przy kościele w Chodakowie. W sumie zebrano i oddano 300 kilogramów makulatury, co daje22500 litrów wody. Celem akcji była pomoc misjom katolickim w Sudanie Południowym.

Opiekunowie Szkolnego Wolontariatu

kwesta-1 kwesta-2

Iwaszkiewicz znów kwestuje

13 października 2013roku, w ramach 13 obchodów Dnia Papieskiego przebiegającego pod hasłem „Jan Paweł II- Papież Dialogu”, młodzież naszej szkoły włączyła się w akcję charytatywną inicjowaną przez fundację „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Celem akcji była zbiórka pieniędzy na rzecz ufundowania stypendiów dla najzdolniejszej młodzieży pochodzącej z ubogich rodzin.
Już po raz szósty piętnastoosobowa grupa młodzieży z Zespołu Szkół im. Jarosława Iwaszkiewicza kwestowała od godz. 8:00 do 19:30 przy kościele parafii św. Józefa Robotnika w Chodakowie. Ci wyjątkowi społecznicy to reprezentanci klas: I zasadniczej szkoły zawodowej, I i II technikum hotelarstwa i technikum ekonomicznego, III technikum organizacji reklamy. Przeprowadzona przez wolontariuszy akcja zaowocowała zebraniem kwoty 1519 złotych. Wszystkim uczniom zaangażowanym w kwestę serdecznie dziękujemy i zachęcamy do dalszej współpracy.

Opiekunowie Szkolnego Wolontariatu

kwesta-1 kwesta-2

MAKULATURA NA MISJE


ilustracja_4"Kto poda kubek
świeżej wody do picia
jednemu z tych najmniejszych,
dlatego że jest uczniem,
zaprawdę powiadam wam,
nie utraci swej nagrody."
/Mt. 10, 42/
20 października 2013, przy kościele parafii św. Józefa Robotnika w Chodakowie, odbyła się akcja informacyjna dla środowiska lokalnego "MAKULATURA NA MISJE". Wolontariusze z Zespołu Szkół im. Jarosława Iwaszkiewicza, reprezentanci klasy IV technikum hotelarstwa oraz organizacji usług gastronomicznych i klasy III technikum organizacji reklamy, rozdawali wiernym ulotki dotyczące miejsca i terminu zbiórki makulatury.
Celem akcji jest pomoc misjom katolickim w Sudanie Południowym.

woda-1 woda-2
woda-3 woda-4-2

Zabawki, książki i ubranka prezentem dla ubogich


ilustracja_1Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia. To czas kiedy obdarowujemy swoich bliskich wspaniałymi prezentami. Niestety, nie wszystkich stać na zakup chociażby najdrobniejszego upominku. Dlatego też szkolny wolontariat organizuje zbiórkę prezentów dla dzieci z ubogich rodzin. Każdy z nas ma w domu niepotrzebne ubranka oraz zabawki i książki. To niepowtarzalna okazja by niewielkim gestem, sprawić dzieciom ogromną przyjemność i przygotować dla nich wspaniały upominek pod choinkę. Zachęcamy więc wszystkich do wspierania zbiórki, która odbędzie się od 3 do 14 grudnia. Bo przecież każdy z nas może być Świętym Mikołajem …

Opiekunki Szkolnego Wolontariatu A.S. i A.P.


Korek dla Stasia - fajnego chłoptasia


ilustracja_2 Staś to sympatyczny, kilkuletni chłopczyk, który urodził się bez rąk. W ramach pomocy wolontariat oraz samorząd szkolny organizują akcję "Korek" mającą na celu zebranie jak największej ilości plastikowych nakrętek. Dochód ze zbiórki przeznaczony będzie na zakup sprzętu rehabilitacyjnego dla Stasia. Akcja rozpoczyna się 28 listopada i trwa do końca roku szkolnego. Nie bądź obojętny! Twój drobny gest może odmienić ludzkie życie, dlatego nie zastanawiaj się dłużej i dołącz do nas!

Opiekunki Szkolnego Wolontariatu A.S. i A.P.


Makulatura wodą dla dzieci z Sudanu


ilustracja_1W dniach 15.11 – 26.11. 2012r. w naszej szkole odbyła się akcja charytatywna „Makulatura wodą dla dzieci z Sudanu”. Polegała ona na zbiórce makulatury na terenie naszej szkoły. Członkowie wolontariatu propagowali akcję poprzez rozdawanie ulotek informacyjnych w pobliżu kościoła p/w św. Józefa Robotnika w Chodakowie. W efekcie przeprowadzonej akcji zebraliśmy około 200 kilogramów starych i zniszczonych książek, czasopism oraz innych odpadów papierniczych. Dało to w sumie prawie 150 tysięcy litrów wody, tak bezcennej dla mieszkańców Sudanu i innych państw afrykańskich, które zmagają się z suszą i niedostatkiem wody pitnej. Ogromne podziękowania kierujemy do wszystkich, którzy zdecydowali się wspomóc zbiórkę. To właśnie dzięki Waszej pomocy dzieci z Sudanu choć przez chwilę zapomną o pragnieniu, spowodowanym niedostatkiem wody.

Opiekunki Szkolnego Wolontariatu A.S. i A.P.


REGULAMIN i PLAN DZIAŁAŃ SZKOLNEGO WOLONTARIATU