Z książką, o książce i z powodu książki..spotkanie w Iwaszkiewiczu

Aby umożliwić uczniom udział w nietypowych i wyjątkowych lekcjach związanych z literaturą, proponujemy organizowanie w naszej szkole lekcji z książką, o książce i z powodu książki... Pierwsza już się odbyła. 6 czerwca 2017 roku w bibliotekach liceum i technikum w Zespole Szkół im. Jarosława Iwaszkiewicza odbyły się spotkania z miłośnikami literatury. Uczniowie „Iwacha” , którzy dużo czytają mieli możliwość podzielenia się swoimi czytelniczymi pasjami z rówieśnikami. Agata Ścigocka i Magda Geras z klasy II liceum zaprezentowały recenzje książek, które zdobyły nagrody w szkolnym konkursie na recenzję książki. Karolina Łukawska uczennica III klasy technikum organizacji reklamy uczestniczka projektu „Mazowsze – stypendia dla uczniów szkół zawodowych” opowiedziała o blogu czytelniczym , który prowadzi w ramach projektu . Książki dobre jak czekolada (https://ksiazkidobrejakczekolada.blogspot.com/) to miejsce, w którym Karolina, w ramach współpracy z wydawnictwami i autorami, umieszcza recenzje książek, które otrzymuje od wydawnictw. Sprawia jej to wiele satysfakcji i nie zamierza zrezygnować z bloga po zakończeniu projektu. Zachęcamy wszystkich uczniów Iwaszkiewicza do odwiedzania bibliotek, które rozpoczęły realizację Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Przypominamy, że cały czas możecie wrzucać do specjalnych urn propozycje tytułów, które mają znaleźć się w bibliotece . A my już czynimy pierwsze zakupy .

E.Sobczyńska, R.Gasik

biblioteka1 biblioteka2
biblioteka3 biblioteka4

Propozycje uczniów i rodziców zakupu książek

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa w Iwaszkiewiczu

15-5-17

Miło nam poinformować, że biblioteka Liceum Ogólnokształcącego oraz biblioteka Technikum w Zespole Szkół im. Jarosława Iwaszkiewicza zdobyły dotację celową w kwocie po 15 tys. złotych na zakup nowości wydawniczych (książek niebędących podręcznikami) w ramach programu wieloletniego „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa” – Priorytet 3.Program Rozwoju Czytelnictwa na lata 2016 – 2020. Program ma na celu wspieranie w zakresie rozwijania zainteresowań uczniów przez promocję czytelnictwa dzieci i młodzieży, w tym zakup nowości wydawniczych. Termin realizacji dotacji: do 31 grudnia 2017 r.
Pierwszym krokiem w realizacji programu będą konsultacje dotyczące zakupu książek do bibliotek. W dniach 15 – 19 maja zbierane będą propozycje uczniów dotyczące zakupu książek . 16 maja podczas Dnia Otwartego dla rodziców odbędzie się spotkanie Dyrektora Szkoły z Radą Rodziców. Zostanie Ona zapoznana z założeniami Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa oraz zaplanowanymi działaniami, jakie będą podejmowane w szkole. Rodzice będą mieli możliwość przedstawienia własnych propozycji dotyczących zakupu książek. Zapraszamy do współpracy.

Biblioteka

biblioteka1 biblioteka2

10 praw czytelnika

  1. Prawo do nieczytania.
  2. Prawo do opuszczania stron.
  3. Prawo do niekończenia książki.
  4. Prawo do czytania byle czego.
  5. Prawo do czytania byle gdzie.
  6. Prawo do czytania raz tego, raz owego.
  7. Prawo do ponownego przeczytania.
  8. Prawo do czytania na głos.
  9. Prawo do niemówienia o lekturze.
  10. Prawo do zatopienia się w lekturze, uznania świata fikcyjnego za realny.
wg Daniela Pennac "Comme un roman", Paryż 1992.

W 2007 roku biblioteki w obu budynkach naszej szkoły, w ramach projektu "Internetowe Centra Informacji Multimedialnej w bibliotekach szkolnych i pedagogicznych", realizowanego przez MEN i współfinansowanego przez Europejski Fundusz Społeczny zostały wzbogacone o Internetowe Centra Informacji Multimedialnej, wyposażone w komputery z dostępem do Internetu oraz profesjonalnym edukacyjnym oprogramowaniem i urządzenia wielofunkcyjne (skaner, drukarka, kopiarka). Do dyspozycji czytelników są multimedialne encyklopedie, słowniki i atlasy PWN. Można tu samodzielnie poszukiwać różnorodnych informacji niezbędnych do nauki i pracy dydaktycznej.

Regulamin biblioteki

Internetowe Centrum Multimedialne

biblioteka1 biblioteka2
Internetowe Centrum Informacji Multimedialnej to pracownia komputerowa współfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. ICIM daje możliwość korzystania z komputerów oraz Internetu. Obecnie do w obu budynkach szkoły mamy 4 drukarki , 2 skanery i 12 stanowisk komputerowych do dyspozycji użytkowników .

Regulamin ICIM

biblioteka1 biblioteka2
biblioteka1 biblioteka2